Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-26-2008, 14:39   #1
уυѕυƒ
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Allah dört şey yarattı bu dördün içinden de bir tanesini seçti...

Allah dört şey yarattı bu dördün içinden de bir tanesini seçti...
Ahmet Mahmut ÜnlüAllah dört şey yarattı
bu dördün içinden de birer tanesini seçti

Bu ayda kullarına öyle nimetler ikram eder, öyle dereceler ihsan eder ki, onları hiçbir göz görmemiş, hiçbir kulak işitmemiştir. Bir beşerin kalbine onların ne olduğunu anlamak dahi gelmemiştir.


KUR'AN ŞU İKİ BELDENİN

BÜYÜK ZATLARI ÜZERİNE
İNSE DAHA İYİ OLMAZ MIYDI?
"Rabbin dilediğini yaratır ve seçer, onlar için ise muhayyerlik yoktur. Allahu Teâlâ onların şerik koştuklarından münezzehtir ve yücedir." (Kasas, 68)
Bu mübarek âyetlerde Allahu Teâlâ, yaratmada ve seçmede yegâne olduğunu ve bu hususlarda kendisiyle çekişecek ve hükmünü geciktirecek hiçbir şey olmadığını haber vermiştir. Hiç kimse, Mevlâ Teâlâ'nın bir şeyi ihtiyar ve iltizam buyurmasına mâni olamaz. O'nun dilediği olur, dilemediği olmaz. Hayrı ve şerri ile bütün işler, O'nun kudret elindedir ve işlerin dönüşü O'nadır.
Hâzin ve Kâzî'nin beyanlarına göre; bu âyetin sebeb–i nüzûlü şudur: Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm'a peygamberlik verilip, tebliğ ve davete başlayınca, müşriklerin:
"Allahu Teâlâ, Kuran'ı bu iki beldenin karyelerinden bir büyük zata inzâl etmeli değil miydi?" demeleri üzerine, bunu red için bu âyet nâzil olmuştur.
Müşriklerin kastettikleri kimseler; Taif'te Ebû Mes'ûd es–Sekafî, Mekke'de Velid b. Muğire idi. Onlar bu kimseleri büyük kabul ettiklerinden, risaleti onlardan birine münasip görmüş ve bu sözü söylemişlerdi. Zira bu iki kimse, çok varlıklı zengin kimseler olduklarından müşrikler, peygamberlikle zenginlik arasında bir münasebet var zannederek, kendilerine göre peygamberliği bunlara münasip görmüşlerdi. İşte bu âyetin nâzil olmasıyla buyrulmuş oluyor ki:
Cenâb–ı Hak, peygamberlerini, kendilerine gönderilen kimselerin reylerine ve tercihlerine göre göndermez; ancak kendi ihtiyar–i ilâhîsine göre gönderir. Dilediği kulunu seçerek, peygamberlik verir ve hiç kimsenin de "Peygamber olarak niçin bunu seçtin?" demeye hakkı yoktur. Allah Celle Celâlühü, onların görüşüne müracaat etmekten müstağnîdir.
Ayrıca, dünya malı, zenginlik gibi insanlar arasında şeref addedilen şeylerle peygamberlik arasında hiçbir münasebet bulunmadığını ve peygamberliği dilediği kuluna ihsan ettiğini beyan ederek, onların bu yanlış itikatlarını reddetmiştir.
"Rabbin dilediğini yaratır ve seçer."
Arştan ferşe, zerreden kürreye ne varsa, hepsini Allah yaratmıştır. Bu yarattıkları içerisinden de bazılarını seçmiş ve faziletli kılmıştır.
Denilmiştir ki:
Allahu Teâlâ her şeyi yaratmış ve bu yarattıklarının içinden dört tanesini seçmiştir. O dört taneden dahi bir tanesini seçmiştir... Şöyle ki:
Melekler arasından dört tanesini seçti: Cebrail, Mikâil, İsrafil ve Azrail Aleyhimüsselâm. Sonra da bunlar arasından Cebrail Aleyhisselâm'ı seçti.
Peygamberler arasından da dört tanesini seçti: İbrahim, Musa, İsa ve Muhammed Aleyhimüs–selâm... Sonra da içlerinden Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem'i seçti...
Peygamber Efendimiz'in ashabı arasından dört tanesini seçti: Ebû Bekir, Ömer, Osman ve Ali Radıyallahu Anhum... Sonra bunlar arasından Hz. Ebû Bekir Radıyallahu Anh'ı seçti.
Kitaplardan dahi dört tanesini seçti: Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an... Sonra bunlar içinden Kur'an–ı Kerim'i seçti.
Mescidlerden dört taneyi seçti: Mescid–i Haram, Mescid–i Nebevî, Mescid–i Aksa ve Mescid–i Tûr–i Sina... Sonra da bunlar arasından Mescid–i Haram'ı seçti.
Günler arasından dört tanesini seçmiştir: Ramazan bayramı günü, Kurban bayramı günü, Arefe günü ve Aşûra günü... Bu dört gün arasından da Arefe gününü seçmiştir.
Geceler arasından dört tanesini seçti: Beraat gecesi, Kadir gecesi, Cuma gecesi ve Bayram gecesi... Bu geceler arasından dahi Kadir gecesini seçti.
Dağlardan dahi dört tanesini seçti: Uhud, Tûr–u Sina, Likâm ve Lübnan... Bu dağlar arasından Tûr–i Sina'yı seçti.
Aylardan da dört tane haram ay seçti: Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharem… Bunlar içinden de Receb ayını seçti. Hâsıl–ı kelam, Rabbimiz yarattığı her şeyden seçeceğini seçmiş, nicelerini de faziletli kılmıştır.
Üç ayların gelmesi hasebiyle Rabbimizin seçerek, ismini izafe ettiği ay olan Receb–i Şerif ayından kısa da olsa bilvesile bahsetmiş olalım:
Enes b. Mâlik Radıyallahu Anh'tan rivayet edildiğine göre, Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm: "Receb Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır." buyurmuştur.
Receb; tercib kökünden gelmiştir. Saygı manası vardır. Allahu Teâlâ bu ayı zatına isnad etmekle, yani "Şehrullah" demekle, bu aya hürmeti kendisine hürmet, bu aya gaflet ve isyanı da âdeta kendisine isyan kabul etmiştir.
Rabbimizin ayı olan "Receb" ism–i şerifi üç harften oluşur
Ra: Yüce Allah'ın rahmetine; Cim: Cömertliğine; Ba: Birr–u ihsanına delâlet eder.
Bu mânaya göre; bu ayda azap olmadan bol rahmet, cimrilik olmadan cömertçe yağdırırcasına vermek, cefasız olarak sefa ile birr–u ihsan bu ayda ümmet–i Muhammed'e verilecektir.
Receb ayının birçok isimleri vardır. Onlardan bazılarını kısaca zikredelim.

ŞEHRULLÂHİ'L–ESAMM
Arap kabileleri birbirleriyle savaşta iken Receb ayının hilali gözükünce, silahları bırakırlardı. Mızraklar iner, kılıçlar kınına girer, oklar sadağına yerleşirdi. Birisi babasının katilini görse görmezden gelirdi.
Bir mânada o, "sağır ay"dır. Sadece iyilikleri anlatır. Günahları anlatmaz, Mevlâ ona kulların hâlinden sorar. O iyiliklerini anlatır. Mevlâ Teâlâ ona:
"Peki, onların hiç mi kötülüğü yok?" diye sorduğunda, "Ben sağırım duymadım." der. Madem bu ay günahlarımızı söylemeye utanıyor, bizler de günah işlemeye utanalım ve haramlardan uzak duralım.
Receb ayı; ekim ayıdır, tohum atacaksın. Şaban ayı; sulama ayı. Ramazan ayı ise, harman ayıdır. Ekim zamanını boşa geçiren, harman zamanı nedamet duyar. O nedameti duymamak için, harman zamanına şimdiden hazırlanmak, mânevî tohumları atmak lâzımdır.

ŞEHRULLÂHİ'L–ASAMM
"Asam" isminin verilmesinin sebebi hakkında denilir ki, Receb ayında Allah'ın, hiçbir kavmi gazabına uğrattığı duyulmamıştır. Zira Allah geçmiş ümmetlere, sair aylarda azap etmiş, belâ ve musibet göndermiş; fakat hiçbirine bu ayda azap etmemiştir.
Nuh Aleyhisselâm bu ay içinde gemiye bindi. Gemiye bindikten sonra oruç tuttu. Beraberindekilere de oruç tutması için emir verdi. Altı ay gemide suyun üzerinde yüzüp gittiler. Sonunda Mevlâ onu ve beraberindekileri tufandan kurtardı. Yeryüzünü şirkten ve düşmanlarından temizledi.
Ya Rabbi, Receb ayının Asamm ismi hürmetine, geçmiş ümmetlere azap etmediğin gibi bizlere de azab etmeyip bütün belâlardan ve musibetlerden muhafaza eyle. Nuh Aleyhisselâm'ı tüm düşmanlarından kurtardığın gibi bizleri de kurtar ya Rabbi! Âmin!


ŞEHRULLÂHİ'L–ESABB
Allah bu ayda kulları üzerine rahmet yağdırır. Ve bu ayda kullarına öyle nimetler ikram eder, öyle dereceler ihsan eder ki, onları hiçbir göz görmemiş, hiçbir kulak işitmemiştir. Bir beşerine kalbine onların ne olduğunu anlamak dahi gelmemiştir. Rabbimiz biz kullarına acıdığından, böyle faziletli aylar ve geceler ihsan ve ikram etmiştir. İşte Receb ayı da, her çeşit günahın kir ve pasından arınmak ve temizlenmek için ne iyi bir fırsattır. Bu ayda tevbeler ve dualar mutlaka makbuldür.
Evet, bu ayda Mevlâ'nın rahmeti, cömertliği, ihsanı ikramı elbette çok olacaktır amma, kimlere?.. Bu rahmetten istifade etmek için ellerini o yüce dergâha açanlara, Mevlâ'ya yönelenlere değil mi? Güneş bütün dünyayı aydınlatır ışık huzmeleri olarak her yere girer. Ama sen perdeni açmazsan güneşten istifade edemezsin. Bu durum, güneşin değil; senin kabahatindir. Öyleyse gönül kapılarımızı açmalı, gönül perdelerini ardına dek çekmeli ki, bu ayın ihsanından, ikramından istifade edebilelim.

ŞEHRUL–MUTAHHAR
Receb ayı kendisinde oruç tutanları günahlarından ve hatalarından temizler.
Peygamber Efendimize sahâbeden bir zat sordu:
"Ya Resûlallah! (Bütün aylar Allah'ın olduğu hâlde) niçin bu aya Allah'ın ayı denildi?"
"Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda halkın kan dökmesine mâni vardır."
Bu ayda Allah Celle Celâlühü, peygamberlerini düşmanlarından korumuş ve tevbelerini kabul buyurmuştur.
Bir kimse Receb ayına hürmetle, bu ayı oruçlu geçirirse, Allahu Teâlâ üç şeyi onun için gerekli kılar.
1–Geçmiş günahlarının tümünü bağışlar.
2–Kalan ömrünü temiz geçirmesine onu muvaffak eder.
3–Büyük huzura çıkılan kıyamet gününün susuzluğundan onu emin kılar.
Bu arada yaşlı biri kalktı ve Efendimize hâlini şöyle anlattı:
"Ya Resûlallah! Ben Receb ayının tümünü oruçlu geçiremem. Buna gücüm yetmez. Bu ikramlardan bana nasip yok mu?"
"O hâlde Receb ayının evvelinden bir gün, ortasından bir gün, sonundan da bir gün tutarsın. Böyle yaptığın takdirde ayın tümünü oruçlu geçirmiş olursun. Zira yapılan iyilikler on misliyle mukabele görür."

BU DİLEĞİNİZİ
YERİNE GETİRDİM
Ancak siz Receb ayının ilk cuma gecesini sakın gaflet içinde geçirmeyesiniz. O öyle bir gecedir ki, melekler o geceyi "Regaib" diye isimlendirirler.
O gecenin üçte biri geçtiği zaman semada ve yerde ne kadar melek varsa hepsi Kâbe ve civarında toplanırlar. Allahu Teâlâ onların hâllerine muttali olarak şöyle buyurur:
"Ey meleklerim! Ne dileğiniz varsa benden dileyin!" Bunun üzerine şöyle derler:
"Ya Rabbi! Senden dileğimiz şudur ki, Receb ayında oruç tutanları bağışlayasın!" Onların bu dileği üzerine Allah–u Teâlâ şöyle buyurur:
"Bu dileğinizi yerine getirdim."
Sevgili Allah'ımızın ayı olan Receb ayının, ilk perşembeyi cuma gününe bağlayan gecesi "Regâib Gecesidir" Efendimiz bu gece ana rahmine intikal etmiş, babası Abdullah'ın alnındaki nur, annesi Âmine'ye geçmiştir.
Bu gece Allah'ın kullarına in'amı, ihsanı, ikramı ve rahmeti büyük olduğundan "Regâib" diye isimlendirilmiştir. Mevlâ Teâlâ, Efendimizin hürmetine mü'min kullarına rahmet, lütüf ve ihsanını bol bol verdiği bir gecedir. Bu gece duanın mutlaka kabul olduğu ve asla geri çevrilmediği beş geceden biridir.
Öyleyse duaların müstecab olduğu bu geceyi asla gafletle geçirmeyelim. Mümkün mertebe duayla, namazla, zikirle ihya etmeye gayret edelim ve birbirimizi de duadan unutmayalım. Hepinizin Regâib kandilini tebrik eder, af ve mağfiretimize vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim...
__________________уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Allah dört şey yarattı bu dördün içinden de bir tanesini seçti... уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:39
Allah dört şey yarattı bu dördün içinden de bir tanesini seçti... уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:28
yumurtanın içinden fidan çıktı LeGoLaS Hobiler 1 03-25-2008 19:08
Allah (cc) niçin kullarını bir yaratmadı? Kimini kör, kimisini topal olarak yarattı? нüzüη Dinimiz ve Diğer Dinler 0 02-13-2008 23:18
hayatın içinden komiklikler DeNGeSiZ Komik Resimler 1 01-31-2008 13:27


Şu Anki Saat: 23:59


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows