Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Tekstil Bölümü

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Mikrolifler

Tekstil Bölümü


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 07-27-2011, 11:34   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
icon37: Mikrolifler

MİKROLİFLER –Yapay Liflerde Yeni Bir Boyut

Yapay lifler son kullanıcılar tarafından ön yargı ile karşılanmıştır. Fakat mikroliflerin ortaya çıkması bu durumu değiştirmiştir. Günümüzde moda polyester ve poliamidden öte mikroliflerle veya mikroliflerle reinforced dokuma ve örme kumaşlarla ilgilenmektedir. Japonya, eskiden olduğu gibi günümüzde de bu liflerin tüm gelişme sürecinde göze çarpan ve giderek artan bir rol üstlenmiştir.
80’lerin ortalarından beri, yapay lifler arkadan gelenleri teşvik ederek, harika bir gelişme göstermektedir. Kesikli elyaf ve flament iplik miktarı kararlı bir şekilde artmaktadır. (tablo 1).
Yapay liflerin, dünyada üretilen tüm tekstil liflerine oranı kararlı bir biçimde artmaktadır. Bu tüketim seviyesi mikroliflerin gelişiminden.......................90’larda bile artışını sürdürmüştür.
Gelişme ve Uygulama
Mikrolifler, yapay lif endüstrisinin doğal liflere üstünlük sağlayarak tekstil ürünlerinde yeni bir alan ortaya çıkarıp çığır açan başarılarından biridir.
Doğal ipek lifinin en ince tek flament olarak sahip olduğu incelik değeri yaklaşık olarak 1 dtex ve yapay lif teknolojisi, yeni işlevleri olan tekstil ürünleri geliştirerek 0,0001 dtex ‘ten daha ince olan ultra ince sentetik flamentler üretme başarısını göstermiştir.
Japon out in the very front
İlk mikrolifler Toray Endüstri tekstil araştırma laboratuvarında bir kimyager olan ve aynı zamanda Shinshu Üniversitesinde bir profesör olan Dr. Miyoshi Okamoto tarafından 60’ların ortalarında geliştirilmiştir.
Numerous yetenekli araştırma mühendislerinin yetiştirilmesi sırasında, Toray, Teijin, Kanebo ve Japonya’daki diğer yapay lif üreticileri tarafından awealthof iyileştirme prosesleri ve ürünleri geliştirilmektedir. Başlangıçta, basit ince yapay lifler çok zor uygun uygulama alanı bulabilmiştir. Konvensiyonel sentetik liflerle karşılaştırıldıklarında çok daha yumuşak, aşırı draping özelliklerine, daha düşük kaplama özelliğine ve zayıf boyanabilme yeteneğine sahiptir. İmitasyon derinin başarısı ile yenilikler gelmiştir.


Tanımlama
Tory Endüstri tekstil araştırma labaratuvarında bir araştırmacı olan Dr. Koji Watonabe’e göre, günümüze dek mikrolif kavramı hakkında yetkililerin yaptığı bir tanımlama bulunmamaktadır. 0,1’den 1,0 dtex aralığında ki lifler mikrolifler olarak tanımlanır ve 0,1 dtex’ ten ince lifler ultra mikrolifler olarak tanımlanır. Genel olarak yapılan tanıma göre, ipek lifinden ince olan tüm lifler mikrolifler olarak tanımlanır.
Sadece 0,5 dtex’ ten daha ince lifler mikroliflerin gösterdiği yeterli özellikleri gösterebilmektedir ve günümüze dek ulaşılan minimum incelik 0,0001 dtex’ tir. Bu lifler süper-ultra-ince mikrolifler olarak adlandırılırlar.
Tespit
Bir flament ipliğin mikrolif içerip içermediğini anlamak kolaydır. Genellikle, kesiksiz flament ipliklerin numarası 2 figürlü ifade edilir. Örneğin 156 f 256. bu demektir ki toplam iplik numarası 156 dtex’ tir ve iplik 256 bireysel flamentten oluşmuştur. İlk sayı ikinci ile bölünecek olursa, her bir flamentin inceliği elde edilir. Bu durumda 0,6 dtex olmaktadır.
Kimyasal lifler için kaba, orta, ince ve en ince fibril iplikler ve mikrolifler terimlerini kullanırız. İplik inceliği, iplik numarası ile tanımlanır ve ölçüm birimi decitex veya dtex’ tir.
( Her 10000 m için x gram gelen miktar.) Sentetik ipliklerin tanımlanması için bir örnek verecek olursak; 167 f 48 ; 167 rakamı 10000 m ipliğin 167 g geldiğini gösterir.
“f” harfi fibrillerin sayısını belirtir. Bu durumda 48’ dir. Bu durum özellikle fonksiyonel sportif kumaşlar için ilginç ve önemli bir hale gelir. Örneğimizde ilk figür ikinciye bölündüğü zaman sonuç yaklaşık 3.5 olarak bulunur. Bu rakam ne kadar küçük olursa, fibrillerde o denli ince olacaktır. Yaklaşık 1.5 ve daha ince numaralı iplikle ince fibril iplikler ve 1’ in altındakiler en ince fibril iplikler olarak adlandırılırlar.


ÜRETİM
Doğrudan Eğirme Prosesi:
Konvensiyonel doğrudan püskürtme prosesi ile bireysel filamentlerin birbirine yapışma eğilimi göstermesi nedeniyle, üretilen en ince mikroliflerin inceliği 0,1 dtex ile sınırlıdır. Proses koşulları ve bitim işlemlerinde yapılan; örneğin daha düzgün eğirme düzeleri ve çok sıkı kontrol edilen püskürtme sonrası soğutma koşulları gibi gelişmeler ve bunun yanında daha düşük polimer vizkozitesi, mikrolif üretimini mümkün kılmaktadır.
Eriyik polimerden püskürtülen lifleri taşıyıcı band üzerine ayrı ayrı serme metodu, mikrolif spunbande dokusuz yüzey üretim prosesi olarak tanınır. Çoğu temel mikrolif hammaddesinin PES, PA ve bir kısım poliolefin ve PP polimerlerini içermesine rağmen, Mitsubishi Rayon Poliakrilik mikrolifleri ile 0,1 dtex inceliğe ulaşılabilen bir doğrudan yaş eğirme metodu geliştirmiştir.
Endirekt Eğirme Prosesi
Daha ince lifler, endüstriyel olarak, iki temel aşamadan oluşan endirekt eğirme prosesi ile elde edilirler. İlk aşamada, bir iki bileşenli (bikomponent) lif üretilir ve bir bileşen ikinci aşamada bu iki bileşenli yapının dışına eritilir.
Pratikte, iki bileşenli liflerden mikrolif üretimi için üç temel proses kullanılır. Özel eğirme düzeleri ile island in a sea type, yarık tip ve multi katmanlı tipler üretilebilir. Bu mikrolif tipleri figür 1’ de şematik olarak gösterilmektedir.
Island in a Sea Type
Fig 2a ve 2b eğirme düzelerinin yapısını ve püskürtülmüş lifin büyütülmüş halini göstermektedir.polimerin “sea” ve “island” kısımlarının, sırasıyla eğirme düzesinin üst ve yan kısımlarından görünüşleri verilmiştir. Kaplanmış bir yapı ve dolayısıyla oluşan lif yapısı, eğirme düzesi çıkışında oluşmaktadır. “İsland” bileşeni PET veya PA içerirken, “sea” bileşeni polivinil, poliolefin veya polyester kopolimeri olabilmektedir. Sonraki proses işleminde, “sea” bileşeni bir organik çözücü veya alkali bileşik ile dış tarafa eritilir. Bu yöntemle üretilen liflerin inceliği aşağıdaki eşitlik ile elde edilir:
d=d1x(R/100)/N
d= mikrolif inceliği
d1= püskürtülen lif inceliği
R= “Island” içeriği
N= her flamentteki “island” sayısı
d1 ve R ne kadar küçük olursa ve N ne kadar büyük olursa, o kadar ince lifler üretilebilir. Pratikte ince lifler kolay ekonomik olarak yüksek “island” içeriği ile üretilebilirler. Hassas tasarımlanmış bir eğirme düzesi % 90’ ın üzerinde maksimum “island” içeriği ve yüksek püskürtülmüş lif inceliği (d1) elde etmek için gereklidir. 0,1’ den 0,01 dtex’ e kadar olan mikrolifler bu sistemle başarıyla endüstriyel ölçüde üretilebilirler. Toray Endüstri bu lif tipinin ana üreticisidir.
Ultra ince mikrolif üretmenin bir başka olasılığı bir içeriğin eritilmesini takiben bir kum filtreden granül karışımlı polimerin püskürtülmesiyle oluşan polimerdir. Bu mikrolif tipinde, uygun “island” içeriğinin inceliğine ulaşmayı başarmak için doğru polimer vizkozitesi ve çözülebilme parametreleri seçimi anahtar faktörlerdir. Bu proses ile, doğal derideki kolajlı lif inceliğine oldukça yaklaşılan 0,0001 dtex gibi aşırı incelikte mikrolifler üretilebilmektedir. Kuraray ve Teijin, çoğunlukla yapay deri ve imitasyon deri için kullanılan PA ve PET esaslı geniş bir incelik aralığı önermektedir.
Ayrık ve Multi-Katmanlı Tipler
Fig 1’ de gösterildiği gibi, birbiri ile uyuşmayan iki polimer, bir ışınsal veya paralel yapı üretmek için bir bikomponent düzesinden eşzamanlı olarak püskürtülebilir. Bu prosesin avantajı; özel organik çözücülerin birlikte hazırlandığı ve tüm püskürtülen polimerin kullanıldığı basit ayırım prosesinde yatmaktadır.
Bu liflerden üretilen tekstil ürünlerinin görünüşleri, tutumları ve fiziksel özellikleri; polimer tipinin optimum seçimi, enine kesiti ve iki bileşenin oranlarına göre değişmektedir. Tipik bir ışınsal enine kesit figür 3’ te gösterilmektedir.
Lif inceliği 0,06 ve 0,5 dtex arasında değişir ve lifler en geniş ürün yelpazesine hitap eder. PA ve PET karışımları veya kimyasal bitim işlemi prosesinde alkali ile eritilen farklı viskozitelerdeki PET karışımları nadir tekstil ürünler üretmek için en önemli materyallerdir. Kaneba ve Teijin bu sektörün ana üreticileridir.Dokuma-Kalbin Değişimi
Dokuma mikrolif kumaşlar, tüm tekstil sektörleri içinde zafere doğru bir ilerleyişe geçmiştir. Yapay lifler veya nadiren pamuk veya yünlü karışımlarda bulunan kısımları, negatif imajlarına bağlı olarak birkaç yıldır mümkün olan kullanımlarına kadar aldırılmamışlardır. Günümüzde bu sayfa tamamen kapanmıştır. Giyim artık plastik yerine mikroliflerden meydana gelmektedir veya mikrolifler tarafından kuvvetlendirilmektedir. Bu, herhangi birinin huzur ile söyleyebileceği gibi, yapay lif sektöründe ve tüketici düşüncesine temel bir değişimdir.
Mükemmel giyim özelliklerine, hoş tutumlarına ve çekici görünümlerine bağlı olarak, mikrolifler tekstil endüstrisinde kalıcı bir pozisyon almışlardır.
Çözgü Üretimi
Dokuma monoflament kumaşlar istenen su iticilik özelliğinin başarılması için çok sıktırlar. Aynı zamanda, çekici kumaş hacimliliği ve modaya uygun giysilikler için yeyerli kaymazlık özelliklerinde üretilirler. Mikroflamentler sıradışı yüksek kaliteli dokuma çözgüleri isterler. Günümüzde, pratikte tüm mikrolif iplik firmaları haşıllanmış çözgüleri önerirler. Sulzer Textile AG’ ye göre mikrolif çözgüler her zaman haşıllanmalıdırlar. PES haşıllar, genellikle hava jetli, rapierli ve projektilli dokuma makinelerinde atkı yerleştirme amacıyla kullanılırken, su jetli dokuma makinelerinde atkı yerleştirme amacı ile su geçirmez akrilik haşıllar kullanılmalıdır. Kumaşa bağlı olarak, textüre ipliklere haşıl % 4-5 oranında uygulanmalı ve textüre edilmemiş ipliklere % 10-12 arasında uygulanmalıdır. Boyacı haşılın kullanımı hakkında hassa bir şekilde bilgilendirilmelidir. Her iki haşıl birbirine uyuşmaz ve haşıl sökmenin her zaman temiz olması gerektiği ve temel bir işlem olduğu için boyamada büyük problemler yaratır.
DOKUMA
Uluslar arası dokuma makinesi üreticileri, stapel lif veya flament iplik halinde olan bu ürünlerle, mikrolifler pazara sunulduğundan beri boğuşa gelmişlerdir. Tüm bilinen dokuma makinesi üreticilerine göre, mikroflament iplikler, tüm atkı sistemleri ile güçlük çekmeden pratikte çalışılabilmektedir.
Stapel liflerden veya viskoz atkı ve çözgü ipliklerinden yapılan kumaşlar, su jetli makinelerde üretilemezler. Dokuma makinesi üreticileri atkı atım sistemleri için, ön sarım üniteleri ve iplik kopuş ünitelerinin kullanılmasını önermektedirler. Bu yönüyle, proses çıkış hızını mümkün olduğunca düşük seviyede tutacak en az iki iplik depolama ünitesi ile başarılı hale getirilebilir. Temel olarak, atkı iplikle en yüksek itine gösterilerek yerleştirilmelidir. Böylece, Nuova Vamatex Spa “Leonardo” rapierli dokuma makinesi, “Propeller” rapier tahrik sistemi ile büyük ölçüde düşürülmüş iplik gerilimi ile sorunsuz atkı yerleştirmeyi garanti etmektedir.
Mikrolif iplikler, Dornier hava jetli ve rapierli dokuma makinelerinde, Dornier makinelerinde bulunan otomatik kontrollü merkezi transfer ile donatılmış grayferler sayesinde zorlukla karşılaşmadan çalışılabilir. Çözgüler iyi bir şekilde kontrol edilen mutlak gerilim algılayıcılı bir çözgü salma sistemi ve pozitif kontrollü artık geri sarım silindiri ile beslenebilir. Bunu için, Dornier kılca hasarlardan korunmak için flament ayarlayıcı jetlerin kullanımını önermektedir. Aynı zamanda, Disco-Leno veya Eco-Leno kenar ünitesi modelleri kenarlarda bağlantı yapmak için kullanılmaktadır.
Picanol da, ürüne bağlı olarak, hava jetli veya rapierli dokuma makinelerinde mikroflament dokumada hiç sorun olmadığına işaret etmektedir. Picanol da detaylara oldukça geniş yer ayırmaktadır, özellikle düşük iplik gerilimi, düzgün gerilimle mükemmel çözgü hazırlama, düşük çözgü ve atkı depolama zamanları ve dikkatli ham bez transportu yapılmaktadır.
Somet. “Super Excel” rapierli dokuma makinesini bu uygulama için ideal makine olarak görmektedir. Somet makinenin rapierinin atkı sonları ile temasını önlemek için kullanılan atkı iplik klavuzlama sistemi ile donatılmış olduğunu temin eder. Bu fonksiyon “super excel” de “GFG” grayfer akış klavuzu olarak sunulmuştur.
Aynı öneme sahip bu gerçek sarım ünitesinde flament kopuşunu önlemek için kullanılan materyaldeki aşınma direncidir. Bunun için somet vulkanize veya lastikli materyal kullanılmasını önermektedir. Çift enli dokuma makineleri için, kumaş kaymasının önleyen ilave bir basınç silindiri sistemi kullanılmaktadır.
Tekstüre flament iplik ile daha iyi çalışma koşulları sağlamak için daha yoğun katılabilirler. Bu her ne kadar nadiren olsa da hava jetli makinelerde hava tüketimi üzerinde zararlı bir etkiye neden olur.
Yıkama-Haşıl Sökme
Kumaşın hacimli olması için kumaş açık bir yıkama makinesinde yüksek gerilim almadan yıkanmalı, ve makine uzunluk ve genişlik boyunca yüksek çekmeyi temin etmelidir. Düşük gerilimli kumaş geçişi için, tam haşıl sökmeyi garanti altına almak için şiddetli sıvı hareketi sağlanmalıdır.
Boyama
Halat boyama makineleri, PES ’i 130 º C de yüksek sıcaklık koşulları altında boyamak için kullanılır. Pürüzsüz kumaşlar ayrıca jiger türü boyama makinelerinde de boyanabilir. Daha öncede bahsedildiği gibi mikroflament kumaşları daha geniş bir yüzey alanına sahiptirler.
Bu, daha kalın numaralarla aynı renk tonu derinliğini yakalayabilmek için artmış boya tüketimi gerektirir.
Bitim İşlemleri
Dokunmuş monoflament kumaşlar çeşitli bitim işlemleri ile muamele edilebilir. Fakat bitim işlemcisi üzerine sert sıkı istekler getirirler. Fonksiyonel giyim için, en çok karşılaşılan istekler şunlardır;
-) su geçirmezlik veya su buharı geçirimlilik,
-) hava geçirmezlik,
-) aşınma direnci.
Sıkı dokunmuş mikroflament kumaşlar bu isteklerle karşılaşırlar. Gerekli olduğu zaman bu istekler sıcak kalandırlama ve/veya emprenye ile kuvvetlendirilebilir.
Mikroliflerin Kullanımı
Mikrolifler; yumuşaklık, hoş tutum, iyi örtücülük özellikleri, ışık yansıtması, hacimlilik ve çekici yüzey özellikleri gibi temel özellikleri ile karakterize edilirler. Gelişmelerin başlangıcında araştırmacılar yoğun bir şekilde mikroliflerin daha önceki giyim endüstrisinde ortaya çıkmamı özellikleri ve teknik tekstil kavramları sayesinde mikrolifler için yeni uygulama alanları araştırmışlardır. Doğal derinin kolaj liflerinin 1-4 mikro metre çapta olduğu kanıtlandıktan sonra, imitasyon deri ve yapay deri yeni mikroliflerin boyutsal olarak bu seviyeye uygun olmasından dolayı büyük başarı ile gelişmiştir.
Sentetik Deri ve İmitasyon Deri
Sentetik deri ve deri ürünleri Japonya’da PET, PA, PAN mikroliflerinden üretilen dokusuz yüzeyleri poliüretan ile emprenye etmek sureti ile günümüzde endüstriyel olarak üretilmektedir. Bu ürünler doğal deri ve suni deriye karşı düzgünlük, boyutsal stabilite bakım kolaylığı, ışık haslığı ve düşük ağırlık gibi konularda seçkin avantajlar sunarlar.

Japonya’da altı firma; Toray(ecsaine), Kuraray(Clrino), Teijin(Cordley), Kanebo(Belleseime), Asahi(Lamous) ve Mitsubishi(Glore) her yıl 40 milyon metre sentetik deri ve imitasyon deri üretmektedir. Örneğin toplam dünya sentetik deri üretiminin %65 ‘i çoğunlukla 01 dtex’ mikroliflerden oluşmaktadır.
1970’te pariste ilk kez sahneye çıktığından beri Toray’ın ürünü polyester ve “island in asea”mikrolif bazlı sentetik deri alanında, dünyanın başarılı gelişmelerinden biri olmuştur. Her şeyin başında ürünler, yüksek kaliteli giysilik kumaşlar için, (daha yüksek fiyat için) ve motorlu araç döşemelikleri için işlenmişlerdir. Japon sentetik deri üreticilerinden sadece toray yurt dışında bir sentetik deri üretim birimi kurmuştur. 1974’te kurulan Alcantira Spa, mikrolif bazlı ürünlerin satışından sorumludur. Tüm Japon sentetik deri ve imitasyon deri üreticileri ihracatta aktif durumdadırlar ve baskın olarak ürünlerin %60’tan fazlası Avrupa’da satılır.
Moda-Giyim Tekstilleri
Mikrolifler 1987’den beri yaratıcı moda giysiliklerin gelişimini cesaretlendirmişlerdir. Farklı inceliklerde, farklı kesit ve polimerler en güncel teknoloji ile tekstüre yöntemleri ve özel proseslerle yapılan bitim işlemleri yeni bir tekstil ürün kategorisi oluşturur. Mikroliflerde 1987’den beri çeşitli teknik gelişmeler kuru,ipeksi,iyi tutumlu kamgarn tipi iplik şeklinde ürünlerini; ki bu yüksek kaliteli tekstillerde yeni bir kavramda payı olan ve anılan özellikleri ile doğal lifleri geride bırakan ürünlerdir ve üretilmesine izin verilmiştir. Ayrıca bu ürün yumuşaklık, hacim, kuru tutum, sıcaklık hissi, iyi kaplama ve hafiflik sağlar.
Kanebo orijinal 0,1 dtex’ten PA(PET içeren ayrık lifler) çift ince “ Belimasx”lifleri (yüksek sıklıklı dokuma kumaşlar için) ve ayrıca “Belimakx” lifleri ki bu lifler %70’lik katyonik boyalarla ve %30’luk normal PET boyalarla parlak renklere boyanabilir. Giysilik amaçlar için çeşitli dokuma mikrolif kumaşları geliştirilmiştir. Teijin ayrıca pazara serbest zaman giysilikleri ve ayrıca dokuma ve “Asty” tipi kumaşları için, özel dokuma mikrolif kumaşlar tanıtmıştır.
“Toraysea” SOD –9170 island –PET iplikten (0,08 dtex mikrolif) üretilen dokuma kumaş ve PA ve PET bazlı 0,2 dtex ayrık liflerden üretilen teijin “Mikrostar” giysiliklerin temizlenmesine ve tozlanmalara karşı tipik örneklerdendir. Bu ürünler sadece camların ve gözlüklerin temizlenmesi ile kalmayıp çeşitli temizlik amaçları için endüstride kullanılmaktadır.


Yüksek Performanslı Dokuma Filtre Kumaşlar
İnce ve sıkı yapılarına bağlı olarak mikrolif tekstiller hava ve su filtrasyonunun her ikisi için mükemmel filtrasyon etkisi gösterirler. Yüksek elektrik voltajı ile birleşimi ile 0,05 dtex PP mikrolif dokusuz yüzeyler dokusuz yüzeyin kalıcı polarizasyonu ile, toz parçacıklarını çeker ve emerler. Mikrolif tekstiller katı ve sıvı materyalleri ayırmadan mükemmel filtrasyon etkisi üretebilirler. Mikrolif sıvı filtrelerin karakteristikleri aşağıdadır.
-) yüksek su geçirmezlik,
-) yüksek ayırma performansı,
-) mikroparçacıkların filtreden temizlenme kolaylığı,
çevresel korunmanın en önemli kayda değer yardımlarından biri; Japonya’da Biwa gölünde fazla gübrelemenin önlenmesinde kendinin kanıtlayan Toray “Torarame” PET mikrolif sıvı filtredir.
Tıbbi Kullanımı
Mikroliflerin bu uyumluluğu tıbbi alanda kullanımda büyük potansiyel ve hem çok hem de çeşitli imkanlar sağlar. En başarılı hikaye lökosit ayırımı için eriyik çekilmiş PET ’ten üretilen Sepacel” mikrolif filtre ile Asahi kimyasaldan gelmiştir.
Asahi Medical, Asahi kimyasalın bir yan kuruluşu, kan aktarımı ve kan bağışlamak için kullanılmak üzere “Sepacel” modüllerini hastanelere satmaktadır. Bu ticaret hacmi son yıllarda üç misli büyüme göstermiş ve 7 milyar JPY’ye ulaşmıştır. PET mikrolifleri insan organları ile son derce uyumludur ve vaskular protez alanında kendilerini kanıtlamışlardır.
Diğer Uygulama Alanları
Mikroliflerin fiziksel özellikleri, özellikle teknik tekstil sektöründe ve giyim sektörü dışında olan çeşitli kullanım alanlarında kullanımı ile sonuçlanmıştır. Başarılı ürünlerden biri mauseun üzerinde kolaylıkla kaydığı fakat aynı zamanda bir mause topunu temiz tutan mause padidir.
Diğer ürünler harddiskler için parlatıcılar, akustik izolasyon, yüksek performanslı ses emiş panelleri ve konser hal oturma kaplamalarıdır. Modern proses teknolojileri ile desteklenen mikroliflerin basit karakteristiklerine bağlı olarak bu yeni ürünler yüksek potansiyele sahiptir ve kullanım alanını sabit şekilde sürdüreceklerdir. Figür 7’de Toray Endüstriden Dr. Watanabe mikrolif olanaklarının kapsamlı bir görünüşünü vermektedir.
Havaya Karşı Korunma İçin İdeal
Dokuma spor giyim kumaşlardan ayrıca rüzgar,hava ve örnek amaçlara karşı korunmalarda kullanılır. Havaya karşı korunma için kullanılan dokuma kumaşlar çoğu durumda PVC ile kaplanmaktadır.
PVC kaplama mutlak su geçirmezliği garanti eder. Fakat bir takım dezavantajları vardır.
-) hiç hava geçişine izin vermez,
-) kullanıcı sadece birkaç dakika içinde terler ve vücut nemini giysinin dışına vermek için hiç fırsatı yoktur.
Bu kaplama hava geçirmez bir pakete eş değerdir. Bugünlerde sadece yağmur geçirmezliklerde kullanılmaktadır. Bu yüzden yağ giysisi olarak kullanılmaktadır.
Günümüzde birçok alternatif kaplamalar ve PVC yerine geçecek metotlar kullanılmaktadır. Örneğin kumaşta biraz hava geçirme aktivitesini garanti eden mikroporusflarokarbon kaplamalar gibi.
Daha ince ipliklerle artık kumaşlar ilave kaplama veya membiren olmadan spor giysiliklerin tüm fonksiyonlarının pratikte gösterebilir. Solunuma izin vermelerine rağmen hava ve su geçirmezler.
Tekrar flament hesaplama formülünü verecek olursak
156f48 dtex için; iplikte 48 flament bulunur. Eğer 156f256 olursa 256 flament bulunur.
İplik aynı kesit alana sahiptir. Fakat bireysel fibriller oldukça incedir ve sonuçta aynı alanda çok daha birbirine yakındır. Eğer bu şekilde bir iplik doğru kontrüksiyonlu kumaş haline işlenirse kumaş çok daha sıkı olur ve iplikler arası alan daha da dar olur.
Bu ötesinde kumaş ve lif yüzeyi artırılmıştır. Nem, daha iyi bir kapilar etki başarıldığı sürece daha fazla kanal aktarılır.
Daha fazla sayıda gözenekler ile daha iyi ısıl özellikler sağlarlar.örneğin her ne kadar su ve hava içine giremezse de nem moleküller yapıya bağlı olarak atmosfere çıkabilir. Figür (8-9)


Bu münasebetle bazı molekül ve gözenek çapları ve metre cinsinden verilmiştir.
0,0003 su buharı
0,2 l.....t
0,2-3,0 mikro kaplama
1-3 dokuma kumaş
300 ince kaplama
2000 yağmur damlaları
Yüzey bitim işlemleri
Fonksiyonel giysiliklere zıt olarak moda ihtiyaçları farklılık gösterir. Burada görünüm, giyim konforu ve tutum göze çarpan önemli özelliklerdir.
Moda alanı için dokunmuş mikro kumaşlar genellikle ağırlıkça daha hafiftir ve bitim yüzeyi görmüş bir yüzeye sahiptir. Bunlar üretim esnasında tüylendirilirler ve bu nedenle şeftali yüzeyi olarak adlandırılıyorlar. Tüylendirme genellikle boyamayı etkiler
Tasarımcıların hayal gücüne ve teknolojinin imkanlarına bağlı olarak pratikte limit yoktur
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
mikrolifler

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:55 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628