Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kadir gecesi

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-25-2008, 16:25   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kadir gecesi

Kadir gecesi
Sual: Kadir gecesinin önemi nedir?
CEVAP
Ramazan-i serif ayi içinde bulunan en kiymetli gecedir. Bazi âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kiymetli gecedir. Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamin ümmetine mahsus bir gecedir. Baska peygamberlere böyle bir gece verilmemistir. Hadis-i serifte buyuruldu ki:
(Allah Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi]

Peygamber efendimiz, daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanlari düsünüp, benim ümmetimin ömrü kisadir, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandirdi. Hem de Kadir gecesi, her Ramazan ayinda gelir.

Resulullah efendimize kendisinden önceki insanlarin ömürlerinin ne kadar oldugu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kisa buldu, uzun ömürlü olan digerlerinin isledikleri salih amelleri isleyemezler diye düsününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayirli olan Kadir gecesini ihsan etti. (I. Malik)

Resulullah efendimiz, (Beni Israil peygamberlerinden 80 yil Allahü teâlâya ibadet eden oldu) buyurunca, Eshab-i kiram hayret ettiler. Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam gelip; “Ya Resulallah, senin ümmetin bu peygamberlerin, 80 yillik ibadetine sasarlar. Allah sana ondan iyisini gönderdi” diyerek, (Kadir gecesi, bin aydan hayirlidir) mealindeki âyeti okudu. (Tefsir-i Mugni)

Kadir gecesi hakkindaki hadis-i seriflerde buyuruldu ki:
(Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allah, o günlerde dua edenin istegini geri çevirmez, onlari magfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar, Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.) [Deylemi]

(Inanarak ve sevabini Allah’tan umarak, Kadir gecesini ihya edenin geçmis günahlari affolur.) [Buhari, Müslim]

(Kadir gecesinde, bir kere Kadir suresini okumak, baska zamanda Kur’an-i kerimi hatim etmekten daha sevaptir. Kadir gecesinde bir tesbih (Sübhanallah), bir tahmid (Elhamdülillah), bir tehlil (Allahü ekber) söylemek yedi yüz bin tesbih, tahmid ve tehlilden kiymetlidir. Bu gece koyun sagimi müddeti kadar [az bir zaman] namaz kilmak, ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadetle geçirmekten daha kiymetlidir.) [Tefsir-i Mugni]

(Kadir gecesi üç defa “La ilahe illallah” söyleyen müslümanin, birincisinde bütün günahlari bagislanir. Ikincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer.) [Tefsir-i Mugni]


Sual: Kadir gecesinin kiymeti nedir ve 27. gece oldugu kesin midir?
CEVAP
Kadir gecesi Ramazan ayi içindedir. Kadir gecesinin hangi gece oldugu, kesin olarak belli degildir. Âlimlerimiz, (Allahü teâlâ, rizasini taatte, gazabini günahlarda, orta namazi bes vakit namazda, evliyasini halk arasinda, Kadir gecesini Ramazan ayi içinde gizlemistir) buyuruyorlar.

O halde Allahü teâlânin rizasina kavusmak için, hiçbir iyiligi küçük görmemeli! Gazabi günahlar içinde sakli oldugu için, hiçbir günahi küçük görmemeli; orta namazi kaçirmamak için, bes vakit namazi vaktinde kilmali; evliya halk arasinda gizli oldugu için herkese iyi muamele etmeli. Her geleni Hidir, her geceyi Kadir bilmelidir.

V.Necat’taki hadis-i seriflerde buyuruldu ki:
(Allah indinde en kiymetli gece, Kadir gecesidir.)

(Bin aydan daha kiymetli olan Kadir gecesinin hayrindan mahrum kalan, her hayirdan mahrum kalmis sayilir.)

Kadir gecesi ile ilgili hadis-i seriflerden birkaçi da söyledir:
(Kadir gecesini Ramazanin son on gününde arayin.) [Müslim]

(Kadir gecesini, Ramazanin son on gününün 21, 23, 25, 27 ve 29 gibi tek gecelerinde veya Ramazanin son gecesinde arayin. Sevabini umarak Kadir gecesini ibadetle geçirenin günahlari affolur.) [I.Ahmed]

(Kadir gecesi Ramazanin 27. gecesidir.) [Ebu Davud]

Imam-i a’zam hazretleri, Kadir gecesinin, Ramazanin 27. gecesine çok isabet ettigini bildirmistir. (Kadir gecesine rastlamis olan bir geceyi ihya eden, Kadir gecesini ihya etmis gibi sevap kazanir) hadis-i serifini düsünerek sik sik vaki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavusulur.

Kadir gecesini soran bir zata, Peygamber efendimiz, (Bu yil Kadir gecesi Ramazanin ilk gecesi idi geçti. 27. geceyi ihya et! Ramazanin 27. gecesini ihya edene, vücudundaki killar sayisinca, hac, umre, sehid ve gazi sevabi verilir) buyurdu. Baska birisine de, (Bu yil Kadir gecesi geçti, fakat Ramazanin 27. gecesini ihya et! Kadir gecesi sevabina kavusursun. Sefaatten nasipsiz kalmazsin) buyurdu. Hz. Âise validemize de, (13. gece idi geçti. Kadir gecesini kaçirdiysan, 27. geceye kavusursun. O geceyi ihya edersen, ahiret yolculugu için azik olarak o geceki ibadet sana yeter) buyurdu.Hz. Âise (Resulullah, Ramazanin son on gününde çok ibadet ederdi) buyuruyor.

Imam-i Sarani hazretleri, (Ramazan, pazar günü baslarsa, Kadir gecesi 29. gecedir. Sali baslarsa 27. gece, persembe baslarsa 25., cumartesi baslarsa 23., pazartesi baslarsa 21., çarsamba baslarsa 19., cuma baslarsa 17. gecedir) diyor.

Mübarek vakitlerde, günahlardan titizlikle uzak durmali, taatlari, ibadetleri ve her çesit hayrati artirmalidir. Zira Allahü teâlâ, tarafindan sevilen kimse, faziletli vakitlerde faziletli amellerle mesgul olur. Bugzettigi kul ise; faziletli vakitlerde kötü islerle mesgul olur. Kötü islerle mesgul olanin bu hareketi azabinin daha siddetli olmasina ve Allahü teâlânin, ona daha çok bugzetmesine sebep olur. Çünkü o, böyle yapmakla vaktin bereketinden mahrum kalmis ve onun hürmet ve serefini çignemis olur.

Bu geceyi ihya için ilim ögrenmeli, mesela ilmihal okumali, kaza namazi kilmali, Kur’an-i kerim okumali, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanlari sevindirmeli, bunlarin sevaplarini ölü diri bütün müminlere göndermeli! Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutanin, hacci kabul olanin, bütün günahlari affolursa da, namaz, oruç ve kul borçlari ödenmis olmaz. Bunlari kaza ederek, ödeyerek borçtan kurtulmak gerekir.

Resulullah, Kadir gecesinde,(Allahümme inneke afüvvün kerimun tühibbül afve fa’fü anni)duasini okumayi bildirmistir. (Ya Rabbi, sen affedicisin, kerimsin, affi seversin, beni de affeyle) demektir.
Bin aydan faziletli, ne kadar kadri yüce!
Sayisiz günahkâr kul, affa ugrar bu gece.

Sual: Kadir gecesinde bir günlük kaza namazi kilanin bin aylik kaza namazi borcunun ödenecegi söyleniyor. Hiç namaz kilmayip sadece Ramazanda her gece bir günlük kaza kilan Kadir gecesini bulur. Bin aylik [83 yillik] namaz borcu ödenmis olur mu?
CEVAP
Mirac gecesinde yüz rekat nafile namaz kilanin bütün namaz borçlarinin ödenecegi de söylendi. Muteber kitaplardan nakledilmezse, böyle büyük hatalara düsülür. Hadis-i serifte de buyuruldu ki:
(Kabul olan hac, geçmis günahlari yok eder.) [Beyheki]

Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutanin, hacci kabul olanin, bütün günahlari affolursa da, namaz, oruç ve kul borçlari ödenmis olmaz. Bunlari kaza ederek, ödeyerek borçtan kurtulmak lazimdir. (Hadika)

Günahlarin affolmasi için Ehl-i sünnet itikadina sahip olmak, bid’at islememek lazimdir.
Bu geceyi ihya için kaza namazi kilmali, Kur’an-i kerim okumali, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanlari sevindirmeli, bunlarin sevaplarini ölü diri bütün müslümanlara göndermelidir!

Sual: Kadir gecesinin alametleri nelerdir? Özellikle Kadir gecesine rastlamak için Ramazanin gecelerini nasil degerlendirmeli?
CEVAP
Ramazanin her gecesini Kadir gecesi bilerek hareket edilirse Kadir gecesine rastlanmis olur. Her gün en az sunlar yapilmali:
1- Yatsi namazinda zammi sure olarak Kadir suresini okumali.
2- Kadir gecesi okunacak duayi okumali.
3- Bir iki sayfa Kur'an-i kerim okumali.
4- Ilmihalden bir iki sayfa okumali.
5- Az da olsa sadaka vermeli.
6- Gece seher vakti, iki rekat namaz kilip, silsile-i aliyyeyi okuyarak, o âlimlerin hürmetine dua etmelidir.
7- Gündüzü de gecesi gibi kiymetli oldugu için gündüzleri de degerlendirmelidir.

Kadir gecesin alametleri
Kadir gecesi, açik ve sakin olur, ne sicak, ne de soguk olur. Ertesi sabah günes, kizil olup, suasiz dogar. Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmustur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatir: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu degildi, tatli ve hos idi.
Hadis-i seriflerde buyuruluyor ki:
(Kadir gecesi açik ve mülayim olur. Soguk ve sicak degildir, sabahinda da günes zaif ve kizil olarak dogar.) [Taberani]

(Kadir gecesi açik olur, sicak ve soguk degildir. Bulut yoktur. Yagmur ve rüzgar yoktur. O gecenin sabahinin alameti günesin suasiz dogmasidir.) [Taberani]

(Kadir gecesi sabahi günes suasiz olarak dogar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.) [Müslim]

__________________
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
gecesi, kadir

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kadir suresi Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 09-17-2008 09:39
Kadir Gecesi Nasıl Gerçekleşti??? уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 17:09
Kadir Gecesi Nasıl Gerçekleşti??? уυѕυƒ Dini Hikayeler 0 09-01-2008 17:08
Kadir Abi уυѕυƒ Fıkralar 0 07-02-2008 15:45
Kadir Çöpdemir LeGoLaS Sanatçılar & Ünlüler 0 03-30-2008 20:44


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:18 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628