Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Üniversiteler > Tekstil Bölümü

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

çekim (çekme, cer) makineleri

Tekstil Bölümü


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-27-2011, 11:39   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart çekim (çekme, cer) makineleri

Cer makinelerinde çekim işlemi silindirli ve iğneli çekim tertibatlarıyla gerçekleşir. Silindirli çekim tertibatlarında çıkış silindir çiftleri giriş silindir çiftlerinden daha hızlı döner. Bu sayede çekim meydana gelir ve elyaf çekilir. Çekim işlemi taraktan sonra yapılabildiği gibi taramadan sonra da yapılır. Taramadan, taran¬mış olarak çıkan tarama bantlarının numarası genellikle Nm 0,04-0,06'dır. Bu noktaya kadar yapılan dublaj ve çekimler numarada düzgünsüzlüklere neden olabilir. Yani, tarama bandı numara sapmaları gösterir. Taramadan gelen topslar çekilerek fitil haline getirilmek üzere hazırlama dairesine getirilir. Çekim (cer) makineleri hazırlama ünitesinin elemanlarıdır. Ayrıca fitil makineleri de hazır¬lık işlemine dahildir. Tops bantlarının yavaş ve kademeli olarak sürekli çekildiği bu makine grubuna sortiment denir. Bu makinelerden her birine de pasaj adı verilir.
Topslar burada dublaj yapılarak 2 veya 3 pasaj çift iğneli makinelerde çekilir. Bant gittikçe paralelleşir ve numarası düzgünleşir. Pasaj sayısı yeni teknolojilerde azaltılmıştır. Pasaj sayısının azalması, işçilik ve yatırım maliyeti yanında yü¬nün kırılmasını önleyerek kaliteyi arttırır. Tarama çekmesinden sonra fitil makinesinde fitil yapılır.
Ştrayhgarnda tarak makinesinden sonra oluşan fitiller doğrudan iplik eğirme makinesine veril¬diğinden çekim (cer) makineleri kullanılmaz. Yün iplikçiliğinde (kamgam) daha çok iğneli (baretli) çekim tertibatlı makineler kullanılır. Çekim (cer) makineleri genel olarak şu başlık¬lar altında incelenmiştir:
a) Çekim makinelerinin görevleri,
b) Ekartman mesafesi ve ayarı,
c) Bant istifleme (köyler, helezon istifleyici),
d) İğneli baretli çekim makinesi.
Çekim Makinelerinin Görevleri
a) Elyafı düzgünleştirmek, çengellerini (kıvrım¬lı uçları) düzeltmek,
b) Elyafı paralel hale getirmek,
c) Bandın numarasını düzgünleştirmektir.
Çekim işlemi ile bantlar çekilmiş, düzeltilmiş ve birbirine paralel olarak sıralanmıştır.
Ekartman Mesafesi ve Ayarı
Çekme makinelerinde ekartman ayan çok önemlidir. Besleme silindiri ile verim (çıkış) si¬lindirleri arasındaki mesafe, ekartman mesafesidir. Çekim sahasına giren elyafta, elyaf uzunluğu ekartman mesafesinden büyük ise elyaf kopar, bu istenmeyen bir durumdur. Eğer elyaf uzunluğu ekartman mesafesine eşit ise besle¬meden kurtulur kurtulmaz çıkış silindiri ile ya¬kalanır. Bu durum ideal olmasa bile normal bir durumdur. Ekartman ayarı elyaf boyundan çok az bir miktar fazla olmalıdır. Çekim sahası için¬deki elyafın" en uygun hareketi bu şekilde sağla¬nır. Elyaf uzunluğu ekartman mesafesinden fazla küçük ise, yüzen elyaf meydana gelir. En istenmeyen durumdur. Çıkışa varmadan giriş tarafından bırakılan elyaf kontrol edilemez ve buna çekim verilemez. Besleme silindiri ile çe¬kim silindiri arasına bir takım iğneler konur ve yüzen elyaf böylece kontrol edilir. Banttaki kısa elyaf yüzdesi çok önemlidir. Bun¬lar uzun elyafların hareketini bozarlar. Ekartman ayarında elyaf boyu olarak banttaki en uzun elyaf boyu alınır.
Bant İstifleme (Koyler, Helezon İstifleyici)
Çekim işleminin bitiminden sonra makineden çıkan bantlar helezonik şekilde silindirik bir kovaya yerleştirilir. Koyler sistemi kullanılır. Koyler ya da helezon istifleyici, cer kovalarını uygun hızda döndüren tabla ve bağlı bulundu¬ğu mekanizmadır. Makine şasesine bağlı ve ha¬reket alan bir döner tabak ve kovanın altında kova tablası vardır. Bant kovanın içerisine yan¬dan bırakılır.
Elyaf tülbenti huniden geçerek bant haline ge¬lir. Huninin çapı düzgünlük sağlamak açısından istenilen bant numarasına göre seçilir. Kovala¬rın içinde üzerlerine kova tabağı yerleştirilmiş olan yaylar vardır. Kovanın içinde yay bulun¬masının nedeni; bantın kalender silindirinden çıkış noktası ile kovaya dolduruluş noktası ara¬sındaki mesafenin tüm yerleştirme işlemi bo¬yunca sabit kalmasını sağlamaktır. Böylece bandın kendi ağırlığı ile uzaması önlendiğinden bandın düzgünlüğü korunur.
Bant istifleme şekilleri .
Kalender silindirlerinden kovaya bant şu şekil¬lerde bırakılır. Pamuk (kısa ştapel) iplikçiliğin¬de çekim (cer) konusu içerisinde çerde çıkış tertibatı ve kovaya bant yerleştirme şemaları verilmiştir. Yün iplikçiliğinde de istifleme dü¬zeni aynı şekildedir.
1) Merkezüstü bant yerleştirme: Kovanın içerisine bırakılan bant kovanın yarı çapından biraz büyük çaplı halkalar halinde.
2) Merkezaltı bant yerleştirme: Kovanın içersi¬ne bırakılan bant kovanın yarı çapından küçük çaplı halkalar şeklinde olur. Merkezaltı ve merkezüstü bant yerleştirme ile kovanın içinde bir boşluk meydana gelir. Kova¬nın ortasında boşluk bırakmanın amacı her hal¬kanın kesişme noktasının dağılmasını sağla¬maktır.
İğneli Baretli Çekim Makinesi
Özellikle yün iplikçiliğinde arka silindirleri ol¬mayan yüksek hızlı iğneli haretli çekim makine¬leri kullanılmaktadır.
Kamgarn iplik üretiminde kullanılan bu çekim makinesinde elyafın hareketi kısmen hareket halindeki iğneli çubuklar (baretler) tarafından kontrol edilir, iğneli çubuklar (baretler), çekim silindirleri arasında elyafın kontrol edilmesinde kullanılan düz, iğneli madensel çubuklardır. İğneli çubuklar elyaf şeridi keskindeki elyaf sa¬yısının,kontrollü azaltılmasını sağlarlar. Bu çe¬kim sistemi keten, kenevir, jüt iplikçiliğinde de kullanılır. İğneli baretli çekme makinelerinde alt üst iğne¬ler vardır. İğne numaraları işlenen yünün ince¬liğine bağlı olup, numara büyüdükçe iğne ince¬lir. İğnede bozukluk varsa çıkan iplikte nope oluşturur. Baretlerde hep aynı tip iğne bulu¬nur. Baretler çekim bölgesine bantın iyi yaka¬lanması için özel olarak eğimlendirilmiş şekilde yerleştirilmiş olup bu durum bantın iyi yakalanması içindir.
Baretli iğne düzenleri iki türlüdür:
a) Tek bölümlü (tek sıralı) iğneli baret,
b) Çift bölümlü (çift sıralı) iğneli baret (intersekting),
Kamgarnda kullanılan tip, genelde çift bölümlü iğneli baretli makinelerdir.
Çift bölümlü makinelerin tek bölümlülere göre avantajları
Çift bölümlü makinelerin tek bölümlere göre avantajları şu şekilde sıralanabilir:
1) Çift bölümlüde iğneli baret sayısı iki kat ol¬duğundan elyafa temas yüzeyi daha fazladır,
2) Tek bölümlüdeki iki iğne sırası arasındaki boşluklar çift bölümlüde kaldırılmıştır, iğne uçlarında oluşacak elyaf kaymaları bu sayede ön¬lenmiştir.
İğnelerin hareketleri yaklaşık olarak silindir hızlarıyla aynıdır. Pratikte besleme hızı iğne hızından biraz fazladır. Çıkış ise sekiz kat daha fazladır.
İplik hazırlık ünitesinde kullanılan çekim maki¬neleri, taramadaki gibi çift bölümlü iğneli ba¬retli çekim makineleridir. Fransa'da bulunan N. Schlumberger & Cie (NSC) firmasının geliştirdiği yün hazırlama hattını oluşturan iğneli baretli çekim makinele¬ri şunlardır:
a) Zincir tahrikli baretli çekim makinesi,
b) Helezon tahrikli baretli (intersekting) çekim makinesi,


Şekil 1: İğneli baretli cer makinesinde çekim bölgesi ve çekim bölgesini oluşturan makine ele¬manları: a) Çekime tabi tutulan iki bant, b) Tek bant halinde çıkış, c) İğneli çekim, d) Giriş silindir¬leri, e) Çıkış silindirleri. Çıkış silindirleri giriş silindirlerin daha hızlı dönerek çekimi sağlar. İğneler çekim bölgesinde elyaf kontrolünü sağlar


Şekil 2: İğneli baretli çekim makinesinin genel olarak yandan şematik görünüşü ve işlem ele¬manları; a) Giriş silindirleri, b) Çıkış silindirleri, c) İğneli baretler, d) Çekim bölgesi, e) Çıkış huni¬si, f) Çıkış silindirleri, g) Kova .

c) Dikey zincir tahrikli baretli çekme makinesi.
a) Zincir tahrikli baretli çekim makinesi
Benzerlerinin en üretken makinesi olan zincirli baret çekmesi, kovalı çıkışta 400 m/dak' ya ula¬şan hızlar ve aşağıdaki uygulama imkanlarını bağdaştırması ile dikkat çekmektedir
a) Besleme sehpalarının çeşitliliği,
b) Makine çıkışı çeşitliliği. Özellikle hızlı bobin çıkışı, kova rezervli otomatik çıkış ve arabaya aktarma,
c) Kapak açıldığında aspirasyon sürekliliği.
d) Emiş ağızlarının aşağıda belirtilen toz kaynaklarının bulunduğu uygun noktalara yerleştirilmesi:
- Zincirlerin alt ve üstlerine
- Temizleme fırçalarının üzerine,
e) Döner fırçalar alt zincirin altındadır,
f) Alt aspirasyon bölümünün kolay sökülmesi.Ayrıca zincirli baretli çekim eklenebilecek
çe¬şitli elemanlar vardır. Bunlar üretimin kalitesi¬ni ve hızını artıran elemanlardır:
a) Çekim regülatörü: Duyarlılık hızı, hassasiyet ve uzun ömürlülük yönünden geliştirilmiştir,
b) Çıkış bant ağırlığı kontrol ünitesi,
c) Çıkışta veya beslemede yerleştirilebilen yağ¬lama aparatı (antistatik veya yumuşatıcı püskürtücü),
d) Çıkışta pnömatik bant çekim sistemi,
e) Kovada malzeme basıcı düzen,
f) Beslemede otomatik bant birleştirme düzeni.
Bu yardımcı elemanlar makinenin yüksek hızı gözönüne alındığında, işçi yükünün iyi dağılımı ve azaltılması yönünden yüksek randıman sağ¬lanmasına katkıda bulunurlar.
Örneğin; kovada malzeme basıcı düzen % 2 ila 3 üretim kazancı sağlar. Sonraki pasajda az bir işçi yükü azalması da sözkonusudur. Beslemede otomatik bant birleştirme düzeni, makinenin kova beslemesinde veya besleme sı¬rasındaki bazı vakalarda, değiştirme süresinde duruşu önler ve % 12 ila 15 üretim artışı sağlar. İşçi yükünün yaklaşık olarak aynı olmasına rağ¬men dağılımı daha iyidir.
- Sinyal lambası ile uyarılan operatör bant bir¬leştirmesini makine çalışırken yapar (iki ucun
birleştirilmesi için makine yavaş çalışır).
- Makinenin elektronik kontrolü kopma anında devreye giren yedek bandı devreden çıkarır.
İğneler ve çekim noktası arasındaki ekartman mesafesi
Esasen, çekim silindirinin tutma noktası ile ha¬reket eden son baret (düşey) arasındaki mini¬mum mesafedir Normal makine imalatında bu mesafe 38 mm'dir. Çünkü yün ve yün sentetik karışımları¬nın alışılagelmiş çalışmasında kullanılan mini mum ayar 42 mm'dir
d) Emiş ağızlarının aşağıda belirtilen toz kay¬
naklarının bulunduğu uygun noktalara yerleşti¬
rilmesi:
- Zincirlerin alt ve üstlerine,
d) Emiş ağızlarının aşağıda belirtilen toz kay¬
naklarının bulunduğu uygun noktalara yerleşti¬
rilmesi:
- Zincirlerin alt ve üstlerine,

Şekil 3: Zincir tahrikli baretli çekim makine¬sinde çekim bölgesinin yandan şematik görü¬nüşü; a) Yün elyaf bant girişi, b) Giriş silindir¬leri, c) Çekme barctleıi, d) Fırça silindirleri, e) Çıkış silindirleri, f) Çekime uğramış bant çıkışı (NSC).
Bu mesafe çok kısa yünler çalıştığında 32 mm ye düşürülebilir (özellikle bazı Avustralya ve Güney Afrika yünleri için). Bu kategorideki makinelerde baretin çekme bölgesinden ayrıldığı noktadaki takip ettiği yol¬da bazı değişiklikler yapılmıştır. Mekanik hız 400 m/dak olarak aynı olmaktadır. Gerçek ça¬lışma hızı çalışılan yün tipine göre sınırlıdır. Malzemenin iğneli alanda yönlendirilmesi tam dik 32 baretten oluşan bir bölgede yapılmakta olup, bunlar elyaf bandını besleme silindirin¬den, çekim silindirine kadar taşır.
b) Helezon tahrikli baretli (intersektiııg) çe¬kim makinesi
İntersekting, her türlü tarama, ikinci tarama, yarı kamgam , towdan topsa, melanj hazırlama, iplik hazırlama veya keten tipi elyaf çalışmala¬rına entegre olabilmektedir. Uzun yılların bakım masrafı, daha iyi bir ses izolasyonu, ayar ve kullanımda büyük kolaylık, yüksek emniyet ve dikkate değer derecede uzun süreli çalışma sağlar. Makine kafası baretlerin hareket ettiği iki kı¬sımdan meydana gelmiştir. Baret hareketi 9 mm adımlı helezonlar ile sağlanır ve 2000 darbe/dak hızına ulaşır. Besleme hızı 18 m/dak dır.Bu durumda çıkış hızı 18 x çekimdir.
Besleme sehpası ve çıkış seçeneğinin çok olma¬sı mevcut ünitelere adaptasyonunu kolaylaştırır.
Makine, Lisselaine cihazı, yağlama aparatı ve bandın kalitesi ile çalışma şartlarını önemli oranda iyileştiren mekanik regülatör ile donatı¬labilir.
Son olarak etkili bir aspirasyonun makinesinin verimliliğini artırmaya katkıda bulunduğunu ve üstün nitelikli olan bu makinenin ipek, angora ve alpaka gibi nazik elyafların çalışmasına uy¬gunluğunu ifade etmekte yarar vardır.
c) Dikey zincir tahrikli baretli çekim maki¬nesi
Bu makine yeni tasarımı ve yüksek hızı ile ken¬dini gösterir. Tümü ile yeni ileri bir anlayışın ürünü olana bu makine özellikle düşük gramajlı bantların 500 m/dak ya ulaşan hızda üretimi için yapılmıştır.Yüksek hızlara ulaşılması, aşağıdaki özellikler sayesinde mümkün olabilmektedir.
- Çalışan elemanların dikey konumda oluşu.
-Çıkışın çekim kafalarının altında uygun yerle¬. Otomatik ve yüksek hızlara uygun donanımların (merkez akslı besleme tablası, boş kova yedekli otomatik çıkış, etkili aspirasyon) kullanı¬mı makinenin homojen ve verimli olmasını sağ¬lar.Makineye veri kaydedici merkez takılabilir. Bu durum makinenin informatik gözetim çağına yetişmesini sağlar.
Teknik yenileştirme makinenin kullanımında devrim yaratmıştır. Kolay erişilebilen dikey kafalar, değişik müdahale noktalarının aynı yere toplanması, çıkışta pnömatik bant çekme, bir¬çok emniyet düzeni gibi donanımlar, operatörün yükünü azaltmaya ve kolaylaştırmasına katkıda bulunur.
Regülatörlü çekim
Özellikle zincirli baretli çekim nukinesinde mevcuttur. Tops olarak gelen bantlardaki nu¬mara sapmaları, burada kademeli ve yavaş ola¬rak düzgünleştirilir, çekilir, inceltilir. Bunların durumu; yünün kalitesine, cinsine, tipine ve ya¬pacağımız fitil numarasına bağlıdır. Makinele¬rin seçimi ve ayarlanması bu değişkenlere göre yapılır.
Dublaj ve çekim değerleri
Genellikle kamgarnda kullanılan çift bölümlü iğneli baretli çekme makinelerinde dublaj 6 - 8, çekim 6 - 10'dur.
Tek bölümlü iğneli silindirli çekme makinele¬rinde dublaj 2, çekim 3,8 - 4,5, iplik makinesin-deki çekim 10-30'dur.
Ovalamalı çekim makinesinde dublaj 2, çekim 5 - 15'dir.
Fazla çekim makineyi zorlar. Sentetik iplikler¬de yüne göre daha fazla çekim verilir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
çekim, Çekme, cer, makineleri

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
dijital fotoğraf makineleri nasıl çalışır ?çalışma prensibi nedir Yaso Elektronik & Bilgisayar 0 12-08-2008 17:32
Japonların Kopya Çekme Yöntemi Ve Yaplışı [Resimli Anlatım]Japonların Kopya Çekme Yön уυѕυƒ Komik Resimler 4 12-01-2008 10:35
Sürme Cekme Teknikleri Yaso Cilt Bakımı 0 11-15-2008 16:20
Msn DE video Çekme + Foto çekme +.... Yaso ICQ - MSN - AIM messenger Programları 0 07-24-2008 22:55
Antibiyotikte geri çekme Haberci Yurttan Haberler 0 06-17-2008 11:39


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:55 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628