Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yahudi ve hristiyanlar cennete girebilecek mi?

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-25-2008, 16:28   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Yahudi ve hristiyanlar cennete girebilecek mi?

Yahudi ve hristiyanlar cennete girebilecek mi?
Ahmet Mahmut Ünlütefsirsc1Yahudilerden Musa Aleyhisselâm'a inanıp Tevrat'la amel eden ve İsa Aleyhisselâm gönderilinceye kadar gelen peygamberlere inanıp getirdikleri hükümlere uyanlar,
hiç şüphesiz ebedi kurtuluşa ereceklerdir.
Yahudi ve hristiyanlar cennete girebilecek mi?


Mâide sûresinin 69. âyeti kerîmesinde de ifade ettiğimiz gibi, bu ve benzeri âyet–i celîleri yanlış yorumlayan birtakım ilahiyat profosorları, yahudî ve hıristiyanların bizim Peygamberimize inanmadan, sadece Allah'a ve âhirete inanmakla cennete girebileceklerine hükmetmişlerdir. Böylece hem kendileri sapmış, hem de bu fikirde kendilerine uyanları saptırmışlardır.


Evvelâ şunu ifade edelim ki, bu âyet–i kerîmelerde geçen yahudî ve hıristiyanlardan maksat, kendi peygamberleri döneminde yeni bir peygamber ve kitap gelinceye kadar kendi dinine ve kitabına hiçbir şey katıp çıkarmaksızın, Allah'tan geldiği şekilde inanıp yaşayanlardır.


Nitekim Musa Aleyhisselâm'a inanıp Tevrat'la amel eden ve İsa Aleyhisselâm gönderilinceye kadar gelen peygamberlere inanıp getirdikleri hükümlere uyanların, bu âyet–i kerîmelerde belirtilen müjdelere kavuşacaklarında hiçbir şüphe yoktur.
Yine böylece İsa Aleyhisselâm geldiğinde ona inanıp İncil'le amel eden ve Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem gelinceye kadar bu din üzere sebat edenlerin kurtulacakları hakkında hiçbir ihtilaf söz konusu değildir.


Ancak Musa Aleyhisselâm'dan sonra Tevrat'ın hükümlerini değiştiren, İsa Aleyhisselâm gelince de onu inkâr eden yahudîlerin, yine aynı şekilde İsa Aleyhisselâm'dan sonra onu Allah'ın oğlu ilan edip, İncil'i değiştiren ve Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem geldikten sonra onu reddedip getirdiği kitabı, yani Kur'an–ı Kerîm'i inkâr eden hıristiyanların, tevbekâr olup, Allah tarafından gönderilen bütün kitaplara inanmadıkça kurtulmaları ve cennet yüzü görmeleri asla düşünülemez.


Çünkü iman şartları Âdem Aleyhisselâm'dan beri hiçbir değişikliğe uğramamıştır ki, bunlardan iki tanesi peygamberlere ve kitaplara imandır. Dolayısıyla kâfir olmak için bütün kitap ve peygamberleri inkâr etmek gerekli olmayıp, bir tanesini inkâr etmek yeterli olduğu gibi, mü'min olmak için de birine inanmak yeterli olmayıp, hepsine inanmak şarttır. Nitekim Mevlâ Teâlâ:


"Allah'ı ve peygamberlerini inkâr edenler ve (iman hususunda) Allah ile resûllerinin arasını ayırmak isteyerek 'Bazısına inanırız, bazısına inanmayız' diyenler ve bunlar (imanla küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler (var ya), işte onlar, gerçek kâfirlerin ta kendileridir. Ve biz kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır." (Nisa, 150, 151) buyurmuştur.


Diğer bir yerde de: "…Siz Kitab'ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Şu hâlde sizden bu işi yapanın cezası dünya hayatında rüsvaylıktan başka (bir şey) değildir. Kıyamet gününde ise onlar, azabın en şiddetlisine sevk olunacaklardır. Ve Allah yaptıklarınızdan asla gafil değildir."


İşte onlar âhirete mukabil dünya hayatını satın almış kimselerdir. Onun için kendilerinden azap hafifletilmeyecektir. Ve onlar yardım da olunmayacaklardır." (Bakara, 85, 86)


Görüldüğü gibi Mevlâ Teâlâ bu âyet–i kerîmelerinde peygamberler ve kitaplar arasında inanmak bakımından ayırım gözetenleri 'hakikî kâfir' diye nitelemiş ve azaplarının dindirilmeyeceğini, kimse tarafından da yardım olunamayacaklarını açıklayarak, cennete girmelerini imkânsız kılmıştır.


Artık bunları cennete sokmak isteyenlerin kendilerini cennetten çıkardıkları âşikârdır. Bu görüşün sahipleri büyük tenkitlere maruz kalınca, çağdaş diye tanımladıkları tefsirlerinde bir yorum değişikliği yaparak: "Biz bütün peygamberlere inanmak şart değildir, demek istemedik; inanmak şartsa da uymak şart değildir."


"Dolayısıyla onlar Muhammed Aleyhisselâm'ın peygamber olduğuna inanmayan bir yahudî ve Hıristiyan cennete giremeyecekse de onun hak peygamber olduğuna inanmakla beraber ona uymayıp kendi dininde kalanlar cennete girebilirler." demişler; böylece bir bataklıktan kurtulalım derken daha büyük bir batağa düşmüşlerdir. Çünkü bir âyet–i kerîmede: "(Allah) buyurdu ki: 'Ben azabımı dilediğime isabet ettiririm, rahmetim ise her şeyi kuşatmıştır, onu (küfürden ve günahlardan) sakınan, zekatını veren ve Bizim âyetlerimize inananlara yazacağım. (Onlar) yanlarındaki Tevrat ve İncil'de (ismini ve sıfatını) yazılı buldukları ümmî Nebî olan o Resûle (Muhammed Aleyhisselâm'a) tâbi olanlardır." (Araf, 156, 157) buyurmaktadır.


Görüldüğü gibi Mevlâ Teâlâ rahmetini ve cennetini âyetlerine inanan ve âhir zaman peygamberine uyanlara tahsis etmiş, sadece inanmak şartıyla yetinmeyip uymayı da şart koşmuştur.


Nitekim Allahu Teâlâ, âyet–i kerîmenin sonunda: "Artık ona (Muhammed Aleyhisselâm'a) iman edenler, ona tazim edenler, ona yardım edenler ve onunla birlikte indirilen nura (Kur'an'a) uyanlar (var ya), işte onlar felah bulanların ta kendileridir." (Araf, 157) buyurarak, kurtuluş için Peygamber'e inanıp uymayı şart koştuktan sonra, Kur'an'a uymayı da şart koşmuştur. Dolayısıyla dünyayı, velev ki iyilikle doldursalar da, Resûlullah'a ve Kur'an–ı Kerîm'e uymayan yahudî ve hıristiyanların kurtulmaları mümkün değildir. Nitekim Mevlâ Teâlâ Furkan sûresinin 23. âyetinde, kâfirlerin "misafire ikram ve akrabayı ziyaret gibi" güzel davranışlarının, iman etmemiş olmaları sebebiyle boşa gideceğini, işe yaramaz hâle getirileceğini beyan buyurmaktadır.


Yine böylece Mevlâ Teâlâ: "De ki: Ey insanlar! Şüphesiz ki Ben sizin hepinize göklerin ve yerlerin mülkü kendisine ait olan, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan, dirilten ve öldüren Allah'ın elçisiyim. Öyle ise Allah'a ve O'nun kelimelerine inanan ümmî peygamber olan Resûlü'ne inanın ve ona uyun ki hidayet bulasınız." (Araf, 158) buyurmuştur.


Bu âyet–i celîleden de anlaşıldığı üzere doğru yolu bulmak için sadece Peygamber'e inanmak yeterli olmayıp, ona uymak da şart koşulmuştur. Dolayısıyla Resûlullah'a inanmayan ve uymayan yahudî ve hıristiyanların hidayete ermeleri ve cennete girmeleri asla mümkün değildir.

Nesh inkar cehalettir
Yahudî ve hıristiyanların cennete gireceklerini iddia edenlerin asıl dayanakları neshi inkârdır. Onlara göre İncil Tevrat'ı neshetmemiş, Kur'an–ı Kerîm de İncil'in geçerliliğini kaldırmamıştır. Halbuki neshi inkâr etmek yaratılıştaki değişiklikleri inkâr etmek veya âlemdeki değişikliklerin kanunsuzluğunu iddia etmek gibi cehaletten başka bir şey değildir.


Neshi inkâr etmek isteyenler şunu düşünmelidirler ki, eğer Allahu Teâlâ'nın bir nesih kanunu olmasaydı, âlemde ne bir değişiklik, ne de insanlar arasındaki sözleşmelerin bozulması mümkün olurdu. Fakat şu da bilinmelidir ki, neshin müteallakı yani ilgi alanı ancak zaman ve mekân değişikliği ve insanların faydalarının gözetilmesiyle ilgili Fıkıh hükümleri olabilir.


Geçmiş dinlerde ve İslâm'ın başlangıcında kaldırıldığı açıklanmış olan hükümler de hep bu kabildendir; yoksa amelle ilgili olmayıp sadece bilinmesi istenen doğru haberler nesh olamaz. Her zaman hak ve sabit olan iman şartları, gökten indirilen bütün dinlerde eşit olarak mahfuz tutulur.


Tefsirinde bulunduğumuz bu âyet–i kerîme furuattan değil; en yüksek iman temellerindendir. Çünkü "Allah'a ve âhirete inanıp salih amel işleyenlere korku yoktur." düsturu ezelî bir gerçektir. Bunu kabul ve tatbik etmeyen hiçbir din, gerçek din değildir.
Peygamber Efendimizin tebliğ ettiği bu gerçek, Musa Aleyhisselâm'ın da, İsa Aleyhisselâm'ın da ve bütün Peygamberlerin de duyurduğu bir hakikattir. Gerek geçmiş, gerekse gelecek ümmetlerdeki gerçek mü'minler, bu düstura boyun eğenlerdir. Gerçek müslüman ve neticede kurtulacak olanlar ancak bunlardır.


Yahudî, hıristiyan ve sabiîn fırkaları ciddî bir iman ile Allah'a boyun eğmedikleri ve bu âyet–i kerîmede bahsedilen iman ve salih ameli tatbik etmedikleri andan itibaren kâfir olmuşlardır.


Hasılı kelâm; Mevlâ Teâlâ sadedinde olduğumuz âyet–i kerîmedeki müjdesini, mü'min görünen, yahudî, hıristiyan, ve sabiîn gibi yıldıza tapanlar, dinli–dinsiz, mecûsî–zındık kim olursa olsun, bunlardan Allah'a ve âhirete gerçekten inanıp, inanmak hususunda peygamberler ve kitaplar arasında fark gözetmeyen ve salih amel işleyen hakikî mü'minlere tahsis etmiştir. Doğu batı değişir bu kanun değişmez.

HZ. MUHAMMED'E İMAN ETMEYEN
CENNETE GİDEMEZ
Zaten Resûlullah'a inanmayan yahudî ve hıristiyanların, kendi kitaplarına da imanları geçerli değildir. Zira Tevrat ve İncil Resûlullah'ın isim ve sıfatları ile dolu olup, o peygamber geldiğinde ona inanmalarını emretmiştir. Dolayısıyla bu emri tutmayanların kendi kitaplarına da imanları olmadığından her hâlükârda cennete girmeleri düşünülemez.


Bu görüş sahiplerinin reddedilmeye şâyân hiçbir delilleri bulunmadığı hâlde birtakım cahillerin onlara kanmaması için daha açık bir delil zikredelim. Mevlâ Teâlâ'nın: "Biz Seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve korkutucu olarak gönderdik." (Sebe, 38) kavl–i şerîfi, Resûlullah'ın Arap–acem, yahudî–hıristiyan, kitaplı–kitapsız demeden bütün insanlara gönderildiğini açıkça ortaya koymaktadır.


"Biz her peygamberi Allah'ın izniyle ancak kendisine itaat edilmesi için gönderdik." (Nisa, 64) âyet–i kerîmesi de, her milletin kendilerine gönderilen peygambere itaat etmeleri gerektiğini açıklamaktadır.


Hâl böyle iken kendilerine gönderilen Peygamberi yalanlayan ve ona itaat etmeyen bir toplumun cennete gireceğini söylemek açık bir küfürdür.


Burada şunu da belirtelim ki, sadedinde olduğumuz Mâide sûresi 69. âyet–i celîlesinde, iman şartlarından sadece ikisinin –Allaha ve âhirete inanmanın– zikriyle yetinilmesi, diğer iman şartlarına inanılmaksızın kurtuluşun mümkün olduğunu ifade etmez. Zira Kur'an–ı Kerîm'in âyetleri hiçbir zaman birbirini bozmayıp her vakit birbirini doğrulayarak şerh etmektedir. Nitekim diğer bir âyet–i kerîmede de:


"O peygamber (Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de kendisine Rabb'inden indirilene (Kur'an–ı Kerîme ve onun bütün açıklamalarına) iman etti. Mü'minler de (iman ettiler). Hepsi de Allah'a, O'nun meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve: 'Biz O'nun peygamberlerinden hiçbirinin arasını ayırmayız (hepsine inanırız'dediler)." (Bakara, 285) buyrularak kitaplara ve peygamberlere iman şartları açıklanmıştır.


Ayrıca:
"Ey iman edenler! Allah'a, peygamberine, âyet âyet indirdiği o kitaba (Kur'an'a) ve daha önce topyekün indirdiği (bütün) kitap(lar)a iman (da sebat) edin. Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve âhiret gününü inkâr ederse, muhakkak ki o (dosdoğru yoldan) uzak bir sapıklıkla sapıtmıştır." (Nisa, 136) buyurarak, kitapları ve peygamberleri inkârı, Allah'ı, melekleri ve âhireti inkâr sırasında zikretmiş ve bu kimselerin haktan çok uzak bir sapıklığa düştüklerini açıklamıştır.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
cennete, girebilecek, hristiyanlar, mi, ve, yahudi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hristiyan ve Yahudi funsah Fıkralar 2 09-08-2008 22:46
Yahudi yerleşimciler Filistin köyüne saldırdı Haberci Dünyadan Haberler 0 07-24-2008 14:40
Irak'taki petrol ihalelerine Türkiye de girebilecek Haberci Dünyadan Haberler 0 06-22-2008 19:25
Tüm Hristiyanlar Okusun!!! ve cevap yazsın!!! Korax Dinimiz ve Diğer Dinler 0 03-14-2008 18:21
Karnavala 'Yahudi' protestosu LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 01-30-2008 14:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:31 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628