Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Tekstil Bölümü

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Enzimlerin tekstil sektöründeki katkıları nelerdir?

Tekstil Bölümü


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-27-2011, 11:28   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
icon37: Enzimlerin tekstil sektöründeki katkıları nelerdir?

Günlük Hayatı Kolaylaştıran Enzim Teknolojisi edededededgunluk hayati kolaylastiran enzim teknolojisi trÇamaşır deterjanlarında kullanılan enzimlerin işlevi nelerdir?
Hangi enzimler meyve sularında kullanılıyor?
Enzimlerin tekstil sektöründeki katkıları nelerdir?
Bu mucizevi proteinler, doğadan nasıl elde edilir?

Biyomimetik, canlılardan taklit anla mına gelen ve özellikle son dönemlerde teknoloji dünyasında adından sıkça söz edilen bir bilim dalıdır. Bugün pek çok bilimsel yayında, gün geçtikçe gelişen ve teknoloji dünyasına hakim olmaya başlayan bu bilim dalının, insanlara ufuk açması açısından çok büyük bir kaynak olduğu ifade edilmektedir. Örneğin ünlü Nature dergisinin 18 Ocak 2001 tarihli sayısında şöyle denilmektedir:

“Doğadaki mekanizmalar üzerinde yapılan çalışmalar göstermektedir ki, filden proteine kadar pek çok yapı, tasarımcılar ve mühendisler için zengin bir fikir havuzu oluşturmaktadır. Üstelik bu havuzun derinliğini artırma potansiyeli de çok yüksektir.”

Günümüzde doğadan esinlenerek geliştirilen teknolojilerden ilk akla gelenler; bilim adamlarının gözü örnek alarak yaptıkları kamera ve fotoğraf makineleri ve yusufçuktaki üstün sistemleri örnek alarak oluşturdukları helikopterlerdir. Son dönemlerde araştırmacıların örnek aldıkları maddelerden bir tanesi de ‘enzimler’dir.

Enzim Nedir?

Enzimler; bir hücreyi, düzen içinde çalışan son derece gelişmiş minyatür bir fabrika haline dönüştüren proteinlerdir. Bir enzim, içinde mikroskobik boyutta yüzden fazla yapı taşının üç boyutlu bir şekilde birleştiği, muhteşem yapısı ile insanların zorlukla çözebileceği detaylara sahip, kimyasal bir mucizedir. Vücuttaki görevi, tüm işlemleri “hızlandırmaktır”. Gözümüzü kırpabilmemiz, elimizi hareket ettirebilmemiz, besinleri sindirebilmemiz, kısacası yaşayabilmemiz için enzimler gereklidir. Bu nedenle vücudumuzdaki enzimlerden biri tümüyle işlevini yitirse, yaşamımız sona erer.
Bu kimyasal maddenin ikinci bir mucizevi yönü ise enzimleri Allah’ın bizler için doğada hazır olarak yaratmış olmasıdır. İşte bunun gibi birçok avantajları nedeniyle, mikroskobik boyuttaki enzimler günümüz endüstrisinde doğrudan kullanılabilmektedir.

Meyve Suyu Yapımında Kullanılan Enzimler

Günümüz teknolojisinde enzimler, meyve suyu, şeker, hayvan yemi, kağıt ve deri endüstrisi gibi farklı alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle üretiminde çeşitli sorunlarla karşılaşılan elma suyuna enzimler çözüm olmaktadır. Elma suyu, içinde büyük miktarda nişasta içeren bir meyve suyudur. Eğer berrak meyve suyu elde etmek isteniyorsa, nişastanın parçalanması gerekmektedir. Bu sorun nişasta parçalayıcı enzimler ile kolaylıkla çözülebilmektedir. Bu nedenle enzimler, meyve suyu üretiminde önemli bir rol oynarlar.

Kirli Çamaşırlar Enzimler Yardımıyla Nasıl Temizlenir?

Evlerimizde kullandığımız çamaşır deterjanları, enzimler sayesinde geliştirilmiş endüstriyel ürünlerdir.

Çamaşır deterjanlarında en sık kullanılan enzimlerin başında ‘proteaz’ enzimleri gelmektedir. Proteaz enzimler, sindirim sırasında proteinleri parçalama görevini üstlenirler. Dolayısıyla giysilerimizdeki protein lekesi de bu enzimler sayesinde kolaylıkla çıkabilmektedir. Örneğin; çim, kan, yumurta gibi lekeler içeriğinde proteaz bulunduran deterjanlar vesilesiyle kolaylıkla temizlenebilir.

Leke yapan ve kir oluşturan maddeler genel olarak giysilerin lifleri arasına sıkışırlar. Enzimler bir çeşit tutkal görevi görüp onları bulundukları yerden çıkartır.

Deterjanların içeriğinde bulunan bir diğer enzim ise lipaz enzimidir. Bu enzimin görevi yağ lekelerini ortadan kaldırmaktır. Lipaz enzimleri, giysi üzerinde bulunan yağ moleküllerine bağlanır, onları parçalar ve amino asit parçacıkları haline getirir.

Enzimler Kumaşları Nasıl Parlatır?

Enzimlerin tekstil sektöründeki kullanım alanlarından bir tanesi de kumaş parlatmaktır. Kumaşın pürüzsüz bir görünüm almasını engelleyen, iplik üzerinde biriken tüyler yani fibrinler enzimler yardımıyla temizlenebilmektedir. İplik üzerinde bulunan bu parçacıklar enzimler tarafından parçalanıp, ortadan kaldırılabilmektedir.

Bunun yanı sıra boyama işlemi uygulanmadan önce hidrojen peroksit ile ağartılan kumaşları bu maddeden arındırmak için de katalaz adı verilen enzimler kullanılmaktadır. Katalaz, oldukça büyük bir hızla hareket eden bir enzimdir. İşte bu nedenle enzimin çok az bir miktarı bile, hidrojen peroksiti ortadan kaldırmaya yetmektedir.

Enzimler Doğadan Nasıl Elde Edilir?

Bunun için Allah’ın doğada yarattığı çok büyük bir imkan vardır: Mikroorganizmalar. Tek bir mikroorganizma 1000’den fazla enzim çeşidine sahiptir. Bilim adamları, farklı enzim çeşitlerine ulaşabilmek için dünyanın farklı bölgelerinden çeşitli mikroorganizmalar toplamakta ve onları incelemektedirler.

Mikroorganizmanın içeriğinde istenilen enzim bulunduğunda, organizma genetik olarak değiştirilmekte ve istenilen enzimi çok daha fazla miktarda üretmesi sağlanmaktadır. Daha sonra mikroorganizma fermente edilerek bu enzimler açığa çıkmaktadır. Fermantasyon sonucunda oluşan atıklar da gübre olarak değerlendirilebilmektedir.( Bilim ve Teknik Dergisi, Tübitak Yayınları, Ekim 1999, sf. 74-80) Bunun dışında bitkilerden, büyükbaş hayvanların pankreasından, tavuk ve sığırların sindirim organlarından da enzimler elde edilebilmektedir.

Yüce Allah Tüm İlmin Sahibidir

Yazı boyunca bahsettiğimiz ve biyomimetik teknolojisi adını verdiğimiz bu gerçekleri bulmak bilim adamları için uzun zaman almıştır. Bilgi ve teknoloji kullanarak, bu yolları bulabilmek için oldukça fazla çaba harcanmıştır. Oysa Alim olan Yüce Allah, zamandan münezzehtir ve tüm bu bilgileri ve daha fazlasını bilmektedir.

Sadece nişastanın ayrıştırılması için oldukça sert şartlara ihtiyaç duyulmuş, çok fazla sayıda kimyasal madde kullanılmış, endüstriyel ürün üzerinde istenen sonuç tam olarak elde edilemediği gibi, atık maddeler de genellikle zehirli olmuştur. Ancak enzimler, adeta sadece bu görevle sorumlu birimler gibi, olay yerine girip, ilgili maddeyi bulup, onu tam anlamıyla ortadan kaldırabilmektedirler. Geriye, bu maddeyi oluşturan amino asitleri ve diğer küçük maddeleri bırakırlar ki bunlar da doğaya canlıların yapıtaşları olarak geri dönerler.

Hiçbir insan ve hiçbir teknoloji;
Bir proteine, sadece tek bir maddeye yönelerek onu parçalama özelliği veremez.
Bir kumaşın üzerinde, sadece tek bir yağ molekülüne saldırması gerektiğini öğretemez.
Onu, tam insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde belirli ısı aralıklarında çalışır hale getiremez.
Yaptığı iş sonucunda atıklarından fayda elde edilebilecek bir hale getiremez.

Kısacası evrimcilerin iddia ettiği tesadüf kavramı bu sonuçlar karşısında ağır bir yenilgiye uğramaktadır. İnsan, bir proteini, onu oluşturan amino asitlerin doğru sırada dizilimini bile meydana getiremez. Dolayısıyla, tüm bunları gerçekleştirmek için doğada hazır bulunan, kendisinin ve diğer tüm insanların hizmetine sunulmuş olan enzimleri kullanır. Onu, incelediği mikroorganizmaların içinde hazır bulabilir. Araştırdıkça, daha fazla enzimle karşılaşır. Hayatını kolaylaştıracak çok önemli bir yardımcı, kolaylıkla, her yerde ulaşabileceği mikroorganizmaların içinde paketlenmiş bir hediye gibi kendisine sunulmuştur.

Bu nimet, Allah’ın ikramıdır. İnsanlara karşılıksız sunulmuştur. Bir kolaylık, bir güzellik, bir nimet olarak verilmiştir. Onları mikroorganizmalarda var eden de, onlara kendilerine has özellikler veren de, onları keşfettiren, üzerlerinde araştırma yapacak yeteneği, bilgiyi, imkanı veren de Yüce Allah’tır. Bu gerçek, Kuran’da şöyle bildirilmiştir:

“Göklerde ve yerde ne varsa O’nundur, itaat-kulluk da (din de) sürekli olarak O’nundur. Böyleyken Allah’tan başkasından mı korkup-sakınıyorsunuz? Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah’tandır, sonra size bir zarar dokunduğunda (yine) ancak O’na yalvarmaktasınız.” (Nahl Suresi, 52-53)

Tekstil Sektöründe Kullanılan Enzimler

Pamuk ve içeriğinde pamuk karışımı bulunan kumaşların dokunması sırasında, dokumayı oluşturan uzun iplikler yapışkan bir madde ile kaplanır. Bunun amacı dokuma sırasında iplerin kopmasını engellemek, iplikleri sağlamlaştırmaktır. Bu işlem için kullanılan madde ise nişasta ve türevleridir.

Fakat dokuma işleminin ardından kumaşın diğer işlemlerden geçebilmesi için üzerinde bulunan nişastadan arındırılması gerekir. Bu işlem, içeriğinde asitler, bazlar, oksitleyici maddeler bulunan kimyasallar ile yapılabilir. Ancak günümüzde buna gerek kalmadan çok daha sağlıklı maddelerle bu gerçekleştirilebilmektedir. Amilaz enzimi, kumaşa zarar vermeden kumaş üzerindeki nişastayı hemen parçalayabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle enzimlerin kullanılması hem çevre hem de sağlık açısından çok daha olumludur.

Allah; Yücedir. Yoktan yaratmaya kadirdir. Varlıkların tümü O’na boyun eğmiştir. O, dilediği her şeyde sınırsız güzellik ve detay yaratandır. Dilediği şeyler üzerinde kusursuzluk tecelli ettirendir. Tüm alemleri yaratan Yüce Allah için, mükemmellikler sergileyen bir enzim sistemini de yaratmak kuşkusuz son derece kolaydır. Allah, tüm varlıklar üzerinde hakim olandır. Rabbimiz ayetleriyle bu gerçeği tüm insanlara haber vermektedir:

“O Allah ki, yaratandır, kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.” (Haşr Suresi, 24)

Enzimler Hakkında Kısa Kısa…

Enzimler ancak belirli bir ısı ve pH (asit) değeri içinde işlevlerini yerine getirebilirler.
Enzimlerin genel anlamda canlı kalabildikleri ısı aralığı 30-70oC’dir ve buna “optimum sıcaklık” denir.( Bilim ve Teknik, Ekim 1999, sf. 75) Bu oldukça özel bir ısı aralığıdır, çünkü insan vücudunun ortalama sıcaklığı 36.5oC’dir ve bu sıcaklık, insan bedenine ait enzimlerin çalışması için en uygun olandır.
Optimum sıcaklığın biraz üzerinde enzimler etkisiz olmalarına rağmen, sıcaklık düşünce tekrar etkili hale geçebilirler. Fakat bu yüksek sıcaklık devam ederse veya biraz daha yükselirse, enzimler tümüyle etkilerini yitirirler. Çünkü enzimler üçüncül yapıya sahiplerdir ve yüksek sıcaklıkta sahip oldukları helozonik üç boyutlu yapıyı kaybederler. Enzimlerin bu yapısı parçalanır ve eski düzenini yitirir. Sonunda işlev göremez hale gelirler.
Düşük sıcaklıkta da enzimler işlevsiz kalırlar. Fakat düşük sıcaklık enzimlerin yapısını bozmaz. Sıcaklık eski haline döndüğünde etkinlik yine başlar. Bu yöntemden dondurulmuş gıdalar sektöründe sıklıkla faydalanılmaktadır. Gıdalar, dondurularak uzun süre saklanmakta, çözüldüklerinde tekrar aktif hale geçen enzimleri sayesinde yeniden eski besin değerlerinin büyük bir kısmına kavuşmaktadırlar. (makale harun yahya)
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
enzimlerin, katkıları, nelerdir, sektöründeki, tekstil

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
çözüldü 9 sınıf enzimlerin teknolojide kullanımı Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 12-29-2009 15:42
soru Sindirimde Enzimlerin Besin İçeriklerine Etkisi Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-04-2009 20:39
Soru sindirimde enzimlerin besin içeriklerine etkileri cevabı iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-04-2009 19:34
Ülkemizin sahip olduğu kaynakların ekonomiye katkıları Yaso Coğrafya 0 10-11-2008 22:11
Ülkemizin sahip olduğu kaynakların ekonomiye katkıları Yaso Genel Kültür 0 09-16-2008 23:02


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:49 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628