Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-03-2008, 17:11   #1
уυѕυƒ
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart AVUSTRALYA TEKSTIL GİYİM ve AYAKKABI Piyasası

AVUSTRALYA TEKSTIL GİYİM ve AYAKKABI Piyasası
Ekim / 1998

AVUSTRALYA TEKSTİL, GİYİM VE AYAKKABI PİYASASI


GİRİŞ

18.3 milyon nüfusa sahip olan Avustralya’nın kişi başına ulusal geliri 1997 yılında 23,223 A$’ na ulaşmıştır. Yapılan tahminlere göre; 1997 yılında tekstil, giyim ve ayakkabı (TGA) ulusal pazar hacmi 8.6 milyar A$’ dır. Ayrıca TGA ürünleri ihracatından her yıl 750 milyon A$ kazanılmakta ve bu sektörlerde yaklaşık 95,000 kişi istihdam edilmektedir.

Avustralya Hükümeti TGA sanayilerinin verimliliğini ve uluslararası rekabetini artırmak ve ayrıca, bu sanayilerin yüksek düzeydeki devlet yardımlarına olan bağımlılıklarını düşürmeye çalışmaktadır. Bazı Avustralya’lı üretici firmaların fabrikalarını başka ülkelere taşımaları dolayısıyla iç üretimde düşüş olduğundan ithalatın artması beklenmektedir.

Tekstil, giyim ve ayakkabı; 60 ayrı üretim faaliyetini içeren üç ayrı sektördür. Bu çalışmadaki amaç Avustralya’nın TGA piyasalarına ilişkin genel bir bilgi vermektir.

PİYASANIN GÖRÜNÜMÜ

TGA sanayileri son yıllarda önemli ölçüde değişmiştir. Koruma oranları düşürülmüş, tüketici harcamaları yapısı değişmiş, teknoloji sürekli olarak geliştirilmiştir. TGA’na ilişkin uluslararası ticaret Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Tekstil ve Giyim Anlaşması uyarınca zaman içinde serbestleştirilmektedir. Avustralya, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Konseyine (APEC) 2010 yılında gelişmiş üye ülkeler ile ve 2020 yılında da tüm APEC’e üye ülkelerle serbest ticaret ve yatırım anlaşması yapmayı taahhüt etmiştir.

Avustralya’nın Yeni Zelanda (ANZCERTA) ve Forum Adaları (SPARTECA) ile bölgesel ticaret anlaşmaları, Papua Yeni Gine (PATCRA) ve Kanada ile de (CANATA) tercihli ticaret anlaşmaları vardır. Avustralya ayrıca gelişmekte olan ülkelere karşılıksız tarife ayrıcalıkları vermektedir.

90 yıl TGA sanayilerini ithalata karşı koruyan Hükümetler 1980’lerin sonundan itibaren uluslararası rekabete açık, ihracata dayalı, kendini yenileyen, piyasadaki duruma göre kendini ayarlayabilen ve toplum desteğine bağımlı olmayan sanayilerin gelişimini desteklemeye başlamıştır. Söz konusu tarihten itibaren kotalar kaldırılmış ve tarifeler 2000 yılına kadar sürecek bir program dahilinde düşürülmeye başlanmıştır. Avustralya’nın TAG üreticileri hala göreceli olarak yüksek düzeyde yardım alırken, aynı zamanda şimdi uluslararası rekabete geçen on yıldakinden daha açıktırlar.

TAG üreten sanayiler tekstil, ayakkabı, giyim ve deri ürünleri üretiminde ham madde aşamasından son ürüne kadar olan tüm aşamalarını kapsamaktadır. Avustralya da dahil gelişmiş ülkelerde bu ürünlere talep çok yavaş artarken, aynı zamanda tercihlerdeki değişimin bir sonucu olarak hane halkı bütçesi içindeki payı da azalmaktadır.

Avustralya yün yıkama, deri tabaklama, iplik,dokuma,örme ve giyim, ayakkabı ve deri ürünlerinin dizaynında ve havlu, battaniye, yatak çarşafı ve perde gibi tekstil ürünlerinde yerli üretime sahiptir. Çok ince tip pamuk ve kalın tip yün genelde ithal edilmesine rağmen Avustralya’da kullanılan yün ve pamuğun çoğu iç üretimden sağlanmaktadır. 1990’larda tekstil sanayi modern, iyi donatılmış ve belli firmalar belli piyasalar üzerinde yoğunlaşmış ve uzmanlaşmış görünüme ulaşmıştır.

Artan sayıda Avustralya’lı firma başka ülkelerdeki üreticilerle iletişimini geliştirmekte ve/veya denizaşırı mal sağlayanlarla iş ilişkisi kurmaktadırlar. Avustralya’lı firmalar üretimlerine girdi veya kendi üretimlerini tamamlamak için gereken son ürün malı sağlamak için denizaşırı üreticileri kullanabilmektedirler.

Tekstil sektöründeki firmalar giyim ve ayakkabı sektöründeki firmalardan daha büyük, daha yoğunlaşmış ve daha sermaye yoğun firma olma eğilimindedirler. TAG ve deri sanayileri içinde; tekstil sektörü firma sayısının %26’sını, istihdamın %33’ini ve toplam katma değerin %41’ini, giyim sektöründeki firmalar ise firma sayısının %65’ini (çoğu çok küçük), istihdamın %54’ünü ve katma değerin %47’sini oluşturmaktadır.

Giyim sektörünün karakteristiği yan yana var olan bir kaç büyük ve bir çok küçük firmanın - özellikle aynı alt sektörlerde- karışımı sonucu belirlenmektedir. Daha önce modası olmayan, çabuk eskimeyen ürünlere ağırlık veren firmalar, şimdi piyasının taleplerini karşılamaya ve modaya, esnekliğe ve ürün çeşitliliğine ağırlık vermeye başlamışlardır.

Tüketici talebindeki değişmeler iç TAG piyasası hacmini etkilemektedir. Günümüzde Avustralyalıların toplam son tüketim harcamaları içinde giyim ve ayakkabının payı yaklaşık %5’dir. Bu son 30-40 yıldır görülen en düşük orandır.

1997 yılında Avustralya TGA sanayi; ucuz Asya mal ve ürünlerinin piyasada çoğalmasının hemen ardından Hükümetten gelen üretim maliyetlerinin düşürülmesi yönündeki baskıyla karşı karşıya gelmiştir. Avustralya Hükümeti tarafından önerilen kısmi çözüm Avustralyalı üreticiler için iç ve uluslararası rekabetin artırılması gerektiği şeklindedir. TAG üreticileri arasında çok yavaş artan rekabeti harekete geçirebilmek için Hükümet TAG sanayilerinin tümünü ilgilendiren ve 2000 yılına kadar tarife oranlarının düşürülmesi şeklinde olan geniş kapsamlı reformları başlatmıştır. Bu indirimler daha verimli TAG sanayisi için bir katalizör gibi görülmektedir.

Avustralya hükümeti bu sanayilere ilişkin olarak 43 “az gelişmiş ülkeye” genel tarife oranlarından 5 puan daha az tarife oranı uygulayarak (DC) “Az Gelişmiş Ülke Önceliği” vermektedir.
TGA ürünlerinde kaliteli ürünlere yönelik harcamalardaki artış; ucuz, büyük hacimli ve damping uygulamaları görülen ülkelerden yapılan (Çin gibi) ithalatın yapısını değiştirmektedir. Kaliteli mala olan talepteki artışa bu ülkeler genelde cevap verebilmektedirler. Bu da bu ülkelerde kaliteli mal üretmek için yeterli teknoloji ve işgücü olduğunu göstermektedir.

TAG politikası sayesinde çoğunlukla giyim sanayinde kullanılan kumaş ve aksesuarlarla ilgili parçaları gümrük vergisi ödemeden ithal etmek mümkündür. Avustralya hükümeti İthalat Kredi Programı (Import Credit Scheme (ICS) ) olarak bilinen bir sistem uygulamaktadır ve bu sistem sayesinde ithalat yapan firmalar ithal ettikleri ürünün (yün ve ham pamuk hariç) iç değerinin %25’i oranında ödedikleri gümrük tarife oranını düşürebilmektedirler. TAG sanayisindeki geniş kapsamlı reformlardan biriside bu programı kaldırmaktır ve bu ithalalatta daha fazla rekabete yol açacaktır.

Bir diğer program olan -ihracatı artırmaya yönelik- “Yurtdışı Fason Üretim Koşulları” (Overseas Assemly Provision (OAP) ) 2000 yılına kadar uzatılmıştır. Bu program firmalara Avustralya’da örülmüş veya dokunmuş kumaştan şekil vermek üzere kesilmiş veya örülmüş kumaşı Avustralya dışında giysi elde etmek üzere tamamlama olanağı tanımaktadır. Bu tamamlanan ürünler sonra sıfır gümrük oranı ile Avustralya’ya ithal edilebilirler. Bu programın 2004 yılına kadar uzatılması önerilmektedir.

TEKSTİL

Avustralya’lı pamuk ve yün ipliği üreticileri talebin tamamını karşılayamamaktadırlar. Bu nedenle kullanılan ipliğin önemli kısmı ithal edilmektedir ( özellikle polyester/viscos ve polyester/yün tipleri). Avustralya’nın ihtiyaç duyduğu örülmüş kumaş ve dokunmuş yünlü kumaşın büyük kısmı yerel sanayi tarafından karşılanabilmektedir. Ancak dokunmuş pamuklu ve akrilik elyaf ve akrilik dokunmuş kumaşın büyük kısmı ithal edilmektedir.

GİYİM

Yaklaşık 1,600 giyim üreticisinin bulunduğu Avustralya’da bu sektörde 55,000 kişi istihdam edilmektedir.Bu işletmelerin çoğunda 50 kişiden az işçi çalışmaktadır. Yerli üreticiler piyasanın ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşılamaktadırlar.

1986-1996 döneminde giyim ithalatı %150’nin üzerinde artış göstermiştir. Bu artış trendi 1997 yılında da devam etmiştir. İthalatta göreceli olarak ana ürünlerde (kazak ve hırkalar, iç giyim, erkek şortları, gömlek ve pamuklu pantolonlar gibi) artış olduğu görülmektedir. Bu ürünlerin ithalatının büyük kısmı Çin’den gerçekleştirilmiştir. Üç ana üründe ise piyasaya yerel üreticiler hakimdir. Bunlar erkek iş giysisi, çorap ve mensucat (kadın dış giyimi; elbise ve gömlek gibi). Son istatistikler göstermektedir ki ana ihracatçılar olan Çin ve Hindistan’dan elbise ve gömlek ithalatı hızlı bir biçimde artmaktadır.
AYAKKABI

Avustralya’nın ayakkabı sanayisi geniş bir üretim çeşitliliğine sahiptir ve kalitesiyle tanınmıştır. Bununla birlikte üretim tercihleri düşük hacimle belli bir alanda uzmanlaşmaya doğru gitmektedir. Spor ayakkabılarında önemli bir üretim yoktur.

Avustralya pazarına girmek isteyen ayakkabı satıcılarının kendini piyasaya kabul ettirmesi zor olacaktır. Deri kadın ayakkabıları alanında tüketiciler İtalyan ayakkabılarını modaya uygun ve fiyatını da makul bulmaktadırlar. Erkek deri ayakkabı alanında ise Çin ayakkabıları fiyatları açısından avantajlı ve kaliteleri genelde kabul edilebilir görülmektedir.

Spor ayakkabılarında piyasa, çoğunluğu Çin’den ithal edilen ucuz ayakkabılarla doludur. Daha pahalı tanınmış markalar değişik dış üreticilerden sağlanmaktadır.

Avustralya’lı ayakkabı ithalatçılarının ve parekende satıcılarının talep hacmi dünya standarlarına göre düşüktür. Fiyat -Çin’in dışında- piyasaya girmek için en büyük engeldir ve be nedenle rekabet edebilmek için miktarda esneklik, hızlı teslimat ve mükemmel kalite önermek gerekmektedir.

Diğer taraftan Avustralya, güvenlik ayakkabıları (safety footwear) için çok sıkı standart uygulamaktadır ve gelişmekte olan ülkeler bu standartları sağlayamamaktadırlar.

İSTATİSTİKİ BİLGİ

İstatistiki rakamlar Avustralya’nın mali yılının sona erdiği 30 Haziran sonuna göre düzenlenmiştir. 1997/1998 rakamları mali yılın ilk üç aylık dönemi (1 Temmuz 1997 ile 30 Eylül 1997 arası) için mevcut olan rakamlara dayanılarak hazırlanan tahmini rakamlardır. (Yıllık büyüme oranının %2 olacağı varsayılmıştır.)

Tablo 1: Avustralya Tekstil Piyasası (A$ milyon)

1995/1996 1996/1997 1997/1998
İthalat 2092.9 2123.4 2173.5
İç Üretim 467.3 530.3 593.3
İhracat 597.0 606.0 615.0
Toplam Piyasa 1966.2 2047.7 2151.8Tablo 2: Avustralya Giyim Piyasası (A$ milyon)

1995/1996 1996/1997 1997/1998
İthalat 1738.2 1856.6 1931.6
İç Üretim 252.4 281.8 311.2
İhracat 307.0 365.0 423.0
Toplam Piyasa 1683.6 1773.4 1919.8

Tablo 3: Avustralya Ayakkabı Piyasası (A$ milyon)

1995/1996 1996/1997 1997/1998
İthalat 612.5 661.8 690.9
İç Üretim 53.1 53.6 54.1
İhracat 55.0 51.0 47.0
Toplam Piyasa 610.6 664.4 698.0


1997 Yılı İthalatının Piyasa Bölüşümü:

Tekstil: ABD %10, Gelişmekte Olan Ülkeler %57, Avrupa Birliği Ülkeleri (AB) %16, ASEAN %11

Not: Çin gelişmekte olan ülkelerin ithalatı içinde %12’lik paya sahiptir.

Giyim: ABD %3, Çin %53, AB %8, Fiji %7, Diğerleri %29

Ayakkabı: ABD %2, Çin %47, AB %20, ASEAN %13, Diğerleri %18

Rakamlardan da görüleceği üzere Avustralya’nın TGA ithalatı artmaktadır. Dokuma kumaş piyasasında ithal malların payı 1992 yılında %63 iken 1997 yılında %83’e çıkmıştır. 1995-96 döneminde toplam TGA ithalatının %32’den daha fazlasını Çin’den gerçekleştirilmiştir. Bu oran 1988-89 döneminde %15 idi. Çin’in bu artışının çoğu giyim ve ayakkabı ihracatının artışından kaynaklanmaktadır. ABD’den yapılan ithalatın ise çoğu ise sentetik elyaf ve kumaştır. Yeni Zelanda’dan da ağırlıkla deri ve giyim ithal edilmektedir. Güney Kore ve Tayvan hala önemli ihracatçı olmalarına rağmen, 1988-89 döneminden beri bu ülkelerin önemi önemli ölçüde azalmıştır. 1995-96 döneminde bu ülkelerden yapılan başlıca TGA ürünleri sentetik elyaf ve kumaş olmuştur. Fiji, Endanozya ve Hindistan ise TGA ithalatının arttığı diğer önemli ülkelerdir.Türkiye’nin Avustralya’ya 1997 yılı TGA Ürünleri İhracatı:


Türkiye’nin Avustralya’ya TGA ürünleri ihracatına ilişkin madde bazında rakamlar şöyledir:
(A$)
42 Deri Eşya, Saraciye Eşyası 739,720
52 Pamuk 53,673
54 Sentetik ve Suni Filamentler 779,746
55 Sentetik ve Suni Devamsız Lifler 1,687,005
57 Halılar 5,394,274
58 Özel Dokunmuş Mensucat 1,270,792
61 Örme Giyim Eşyası ve Aksesuarı 457,225
62 Örülmemiş Giyim Eşyası ve Aksesuarı 634,994
63 Dokumaya Uygun Maddelerden Diğer 623,583
Hazır Eşya,Takımlar
64 Ayakkabılar 36,000
00 Diğerleri 56,288
TOPLAM 11,733,300

Türkiye’nin Avustralya’ya 1997 yılı toplam ihracatı 98 milyon AV doları olarak gerçekleşmiştir. Avustralya’ya yapılan toplam ihracatın içinde TGA sanayilerinin payı yaklaşık %12 olmaktadır.

TÜKETİCİ ANALİZİ

TGA ürünleri için birçok farklı piyasa vardır. Şimdiye kadar ki en büyük piyasa grubu genelde ayakkabıyı, havluyu, halıyı, giysiyi vs. parekendeciden doğrudan alan bireysel tüketiciler (private households) olmuştur. Bunlar aynı zamanda dolaylı biçimde tekstil ürünleri de almaktadırlar (mobilya’da kullanılan tekstil ürünleri gibi). Diğer bir piyasa da işverenler tarafından işçilere sağlanan iş ve meslek giysisi piyasasıdır. Firmalar bu giysileri doğrudan üreticiden, toptancıdan alabildikleri gibi,bunları kiralayabilmektedirler. Diğer önemli TGA alıcıları üniforma, çarşaf, havlu ve halı gibi ürünleri talep eden devlet kuruluşları, hastaneler ve diğer kuruluşlardır. Oteller, moteller ve ticaret kuruluşları da TGA ürünleri satın almaktadırlar. Tekstil ürünleri ayrıca yol yapım operatörleri, lastik üreticileri, araba ve uçak üreticileri tarafından da talep edilmektedir.

Çoğu TGA ürünü son ürün olarak satılmaktadır.Bununla birlikte, tekstil ve deri üretiminin büyük bir kısmı diğer TGA ürünlerinin yapımında veya diğer üretim alanlarında -özellikle mobilya üretiminde- kullanılmaktadır.

Günümüzde Avustralya’lıların toplam tüketim harcamalarının ortalama %5’i giyim ve ayakkabıya gitmektedir. Bu oran son bir kaç on yıldır görülen en düşük orandır. Giyim ve ayakkabı’nın göreceli fiyatı düşmeye devam ederken ve Avustralya’nın nüfusu yaşlanırken bu trend devam edebilecektir. Çocuklar ve gençler giyim mallarının önemli alıcı grublarıdır. Orta yaşlı ve emekli kesim ise daha çok seyahate, sağlığa ve sosyal faaliyetlere harcama yapma eğilimindedir.

45-54 yaş grubunun hızla büyüdüğü ve bunu 60 yaş üzeri grubun izlediği Avustralya’da, nüfusun yaşlanma trendinin artmaya devam edeceği tahmin edilmektedir. 35-44 yaş grubu artış oranı düşerken, 35 yaş altı nüfus ortalama oranın oldukça altında artmaktadır. 1990’ların sonlarında Avustralya’nın ekonomik büyümesinde bir hızlanma görülse de, bu trendlerin etkileri sonucu tekstil ve giyime olan talepte (belli istisnalar dışında bazı ev tekstil ürünleri gibi) yıllık %1.2-1.5’den daha fazla bir artış beklenmemektedir.

Avustralya perakende piyasası oldukça merkezi bir yapıya sahiptir. Perakende satışların %90’ından daha fazlası küçük işletmeler tarafından yapılmasına rağmen, göstergeler bu piyasada az sayıdaki büyük firmanın -Coles-Myer Group ve Woolworths gibi- artan biçimde etkin olacağını göstermektedir. Bağımsız küçük organizasyonlar büyüklere karşı rekabet ederken, bağımsız alım grupları ve franchise de güçlenecektir. Bu göstermektedir ki büyük perakendeciler piyasada aslan payına egemen olacaklarından daha da büyüyecekler ve pazarlık güçleri daha da artacaktır.

Son yıllarda Japon, Avrupalı ve Amerikan perakendecileri kendi markalarını kullanmaya başlamışlardır. Bu firmalar ya doğrudan ya da perakende franchise yoluyla ( örneğin Daimura, Benneton, Tie Rack, Laura Ashley ve Ikea gibi) piyasaya girmişlerdir. Kapıdan kapıya veya televizyon yoluyla ve doğrudan posta ile satışlarda artış görülmektedir.

Tüketiciler için marka tanıma ve imajı önemli faktörlerdir. Modası az giysilerde “marka” alıcının tercihinde çok önemlidir. Moda olanlarda ise markadan çok dizayn tercihi belirlemektedir. Diğer faktör ise rekabet gücünü artıran “ürün çeşitliliğidir”. Çok ürün çeşitliliği gerektiren alanlarda -kadın elbiseleri gibi- piyasaya girişi zorlaştıran engeller daha az olmaktadır. Tersine sanayi elbisesi ve kadın çorabı gibi ürünler için piyasaya giriş engelleri daha çoktur.

Üreticiler için tüketici gereksinimlerine hızlı bir biçimde cevap verebilmenin önemi giderek artan biçimde önemli olmaktadır. Ayrıca rekabet gücünü artıran kalite kontrol, teslim ve servis standartları diğer önemli faktörlerdir.


HÜKÜMETİN TGA SANAYİLERİ POLİTİKASI:

1997 yılı Eylül ayında TGA sanayileri için yeni bir paket açıklanmıştır. Hükümet bu açıklama ile Avustralya’nın 2010 yılına kadar serbest ticarete ilişkin APEC yükümlülüklerini yerine getireceğini taahhüt etmiştir.
Paketin ana hatları ise:

• TGA ürünleri için mevcut uygulama (tarife dönemleri) 2000 yılına kadar devam edecek olup, TGA tarifeleri 1 Temmuz 2000’ dan, 1 Ocak 2005 yılına kadar sabit kalacaktır.

• Hükümet TGA tarifelerinde 1 Ocak 2005 yılında indirim yapmak için yasa yürürlüğe koymayı planlamaktadır.

• 2004 yılında piyasaya ilişkin Avustralya’nın APEC yükümlülükleri ve süreci dikkate alınarak bir değerlendirme yapılacaktır.

• Hükümet yün, pamuk, deri ve moda alanlarında Avustralya’nın doğal avantajlarını daha fazla kullanabilmek için ne yapılabileceği hususunda ileriye dönük gündemler belirleyecektir.

• 10 milyon AV dolarlık fonu olan TGA Teknoloji Kalkınma Fonu kurulmuştur. Bu fonun amacı Avustralya mallarının kullanımı ile ilgili yeni teknolojileri teşvik etmektir.

• Yeni Piyasa Geliştirme Programı ile de -yıllık 2.5. milyon A. Doları fona sahip- ihracat kapasitesini artırmak için firmaya dayalı stratejiler geliştirilecek ve uygulanacaktır.

• Geliştirilmiş Yurtdışı Fason Üretim Koşulları Programı Avustralya tekstilinin kullanımı artıracaktır.

• TGA’ya ilişkin yönetmelik ve tarife önceliklerindeki aksaklıkları gidermeye yönelik çalışma yapılacaktır.

2000 yılında geçerli olacak tarife oranları 1 Ocak 2005 yılına kadar aynı kalacaktır.

Gümrük tarife oranları şöyledir*:

1998 1999 2000 2005
Giyim ürünleri 31 28 25 17.5
Pamuklu çarşaf ve kumaşlar 19 17 15 10
Uyku tulumu, masa örtüsü 12 11 10 7.5
Halı 19 17 15 10
Ayakkabı 21 18 15 10
Diğer ayakkabıcılık ürünleri 14 12 10 7.5
Diğer (örn. Iplik,deri) 5 5 5 5

*Az gelişmiş ülkelere bu oranlardan 5 puan daha az tarife uygulanmaktadır.

Not: Tarife indirimleri yıllık olarak 1 Temmuz’da yapılmaktadır. Ancak 2005 yılındaki indirim 1 Ocak tarihinden itibaren uygulanacaktır.

Çoğu TGA ürünleri -tüm giyim mamülleri ve ayakkabı,deri ve tekstil ürünleri - toptan satış vergisinden muaftır. Ancak halı ve ev perdeleri %12 oranında satış vergisine tabidir.

STANDARTLAR

Avustralya’ya giren giyim ürünleri üç etiket standardına (menşe ülke, giysinin niteliği, uyarıcı işaretler) sahip olmalıdır, yoksa Avustralya gümrüğü malları gümrükte tutabilir.

İşaretleme Kuralları:

Yanlış ticari tanımlama (trade description) taşıyan malların ithalatı ve ihracatı suçtur. Tüm mallar malın yapıldığı veya üretildiği ülkeye göre bir işaret gerektirir.Ayrıca, bazı mallar için doğru ticari tanımlama ve/veya ağırlık veya miktar niteliğinin de belirtilmesi gerekir.

Ticari tanımlama işaretleri:
-İngilizce dilinde,
-kolayca görülebilir ve okunaklı,
-ana etiket veya marka olarak malın üstünde kalıcı olacak biçimde
olmalıdır.

Standartlara ilişkin ayrıntılı bilgi almak için ihracatçılar Avustralya Standart Kurumu ile temasa geçebilirler. (Adresi için “Faydalı Adresler” bölümüne bakınız)

DİSTRİBÜTÖRLÜK UYGULAMALARI

Tekstil ithalatçıları aynı zamanda acenta veya sadece belli bir marka malı satan perakandeci (stockist) olabilir. Ev veya ev eşyasında kullanılan kumaşlara ilişkin tekstil acentaları değişik ülkelerde düzenlenen fuarlar yoluyla (Brüksel- Decosit, Frankfurt-Heimtex, Manchester-Interhome gibi) kendilerine mal sağlayacak üreticileri bulmaktadırlar. Mobilya’da kullanılan kumaş alımında ise moda ön plana çıkmaktadır.

Giyim malları, ya moda acentaları, ya da doğrudan büyük mağazalara veya küçük perakendecilere satılmaktadırlar. Moda acentaları numüneleri parekendeciye göstermekte, siparişi almakta ve bunu temsil ettiği firmaya bildirmektedir. Moda acentaları genellikle kendileri için ithalat yapmamakta ve stok bulundurmamaktadırlar.Toptancıdan veya ithalatçıdan, perakande satış yapmayan piyasaya dağıtım çoğunlukla doğrudan olmaktadır. Böylece sanayi elbisesi talep eden büyük firmalara, otellere ve diğer hükümet kuruluşlarına (genelde ihale yoluyla), büyük otellere vb. doğrudan satış olmaktadır.Küçük ticari ve sanayi piyasalarına dağıtım ise toptancılar tarafından yapılmaktadır.

İthalatın çoğu toptancılar tarafından yapılmakla beraber, yerel üretimin çoğu doğrudan, toptancının yardımı olmadan, satılmaktadır. Avustralya giyim piyasası satış dönemleri yaz için Mart-Mayıs, kış için Ağustos-Ekim olmaktadır. Kuzey yarımküre piyasaları Avustralya piyasasından bir sezon önde olmaktadır.

Bireysel tüketiciler genellikle TGA ürünlerini perakande satış yapan mağazalardan almaktadırlar. Perakande mağazaları üç kategoriye ayrılmaktadır:

--mass merchandisers (K-Mart, Target, Big W gibi)
--büyük mağazalar (Myer, David Jones gibi)
--uzmanlaşmış mağazalar (Katies, Fletcher Jones, Monsours, Speeds ve küçük butikler)

Süpermarketler de bazı mallar için (kadın ve erkek çorabı,iç giyim gibi) önemli satış yerleridir.

Mass marchandisers’lar büyük miktarda mal alarak bunları diğer mağazalardan daha ucuza satarlar. Bu mallar tişört, sort, iç giyim ve çoraptır.

Uzmanlaşmış mağazalar belli mal satımıyla (kadın giyimi, erkek giyimi, kot giyim, ayakkabı gibi) uğraşırlar.

Parekande piyasasının yapısı TGA tüketim ürünlerini pazarlayanlar üzerinde güçlü etki göstermektedir. Son tüketiciye ürünlerini satabilmek için firmalar genellikle ilk olarak parekandeciye mallarını satmalıdırlar. Büyük parekandeciler sadece yerel mal temin edenlerin müşterisi değil aynı zamanda birçok durumda onların rakipleridirler. Bu mağaza veya kendi markasının olmasından kaynaklanmaktadır. Birçok parekandeciler belli bir mal grubu için kendi markasını yaratarak rakiplerinden farklılaşmaya çalışmaktadır.Avustralya hakkında daha fazla bilgi için Avustralya ile Ticaret Nasıl Yapılır isimli kitabı İGEME’den veya Ataşeliğimiz web sahifesinden temin edebilirsiniz.
FAYDALI ADRESLER:

* Consulate General Of Turkey
Office of the Commercial Consul / SYDNEY
66 Ocean St.
Woollahra NSW 2025
Australia
Tel: 61-2-9327 6639
Fax: 61-2-9362 4730
e- mail: dtsid@eisa.net.au
website: http://www.geocities.com/CapitolHill/Senate/8919

* Consulate General Of Turkey
Office of the Commercial Consul / MELBOURNE
Level 8, 24 Albert Road
South Melbourne, VIC 3205
AUSTRALIA
Tel: 61-3-9682 54 48
Faks: 61-3-9682 54 49
e- Mail : dtmel@alphalink.com.au

*Australian Customs Service
Customs House
5 Constitution Avenue
Canberra City, ACT 2600
Tel: 61-2-6275 6666
Fax: 61-2-6275 6999
Website: www.customs.gov.au (genel bilgi için)
www.apectariff.org (gümrük vergileri için)

*Standards Australia
Information Centre
1 The Crescent
Homebush NSW 2140 Australia
Tel: 61-2-9746 4748
Fax: 61-2-9746 4765


İlgili Birlikler:

*Council of Textile & Fashion Industries of Australia Limited (TFIA)
GPO Box 1469N
Melbourne, Victoria 3001 Australia
Tel: 61-3-9698 4460
Fax: 61-3-9698 4459

Tekstil, giyim ve ayakkabı üreticilerinin ulusal organizasyonu.
*Carpet Institute of Australia
Level 4, 380 St. Kilde Road
Melbourne, VIC 3004 Australia
Tel: 61-3-9698 4474
Fax: 61-2-9698 4473

*Textile Distributors Association
GPO Box 1429
Canberra, ACT 2601 Australia
Tel: 61-2-6247 0582
Fax: 61-2-6247 2053

Tekstil distribütörlerini temsil etmektedir.

Acentalar:

Charles Parsons & Co.Pty.Ltd.
100 Chalmers Street
Surry Hills, VIC 2010 Australia
Tel: 61-2-9699 9444
Fax: 61-2-9699 2003

Tekstil ithalatçısı ve distrübütörü.Giyim ve mobilya sektörüne mal sağlamaktadır.

*Clifton H.Joseph & Son (Australia) Pty.Ltd.
391 Little Lonsdale Street.
Melbourne, VIC 3000 Australia
Tel: 61-2-9602 1222
Fax: 61-2-9600 0929
E- mail: chj@ozemail.doc.au

Mobilya kumaşı (döşemelik ve perdelik kumaş da dahil) acentası.

*Stan & Jeni Reynols
103 Oxford Street
Collingwood, VIC 3066 Australia
Tel: 61-3-9415 8412
Fax: 61-3-9419 7103

Kadın giyimi (orta düzey kalitede) acentası.

*Textile United
26 Beatty Avenue
Armadale, VIC 3143 Australia
Tel: 61-3-9824 8132
Fax: 61-3-9824 8314
Tekstil acentası
Büyük Mağazalar

*Myer Grace Bros
295 Londale St.
Melbourne VIC 3000
Tel: 3-9661 1111
Fax: 3-9661 3770

Department store

*K-Mart
800 Toorak Rd.
Tooronga VIC 3145
Tel: 3-9829 5111
Fax: 3-9829 6860

Discount department store

*David Jones
GPO Box 503
Sydney NSW 2001
Tel: 2-9266 5544
Fax: 2-9267 3895

Department store

*Target Australia
12-14 Thomson Rd.
North Geelong VIC 3215
Tel: 3-5246 2000
Fax: 3-5246 2700

Discount department store

*Harris Scarf
460 Stirling Hıgway
Peppermint Grove
Perth WA 6011
Tel: 8-9284 2111
Fax: 8-9284 2697

Giyim

*Rockmans Stores P/L
133 Castlereagh St. Level 18
Sydney NSW 2000
Tel: 2-9269 9999
Fax: 2-9269 9900

Kadın giyim

Danışmanlık Firmaları:

*TFIA Business Services Pty.Ltd.
GPO Box 1469N
Melbourne, VIC 3001 Australia
Tel: 61-3-9698 4460
Fax: 61-2-9698 4459
E-Mail: TFIA@bigpond.com

*Field Technologies
814 Hampton Street
Brighton, VIC 3186
Tel: 61-3-9562 5003
Fax: 61-3-9561 0855

İlgili Fuarlar:

*TCF International
Exhibition Centre, Melbourne
23-25 Mart 1999
Organizatör firma: Australian Exhibition Services Pty.Ltd.
424 Kilda Road Melbourne, Victoria 3004 Australia
Tel: 61-3-9261 4500
Fax: 61-3-9261 4545
E-Mail: Shows@ausexhibit.com.au
Website: www.ausexhibit.com.au

Avustralya’nın tek uluslararası tekstil, giyim, ayakkabı ve moda fuarı.

*Interrior Designex 99
Melbourne Exhibition Centre
13-16 Mayıs 1999
Organizatör firma: Australiaons Trade Exhibitions Pty Ltd
PO Box 192
Camberwell, Victoria 3124 Australia
Tel: 61-3-9819 0211
Fax: 61-3-9818 8553
E-mail: designex@a-t-e.com.au
Uluslararası ticari ve mesken iç dizayn fuarı.
*Austex/Garment Tech 99
Melbourne Exhibition Centre
17-19 Temmuz 1999
Organizatör firma: Exhibitör Services Pty. Ltd.
PO Box 6305 Baulkham Hills BC, NSW 2152 Australia
Tel: 61-2-9894 8911
Fax: 61-2-9894 8533
E-Mail: Exhibition@onaustralia.com.au

Yılda iki kere düzenlenen uluslararası tekstil,giyim,ayakkabı sanayisi makina ve ürünleri ticari fuarı.

İlgili Yayınlar:

*Australian Textiles and Fashion
Altı ayda bir yayımlanan tekstil ve moda sanayisine yönelik magazin.
Yayıncı: Australian Textiles Publishers
PO box 286
Belmont, Victoria 3216 Australia
Tel: 61-3-5255 5500
Fax: 61-3-5256 1668

*Apparel Industry
Giyim sanayiindeki yöneticilere yönelik altı ayda yayımlanmaktadır.
Yayıncı: Yaffa Publishing Pty.Ltd.
GPO Box 606 Sydney, NSW 1041 Australia
Tel: 61-2-9281 2333
Fax: 61-2-9281 2750
E-Mail: yaffa@yaffa.com.au

*Ragtrader
Kadın, çocuk, erkek moda sanayiine, üreticilere, perakandecilere, tekstil acentalarına ve kumaş satanlara yönelik iki haftada bir yayımlanmaktadır.
Yayıncı: Reed Business Information Pty.Ltd.
Locked Bag 2999
Chatswood DC, NSW 2067 Australia
Tel: 61-2-9422 2999
Fax: 61-2-9422 2911

*Footwear News Australia
Yılda 11 sayısı yayımlanan ayakkabı sanayiine yönelik dergi.
Adres: Suite 7, 70 Kingsway Glen Waverley, Victoria 3150 Australia
Tel: 61-3-9560 5099
Fax: 61-3-9560 0620
E-Mail: footwearnews@ozelink.com
Website: www.ozelink.com/footwearnews
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tekstil Kimyası Sorular-Cevaplar уυѕυƒ Tekstil 1 01-22-2016 15:09
Avustralya da Irak'taki askerlerini çekiyor Haberci Dünyadan Haberler 0 06-02-2008 11:05
Avustralya yakınlarında 7.1'lik deprem Haberci Dünyadan Haberler 0 04-12-2008 10:10
Tekstil Sektöründe Standartlar уυѕυƒ Tekstil 0 04-03-2008 17:09
Avustralya Aborjinlerden özür dileyecek LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 01-30-2008 10:21


Şu Anki Saat: 04:56


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows