Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Dünyayi Mi Istiyorsunuz Yoksa Ahireti Mi?

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-26-2008, 14:42   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Dünyayi Mi Istiyorsunuz Yoksa Ahireti Mi?

Dünyayi Mi Istiyorsunuz Yoksa Ahireti Mi?
DÜNYAYI MI İSTİYORSUNUZ
YOKSA AHİRETİ Mİ?"Ey peygamber! Eşlerine şöyle söyle: Eğer dünya dirliğini ve süsünü, refahını istiyorsanız, gelin size boşanma bedellerinizi vereyim de, sizi güzellikle salıvereyim"

BOLLUK VE ZİYNET İÇİNDE
OLMAYACAK MIYIZ?


İslam devleti kurulmuş, yıllardır çekilen sıkıntılar yerini feraha, mutluluğa bırakmaya başlamıştı. İslam devletinin sınırları her geçen gün genişliyor, insanlar kitleler halinde İslam'a koşuyorlardı. Arap yarım adasının tamamı İslam devletinin kontrolü altına geçmişti. Yapılan savaşlar kazanılmış, savaşlardan elde edilen ganimetler, müminlerin hayat standardını oldukça yükseltmişti. Diğer tarafta zekat memurları, İslam toprakları üzerine dağılmış, zekat olarak toplanan para ve ürünler, fakirlerin sıkıntılarına merhem olmuştu.
Mekke devrinin tamamında, Medine devrinin ilk yıllarındaki durum ile bugünkü durum kıyas kabul edilmeyecek kadar farklılık arz ediyordu. O darlık günlerini Nu'mân İbnu Beşîr şöyle anlatıyor:
"Hz. Ömer insanların nail oldukları dünyalıktan söz etti ve dedi ki: "Gerçekten ben Resûlullah'ın bütün gün açlıktan kıvrandığı halde, karnını doyurmaya adi bir hurma bile bulamadığını gördüm."(1)
Süleymân İbnu Surad de şu haberi veriyor:
"Resûlullah bize geldi ve bir yiyecek ikramına gücümüz yetmeksizin üç gece kaldık."(2)
İşte peygamber ve arkadaşları böyle zor ve sıkıntılı zamanlar geçirmişlerdi.
Herkes huzurlu, mutlu, bolluk içinde bir hayat sürerken, Peygamber hanımları için çok fazla değişen bir şey olmamıştı. Müslümanların iktisadi kalkınmaları meydana gelmiş, Medine'de yaşayan her ferdin, her ailenin hayat standardı gelişmiş, ama peygamber ve ailelerinin hayat standardında gözle görülür bir gelişme olmamıştı.
Peygamber ve ailesinin sıkıntılı günlerini İbnu Abbâs Radıyallâhu Anhümâ anlatıyor: "Resûlullah ve ailesi üst üste bir çok gecelerini aç geçirirler ve akşam yemeği bulamazlardı. Ekmekleri çoğunlukla arpa ekmeği idi."(3)
Nimetler bollaşıp, rızıklar genişlemişdi ama Resulullah'ın hanesinde değişen bir şey olmamıştı. Şimdi de Enes İbnu Mâlik radıyallahu Anh'a kulak verelim:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm tekrar tekrar buyurdular ki:
"Muhammed'in nefsini elinde tutan Zatı Zülcelâl'e yemin olsun ki, Âli Muhammed'de hiçbir zaman akşamdan sabaha bir sa' miktarında ne zahire ne de kuru hurma bulunmuştur."(4)
Bu vaziyette bulunan hanei saadet sakinleri durumlarını Resulullah'a arz etme kararını aldılar. Hayatımız yokluk içinde geçiyor. Yokluk ve sıkıntı yıllarında bütün müminlerle birlikte sabrettik, şimdi genişlik ve bolluk yılları geldi. Herkes bolluk içinde hayatını sürdürürken, bizler Peygamber eşleri olarak hanelerimizde yine sıkıntı çekmeye devam mı edeceğiz? Bizim de hakkımızdır, rahat yaşamak.
Durum Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e arz edilir. Bu durumu Elmalılı Hamdi Yazır şöyle anlatmaktadır:
"Hanımları Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'den ziynet elbiseleri ve daha çok nafaka, yiyecek bedeli, geçimlik istemişlerdi."(5)


PEYGAMBERDE OLMAYAN ŞEYİ
ONDAN İSTEMEYİN


O günlerden biriydi, Ebu Bekir Radıyallahu Anh Resulullah'ın yanına girmek için izin istedi. O sırada evin önünde kalabalık toplanmıştı. Ebu Bekir'e izin çıkmadı. O sırada Ömer geldi, o da izin istedi ona da verilmedi. Aradan kısa zaman geçti. Ebu Bekir ve Ömer'e birlikte izin verildi ve Resulullah'ın yanına girdiler. İçeri girdiklerinde Resulullah'ın hanımları oturmuş, Resulullah da oturmuş kimse konuşmuyordu. Ömer bu sahneyi değiştirmek, ortamı yumuşatmak için içinden "bir söz etsem de Resulullah'ı güldürsem" diye düşünürken o anda aklına geldi:
"Ey Allah'ın Resulü görüyor musun, Zeyd'ın kızı (kendi hanımını kastederek) biraz önce benden nafaka istedi. Bende kafasını yardım." Bunun üzerine Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem tebessüm etti ve ön dişleri görülünce kadar güldü. Sonra şöyle buyurdular:
"İşte bunlarda benim çevremde oturmuş benden nafaka istiyorlar."
Bunun üzerine Ebu Bekir ayağa kalkarak kızını dövmek istedi. Ebu Bekir'in bu davranışını gören Ömer de ayağa kalkarak oda kızını dövmeye niyetlendi. Her ikisi dedi ki:
"Peygamberin sahip olmadığı şeyi ondan istiyorsunuz ha?" Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ebu Bekir ve Ömer'i durdurdu. Peygamberin hanımları dediler ki:
"Biz bu meclisten sonra bir daha Allah Resulünden yanında bulunmayan hiçbir şeyi istemeyeceğiz."(6)
Bu hadise üzerine şu ayet–i kerime nazil oldu.
"Ey peygamber! Eşlerine şöyle söyle: Eğer dünya dirliğini ve süsünü, refahını istiyorsanız, gelin size boşanma bedellerinizi vereyim de, sizi güzellikle salıvereyim."(7)
Ayet açık bir ifade ile yapılacağı haber veriyordu. Resulullah'a eğer hanımları isteklerinde devam ederlerse, onları boşayacaktı. Bu Rabbinin kesin bir emriydi. Boşandıktan sonra, istediğiniz gibi, dünya nimetlerinden istifade edin, bolluk, bereket, süs ve ziynet içinde yaşarsınız.


BEN ALLAH'I, PEYGAMBERİNİ VE
AHİRET YURDUNU TERCİH EDİYORUM


"Ey peygamber! Eşlerine şöyle söyle: Eğer dünya dirliğini ve süsünü, refahını istiyorsanız, gelin size boşanma bedellerinizi vereyim de, sizi güzellikle salıvereyim."
Bu ayet inince Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz hanımlarına bu ayet–i tebliğe başladı. İlk önce de Hazreti Aişe validemizden başladı. Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Hazreti Aişe Radıyallahu Anha'ya şöyle dedi:
"Kuşkusuz sana bir emir hatırlatıyor ve arzu ediyorum ki, anne ve babana danışmadan bu konuda acele etmezsin."
Şurası bir gerçek ki Allah Resulü, Hazreti Aişe'ye anne ve babasının kendinden ayrılmasını emretmeyeceklerini biliyordu. Bunun üzerine Hazreti Aişe:
"Ey Allah'ın elçisi! Nedir o emir?" deyince Resulullah ona bu ayeti okudu. Hazreti Aişe:
"Anne ve babama bu konuda mı danışacağım? Hayır. Ben Allah'ı, Peygamberini ve Ahiret yurdunu tercih ediyorum."
Ardından diğer hanımlar da Hazreti Aişe'nin tercihi doğrultusunda tercihlerini kullanmışlardır. Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Selem, eşlerinin kendisini ve ebedi nimeti, geçici olana tercih ettiklerinden dolayı Allah onlara lütuf da bulunmuş ve Resulullah'a başka biriyle evlenmesini haram kılarak daha sonra kaydedileceği şekilde şöyle buyrulmuştur:
"Bundan sonra artık başka kadınlarla evlenmen, elinin altında bulunan cariyeler hariç, güzellikleri hoşuna gitse bile, bunların yerine başka hanımlar alman sana helal değildir. Allah her şeyi gözetler."(8)
Bu ayet–i kerimeden çıkaracağımız derslerin başında, müminlerin dünyaya mesafeli durmalarıdır. Onlar ki, Kainatın en şerefli insanına eş olarak, dünyada kimseye nasip olmayacak bir makama ulaştılar. Onlar bu makama ulaşınca, dünyanın gelip geçici güzelliklerine de uzak olmak zorundadırlar.


PEYGAMBER YAHUDİ VE
HIRİSTIYANLAR GİBİ YAŞAMADI


Onlar zaruri ihtiyaçlarının dışında, dünyadan bir talepleri yoktu. O tarihlerde Resulullah'ın yanında dokuz kadın bulunuyordu. Hz. Enes Radıyallâhu Anh anlatıyor:
"Resûlullah'a arpa ekmeği ile kokusu değişmiş erimiş yağ getirmiştim. Bir seferinde şöyle söylediğini işittim:
"Muhammed ailesinde dokuz kadın bulunduğu bir zamanda, ne bir sa' hurma, ne de bir sa' hububat gecelememiştir."(9)
Resulullah'ın hanesinde yaşanan sıkıntıları Hz. Âişe Radıyallâhu Anhâ anlatıyor:
"Bazı aylar olurdu, hiç ateş yakmazdık, yiyip içtiğimiz sadece hurma ve su olurdu. Ancak, bize bir parçacık et getirilirse o hâriç."(10)
Resulullah ve onun hanımları biz müminler için ne kadar güzel örnektir. Onların yaşantılarını Ebû Hüreyre Radıyallâhu Anh şöyle anlatıyor:
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle dua ederdi:
"Allah'ım, Âl–i Muhammed'in rızkını belini doğrultacak kadar ver (bir diğer rivâyette) "yetecek kadar ver."(11)
Bu ayet–i kerimenin bize verdiği mesaja gelince Resulullah'ın yolunu bize göstermektedir. Müminlerin, özelliklede İslam'ı temsile soyunan zevatın özelikle uyması gereken bir haberle karşı karşıyayız.
Peygamber varisliğine soyunan zevatın, lüks ve israftan kaçınmaları gerekir. Çağın modern imkanlarını kullanmak için çeşitli bahaneler uydurmak boşuna gayretten ibarettir. Çağın en lüks ve modern donanımları ile donatılmış lüks villalarda, israf içinde oturanların Resulullah'ın yolundan gidiyoruz demelerinden daha abes ne olabilir? Hele hele birde bunu Yahudi ve Hıristiyanlar oturuyor da biz niye oturmayalım, diyenlerin vay haline…
Dipnotlar:
1– Müslim, Zühd 36, (2978)
2– Kütüb–i Sitte Muhtasarı Tercümesi ve Şerhi", İbrahim Canan, Akçağ Yayınları Cilt 17, sh.576, 4149–7264
3– Tirmizî, Zühd 38, (2361)
4–"Kütüb–i Sitte Muhtasarı Tercümesi ve Şerhi", İbrahim Canan, Akçağ Yayınları Cilt 17, sh.576, 4147–7262
5– Elmalılı M. Hamdi Yazır, "Hak Dini Kur'an Dili", Sadeleştirenler: İsmail Karaçam, Emin Işık, Nusrettin Bolelli, Abdullah Yücel, Azim Dağıtım, c.6, s.308
6– İbn Kesir, "Hadislerle Kur'an–ı Kerim Tefsiri", terc. Bekir Karlığa, Bedrettin Çetiner, Çağrı Yayınları, İstanbul 1993, c.12, s.6516
7– Ahzab;33/28
8– Ahzap;33/52; İsmail Hakkı Bursevî, "Ruhu'l–Beyan Tefsiri", terc. İlmi Heyet, Abdullah Öz, Ali Rıza Temel… Damla Yayınevi, İstanbul, c.6, s.440
9– Buhârî, Rehn 1, Büyû 14; Tirmizî, Büyû 7, (1215); Nesâî, Büyû 50, (7, 288)
10– Buhârî, Et'ime 23, Rikâk 17; Müslim, Zühd 20–27, (2970–2973); Tirmizî, Zühd 38, (2357, 2358), 35, (2473)
11– Buhârî, Rikâk 17; Müslim, Zekât 126, (1055); Tirmizî, Zühd 38, (2362)
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ahireti, dÜnyayi, istiyorsunuz, mi, yoksa

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünyayi Mi Istiyorsunuz Yoksa Ahireti Mi? уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:31
Maç yoksa DVD seyrederiz Haberci Magazin & Dedikodu 0 09-05-2008 02:58
Ajda Pekkan - Sen Mi Yoksa Ben Mi Yaso Türkçe Şarkı Sözleri 0 08-23-2008 14:57
Msn de Konusacak Kimse Yoksa ... уυѕυƒ Msn Teknik Destek 0 07-25-2008 10:22
gemı mı yoksa yazlık mı? уυѕυƒ Enteresan Resim ve Videolar 0 04-14-2008 14:07


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:03 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628