Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

kur'an ayeti:''zerre kadar iyilik, zerre kadar kötülük''

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-25-2008, 16:23   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart kur'an ayeti:''zerre kadar iyilik, zerre kadar kötülük''

kur'an ayeti:''zerre kadar iyilik, zerre kadar kötülük''
ALLAH Tealâ Kur'anda şöyle buyurmaktadır: 'Her kim zerre kadar bir iyilik işlerse karşılığını görecektir. Faydası kendinedir. Her kim de zerre kadar bir kötülük, şer işlerse karşılığını görecektir. Zararı kendinedir'.

Tüm Müslümanların şeriatın haram dediği şeylerden kaçınmaları gerekmektedir. Helâlin de haramın da dereceleri vardır. Hepsi aynı değildir. Bazı şey helâldir, bazısı helâl ve güzeldir, bazısı daha da güzeldir. Haramların ise bazısı çok fena, bir kısmı ise az fenadır. Hastalığın da dereceleri çeşitlidir. Tatlılıkta bal ile şeker de bir değildir. Meselâ birinin malını toplum içinde istemek, gönlü rızası ile satın almak haramdır. Fakat zorla gasp etmek daha haramdır. Yetimden, fakirden almak ise daha şiddetli haramdır. Evet, haramlık bakımından hepsi haramdır. Haramın şiddeti ne kadar fazla ise, cezası da o kadar çok olur. Affedilmek olasılığı da o kadar az olur. Bu bakımdan kul, dünyada nefsine karşı ne kadar titiz davranırsa, ahirette yükü o nisbette hafifler ve köprüden o nisbette hızlı geçer ve yine terazinin günah kefesinin sevaplar kefesine ağır basmasından o nisbette uzak olur. Zalimlerin cehennemdeki derecelerinin habasete dalmak bakımından haram derecelerine göre ayarlandığı gibi... Emrin hakikatini bildiğin zaman, artık seçme sana aittir. İstersen daha fazla ihtiyatlı davran, istersen de ruhsatlara kaç! Fazla ihtiyatlı davranman da senin içindir, ruhsatları kullanman da...

Ömer (r.a.) buyurdu ki: 'Bizler, harama düşmek korkusuyla, helâllerin onda dokuzundan kaçındık.'Bunun içindir ki yüz dirhem gümüş alacağı olan bir kimse, doksan dokuz dirhem alır. Ağır gelmek korkusundan hepsini almazdı. Ali bin Mâbed diyor ki: 'Bir evde kiracı idim. Bir gün birisine mektup yazmıştım. Mektubu, duvarın tozu ile kurutmak hatırıma geldi. Sonra dedim ki, bu duvar, benim malım değildir, Nasıl olur da toprağını alabilirim? Fakat kendi kendime şöyle dedim, 'Bu kadarcık şeyin bir zararı olmaz. Duvardan aldığın toprağın değeri nedir ki ondan sakınıyorsun' ve ihtiyacım kadar toprak aldım. O gece bir rüya gördüm; rüyamda yanı başımda duran bir şahıs şöyle diyordu: 'Ey Mâbed'in oğlu! Duvardan alınanın değeri nedir?' diyen, yakında (Kıyamet günü) onu bilecektir.

Bu derecede olanlar en küçük şeyden sakınırlar. Belki bu şey, büyük şeylere yol açar, derler. Veya ahirette müttekilerin derecesinden düşmemek için sakınırlar. Bunun içindir ki Hasan ibn Ali (r.a) çocuk iken zekât malından, ağzına bir hurma koymuştu. Resûlullah (s.a.v.), 'Pis, pis, onu at' buyurmuştu. Halife İbn Abdülaziz'in yanına ganimet eşyasından misk getirdiler. Burnunu tıkadı ve 'Bunun faydası kokusudur. Bu ise Müslümanların hakkıdır', dedi. Büyüklerden biri bir gece bir hastanın başında bekliyordu. Hasta ölünce kandili söndürdü ve 'Kandilin yağı, şimdi vârislerin hakkı oldu', dedi. Halife Ömer (r.a.), ganimet malından bir parça misk evine bırakmıştı. Bir gün eve gelince ailesinin baş örtüsünde misk kokusu duydu ve sordu. Miski yerine koyuyordum, elim koktu, elimi başörtüme sürdüm, deyince Ömer (r.a.) baş örtüsünü alıp iyice yıkadı. Kokusu kalmayınca geri verdi.

Ahmet İbn Hanbel'e sordular ki, sultan malından buhur yanan camide bir kimse durabilir mi? Buyurdu ki: 'Kokusu elbisesine sinmemesi için dışarı çıkmalıdır. Harama yakındır, Ruhsat yeri değildir'. Tekrar kendisine sordular ki, hadis-i şerif yazılı bir kâğıt bulan kimse, sahibine sormadan, bunun kopyasını alabilir mi? Cevabında: hayır, buyurdu.
Helâle haram karışma ihtimali bulunması dolayısıyle Bişr-i Hâfi sultanların yaptırdığı çeşmelerden su içmezdi. Bazıları, hacca giderken sultanların yaptırdığı su kanallarından sulanmış bağların üzümlerini yemezdi. Bir köle sultandan gelen bir kandil yaktı, Hâne sahibi kandili yere vurup kırdı. Birinin yolda nalını kopmuştu. Sultan geçiyordu. Gece onun ışığı ile nalınını bağlamadı. Bir kadın iplik eğiriyordu. Sultan geçti. İpliğini sultanın ışığı ile bükmemek için, sultan geçinceye kadar işlemedi. Ömer (r.a.)'ın sevdiği bir hanımı vardı. Halife olunca hanımını boşadı. Nedeni de, herhangi bir işde kendisine iltimas etmesini söyler de, onu kıramaz korkusu idi. Selef-i sâlihîn ince elbisenin giyilmesini kerih görmüş ve 'Elbisesi ince olanın dini de incedir' demişlerdir.

Dünya niyeti ile bir mübahı terketmek, yine dünyadandır. Böyle işlerle uğraşırsa başka şeylere düşer. Hattâ helâlden çok yiyen, müttekilerin derecesine eremez. Çünkü helâl ile doyunca, şehvet harekete gelir. Câiz olmayan şeyler yapabilir. Kadınlara, kızlara bakmak tehlikesi doğurabilir. Dünya ehlinin malına, servetine, bağ ve apartmanlarına imrenerek bakmak da, dünya hırsını harekete getirir. Onlar gibi olmak ister ve haram toplamaya başlar. Bunun içindir ki, Resûlullah (sav), 'Dünya sevgisi, bütün günahların başıdır'. Buyurdu. Yani mübah olan şeylere düşkün olmak, kalbi dünyaya çevirir. Bunu da günah işlemeden yapamaz. Süfyân-ı Sevri, gayet süslü bir evin kapısı önünden geçiyordu. Yanında birisi vardı. O, eve baktı. Süfyân-ı Servi, bakma dedi ve 'Eğer siz buna bakmasaydınız, onlar bu kadar masraf etmezlerdi. Bunun israf günahına siz de ortak oluyorsunuz' buyurdu.

Seriyyü's-Sekâti buyurur: 'Bir gün sahrada bir ot gördüm. Bunu yiyeyim, eğer helâl istiyorsam, bundan iyi helâl olmaz, dedim. Bir ses duydum: 'Seni buraya getiren kuvvet nereden geldi', diyordu. Bunu duyunca pişman oldum ve istiğfar eyledim'. Zünnûn-i Mısrî'yi (r.a.) hapsetmişlerdi. Günlerce aç kalmıştı. Müridlerinden olan bir kadın iplik parası ile hazırladığı yemekten gönderdi, yemedi. Kadın gücenip, 'Helâl para ile hazırladığımı biliyorsunuz, niçin yemediniz?', dedi. 'Evet, yemek helâl idi, fakat zâlimin tabağı içinde getirdiler', buyurdu. Yemeği zindancıların tabağında getirmişlerdi. Bundan sakınmasının nedeni, bir zâlim eli ile kendisine vermeleri idi. O elin kuvveti haramdan gelmiş olabilirdi.

Seleften nakledilmiştir ki: Ebu Abdullah et-Tûsî et-Turugandî'nin bir koyunu vardı. Onu her gün omzuna alıp sahraya götürür ve orada otlatır; kendisi de namaz kılardı. Onun sütünden içerdi. Bir gün koyunu unuttu. Koyun bir bostanın kenarında bulunan bağların yapraklarından yedi. Bunun üzerine Ebu Abdullah koyunu orada bıraktı ve götürmeyi helâl görmedi. Ebubekir (r.a) sddîk içtiği (kölesinin fal açarak kazandığı) sütü geri çıkarmıştır. Bunu da o sütün kendisinde herhangi bir enerji meydana getirmesinden korktuğu için yapmıştır. Oysa o sütü, bilmeden içtiği için dinen onu geri çıkarmak da kendine farz değildi. Fakat karnını pislikten temizlemek sıddıkların takvâsındandır.

Bunun içindir ki Hz. Peygamber, kendisine bir şey getirildiği zaman, onun sadaka mı, hediye mi olduğu hususunda şüphelendiğinde, hangisinden olduğunu öğrenmek için sorardı. Rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber bir gün sabaha kadar uyuyamaz. O gece hücresinde kaldığı hanımının 'Ey ALLAH'ın resulü! Bu gece niçin uyumadın? Diye sorması üzerine de şöyle buyurur: 'Evde bir hurma bulmuştum. Onun sadaka hurmalarından olmasından korktuğum için uyuyamadım. Başka bir rivâyette : 'Bulduğum o hurmayı yedim; sonra da onun sadaka hurmalarından olmasından korktum.' Hz. Peygamber 'Kim, içersinde haramdan gelen bir dirhemin de bulunduğu on dirheme bir elbise satın alırsa, sırtında o elbiseden bir şey kaldıkça, ALLAH Tealâ onun hiçbir namazını kabul etmez. Hadisi nakleden İbn Ömer, iki parmağını, iki kulağına tıkayıp 'Eğer ben, bunu Hz. Peygamberden dinlememişsem bunlar sağır olsunlar' demiştir. Hz. Peygamber, Vâbise'ye şöyle demişti: 'Sana fetvâ verseler de, fetva verseler de, fetva verseler de sen yine kalbinden fetvâ iste'.Bunun böyle olduğu, günah, kalplerin elem duymasıdır' sözleriyle de bilinir. Müridin göğsünde şüphe uyandıran her şey, bu sebeplerdendir. Eğer mürid, kalbinin elem duyduğu şeye yeltenirse, ondan zarar görmüş olur ve kalbi de hissettiği elem kadar kararır.

Yahya bin Muaz'dan anlatırlar. İlâç içmişti. Ailesi, odada biraz dolaş dedi. 'Gezmeye bir sebep göremiyorum. Otuz senedir hesap ediyorum. ALLAH rızası için olmayan bir harekette bulunmadım', dedi. Bunlar, din için niyet etmedikçe, hareket etmezler. Yemekleri ibadete lâzım olan aklı ve kuvveti bulmaları niyeti iledir. Her sözleri ALLAH içindir. Başka niyetleri haram bilirlerdi. Bunları bildirmekten maksadımız, bunları okuyarak, duyarak, kendimizi ve zavallılığımızı anlayalım. Müslümanların yapması gereken ve kötü, şer işlerden (fasıklıktan) insanı kurtaran birinci dereceden de uzağız. Lâfa gelince, durmadan söyleriz. Meleklerden, göklerden, Kıyametin nasıl olacağından, ALLAHü Tealâ'nın sıfatlarından sorarız, konuşuruz. Helâle, harama, şeriatin emirlerine gelince susarız. Aklımızın eremediği yüksek şeylerden konuşmak isteriz. Hadis-i şerifte, 'İnsanların en kötüsü, ni'metler, çeşitli yemekler, renkli elbiseler içinde, boş oturup, herkese hoş gelen lüzumsuz sözlerle vakit geçirenlerdir' buyruldu. ALLAH Tealâ kerem ve tevfîki ile bizi bu fitne ve belâdan korusun.
__________________
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ayetizerre, iyilik, kadar, kuran, kötülük, zerre

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ölüm Kadar Yakın Bir O Kadar Uzaktın нüzüη Aşk'a Dair Her Şey 1 08-31-2008 19:45
Bu kadar benzeyebildi Yaso Magazin & Dedikodu 0 08-21-2008 02:24
Bu Kadar Da Olmaz LeGoLaS Komik Resimler 8 06-17-2008 18:35
Ne kadar köfte o kadar hesap! Haberci Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 06-14-2008 17:40
kasınmak kadar ......... уυѕυƒ Komik Tube 0 02-19-2008 16:14


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:12 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628