Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Alak Suresi

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-26-2008, 14:52   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Alak Suresi

Alak Suresi
ALAK SÛRESİ-96بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ (1) خَلَقَ اْلإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ (2)

اِقْرَأْ وَرَبُّكَ اْلأَََكْرَمُ (3) الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَم ِ(4)

عَلَّمَ اْلإِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ (5) كَلاَّ إِنَّ اْلإِنْسَانَ لَيَطْغَى (6)

أَنْ رَآهُ اسْتَغْنَى (7) إِنَّ إِلَى رَبِّكَ الرُّجْعَى (8)

أَرَأَيْتَ الَّذِي يَنْهَى (9) عَبْدًا إِذَا صَلَّى (10)

أَرَأَيْتَ إِنْ كَانَ عَلَى الْهُدَى (11) أَوْ أَمَرَ بِالتَّقْوَى (12)

أَرَأَيْتَ إِنْ كَذَّبَ وَتَوَلَّى (13) أَلَمْ يَعْلَمْ بِأَنَّ اللهَ يَرَى (14)

كَلاَّ لَئِنْ لَمْ يَنْتَهِ لَنَسْفَعًا بِالنَّاصِيَةِ (15) نَاصِيَةٍ كَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ (16)

فَلْيَدْعُ نَادِيَهُ (17) سَنَدْعُ الزَّبَانِيَةَ (18)

كَلاَّ لاَ تُطِعْهُ وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ (19)Meâl

Rahmân ve Rahîm Allah’ın Adıyla

1. Yaratan Rabbinin adıyla oku.

2. İnsanı yapışkan bir hücreden yaratan,

3. Oku, Rabbin sonsuz kerem sahibidir.

4. Kalemle yazmayı öğretendir.

5. İnsana bilmediklerini öğretendir.

6-7. Hayır! Rabbinin bunca nimetlerine rağmen kâfir insan kendisini ihtiyaçsız zannetti diye azar.

8. Ama dönüş elbette Rabbinedir.

9-10. Baksana şu namaz kılan o mükemmel kulu engelleyen kimseye,

11-12. Ne dersin, o hidayette olsa ve Allah’ı sayıp O’na karşı gelmemeyi tavsiye etse, ne iyi olurdu!

13. Ne dersin, o kul dini yalan saysa ve haktan yüz çevirse iyi mi olurdu?

14. O bilmiyor mu ki Allah, olan biten her şeyi görür?

15-16. Hayır! Hayır! Olmaz böyle şey! Eğer bu tutumundan vazgeçmezse onu perçeminden tutup cehenneme sürük*leriz. Evet, o yalancı ve suçlu perçeminden tutup sürükleriz.

17. İstediği kadar grubunu yardıma çağırsın!

18. Biz de zebanileri çağırırız.

19. Hayır! Ona boyun eğme! Rabbine secde et, O’na yaklaş.

Bu Sûreye insanın alak’tan yaratıldığını söyleyen ikinci âye*tinden dolayı “Alak” ve oku manasındaki ilk kelimesinden dolayı da “İkra’ ” Sûresi denilir. 19 âyettir, Mekke’de indiğinde hiç ihti*laf yoktur. Ancak ilk inen Sûre bu mudur, değil midir? Bunda ihtilaf edilmiştir.

Ayet itibarıyla Kur’an’dan ilk inen ayetler, Alak Sûresinin başındaki beş ayettir. Tam Sûre olarak ilk inen Sûre ise, Fa*tiha’dır. Fatiha Sûresi, Alak, Müddessir ve Müzzemmil Sûrelerinin baş kısımlarından sonra inmekle beraber tam Sûre olarak indi*rildiğinden Sûre itibarıyla ilk önce indirilen Sûre Fatiha Sûresi, ayet itibarıyla ilk önce indirilen de İkra’ Sûresidir.

Sûre şu meseleleri ele almaktadır:

1. Hz.Peygamber’e (sav) vahyin gönderilmeye başlaması, okuma, yazma ve ilmin öneminin vurgulanması.

2. Zenginleşen kâfirin Allah’a karşı nankörlük etmesi ve Allah’ın emirlerine karşı çıkması.

3. Ebû Cehil ve benzerlerinin, Hz. Peygamber (sav)’i namaz*dan alıkoyması ve onların müstehak oldukları cezaya çarp*tırılacakları.Tefsir

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ

1. Yaratan Rabbinin adıyla oku.

Yani O’nun yüce adıyla, “Allah” yüce ismi ile başlayarak oku. Okumaya başla. O Rabbin ki yarattı, seni ve her şeyi yaratan Rabb’inin ismiyle oku.

Bu, Hz. Peygamber (sav)’e yöneltilmiş ilk ilâhî hitaptır. Bu hitapta okuma, yazma ve ilme, çağrı vardır. Çünkü ilim, İslâm dinin simgesi ve sembolüdür.خَلَقَ اْلإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ

2. İnsanı yapışkan bir hücreden yaratan,

عَلَقٌ Alak kelimesi عَلَقَةٌ alaka kelimesinin çoğuludur. Alak keli*mesinin bir çok anlamı vardır.

Bazı tefsir bilginleri bu kelime için; meni (sperma)’nin aşıla*masından sonra meydana gelen kan pıhtısının çoğuludur demiş*lerdir. Fakat Alak kelimesiyle; 1. Meni sıvısı içinde yüzen sperm*lere, 2. Meninin yapışkanlığına, 3. Spermle döllenen yumurtanın bölünüp üreyerek, bir hafta içinde fallop borusundan inip Rah*min cidarına asılması durumuna (morula aşamasına), 4. Morula aşamasından sonra, cenînin aldığı biçime işâret edilmiş olabilir.

Netice olarak; bu kelime “yapışkan, asılıp tutunan şey” demek olduğundan, dolayısıyla insanın yapışkandan yaratılmasından maksat: insanın, ana rahminin cidarına yapışan döllenmiş bir hücreden yaratıldığını hatırlatmaktadır.اِقْرَأْ وَرَبُّكَ اْلأَكْرَمُ(3) الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ(4)عَلَّمَ اْلإِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ(5)

3-5 Oku, Rabbin sonsuz kerem sahibidir. Kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediklerini öğretendir.

Kalem ile yazıyı öğreten, o vasıta ile ilim belleten de O’dur. Yoksa yapışkan bir hücreden yaratılmış olan insanlar ne kalem bilirdi ne yazı. İnsanda olmayan kuvvetleri, yetenekleri, kabi*liyetleri yaratarak ve deliller getirerek ve ayetler indirerek vehbî (Allah vergisi) olarak da öğretti.

Yüce Allah kalemle yani bir vasıtayla öğrettiği gibi, her ne kadar okuma-yazma bilmeyen bir ümmî olan Hz. Peygamber (sav)’e vasıtasız olarak öğretmiştir. Peygamber’in okumak için ya*zıya ihtiyacı olmadığı bildirilmekle beraber şüphe yok ki, kalem ile öğretmenin de Allah’ın büyük bir ikramı olduğu açıklanmış ve böylece ümmet okuyup yazmaya teşvik edilmiş ve özendirilmiştir.

1-5 nci âyetler, Hz.Peygamber (sav) Ramazan ayında Mekke dağlarından olan Hirâ’nın doruğundaki mağarada ibâdete çekil*miş olduğu sırada inmiştir. Hz. Aişe (rh) olayı şöyle anlatır:

“Allah’ın elçisine vahiy uykuda, doğru rüyâ şeklinde başlamış*tır. Gördüğü her rüyâ, sabah aydınlığı gibi apaçık çıkardı. Sonra kalbine yalnızlık sevgisi atıldı. Azığını alıp Hirâ’daki ma*ğaraya çekilir, orada birkaç gece yalnız başına ibâdet eder, sonra Hati*ce’nin yanına gelir, bir o kadar zaman için yine azık alır, mağa*raya dönerdi. Nihayet bir gece mağarada iken kendisine hak (vahy) geldi. Gerisini Hz. Peygamber (sav) şöyle anlatmıştır:

“Melek beni tuttu, takatim kesilinceye kadar sıktı. Sonra bırakıp ‘Oku!’ dedi. ‘Ben okumak bilmem’ dedim. İkinci kez beni tuttu, takatim kesilinceye kadar sıktı, bıraktı, yine ‘Oku!’ dedi. ‘Ben okumak bilmem’ dedim. Yine beni tuttu, üçüncü kez sıktı, bıraktı ve: ‘Yaratan Rabbinin adıyla oku! O insanı alak’tan yarat*tı. Oku, Rabbin en büyük kerem sâhibidir. O ki kalemle öğretti. İnsana bilmediği şeyleri öğretti’ dedi.[1][20]”

Rivâyette belirtildiği gibi eğer bu âyetler Kur’an’ın ilk âyetleri ise, bunların bir Ramazan gecesinde indirilmiş olması gerekir. Çünkü Bakara Sûresi’nin 186ncı âyetinde Kur’an’ın, Ramazan ayında indirildiği, “Biz onu Kadir gecesinde indirdik.” (Kadr, 97,1), “Biz onu mübârek bir gecede indirdik.”(Duhân,44,3) âyet*lerinde de Kur’an’ın gece indirilmeğe başladığı anlatılmak*tadır. Bu üç âyet göz önünde tutulunca Kur’an’ın bir Ramazan gecesin*de indirilmeğe başlandığı anlaşılır.

Söz akışından anlaşıldığı üzere burada “Oku!” emri, vahye*dilen şeyleri okuma hakkındadır. Yani Ey Muhammed! Sana vahyedilen Kur’an’ı, Rabbinin adını anarak, O’nun yardımını dileyerek oku, demektir. Yahut “Rabbinin adına oku, okumayı Rabbin için yap” demek olur[2][21].

Bundan sonra Yüce Allah, insanın şımarıklık ve taşkınlığının sebebini bildirmek üzere şöyle buyurdu:كَلاَّ إِنَّ اْلإِنْسَانَ لَيَطْغَى (6) أَنْ رَآهُ اسْتَغْنَى (7)

6-7. Hayır! Rabbinin bunca nimetlerine rağmen kâfir insan kendisini ihtiyaçsız zannetti diye azar.

كَلا “Kellâ” “Hayır”. Sûrenin bundan sonraki kısmının epeyce zaman sonra indiği anlaşılıyor. Ve inmesine sebep de Ebu Cehil olduğu rivayet ediliyor. Bu arada Buharî ve Tirmizî’de İbn Abbas’tan rivayet edildiği üzere:

“Eğer Muhammed’i Ka’be’de namaz kılarken görürsem boynunu çiğnerim.[3][22]” demişti. Bu sebeple “Kellâ” ile sakındırma, her şeyden önce ona ait olmak üzere öyle azgın her bir kafir insana hitaptır. Çünkü başında görünürde azarlama ve yasak etmeyi yönlendirecek bir şey yoktur, denilmiştir. Bu şekilde “Kellâ” Sûrenin baş tarafına bağlanmamış, Ebu Cehil’in sözünü reddederek hitap ona yönelmiş oluyor. Bu ise görünüre aykırıdır. Onun için bazıları da burada “Kellâ” yasak etmek için değil, “gerçekten” manasına olarak sonrasını pekiştirmek içindir. Hitap, yine peygamberedir, demişler. “Sakın okumamazlık etme ey Muhammed!”.كَلاَّ إِنَّ اْلإِنْسَانَ لَيَطْغَى

6. Kâfir insan azar.

İnsanoğlu muhakkak azıyor, azar, haddini aşar, hakka karşı gelir, halka zarar verir.أَنْ رَآهُ اسْتَغْنَى

7. Kendisini ihtiyaçsız zannetti diye.

Kendini artık kimseye ihtiyacı yokmuş, maksada ermiş, zen*ginlik mertebesine gelmiş görmek, o görüş ve inançta bulunmak sebebiyle azar. Halbuki Allah ona; malı, serveti, izzeti, şerefi ve diğer dünyevî şeyleri lütfetmiştir. Şükretmek yerine haddi aşar ve asi olur. Onun için hiçbir zaman kendini zengin görme de Rabb’inin ismiyle oku, tekrar tekrar oku, emirlerini yerine getir. Çünkü;إِنَّ إِلَى رَبِّكَ الرُّجْعَى

8. Dönüş elbette Rabbinedir.

Bu âyette âhirete işaret vardır. Allah’ın bu kadar iyiliğine rağmen kendini zengin gördüğü için azan insanın bir gün Allah’ın huzuruna dönüp yaptıklarından hesap vereceğini hatırlatmak*tadır. Bu hitap da Resûlullah’adır.

Bazı tefsir âlimlerine göre ise bu âyet umumî olup her kibirli ve taşkın kimseyi kapsamaktadır. Bu âyetten, sûrenin sonuna kadar olan bölüm, Ebu Cehil hakkındadır. Sûrenin ilk ayetlerinin inişinden uzun bir müddet sonra inmiştir. Ebu Cehil malının çok*luğuyla taşkınlık gösterir ve Hz. Peygamber (sav)’e aşırı düşman*lık yapardı. Fakat burada, sebebin hususiliğine değil, lafzın umû*miliğine itibar olunur. Yani o gün Ebu Cehil’in inananlara yaptı*ğını, kıyâmete kadar kim ve kimler inananlara ve namaz kılanlara yaparsa bunların hepsi bu ayete muhataptırlar.

Onun için âyetin inme sebebi olan kendini zengin gören azgının azgınlığı bir misal halinde gösterilerek buyuruluyor ki:أَرَأَيْتَ الَّذِي يَنْهَى (9) عَبْدًا إِذَا صَلَّى (10)

9-10. Baksana şu namaz kılan o mükemmel kulu engelleyen kimseye,

أَرَأَيْتَ“Eraeyte”, gördün mü? Görmez misin, gibi dikkati çeken bir hitap ile ne dersin? Görüşün, fikrin, bilgin ne ise bana haber ver! demek mânâsına kullanılır bir sorudur ki, çoğunlukla maksat gerçekten soru ve haber alma olmayıp sorulan duruma dikkati çekmekle bir kınama ve azarlama veya şaşkınlığı ifade etme olur.

Ayette, baksana şuna, kendini zengin saydığı için nasıl azgınlık ediyor? diye kötüleyerek Peygamber’e ve dolayısıyla insanlığa bir gösterme ve teşhir etme vardır. Yani ey Muhammed! Yahut ey insan baksana! Şu namaz kılan o mükemmel kulu engelleyen kimseye. Namaz kılan bir kulu özellikle namaz kıldığı sırada en*gellemek ne büyük cür’et, ne büyük azgınlıktır! İşte bu, o engel*lemeyi kendini zengin gördüğünden dolayı yapıyor.

Müfessirlere göre ayette, namaz kılan bir âbid (ibadet eden) den maksat Resûlullah, engel olan da Ebu Cehil’dir.Sebeb-i Nüzûl

Ebu Hüreyre’den rivayet edildiğine göre: “Ebu Cehil, Resû*lullah’ı namaz kılarken görürse muhakkak boynunu çiğneyip yüzünü sürteceğine dair Lât ve Uzza’ya yemin etmiş, sonra da Resûlullah namaz kılarken dediğini yapmak için yanına gitmiş, fakat birdenbire arkasına dönmüş elleriyle korunarak çekilmiş, “ne oldu sana?” denildiğinde, onunla benim aramda ateşten bir hendek, korkunç bir varlık ve bir takım kanatlar var, demiş.[4][23]” Resûlullah da لَوْ دَنَا مِنّىِ لاَخْتَطَفَتْهُ اْلمَلَئِكَةُ عُضْوًا عُضْوًا“Eğer bana yaklaşsaydı melekler onu parça parça ederlerdi.” demiş[5][24]. Bunun üzerine Yüce Allah, bu âyetleri indirmiştir.

Ayrıca bu ayetten şu da anlaşılıyor: Yüce Allah, Resûlullah’a risâlet verdikten sonra namaz kılmasını da öğretti. Namaz kılmanın şekli hakkında Kur’an’ın hiç bir yerinde açıklama yoktur. Dolayısıyla bu da Resûlullah’a Kur’an’da yazılı olan vahyin dışında da bazı talimatların verildiğinin işaretidir.أَرَأَيْتَ إِنْ كَانَ عَلَى الْهُدَى (11) أَوْ أَمَرَ بِالتَّقْوَى (12)

11-12. Ne dersin, o hidayette olsa ve Allah’ı sayıp O’na karşı gelmemeyi tavsiye etse, ne iyi olurdu!

Düşünsene! Ey namaz kılan bir kulu alıkoyan azgın insan! Eğer o kul hidayet, doğruluk, hak üzere gitse yahut onunla bera*ber daha yükselerek diğerlerine de takva ile, Allah’tan korkup fenalıktan sakınmakla emretse ne olur? Fena mı olur?

Veya diğer bir mânâ ile; Ey Muhammed! O namazdan alıko*yan bu azgın insanı gördün ya, şimdi şunu bir düşün: Eğer öyle azgınlık etmeyip de hak ve hidayet üzere gitse, yahut namazdan alıkoyacağına Allah korkusu ile korunmayı emretse ne iyi olurdu. O hâlâ Allah’ın görüyor olduğunu bilmedi değil mi?

Ayetten, Allah’ın kendisini hidayete erdirdiği bir insanın; biz*zat kendisi Allah’ı sayıp O’na karşı gelmekten kaçındığı gibi yani muttaki olduğu gibi- başkalarına da takvayı - Allah’ı sayıp O’na karşı gelmekten kaçınmayı- emretmesi gerektiği anlaşılabilir. Hidayette olup namaz kılan bir çok kimsenin, takvayı emretme*mesi, bu ayete göre ciddi bir eksikliktir.

أَرَأَيْتَ إِنْ كَذَّبَ وَتَوَلَّى (13)

13. Ne dersin, o kul dini yalan saysa ve haktan yüz çevirse iyi mi olurdu?

Bunda da iki yorum ihtimali vardır ve peygambere hitap olduğuna göre şöyle demek olur: “Görmez misin, yahut gördün ya ey Muhammed! Sen doğru olduğun, hakkı söylediğin halde eğer o namazdan alıkoyan azgın yalanlıyor, inanmıyor, ve (öyle yalanlamakla, imansızlıkla) haktan yüz çeviriyor, tersine gidiyorsa iyi mi olur?

(Namazı) yasaklayan azgına hitap olduğuna göre de şöyle demek olur: “Baksana ey o kulu namazdan alıkoyan azgın! Eğer o kul senin yasaklamanı dinleyip hakkı yalanlarsa, namaz kıl*mayıp tersine hareket ederse iyi mi olur?.أَلَمْ يَعْلَمْ بِأَنَّ اللهَ يَرَى (14)

14. O bilmiyor mu ki Allah, olan biten her şeyi görür?كَلاَّ لَئِنْ لَمْ يَنْتَهِ لَنَسْفَعًا بِالنَّاصِيَةِ (15) نَاصِيَةٍ كَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ (16)

15-16. Hayır! Hayır! Olmaz böyle şey! Eğer bu tutumundan vazgeçmezse onu perçeminden tutup cehenneme sürükleriz. Evet, o yalancı ve suçlu perçeminden tutup sürükleriz[6][25].

سَفْعٌ Sef’, şiddetle tutup çekmektir. Yani muhakkak yakalayıp sürükleyeceğiz, demektir.

الناصية Nâsiye; alındaki saç, perçem demektir. “Nâsiyetin Kâ*zibetin” Yalancı nâsiye, denilerek; perçemin yalancılık ve günah*kârlık sıfatı ile nitelenmesi mecazdır. Çünkü gerçekte yalancı olan ve günah işleyen, onun sahibidir.

فَلْيَدْعُ نَادِيَهُ

17. İstediği kadar grubunu yardıma çağırsın!

Nâdî, halkın danışma, v.s. gibi bir şey için toplanmaları mâ*nâsına nedve’den gelir. Nitekim İslâm’dan önce Mekke’de Ku*reyş’in toplandığı parlamento binasına “Dâru’n-Nedve” de*nilirdi. Nâdî orada ve o gibi yerlerde toplanan heyettir ki eğlence mec*lisi, meclis, mahfel, kongre, parlamento terimleri gibidir.سَنَدْعُ الزَّبَانِيَةَ

18. Biz de zebanileri çağırırız.

زَبَانِيَةٌ، زَبَانِي Zebânî, Zebâniye; sert ve acımasız olan azap me*lekleridir.

Rivayete göre Hz. Peygamber (sav), İbrahim (as) makamında namaz kılarken, yanına Ebu Cehil geldi ve şöyle dedi: Ey Muhammed! Ben sana burada namaz kılma demedim mi? Bunu duyan Hz. Peygamber (sav) ona sert bir şekilde cevap verdi. Bu*nun üzerine Ebu Cehil: “Ey Muhammed! Beni ne ile tehdit edi*yorsun. Vallahi, ben bu çevrede en çok taraftarı olan kim*seyim” dedi. Bu olaydan sonra Yüce Allah bu ayetleri indirdi. İbn Abbas şöyle der: “Eğer taraftarlarını çağırsaydı, azap melekleri o anda onu hemen yakalayacaktı.[7][26]”كَلاَّ لاَ تُطِعْهُ وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ

19. Hayır! Ona boyun eğme! Rabbine secde et, O’na yaklaş.

Ey Muhammed! Öyle kendini zengin gören, yalancı, cinayet*kâr, namazdan alıkoyan azgının “namazı terket” emrine uyma! “Rabbine secde et”den maksat, namazdır. Yani “Ey Nebi! Kor*kma, namaz kılmaya devam et ve bu vesileyle Rabb’ine yaklaş.” Rabbine itaat, okuma ve secde hususunda sebat et. Rabbinin emrine boyun eğmekle oku ve secdeye devam et ve yaklaş. Secde ile, namaz ile ve yakınlığa sebep olan diğer ibadet ve kulluk ile kulluk ederek Rabbine yaklaş.

Çünkü sahih hadiste belirtildiği üzere أَقْرَبُ مَا يَكُونُ الْعَبْدُ إِلَى رَبِّهِ وَهُوَ سَاجِدٌ “Kulun Rabb’ine en yakın olabileceği durum secde halidir.[8][27]”

Bir kutsî hadiste de: “Kul bana nafile ibadetlerle devamlı yaklaşır. O derece ki, nihayet ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, duyduğu kalbi olurum. Benimle işitir, benimle görür, be*nimle duyar.[9][28]” buyurulmuştur.

Biz de okuyalım, Allahu ekber deyip secdece kapanalım ve Allah’a yavaş yavaş yaklaşmağa çalışalım. Nihayet en son dönüş O’nadır.Bir Uyarı: Bu âyeti okuyan veya dinleyenin tilâvet secdesi yapması vâciptir.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
alak, suresi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kadr Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:52
Beyyine Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:51
Zelzele Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:51
Tebbet Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:51
Tin sûresi - уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:09


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:01 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628