Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kadr Suresi

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-26-2008, 14:52   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kadr Suresi

Kadr Suresi
KADR SÛRESİ-97بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

إِنَّآ أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ (1) وَمَآ أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ (2)

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (3)

تَنَزَّلُ الْمَلَئِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ (4)

سَلامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ (5)Meâl

Rahmân ve Rahîm Allah’ın Adıyla

1. Biz Kur’an’ı indirdik Kadir gecesi.

2. Bilir misin nedir Kadir gecesi?

3. Bin aydan daha hayırlıdır Kadir gecesi!

4. O gece Rablerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner.

5. Artık o gece bir esenliktir gider... Tâ tan ağarana kadar.

Kadr Sûresi, İnnâ Enzelnâhü Sûresi diye de isimlendirilir. Adını ilk ayette geçen Kadr, yani “Kadir gecesi” kelimesinden al*mıştır. Mekke’de nazil olmuş olup 5 ayettir. Bu sûrede yüce Allah, Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdiğini bildiriyor. “Kadir gecesinin ne olduğunu sana ne bildirdi? Sen onun ne kadar değerli, büyük bir gece olduğunu nereden bileceksin?” sorusuyla bu gecenin önemini vurguluyor. Sonra Kadir gecesinin faziletini üç madde ile açıklıyor: Onun bin aydan hayırlı bir gece oldu*ğunu, meleklerin ve Rûhun, o gece Allah’ın izniyle, Allah’ın takdir ettiği her iş için indiklerini ve tan yeri ağarıncaya dek o gecenin her bakımdan selâm gecesi olduğunu bildiriyor.

Tefsir

إِنَّآ أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ

1. Biz Kur’an’ı indirdik Kadir gecesi.

Biz bu mucize Kur’an’ı, kadri ve şerefi yüce bir gecede in*dirdik. Tefsirciler derler ki: Kur’an’ın bu gece indirilmesinden maksat, Levh-i Mahfûz’dan dünya semasına indirilmesidir. Daha sonra Cebrâil (as) onu yirmi üç senede yeryüzüne indirmiştir. Nitekim İbn Abbâs şöyle der: “Yüce Allah Kur’an’ı toptan Levh-i Mahfûz’dan, dünya semasındaki “Beytu’l-İzze”ye indirdi. Sonra olayların vukûuna göre yirmiüç senede Resûlullah (sav)’a parça parça indi.”[1][29]

Kur’an’ın, Kadir gecesinde indirilmesi, aynı zamanda o gece indirilmeye başlaması anlamını da taşır. Çünkü ilk vahiy, Kadir gecesinde başlamıştır veya Kur’an’ın inmeğe başladığı gece, Kadir gecesidir.

İlahî kudret her kuvvetin üstünde, her kemâli içine almış ol*duğuna uyarmak için “azamet nûnuyla إِنَّا أَنزَلْنَاهُ “Biz indirdik onu.” buyurulması indirenin büyüklüğünü ifade ederken, indiri*lenin şanını yüceltmeyi de ifade eder.

İndirilenin ismi açıklanmayarak ‘onu indirdik’ “ هُ ” (hu) zamiriyle işaret olunması da onun açıklanmasına lüzum olma*yacak şekilde zihinlerde bilinmiş olduğuna işaret olması itibarıyla şânının yüksekliğine ikinci bir uyarıdır.

Bazı tefsir âlimleri, Kadir gecesi demek, takdir gecesi demek olduğunu söylemişlerdir.

Bazılarına göre ise; Kadir, bizim de kadir ve haysiyet tabir ettiğimiz üzere şeref ve azamet mânâsına olmasıdır ki, azamet ve şeref gecesi demek olur.

Diğer bazılarına göre ise; Tazyik (sıkıştırma, daraltma) mâ*nâsına olmasıdır ki, tazyik gecesi demek olur. Zira o gece inen meleklere yer dar gelir denilmiştir. Nitekim Kur’an’ın inişi de meleğin şiddetli baskını ile başlamıştı. Şu halde Kadir gecesinde bu üçü de var demektir. Bu Sûrede ليلة القدر “Kadir gecesi”nin üç defa tekrar edilmiş olması da buna bir işarettir.

وَمَآ أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ

2. Bilir misin nedir Kadir gecesi?

Veya; ne bildirdi sana, nedir Kadir gecesi?. Yahud; “bildin mi nedir Kadir gecesi?”; yani o Kadir gecesi öyle bir gecedir ki, sırf senin kendi dirayetine kalsaydı onun mahiyetini, kadrinin dere*cesini bilemezdin. Fakat o ineni biz indirdiğimiz gibi, bunu da aşağıda olduğu gibi biz bildirdik. Soru şeklinde ifade edilmesi; Kadir gecesinin şanının yücelik ve büyüklüğünü ifade eder.لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ

3. Bin aydan daha hayırlıdır Kadir gecesi!

O gece amel, ibadet ve mücâhede ile elde edilecek olan hayır ve sevap, içinde Kadir gecesinin olmadığı bin ay amel ile kazanılacak olan hayır ve sevaptan daha çok, daha fazladır.Sebeb-i Nüzûl

a. Hz. Peygamber (sav) İsrailoğulları’ndan bir erin Allah yolunda bin ay silah giyinmiş olduğunu anlatmıştı. Müslümanlar buna şaştılar ve amelleri kendilerine pek küçük göründü. Allah Teâlâ da bu sûreyi indirdi[2][30].

b Resûlullah’a ümmetlerin ömürleri gösterilmişti. Resûlullah kendi ümmet fertlerinin ömürlerini kısa sayarak başkalarının uzun ömürde yaptıkları amellere yetişememelerinden endişe etmişti. Allah teâlâ da O’na Kadir gecesini verdi ve onu diğer ümmetlerin bin ayından daha hayırlı kıldı[3][31].

Bu âyet, Kadir gecesinin hayırlılığının sayısız olduğunu açık*lamakla, Peygamber ve ümmetine özel bir müjdedir. Kadir gece*sinin İslâm’daki önemi, dünyanın en büyük inkılâbını yapan, cihanı saran cehalet karanlıklarını giderip dünyâyı aydınlatan Kur’an’ın o gece inmeğe başlamasındandır. Bazı müfessirler, Kadir gecesinin, içinde Kadir gecesi olmayan bin aydan hayırlı olduğunu söylemişlerdir. Bin ay, takriben seksen dört yıl eder. İşte bu gece yapılan ibâdet, âdeta içinde Kadir gecesi olmayan seksen dört yıl ibâdet etmek kadar sevaptır.تَنَزَّلُ الْمَلَئِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ

4. O gece Rablerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner[4][32].

Ruh içlerinde olduğu halde melekler iner demektir. Tefsircilerin çoğunluğunun görüşüne göre Ruh’tan maksat Cebrâîl’dir. Bazıları da, Ruh büyük bir melektir ki, gökleri ve yeri yutsa ona bir lokma olur, demişlerdir.

بِإِذْنِ رَبِّهِمْ “Rablerinin izniyle”: Meleklerin inişi zaten Allah’ın emriyle olduğu bilinirken bunu açıklamanın faydası; bu işin özellikle önem ve büyüklüğüne tembihtir.

مِنْ كُلِّ أَمْرٍ “Her emirden.” Yani o gece yerine getirilmesi takdir edilmiş olan her emir için demektir. Her emrin, hayır ve şerre de şâmil olması ihtimaline karşı, “Kadr”e mazhar olacaklar hakkında şer ihtimalini defetmek için buyuruluyor ki,سَلامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ

5. Artık o gece bir esenliktir gider... Tâ tan ağarana kadar.

“Selâm.” Yani sırf selâmettir. Yahut Allah tarafından bir se*lâmdır. Melekler, müminlere selâm verir dururlar. Çünkü melek*ler, gecenin başından itibaren tâ tan yeri ağarıncaya dek grup grup inerler. Her inen grup selâm verdiği için tan yeri ağarıncaya dek o gece selâm verme sürer. Yâhut âyette ‘selâm’ selâmet anlamındadır. O gece zararlı şeyler inmez, hep kulların yararına olan şeyler iner. O gece esenlik gecesidir. Melekler o gece, bir kö*tülük ve azâp indirmezler, çünkü o gece, korkulu işlerden selâmet ve güven gecesidir.

حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ “O gece ta fecrin doğuşuna veya doğuş zamanına kadar, daha Türkçesi tanyeri ağarıncaya, sabah olun*caya kadar.”

İçinde Kur’an’ın inmeye başlamasıyla insanlığı zulmetten nûra, sapıklıktan hidâyete, düşmanlıktan kardeşliğe götüren en büyük dünyâ inkılâbının vukû bulduğunu düşünerek, bu müba*rek geceyi huzûr ve huşû ile Kur’an okuyarak, nafile ve kaza namazı kılarak, duâ ederek geçirme tavsiye edilmiştir. Peygamber Efendimiz (sav): “Kim inanarak ve Hak rızâsı için Kadir gecesinde kalkar(namaz kılar, ibâdet eder)sa, onun geçmiş günahları affe*dilir.” buyurmuştur[5][33]. Kur’an’ın bu gecede inmesiyle bu kadar değer kazanan bir geceyi değerlendirip, Kur’an’dan habersiz yaşama, bu gecenin önemini anlamama demektir. Madem ki, bu geceyi bin yıldan hayırlı yapan şey Kur’an’ın bu gecede inme*sidir, öyleyse mü’mine düşen şey; önce Kur’an’ı okumasını öğ*renmek, daha sonra manasını ve tefsirini öğrenmek ve öğren*diklerini de yaşamaktır. Daha sonra da bu hakikatları başkalarına anlatıp onların da kurtulmalarını sağlamaktır. Yoksa sadece kadir gecesini değerlendirip Kur’an’dan gaflet etmek doğru değildir.

Hz. Âişe’nin şöyle dediği rivayet edilir: Demiştir ki: “Ey Allah’ın Resûlü, Kadir gecesine rastlarsam ne diyeyim?” dedim. Buyurdu ki: اَللَّهُمَّ إنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي “Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affet! de.”[6][34]

Bu gecenin hangi gece olduğu çok ihtilaflı bir konudur ve yaklaşık 40 görüş nakledilmiştir. Kadir gecesi, bütün sene içinde gizli olup, en çok Ramazan’da ve en çok son on gecenin tek geceleri ve en çok yirmi yedinci veya sonuncu gece olması ihtimali en galip bulunan mübarek bir gece olarak her sene tekrar eder.

İslâm âlimlerinin büyük çoğunluğu Ramazan Ayı’nın 27. ci gecesini Kadir Gecesi olarak kabul etmişlerdir. Galiba, Kadir Gecesinin faziletlerinden feyiz alınabilmesi, insanların bir gecelik ibadetle yetinmeyip, daha fazla gecede ibadet etmeleri için Allah Resûlu, Kadir Gecesinin hangi gece olduğunu bildirmemiştir.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kadr, suresi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Beyyine Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:51
Zelzele Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:51
Tebbet Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:51
Yâsin Sûresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:48
Tin sûresi - уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:09


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:38 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628