Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Tin Suresi

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-26-2008, 14:52   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Tin Suresi

Tin Suresi
TÎN SÛRESİ-95بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ (1) وَطُورِ سِينِين َ(2) وَهَذَا الْبَلَدِ اْلأَمِينِ (3)

لَقَدْ خَلَقْنَا اْلإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيم ٍ(4) ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ (5)

إِلاَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ (6)

فَمَا يُكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّينِ (7) أَلَيْسَ اللهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ (8)Meâl

Rahmân ve Rahîm Allah’ın Adıyla

1. İncir ve zeytine,

2. Sina Dağı’na,

3. Ve bu Emin Beldeye yemin olsun ki,

4. Biz insanı en mükemmel sûrette yarattık.

5. Sonra da onu en aşağı derekeye düşürdük.

6. Ancak iman edip güzel ve makbul işler yapanlar müstes*nadır, onlara ise hiç eksilmeyen ve tükenmeyen bir mükâ*fat vardır.

7. Bütün bunlardan sonra ey insan, senin mahşere ve hesaba inanmana hangi engel kalabilir?

8. Allah hâkimlerin Hâkimi değil midir?

Mekke döneminde indirilmiş olup 8 âyettir. Mekkî veya Me*denî olduğu hususunda müfessirler ihtilaf etmişlerdir. Fakat ço*ğunluk bu Sûreyi Mekkî kabul etmişlerdir. Sûrenin Mekkî olma*sının açık alameti Mekke için “hâze’l-beledi’l-emîn” (bu Emin Beldeye yemin olsun ki) denmesidir. Eğer Medîne’de nâzil olsaydı Mekke için kullanılan bu ifade doğru olmazdı.

Sûrede; Tîn’e, Zeytûn’a, Tûr-i Sînîn’e ve Beled-i Emîn’e ye*mîn edilerek insanın en güzel biçimde yaratıldığı; sonra onun aşağıların aşağısına döndürüldüğü; ancak inanıp güzel işler ya*panlara kesintisiz bir mükâfat verileceği bildirilmiştir. Son âyet*lerde ise, bu kadar açık delillerden sonra âhiret cezâsının yalan*lanamayacağı, zira Allah’ın hüküm verenlerin en güzeli olduğu vurgulanmaktadır.Tefsirوَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ

1. İncir ve zeytine yemin olsun ki,

Müfessirler Tîn ve Zeytûn hakkında başlıca iki görüş ileri sürmüşlerdir.

Birisi: Bazı tefsirciler demiştir ki; görünen şekli ile Tîn ve Zey*tûn’dan maksat, bu ad ile meşhur olan incir ve zeytin yemişleri veya ağaçlarıdır. Zira lügat itibariyle görünen bu olduğu gibi Hasan, Mücahid, İkrime, İbrahim Nehaî, Atâ, Mukâtil, Kelbî ve daha bir kısım âlimlerden “O, sizin şu inciriniz ve zeytininizdir.[1][14]”, yahut “O, yenilen incir ve sıkılan zeytindir.[2][15]”, yahut “O, insan*ların yediği yemiştir.[3][16]” tabirleriyle rivayet edilmiş ve İbn Abbas’a da nispet edilmiştir.

Bu görüşte olanlara göre, âyette bir mecaz veya kinaye kas*tedildiğini gösteren bir karine (ipucu) bulunmayınca, açık olan bildiğimiz incir ve zeytin kastedilmiş olur. Fakat bu durumda in*san yaratılışının güzelliğini veya çirkinliğini ve sonunun acılığını veya tatlılığını anlatırken, incir ve zeytine yeminle başlamanın ne ilgisi olduğunu da düşünmek gerekeceğinden; incir ve zeytinin insan hayatı için hem lezzetli bir gıda, hem meyve, hem ilaç, hem ticaret açısından faydaları pek çok olan meyvelerin en güzel ve mübareklerinden olduğunu açıklamışlardır. Böylece incir ve zey*tinin, meyvelerin en faydalı ve en mübârekleri olmak itibariyle özel durumlarına yemin edilmiştir.

İkinci görüşe gelince: Birçok tefsirci de demiştir ki; burada tîn ve zeytûn’dan maksat yemiş değil, Hz. İsa’nın doğduğu ve ikâmet ettiği ve bu isimlerle anılan mübârek yerlerdir. Zira, Allah’ın Hz.Mûsâ’ya hitap ettiği yer olan Tûr-i Sînîn’in Hz.Muhammed (sav)’in peygamber olarak görevlendirildiği Beled-i Emîn ile be*raber zikredilmeleri de bunu gösteren bir delildir. Âlûsî de bir ço*ğunun kabul edip inandığı üzere “bunlar, mübârek şerefli yerlere yemindir” diyerek bu görüşü tercih etmiştir. Bu yerlerin nereleri olduğuna gelince de; birer dağ ismi, birer mescit ismi, birer belde ismi olması hakkında üç görüş zikretmişlerdir.وَطُورِ سِينِينَ

2. Sina Dağı’na yemin olsun ki,

Sînîn Dağı’na ki, Hz. Musa’nın Allah ile konuşma şerefine nail olduğu dağ olup, sin harfinin kesresi veya fethası ve nûnun uzatılmasıyla Tûr-i Sînâ ve Tûr-i Seynâ diye de tanınmış ve meş*hur olmuştur. Bu dağ, Akabe ile Mısır arasında Tih yakınların*dadır. Sînin, bereketli demektir.

Bu dağ hakkında değişik görüşler ileri sürülmüşse de, İbn Cerîr demiştir ki; bu görüşlerden doğru olanı, “Tûr-i Sînîn, bil*diğimiz dağdır.” diyenlerin görüşüdür.وَهَذَا الْبَلَدِ اْلأَمِينِ

3. Ve bu Emin Beldeye yemin olsun ki,

Yani, Ey Muhammed! Bu bulunduğun, doğup büyüdüğün, peygamber olarak gönderildiğin, kudret, ululuk ve saygı hitabıyla emniyete erdiğin, emin yani güvenli vasfıyla tanınan beldeye de yemin olsun. Tefsirciler buna oy birliğiyle Mekke demişlerdir.

el-Beledü’l-Emîn, güvenli ülke, güvenli kent demektir. Hz. İbrâhim zamanından beri burası bütün Araplarca saygı gös*terilmesi gereken, dokunulmaz bölge olarak kabul edilmiştir. Burada kimse kimseye saldıramaz, buranın avı avlanmaz, ağacı-otu koparılmaz. Çölde haydutlar cirit atarken bu bölge, herkesin can güvenliği bulunan bir şehir olmuştur.

Bu belde Allah tarafından emin kılındığı gibi ayrıca inananlara bir uyarı da vardır; yani siz bu mübarek beldenin emniyetini sağlayınız. Yapılması gereken ne ise onu yaparak bu emin bel*denin emniyetinin devamını temin ediniz demektir.لَقَدْ خَلَقْنَا اْلإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ

4. Biz insanı en mükemmel sûrette yarattık.

Yani insan cinsini maddî ve manevî olarak, doğrultmanın, kıvama koymanın, biçimlendirmenin en güzelinde, en güzel bi*çimde yarattık. Yani insan, şekli güzel, boyu düzgün, uzuvları birbirine uygun; bilgi, anlayış, akıl erdirme, iyi ve kötüyü ayırma, konuşma ve edep sıfatları ile donatılmış olarak yaratılmıştır.

Gerek fizikî ve cismanî bakımdan, gerek ahlâk ve maneviyat itibariyle ruhanî bakımdan insan en güzel bir biçimde yaratıl*mıştır. İnsan ilk doğuşunda bu olgunlukta olarak değil, fakat bu kıvama, bu olgunluğa, bu güzelliğe doğru ilerleme kabiliyeti verilmek mânâsına en güzel biçimde yaratılmıştır.ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ

5. Sonra da onu en aşağı derekeye düşürdük.

Kendisini en güzel biçimde yaratmamızın gereğini yerine getir*mediği için, onun derecesini aşağıların aşağısına indirdik, sefil*lerin en sefili yaptık.

Yahut, “o güzel biçimden döndürüp de maddî ve manevî ola*rak kötülenmiş en sefil bir halde cehenneme veya cehennemin en aşağı tabakasına doğru ittik”.

Bir diğer mânâya göre ise: Onu yaşlı duruma dönüştürdük, şeklindedir. Zira en güzel biçimde yaratılan insan, gittikçe güzel*leşir, güçlenir, olgunluğunun doruğuna ulaşır. Fakat bedensel ol*gunluk doruğuna ulaştıktan sonra baş aşağı döner. Gerileme baş*lar. Gücü azalır, yüzü buruşur, derileri sarkar, o derece güçsüz bir duruma gelir ki artık hayat çekilmez olur. Hac sûresinde de bazı insanların, güçlendikten sonra erzel-i ömre (perişan bir du*ruma) çevrildiği[4][17], aklî yeteneğinin de zayıflamasıyla hiçbir şey bilmez olduğu bildirilmiştir. Bu manaya göre acaba îman edenler de aynı duruma düşerler mi? Evet îman edenlerin de bedenleri aynı duruma düşer ama, bedenleri zayıflamakla onlar gerile*mezler, manen güçlenirler, ruhları bu hayattan sonra kesintisiz sevâba erer. Ama inanmayanlar, bedenî güçlerini kaybedince bu dün*yâdan yıkılıp gittikleri gibi âhirette de cezâ göreceklerdir. Yani inanmayanlar maddeten ve ma’nen gittikçe gerilerken, inananlar maddeten, cismen geriler ama, ma’nen olgunlaşırlar.

Mevdudî’ye göre ise ayetin açıklaması şöyledir: Bir insan en güzel şekilde yaratıldıktan sonra cismanî ve zihnî kuvvetlerini kötülük için kullanıyorsa o zaman Allah da ona ancak kötülük yolunda başarı verir. Bundan dolayı o insan alçak duruma düşer ve öyle bir noktaya ulaşır ki, hiç bir mahluk ahlâk bakımından o kadar aşağıya düşmez. Bu insanlık toplumunda açıkça görüle*bilecek bir gerçektir. Hırs, tamah, bencillik, şehvet düşkünlüğü, esrarkeşlik, alçaklık, gazâp ve benzeri diğer adetler nedeniyle insan ahlâkî bakımdan gerçekten en alt seviyeye düşer. Fakat bu düşüş insanın kendi yaptığı işler sebebiyledir. Yani bu son söylediğimiz mana ve önceki manaların hepsinde insanın bizzat kendisinin iradesi söz konusudur. Yoksa Allah en güzel bir şekilde yarattığı insanı durup dururken aşağıların aşağısına düşürmez.

إِلاَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ

6. Ancak iman edip güzel ve makbul işler yapanlar müs*tesnadır, onlara ise hiç eksilmeyen ve tükenmeyen bir mükâfat vardır.

O en güzel biçime yaraşır, Allah’ın rızasına uyarak ilerisi, âhiret için hayra yarar, meyve verir, güzel işler yapan kimseler hariç, bunlar öyle geri çevrilmez, o aşağılık çukuruna düşmezler. Çünkü onlar için öyle bir ecir vardır ki kesilmez, tükenmez veya başa kakılmaz, başa kakılmadan sonsuza kadar devam eder.فَمَا يُكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّينِ

7. Bütün bunlardan sonra ey insan, senin mahşere ve hesaba inanmana hangi engel kalabilir?

Ayetteki اَلدِّينُ “dîn” kelimesi, İslâm dini manasında olabileceği gibi, âhiret günü anlamında da olabilir. Fakat bu ayette âhiret günü anlamında cezâ demektir. Zira “dîn” kelimesi; “karşılığını verdi” anlamına gelen دَانَ(dêne) fiilinden türemiştir. “Yaptığın gibi sana karşılığı verilir[5][18]” manasına gelen كَمَا تَدِينُ تُدَانُhadisin*de de bu mânâda kullanılmıştır.

Ayetteki bu hitap, üçüncü şahıstan ikinci şahsa dönme üslû*buyla insana yapılmış bir hitaptır. Yani: Ey o en güzel biçimde yaratılmış ve sonra aşağıların aşağısına çevrilme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmış olan insan! Bu hakikat, bu ecir ve ceza böyle sabit ve dünyada bile görülüp dururken ve sende bu en güzel biçimde yaratılma varken, senin yalanlamana sebep ne? Bu açık*lama ve apaçık delillerden sonra, hesap gününü yalanlamaya seni iten nedir?

Veya başka bir tefsire göre: Ey insan! İnsanlık toplumunda açıkça görülmektedir ki, en güzel şekilde yaratılmış olan insan*lardan bir güruh ahlakî bakımdan en alçak seviyeye düşer ve diğer bir güruh da iman ve amel-i salih dolayısıyla bu düşüşten kurtulur. Kendisinden beklenen “en güzel yaratılış” üzerinde kâim olur. Bundan sonra ceza ve mükafatı nasıl yalanlayabilirsiniz? Gerçekten bu iki tip insanın sonunun aynı olacağını aklınız kabul ediyor mu? Esfel-i sâfilîn’e düşenlere hiç bir ceza verilmemesi adalete uygun mudur?أَلَيْسَ اللهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ

8. Allah hâkimlerin Hâkimi değil midir?

Hãkimler, hükümdarlar isyan edenlere cezâ; itaat edenlere, iş görenlere ecir ve ödül verir de, onların hepsinin üzerinde hâkim olan yüce Allah hükmünü yerine getirmez, cezâ ve ödül vermez, dinini yürütmez olur mu? Elbette olmaz. Hiç kuşku yok ki, insanı o en güzel biçim ile yaratan Allah, hâkimlerin hâkimidir. Güzel ile çirkini, yalancıyı doğruyu ayıracak, iman edip samimiyet ve ihlâsla güzel güzel ameller yapan mü’minlere mükâfat verecek; kâfirleri, dinsizleri de aşağıların aşağısına yuvarlayacaktır.

Tirmizî, Ebû Davud ve İbn Merdûye Ebu Hureyre’den Hz. Peygamber (sav)’in şöyle dediğini rivayet etmişlerdir: Her kim Ve’t-Tîni sûresini okuyup da: أَلَيْسَ اللهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ âyetine geldiğinde بَلَى وَ أنَا عَلَى ذَلِكَ مِنَ الشَّاهِدِينَ “Evet, ben de ona şahitlerdenim.” desin buyurmuştur[6][19].--------------------------------------------------------------------------------

[1][14].Kurtubî, Ahkâmu’l-Kur’an, 20/110.

[2][15].a.y.

[3][16].Hâkim, el-Müstedrek, 2/528.

[4][17].Hac, 22/5.

[5][18].Buhari, Tefsiri sure 1.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
suresi, tin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alak Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:52
Yâsin Sûresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-26-2008 14:48
Yusuf Suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:22
Tin sûresi - уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:09
Ahzâb Sûresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:08


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:28 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628