Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-03-2008, 17:11   #1
уυѕυƒ
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Genel İhracat Ve Tekstİl Sanayİmİz

GENEL İHRACAT VE TEKSTİL SANAYİMİZ

TEKSTİL VE KONFEKSİYON SEKTÖRLERİNİN
2001 OCAK - EYLÜL DOKUZ AYLIK

İHRACAT PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ


Tekstil ve konfeksiyon sektörü son yirmi yılda kaydettiği gelişmeler ile Türkiye ekonomisinin temel taşlarından biri haline gelmiş ve bu sayede ülke, dünya pazarlarında artık klasik bir tekstil konfeksiyon tedarikçisi olmaktan öte, moda ve marka pazarlayabilecek bir statüye kavuşmuştur.
Bu paralelde tekstil ve konfeksiyon ihracatının Türkiye toplam ihracatından aldığı pay, 1992 yılından itibaren %35 ile %39 arasında değişen yüksek oranlarda seyretmiştir. Ancak, 2001 yılının Ocak-Eylül dokuz aylık dönemi itibariyle bu pay %34'e gerileyerek, bir azalma eğilimi içerisine girmiştir.
2001 yılının üçüncü çeyreği geride bırakılırken, Türkiye'nin toplam genel ihracatı 2000 yılının Ocak-Eylül dönemine kıyasla %14,1 artış ile 22,9 Milyar $ olarak kayda alınmıştır.
İhracatçı Birlikleri'nin kayıtları dikkate alındığında, Ocak-Eylül 2001 dokuz aylık süreçte tekstil ve hammaddeleri ihracatının genel ihracatın artış oranını yakalayamasa da %10,5 oranında yükselip 2,1 Milyar $ olarak kayda alındığı ; hazır giyim ve konfeksiyon ihracat kaydının ise benzer bir artış trendini göstermekten oldukça uzak kaldığı, hatta azalma eğilimi içerisinde olduğu (%0,7'lik düşüş) tespit edilmiştir.
Bu çalışmada, ihracatı kayda alan ve ihracatı arttırmak üzere çeşitli misyonlar yüklenmiş olan İhracatçı Birlikleri'nin 2001 Ocak-Eylül dokuz aylık dönemde tekstil ve konfeksiyon ihracatına ilişkin kayıtları, 2000 yılının Ocak-Eylül dönemi ile karşılaştırmalı olarak ele alınıp, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ihracat performansları ayrı ayrı ortaya konacaktır.

a


b) Üretim Maliyetleri
Üretim maliyetleri, tekstil ve konfeksiyon sanayiinin ihracat performansına etki eden en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Üretim maliyetleri içerisinde de hammadde maliyeti ağırlıklı kalemi oluşturmaktadır. İşçilik maliyeti ile elektrik, su gibi işletme giderleri, üretim maliyetlerinin diğer önde gelen bileşenleridir.
Tekstil ve konfeksiyon sanayiinin halihazırda en temel hammaddesi pamuktur. Türkiye, hatırı sayılır miktarda pamuk tarımı yapılabilen bir ülke olması dolayısıyla doğal bir avantaja sahiptir; zira Çin, ABD, Hindistan, Pakistan, Özbekistan ve Brezilya'nın ardından dünyanın 7. büyük pamuk üreticisi durumundadır. Ege Bölgesi'nde yetiştirilen pamuk, lif uzunluğu ve kalitesi ile uluslararası bir üne sahiptir.
Türkiye'deki pamuk fiyatlarının uluslararası fiyatlarla karşılaştırılması açısından, İzmir Standard 1 pamuk fiyatı ile Liverpool A İndeks'e göre pamuk fiyatlarının verildiği bir tablo aşağıda yer almaktadır.

2000 Ocak-Eylül dokuz aylık dönemde İzmir Standard 1 pamuk fiyatı %27,08 oranında artmış iken, 2001 yılının aynı döneminde artış oranı %70,87 olarak hesaplanmıştır.

Tekstil ve konfeksiyon sektörü için pamuk fiyatları haricinde , pamuk ipliği ve ham örgü kumaş fiyatları da önde gelen maliyet unsurları arasındadır. Bu mamüllerin iç piyasa satış fiyatları, 2001 Ocak-Ekim dokuz aylık dönemde %75'in üzerinde artmıştır. Söz konusu artışta 2001 Şubat ayında baş gösteren ekonomik krizin ve döviz kurlarının dalgalanmaya bırakılmasının negatif etkisi olduğu muhakkaktır. Artışlar TARİŞ kaynaklı fiyat listelerinden de izlenebilir.Bilindiği gibi Türkiye'nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında örme mamüllerin ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Dolayısıyla en temel hammaddelerdeki fiyat artışları hazır giyim ve konfeksiyon sanayicisinin fiyat tutturmasını zorlaştırmakta, uluslararası pazarlarda rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemektedir. Zira, son on yılda dünya pazarlarında konfeksiyon mamüllerinin fiyatları düşmüştür; inanılmaz şekilde kalite düzeyi de gerileme eğilimi içerisinde olmuştur.
Diğer yandan, petrol türevlerinden elde edilen akrilik, naylon polyester gibi sentetik tekstil hammaddeleri, boyarmaddeler ile tekstil kimyasalları, tekstil ve konfeksiyon üretimi için vazgeçilmezdir. Ancak bunlar ağırlıklı olarak yurtdışından ithal edilmektedirler. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durum dolayısıyla Dolar kurunun yükselmesi, bu gibi ürünlerin maliyetini de arttırmıştır.
Hammadde maliyetinin hemen ardından, önemli maliyet kalemi olarak ortaya çıkan işçilik maliyeti de gerek ülkede hakim olan enflasyonist ortam gerekse her yıl olduğu gibi 2001 yılında da Nisan ayında SSK tabanlarının yükseltilmesi neticesinde işverene %50 kadar ek maliyet binmesi neticesinde aşırı artmış bulunmaktadır.
Diğer yandan, Türkiye OECD ülkeleri içerisinde elektriği en pahalıya kullanan ülkedir ve elektrik maliyeti Türkiye'deki sanayiciler için ciddi bir maliyet unsuru durumundadır. 2001 yılının Ocak ayından Eylül ayına kadar sanayi elektriğinin fiyatı, kalkınmada öncelikli illerde %93, diğer illerde %88 oranında artmıştır. 2000 yılının Ocak-Eylül dokuz aylık dönemi itibariyle bu artış oranlarının sırasıyla %19 ve %18 olduğu dikkate alındığında artışın vehameti daha da ortaya çıkmaktadır. Mevcut durumda, 2001 yılının ilk dokuz ayı için hesaplanan ortalama elektrik fiyatı, 2000 yılının ilk dokuz ayı için hesaplanan fiyattan %82 ile %86 arasında değişen oranlarda yüksek olmuştur.
Aylar itibariyle elektrik fiyatları aşağıdaki tabloda verilmektedir.


c) Mevzuat Sorunları
Tekstil ve konfeksiyon sanayicilerinin "quick response", " just in time delivery" tabir edilen talepleri çabuk karşılama ve zamanında teslim olgularının azami önem arz ettiği bir ticaret ortamında gümrüklerde yaşadıkları sorunların büyük bölümü maalesef halen sürmektedir.
Özellikle 2001 yılının Şubat ayından bu yana finansman koşulları açısından iyice zor günler geçirmekte olan tekstil ve konfeksiyon sanayicilerinin , KDV iade alacaklarının tahsilinde yaşanan gecikmeler dolayısıyla finansal açıdan daha da zayıflamaları kaçınılmaz olmuştur. KDV alacağının mahsubu ile ilgili yaşanan sorunlar halen devam etmektedir.
Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçılarının yoğun şekilde kullandığı bir ihracat prosedürü olan Dahilde İşleme Rejimi'nin uygulanmasında yaşanan sorunların giderilmesi için çok yönlü girişimlerde bulunulmakla birlikte, pratikte bunların büyük bölümü devam etmekte ve ihracatçının bu konularda yoğun mesai harcamasını icab ettirmektedir.
d) Uluslararası Piyasalar ve Ticaret Ortamı
Uluslararası Para Fonu (IMF) 2001 yılında dünya ekonomisinin %3 kadar büyüyeceğini tahmin etmektedir. Dünya ticaret hacminde %6'nın üzerinde bir büyüme beklenmektedir. Dünya tekstil ve konfeksiyon ihracatındaki büyümenin ise bir önceki yıla kıyasla bir miktar yavaşlayacağı (büyümenin %11'den %8'e gerileyeceği) tahmin edilmektedir.
Tüm dünyada tekstil ve konfeksiyon sanayii geri dönüşü olmayan, hızlandırılmış ve global bir değişim geçirmektedir. Sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki dinamik, ihracata çalışan firmalar bu değişimden ilk yararlanabilecek kesim olarak gözükmektedir. Bunların tüketici taleplerinin güçlü olduğu pazarlarda yayılmaları artan korumacılık olgusu dolayısıyla tehlike altındadır. Ancak Çin, Tayland, Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler firmalarının 1 Ocak 2005 tarihinde miktar kısıtlamalarının (kotaların) kalkmasıyla başa çıkabilmeleri için daha iyi kaliteli mallar üretmek, verimliliklerini arttırmak adına endüstriyel olarak yeniden yapılanma veya modernizasyon planlarını uygulamaya koymaktadırlar.
Çin'de tekstil ve konfeksiyon sanayiinin gerek ihracat gerekse iç talep olarak tedricen büyümesi beklenmektedir. Bu ülkenin tekstil ve konfeksiyon ihracatı %21 oranında artmıştır. Ülkede konfeksiyon ihracatının toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatı içerisindeki payı %80 düzeyindedir. Çin'in ev tekstili ihracatının payını % %15'ten %25'e; endüstriyel malzemelerin payını da %5'ten 10'a arttırarak konfeksiyon ihracatının payını %60'a düşürmeyi planladığı ifade edilmektedir. Pamuklu eğirme sanayi üzerinde tekrar düşünülürken, yünlü eğirme sanayiinin yeniden yapılandırılmasının hızlandırılması ve dış giysilik kumaşların kalitesinin arttırılması öncelikli konular olarak belirlenmiştir.
Türkiye'nin en büyük pazarı olan AB üyesi ülkeler, bir yandan üretim birimlerini Bulgaristan, Romanya gibi doğu Avrupa ülkelerine taşırlarken bir yandan da 1 Ocak 2005 tarihinde dünya çapında tekstil ve konfeksiyon pazarlarının karşılıklı olarak açılacak ve miktar kısıtlamalarının (kotaların) kalkacak olması dolayısıyla tarife dışı engelleri arttırmaktadırlar. Doğu Avrupa ülkelerine önce konfeksiyon işletmeleri taşınırken, buralara şu anda iplik, dokuma ve baskı firmaları da taşınmaktadır.
Tekstil ve konfeksiyon üretim tesislerini taşıyan sadece AB ülkeleri değildir. Asya ülkeleri de Avrupa ve Amerika pazarlarına kolay giriş için üretim tesislerini taşımaktadırlar. Bu konuda özellikle Kore ve Tayvan firmaları yoğun uğraşı içerisindedirler. Tayvan'lı firmalar Kamboçya veya Vietnam'da ağırlıklı olarak yatırım yaparlarken; Kore firmaları NAFTA oluşumundan yararlanmak üzere üretim tesislerini Meksika'ya taşımaktadırlar. Kore firmaları hammadde özellikle de pamuk üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Özbekistan'da da yatırım yapmaktadırlar.
AB ülke grubunun ardından Türkiye'nin en fazla tekstil ve konfeksiyon mamülü ihraç ettiği ABD'de konfeksiyon ve aksesuar perakende satışları 2000 yılında 1999 yılına kıyasla %5,5 oranında artmış iken; 2001 yılı itibariyle bu ülkenin ekonomisinde bir durağanlık hüküm sürmektedir. İmalat sanayi duraklama içindedir, işsizlik rakamları artmaktadır ve dolayısıyla harcamalarda bir düşme olması beklenmektedir. Bu olumsuzluklar 2001 yılının başından beri beş kez faiz indirimi yapılmasının da temel nedeni durumundadır.
ABD'nin NAFTA ve CBI ülkelerinden tekstil ve konfeksiyon ithalatının 2001 yılında yavaşlaması sürpriz olmuştur. Bilindiği gibi, geçmiş bir kaç yılda ABD ithalat istatistikleri NAFTA ülkelerinden ithalatta inanılmaz artışlara işaret etmektedir. Meksika ve Kanada halen ABD'nin sırasıyla 1 ve 2 numaralı tedarikçileri durumundadırlar. Bu meyanda, ABD'nin Bangladeş ve Endonezya gibi geleneksel tedarikçilerden ithalatı artarken, bazı ürünlerde Kamboçya, Burma, Ürdün ve Madagaskar gibi yeni tedarikçiler ABD pazarına hamle yapmışlardır.
ABD'nin tüm dünyadan en fazla ithal ettiği konfeksiyon mamülleri, sırasıyla iç çamaşırları, şort ve pantolonlar ve örma gömlek ve bluzlerdir. Bu mamüller, ABD'de pantolon ve pamuklu örme üst giysiler gibi günlük rahat giysilere (casualwear) yönelik tüketici taleplerinin güçlü olduğunun da göstergesidir.
Yakın zamana kadar, iplikler ABD tekstil ve konfeksiyon ithalatının en hızlı büyüyen kalemi olmuştur. Kumaşların toplam ABD ithalatındaki payı miktar bazında %21 düzeyindedir ve önde gelen tedarikçiler arasında yeralan İsrail, ABD-İsrail Serbest Ticaret Anlaşması'nın gümrüksüz ve kotasız avantajını kullanarak ABD'ye kumaş ihracatında payını en fazla arttıran ülke olmuştur. (%40 oranında artış) Konfeksiyon ithalatı ise ABD'nin toplam tekstil ve konfeksiyon ithalatının miktar olarak %49'unu, değer olarak %80'den fazlasını temsil etmektedir.
Türkiye'nin ABD'ye yaptığı tekstil ve konfeksiyon ihracatı artış trendini sürdürmekle birlikte, ABD pazarının en hızlı büyüyen konfeksiyon tedarikçileri Burma (%100'ün üzerinde artış) , Brezilya ( %112'nin üzerinde artış), Suriye ( %105 artış), Madagaskar ( %123 artış) ve Ürdün (%912 artış) olarak gözükmektedir.
• Madagaskar için kaydedilen gelişme Africa Büyüme ve Fırsatlar Anlaşması'nın Lesotho, Kenya, Mairitus ve Güney Afrika gibi ülkelere de gümrüksüz ve kotasız ithalat imkanı tanımasının,
• Ürdün için kaydedilen gelişme yine gümrüksüz ve kotasız üretime imkan veren Sınırlandırılmış Endüstriyel Bölgelerin;
• Burma için kaydedilen gelişme, rejimin yani Kamboçya'ya uygulanan kotalar dolayısıyla Burma'ya yönelinmesinin bir sonucudur.
11 Eylül 2001 tarihinde ABD'ye yönelik olarak gerçekleştirilen terörist saldırının bütün piyasaları altüst etmesi ve mevcut savaş ortamının, uluslararası ticaret ortamını olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz gibi görünmektedir.
Dünya ekonomisinin durgunlaşması paralelinde Japonya'da da perakende satış rakamları düşmektedir.
1998 yılına kadar Türk tekstil ve konfeksiyon mamüllerinin en fazla ihraç edildiği pazarlar arasında yeralan Rusya Federasyonu, geçirmiş olduğu ekonomik krizin etkilerini yavaş yavaş üzerinden atmaktadır. 2001 yılının ilk altı ayında ülke ekonomisinin beş önemli sektöründe ( tarım, sanayi, inşaat, ulaştırma, perakende satışlar) üretim artışının %5,3 olduğu açıklanmıştır. Buna bağlı olarak Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın da %5 civarında artmış olması beklenmektedir.
Enflasyonda düşme eğilimi başlamıştır, yıl sonu itibariyle en fazla %18-20 oranında olacağı tahmin edilmektedir. Enflasyona göre ayarlanmış reel gelirlerde de %4,4 oranında artış olmuştur. Yine 2001 yılının ilk altı ayında Rusya Federasyonu'nda perakende satışlar 2000 yılının ilk altı ayına kıyasla %10 kadar artmıştır.
İhracat dolar bazında %4,4 oranında artarken, ithalat %18,1 oranında artmıştır. Pamuklu kumaşlar, deri ayakkabılar, hazır giyim mamüller ithalatı en fazla artan ürünler arasında yer almaktadır. Pamuklu kumaşlarda ithalat artışı %150, deri ayakkabılarda ithalat artışı % 200 ve % hazır giyim mamüllerinde %150 olarak verilmektedir.
Diğer yandan, Rusya Federasyonu Ekonomik Gelişme ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2002-2004 yıllarını kapsayan bir Sosyo-ekonomik Kalkınma Programı hazırlanmış ve Temmuz 2001 tarihinde Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından onaylanmıştır. Program, Rusya Federasyonu'nda önümüzdeki dönemde ithalat ile kalkınma modelinin uygulamaya konmasını , bu sebeple başta kur politikası olmak üzere ithalatı arttırıcı ve yatırımı özendirici önlemler alınmasını, katma değeri düşük hammadde ihracatının genel ihracat içindeki payının azaltılmasını öngörmektedir.
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Downgrade Genel Yaso Ps2 & Ps3 Tüm Oyun Konsolları 0 07-19-2008 22:38
Genel Muhasebe 1.0 Yaso Araçlar 0 06-16-2008 15:25
Tekstİl SektÖrÜnde Standartlar уυѕυƒ Tekstil 0 04-03-2008 17:21
Genel Dualar II Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 03-05-2008 15:48
Genel Dualar I Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 03-05-2008 15:47


Şu Anki Saat: 12:52


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows