Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Tıp

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Allerjik rinit

Tıp


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-24-2008, 16:40   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Allerjik rinit

ALLERJİK RİNİT

ALLERJİK RİNİT


Rinit; burun tıkanıklığı (konjesyon), burun akıntısı (rinore), hapşırma , kaşıntı belirtilerinden iki veya daha fazlasının bir saatten uzun ve tekrarlayıcı olması ile karakterize burun mukozasının inflamasyonudur.
RİNİTLERİN SINIFLANDIRILMASI:
Allerjik
Mevsimsel
Perennial
İnfeksiyöz
Akut
Viral
Bakteriyel
Fungal
Kronik
Spesifik
Nonspesifik
NARES ( Nonallerjik Rhinitis with Eosinophilia Syndrome )
Mesleksel
Hormonal
İlaca bağlı
İritan faktörlere bağlı
Yiyeceklere bağlı
Emosyonel
Atrofik
Geriatrik
Yapısal sebeplerle olan rinitler

Aşırı Duyarlılık (Hipersensitivite) Reaksiyonları: Doku hasarı oluşturan hipersensitivite reaksiyonları 1964’te Gell ve Coombs tarafından başlıca dört gruba ayrılmıştır.
Tip I : Reaginik/ Erken hipersensitivite reaksiyonu
Tip II : Sitotoksik veya sitolitik reaksiyon
Tip III: İmmun kompleks hastalığı
TipIV: Geç hipersensitivite reaksiyonu

ALLERJİK RİNİT: Allerjik rinit, nazal mukozanın Tip I aşırı duyarlılık reaksiyonuna bağlı gelişen nazal sekresyon ve mukozada artmış eozinofili, bazofil ve mast hücreleri ile karakterize hastalığıdır. Bu hücrelerde yüksek afiniteli IgE reseptörleri bulunduğundan ve histamin ile diğer allerjik meditörleri sentezleyip salgıladığından, IgE kökenli allerjik reaksiyonlarda başlatıcı rol oynar.
Allerjik rinit en sık görülen allerjik hastalıktır ve tüm populasyonun %10-20’sini etkilediği düşünülmektedir. Duyarlı olunan antijenle karşılaşma tüm allerjik rinitlerde nazal kaşıntı, aksırık, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi sık görülen yakınmalar yanında damakta, kulakta, boğazda kaşıntı, baş ağrısı, halsizlik, hiposmi, kulaklarda tıkanıklık gibi daha seyrek görülen yakınmalara da neden olur.
Allerjik rinit klinik görünümü açısından yıl boyunca görülen perennial allerjik rinit ile mevsimsel allrejik rinit olmak üzere iki alt başlıkta incelenmektedir. Bu durum patogenezdeki bir farklılığı değil sadece duyarlı olunan allerjen ile karşılaşılan sürelerinden ileri gelen farklı klinik prezentasyonu yansıtmaktadır. Sağlıkla ilgili yaşam kalitesini araştıran çalışmalar bir çok hastalığa göre daha az gürültülü bir kliniğe sahip bu durumun günlük yaşamda önemli sıkıntılara neden olduğu ortaya konmuştur. Günümüz tedavi olanakları allerjik riniti kür etmese bile hastaların yaşam konforunu önemli oranda düzeltebilme gücüne sahiptir.
TARİHÇE:Allerjik rinitin tanımı 1818 yılında Bostock tarafından yapılmıştır. Bostock bunu önce mevsimsel burun akıntısı, daha sonra saman nezlesi olarak tanımlamıştır. 1830 yılında Ellitson otların çiçek açtığı zamanda allerjik kişilerin şikayetinin arttığını, daha sonra da azaldığını saptamış ve ilk olarak bunun nedenin polen olduğunu saptamıştır. 1872 yılında Morril Wyson saman nezlesinin nedenin ragweed poleni olduğunu bulmasından bir yıl sonra 1873 yılında C.H. Bladsley yaptığı gözlem ve deneylerle ot polenlerinin astımın nedeni olduğunu göstermiştir.1911 yılında ilk defa Noon ve Freecman desensitizasyon metodunu tanımlamıştır. Bu metod da yavaş olarak artan dozlarda yapılan allerjik madde enjeksiyonu, günümüzde kullanılan immünoterapinin temelini oluşturmaktadır. Prasnütz ve Küstner 1921 yılında serumda transfer edilen cilt sensitivite faktörünü bulmuşlardır. Reagin olarak adlandırılan bu maddenin gerçek yapısı, 1966 yılında Ishizaka bulmuş ve IgE olarak tanımlamış.
Otolarengolojik allerji, 1936 yılında French K. Hansel’in “Burun ve paranazal Sinüslerin Allerjisi” isimli kitabıyla başlamıştır.Hansen nazal fizyoloji ve her spesifik antijen için optimum doz konusunda ilk çalışmaları yapmıştır. 1940 yılında Herbert Rinkel, Hansel’in metodunu her antijenin 1 ila 5’lik dilüsyonlarını kullanarak standartize etmiştir.
NAZAL FİZYOLOJİ VE FONKSİYONEL ANATOMİ:
Nazal kavite solunum yollarının ilk bölümünü oluşturmaktadır. Tüm solunum yolu direncinin yaklaşık 2/3’ü bu bölgeden ileri gelir. Direncin en fazla olduğu yer ise alt konkanın ön ucudur. Burada solunum havası akımı laminer özelliğini yitirip türbulans özellik kazanır. Türbulans akım, solunum havasının ısınmasını, nemlenmesini ve filtre olmasını sağlar. Bu özellikler burnumuza özellikle alt solunum yollarımızın korunması açısından kritik bir önem kazandırmaktadır.
Nasal epitel, goblet hücrelerinden ve mukus bezlerinden zengindir. Bu oluşumlardan kaynaklanan mukus tabakası, silier aktivite ile yakalanan partikülleri orofarenkse doğru hareket ettirir. Submukoza tabakası ise özellikle geniş venöz sinüzoidlerden ve arteriovenöz anastomozlardan zengindir. Damarsal oluşumların venöz sinüzoidlerin özellikle alt ve orta konkada fazla oldukları görülür. Bunlar sempatik sinirler tarafından inerve olurlar. Bu otonomik kontrol venöz sinüzoidlerin ve dolayısıyla konkaların boyutlarının değiştirilebilmesine olanak tanır. Bu dinamik durum nazal hava akımının ve nazal direncin ayarlanmasına olanak tanır.
İMMÜNOPATOGENEZ:
Allerjik rinit mukozal inflamasyon ile karakterizedir. Bu mukozal inflamasyon sonucu ortaya çıkan mediatörlerin yukarıda özetlendiği gibi vasküler ve nöral yapılarla ilişkisi sonucu allerjik rinit septomları ortaya çıkar. Allerjik rinitteki inflamatuar olaylar nazal mukozanın allerjenle karşılaşmasıyla başlar, hücre infiltrasyonu ile sonlanır.
ANTİJEN SUNUMU:
İmmünopatolojik olayların ilk basamağı antijen sunumudur. Nazal mukozaya ulaşan antijenler antijen sunan hücreler (Antijen Presenting Cells) (APC) tarafından alınır ve proteolitik olarak 7-14 aminoasit uzunluğunda peptidlere parçalanır.Memeli hücrelerinin bir çoğu protein antijenleri endositos ile alıp bunları proteolitik olarak parçalama yeteneğine sahiptirler. Ancak APC olarak görev yapabilmeleri için bu hücrelerin aynı zamanda class II MHC molekülü taşımaları gerekmektedir. APC içinde peptidler MHC II moleküllerine bağlanır ve bağlandıktan sonra hücre yüzeyine taşınır. APC’ler adenoidlere, tonsillere veya lokal lenf nodlarına doğru yol alırlar. Kesin olarak bilinmeyen bir lokalizasyonda henüz farklılaşmamış T hücrelerine antijen sunumu gerçekleşir. Atopik diyatezi olan kişilerde antijen spesifik T hücre reseptörleri APC üzerindeki class II MHC bölgesinde sunulan antijeni tanırlar. Bu tanımada bazı ikincil sinyallerde görev yapar. Klasik bilgilerimize göre bu yolla gerçekleşen eksojen antijen (allerjen gibi) sunumu ile CD4 (yardımcı- helper) T lenfositleri aktive olur Buna karşılık CD8 T lenfositlerinin aktivasyonu endojen antijenlerin MHC I bağlamında sunumu ile gerçekleşir. Ancak son yıllarda bu iki yol arasındaki sınırın düşünüldüğü kadar kesin olmadığı ve bazı eksojen antijenlerin MHC I sınırlı CD8 lenfositlerini de aktive ettiği gözlenmiştir.
T HÜCRELERİNİN FARKLILAŞMASI:
CD4 yardımcı T hücreleri hemen tüm allerjik hastalıklarda olduğu gibi allerjik rinitte de orkestra şefi rolü üstlenmişlerdir. Salgıladıkları sitokinlere göre bu hücreler Th1 veya Th2 olarak iki ayrı işlevsel gruba ayrılabilirler.Genel olarak Th1 hücrelerinin hücresel immünite ve gecikmiş tip hipersensitivitede; Th2 hücrelerinin ise hümoral immünite, erken tip hipersensitivitede ve allerjik hastalıklarda önemli rol aldıkları bilinmektedir. Th2 hücreler tarafından sentezlenen sitokinler üç ana fonksiyon üstlenirler:
1. Atopi için uygun ortamın sağlanması ve devamı
2. Diğer immün yanıtların süpresyonu
3. B hücrelerinden IgE sentezinin sitimülasyonu
IgE SENTEZİ:
T hücre üzerindeki CD3 ve T hücre reseptöründen oluşan kompleksin MHC class II ile bağlanmasından sonra T hücre yüzeyinde süratle CD40 ligandı belirir. T hücre yüzeyindeki CD40 ligandı B hücre üzerinde zaten var olan CD40 ile birleşir. Bu ilişki CD28 ile B7 arasındaki bu bağlantı aynı zamanda Th2 hücreden IL4 salınımını arttırır. IL4 kendi reseptörüne bağlanır. Böylece B hücresi epsilon ağır zincir sentezi için gerekli olan iki sinyali (IL-4 ve CD40-CD40 ligandı ) almış olur ve IgE sentezi başlar.
MAST HÜCRESİ:
B hücreleri tarafından sentezlenen IgE, mast hücreleri ve bazofiller üzerindeki yüksek afiniteli IgE reseptörüne bağlanır.İnsan vücudunda iki tip mast hücresi vardır. Allerjik hastalıklarda rol oynayan kininaz içermeyip yalnızca triptaz içeren ve daha ziyade mukozal alanlarda bulunan tiptir.IgE, mast hücresi üzerindeki yüksek afiniteli reseptörüne bağlandıktan sonra allerjenle tekrar karşılaştığında allerjen IgE molekülleri arasında köprüleşmeye yol açar. Bu köprüleşme sonucu mast hücrelerinden hem sentezlenmiş olarak bekleyen meditörlerin salınımı hem de yeni meditör sentezi başlar.
ERKEN FAZ ALLERJİK YANIT: Mast hücrelerinden salınan bu meditörler nazal allerjen provakasyon modellerinde incelenmiş ve nazal sıvıda erken dönemde meditör artışı gösterilmiştir. Allerjen ile karşılaşmadan 10-30 dk sonra mast hücrelerinden meditör salınımına bağlı olarak ortaya çıkan ve kendini hapşırma,burun akıntısı ve burun kaşıntısı olarak gösteren bu reaksiyon erken faz allerjik yanıt adını alır.
HÜCRESEL AKIŞ ve GEÇ FAZ YANIT:
Erken faz yanıtından 4-6 saat sonra inflamatuar hücrelerin nazal mukozaya akışına bağlı olarak geç faz yanıtı ortaya çıkar. Klinik olarak nazal mukozada kalınlaşma, hava akımına artmış rezistans ve nazal obstrüksiyon ile kendini gösterir.İnflamatuar hücrelerin endotele bağlanması ve dokuya infiltrasyonu adesyon molekülleri adı verilen bir grup molekül sayesinde olur.Allerjik inflamasyonda rol oynayan üç ana grup adesyon molekülü vardır.Adesyon Molekülleri

İmmünglobulin gen ailesi Selektin gen süperailesi İntegrinler
ICAM-1
ICAM-2
PECAM-1
VCAM-1 E-selektin
P-selektin
L-selektin Ortak beta ve farklı alfa zincirleri


GEÇ FAZ REAKSİYONU:
Allerjik rinitte rastlanılan kronik hastalık bulgularının temel nedenidir. Bu aşamada eozinofiller, bazofiller ve daha az oranda nötrafiller mukozayı infiltre ederler. Mononükleer hücre ve mast hücrelerinde de artış olur. Geç faz mediatötleri arasında lökotrienler; histamin,IL-6 ve IL-1 ,GM-CSF ve IL-8 sayılabilir.Salınan mediatörlerin önemli bir kısmı geç faz allerjik yanıtın en baskın ve en önemli hücresi olan eozinofilden kaynaklanır.Aktive olan eozinofilden salınan sitokinler, kemokinler ve katyonlar bir yandan doku harabiyetine yol açarken diğer yandan otokrin ve parakrin bir şekilde inflamasyonu arttırır.
ETYOPATOGENEZ:
Allerjik rinit; genetik özellikler, yoğun kent yaşamı ve bunun beraberinde getirdiği çevresel maruziyetlerin artması sonucunda toplumda giderek artan sıklıkta görülmektedir.Değişen toplumlarda allerjik rinit prevalansının %10 ile %20 arasında olduğu bildirilmektedir. Alllerjik rinit her hangi bir yaşta başlayabilir. Tipik olarak 40 yaşından önce ve genellikle 12-15 yaşları arasında başlar.
Predispozan Faktörler: Allerjik rinitli hastaların üst solunum yolları, genellikle nonspesifik sitimuluslara karşı hiper-reaktiftir. Burası için spesifik stimuluslar; soğuk hava,nem ve hava kirliliği olabilir. Soğuk havanın inhalasyonu nazal glandları stimule eder ve nazal pasaj tıkanır.Sülfürdioksit önemli bir hava kirliliği oluşturan faktör olup, sadece iritan olarak değil burun mukosilier fonksiyonuda bozan bir faktördür. Yine duman, parfümler, iritan kokular, inert tozlarda hiperaktif bir müköz membran üzerinde semptomları provake eder.
Allerjik hastalıkların oluşmasını kolaylaştıran sebepler arasında ilk sırayı atopi alır.Atopi; anaflaksi ve solunum hastalığından farklı bir immunolojik mekanizma ile ortaya çıkan anormal hipersensitivete olarak tanımlanmıştır. Atopi, genellikle ailevi özellik gösterir.
Endrokrin,psikolojik nedenler,ilaçlar,gıdalar,enfeksiyöz nedenler,iritanlar,yaralı dokudan ortama geçen proteinler predispozan faktör olarak rol alabilir.
ALLERJİK RİNİTİN SINIFLANDIRILMASI:
Allerjik rinit klinik olarak ikiye ayrılır.
Mevsimsel Allerjik Rinit (Hay Fever, Saman Nezlesi):En sık nedeni polen allerjisidir. Polen allerjeni kaynağı ise ağaçlar, çimen ve otlardır.Sıklıkla çocukluk yada ergenlik döneminde gelişir. Oküler ve nazal semptomlar sıklıklar bir aradadır. Sıcak ve kuru günlerde, polen sayısının artamaya başladığı sabah saatlerinde daha belirgin olur. Yağmurlu günlerde semptomlar azalır.
Perennial Allerjik Rinit (Yıl boyu süren ):Semptomlar yıl boyu sürer, erişkinlerde daha sık görülmektedir. Nazal obstrüksiyon ve bunun yol açtığı komplikasyonlar (ağızdan nefes alma, seröz otitis media, koku almada azalma...) sık görülmektedir.En önemli nedeni akar allerjisidir.Tropik ve alt tropik ülkelerde yıl boyu süren allerjinin en sık nedeni polen allerjisidir.
TANI
Anemnez:Allejik rinitte tanı anemnez ile başlar. Burada semptomlar,nazal semptomlara eşlik eden başka yakınmaların varlığı, predispoze eden faktörler, kişisel ve ailesel atopi, ev-iş ortamı, yatak malzemeleri, ev hayvanı olup olmadığı ve hobileri sorgulanmalı.
Klinik:Allerjik rinitte semptomlar; paroksismal hapşırık, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun, göz, damak veya farenkste kaşıntıdır. Hastalarda sıklıkla şiddetli konjuktival irritasyon, batma ve artmış göz yaşı salgısı mevcuttur. Nazal obstrüksiyon çocuklarda özellikle geceleri ağızından nefes almaya ve horlamaya; sonuç olarak boğaz ağrısı ve yanma şikayetlerine neden olabilir. Ayrıca allerjik rinit komplikasyonu olarak ortaya çıkabilen sinüzit, östaki tüp disfonksiyonu veya seröz otitis mediaya bağlı semptomlar da bulunabilir.

FİZİK MUAYENE
Anterior rinoskopide burun mukozası ve alt konkalar mavimsi mor veya soluk leylak renginde ve ödemli görülür. Sekresyon, ince, sulu ve boldur. Komplike olmuş vakalarda nazal polip görülebilir. Gözlerde sulanma, skleral veya konjuktival kızarıklık, göz kapağında ödem ve periorbital şişlik olabilir. Göz kapağının altında orbitopalpebral çukurda kronik nonspesifik konjesyona bağlı olarak mavi, mor lekeler görülebilir. Buna alerjik shiners denir. Bu olay ödem nedeniyle kısmen obstrüksiyona uğrayan nazal kavitedeki venaların stazına yada alt göz kapağında bulunan M. Tarsalis’in spazmı sonucu oluşan venöz spazma bağlıdır. Özellikle çocuklarda şiddetli burun tıkanıklığı varsa ağız açıktır, bu durum çocukta damak kavsinin yüksek, üst dişlerin alttakilerden daha öne çıkmasına ve dişlerde kapanma bozukluğu olmasını hazırlayıcı bir etmendir. Orofarenks muayenesinde, yüksek ve dar sert damak, dental maloklüzyon gözlenir. Ayrıca posterior farengeal duvarda hipertrofik lenf follikülleri görülebilir. Özellikle çocukluk çağında alerjik semptomları başlayan vakalarda burun kaşıntısı nedeniyle hasta yüzünü buruşturmaya, elinin ayasıyla burnunu yukarı ve geriye doğru iterek hava yolunu genişletmeye, kaşıntıyı dindirmeye çalışır. Buna alerji selamı (allerjik salute) denir. Bunun devamı halinde supratip bölgede transvers bir kırılma çizgisi (transvers pili) oluşur. Bu transvers nazal hat alerjik rinit için karakteristiktir. Posterior rinoskopide inferior arka uçları ödemlidir.

LABORATUAR
İN VİTRO YÖNTEMLER :
Eozinofil Sayısı: Allerjik hastalarda sekonder infeksiyon yok ise genellikle lökosit sayısı normal sınırdadır. Ancak nonspesifik olmakla birlikte eozinofil yüzdesi artmıştır (% 5 - 15). Kortikosteroid kullanımı eozinopeniye sebep olup, eozinofiliyi maskeleyebilir.

Nazar Smear : Yüksek total serum IgE düzeyleri atopik hastalıkların boyası (eosin ve metilen mavisi karışımı) ile boyanır. Eğer nazal sekresyonda hücrelerin % 25’ten fazlası eozinofil ise bu alerjiyi akla getirir (Nötrofil, epitelya debris görülürse infeksiyon düşünülür). Nazal smear’da anlamlı oranda eozinofili olması alerjik rinokonjuktivitli hastaların yaklaşık % 63’ünde serum IgE düzeyi normal adultlardaki değerlerin 2 standart sapmasının üstünde bulunmuştur. Ancak son yıllarda ELISA, chemiluminescense vs. gibi yöntemlerle hem total IgE hem de spesifik IgE tayin edilebilmektedir.RAST (Radio Alergo Sorbent Test): 1967 yılında Wide tarafından IgE’nin serumda tespiti için RAST yönetmi geliştirilmiş ve modifikasyonlara uğrayarak günümüze kadar gelmiştir. Testte; allerjen materyal kağıt disk gibi katı bir faza kimyasal bapla bağlanır ve alerjik hastanın bir damla serumu ile inkübe edilir. Test serumundaki allerjen spesifik IgE antikorları; allerjenle kovalen olarak bağlanır. Sonra diğer türlerden (tavşan, keçi) elde edilen radyoaktif olarak işaretlenmiş (I125 ile) anti-insan IgE antikoru; antijeni bağlayan IgE üzerine katılır. Tutulan radyoaktivite ölçülerek serumda spesifik IgE antikoru indirekt olarak ölçülmüş olur.
RAST’ın avantajları:
Sistemik ve reaksiyon riski yok,
Güvenilir ve tekrarlanabilir,
İlaçlar ve hastalıklar ile etkileşmez,

RAST’ın Dezavantajları:
Pahalı bir yöntemdir,
Sınırlı sayıda allerjenlere yöneliktir,
Sensivitesi düşüktür,
Testin sonucu zaman alır.

Rinomanometri ve Akustik Rinometri: Rinomanometri ve akustik rinometri burun tıkanıklığını objektif olarak değerlendirebilen enstrümanlardır. Rinomanometri, nazal fossa açıklığını aerodinamik bir terim olan rezistans ile ölçen bir yöntemdir. Rinomanometri ile ölçülen parametreler; hava yolu direnci, nazal hava yolu akımı ve transnazal basınçtır. Akustik rinometri ise nazal direnci akustik dalga yardımıyla ölçen bir cihazdır. Akustik dalgaları oluşturan bir kıvılcım jeneratörü, yansıyan dalganın kaydedildiği bir prob ve bir bilgisayardan oluşmaktadır. Her iki cihazda alerjik rinitli hastalarda nazal provakasyonun objektif olarak değerlendirilmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca tedaviye (medikal tedavi yada imünoterapi) cevabın değerlendirilmesinde ve araştırma amacıyla kullanılmaktadır.

İN VİVO YÖNTEMLER
Prick Deri Testi: İlk olarak 1926’da Louis ve Grant tarafından tanımlanmıştır. Bu test için sırt veya ön kol derisi kullanılabilir. Allerjen solüsyonundan bir damla damlatılır. Lancet, damlanın üzerinde kanama oluşturmaksızın derinin süperfisiyal kısmına batırılır. 15 – 30 dakika sonra her bir test bölgesinde eritem ve kabarıklık araştırılır. Milimetrik olarak kabarıklığın en büyük olanının çapı ölçülür ve kontrol ile mukayese edilir. Allerjen içermeyen dilüsyon solüsyonu ile yapılan test, mekanik travmaya derinin reaktivitesinin gösterilmesine yöneliktir ve negatif olarak kullanılır. Dermatografizim bulunan hastalarda, kontrol bölgesindeki reaksiyondan daha büyük olan reaksiyonlar pozitif olarak kabul edilmelidir. Dermatografizimde negatif kontrol dahil tüm yerlerinde reaksiyon oluşur. % 0.1’lik histamin solüsyonu pozitif kontrol gurubu olarak kullanılır.
(-) Reaksiyon : Halkasının genişliği, (-) kontrol kadarsa alerjik durum yok,
(+) Pozitif: Kontrol reaksiyonunun 1/4’ü kadar bir reaksiyon varsa şüpheli,
(++) Pozitif: Kontrol reaksiyonunun 1/2’i kadar bir reaksiyon varsa hafif derecede,
(+++) Pozitif: Kontrole eşit bir reaksiyon varsa alerjik olarak değerlendirilir,
(++++) Pozitif: Kontrolün her iki katı reaksiyon varsa çok hassas olarak değerlendirilir.
Prick testi; basit, hızlı ve ağrısızdır. Sistemik reaksiyon açısından minimal risk taşır. Sensivitesi intradermal teste göre düşüktür. Yalancı (-) sonuçlar verir.

İntradermal deri testleri:
Prick testini takiben, pozitif testi teyit etmek amacıyla allerjen ile intrakutan testler yapılır. İntrakutan test için, 1/500 veya 1/1000 dilüsyondaki allerjen solüsyonları, pozitif kontrol olarak % 0.01’lik histamin solüsyonu ile negatif kontrol olarak da allerjenlerin dilüe edildiği solüsyon kullanılır. Test solüsyonlarından 0.1 ml şırınga ile intrakutan olarak enjekte edilir. Enjeksiyon yerinde 1 – 3 mm’lik bir kabarıklık ortaya çıkar. İntrakutan testlerin de değerlendirilme süresi 15 – 30 dakikadır. Milimetrik olarak ortaya çıkan eritem ve kabarıklık çapı ölçülür.

Skin-end point titrasyon testi (SET):
Kullanılan her antijenin duyarlılığını kantitatif olarak ölçebilen tek ciddi testtir. Hiç antijen içermeyen solüsyondan başlayarak gittikçe artan miktarlarda antijen içeren solüsyonlar intradermal olarak enjekte edilir. Dilüe antijenin 0.02 cc’si 4 mm’lik şişlik yapmak için enjekte edilir. Pozitif şişlik cevabı; 4 mm’lik şişliğin 2 mm veya daha fazla büyümesidir. Pozitif sonuç veren kabarcığın çapında progresyonun başladığı ilk doz; end-point titrasyonu olarak kabul edilir. Bu doz immunoterapide hastaya güvenle verilecek ilk dozu belirlemede önemlidir. SET’in tekrarlanabilir, sensitif ve güvenli olması diğer testlere göre avantajlarıdır. Fakat en büyük avantajı; yan etkiye neden olmayacak en yüksek dozda immunoterapiye başlanarak daha kısa sürede terapötik doza ulaşılmasıdır. Pozitif kızarıklıkta bazen varyant artışlar da olabilir. Yada “flash cevap” denilen ani bir kızarıklık oluşabilir. Bu durumda kros reaksiyon gösteren bir antijenin alımından (örneğin gıda yolu) şüphelenilir ve 24 saat sonra test tekrarlanır.
Nasal Provokasyon Testi; Allerjenin burun mukozasına uygulanması ile allerjik semptomların belirip belirmediğini test etmek amacıyla kısıtlı sayıda hastada gerekli olabilir. Daha çok öykü ile duyarlılık saptanan allerjen arasında klinik korelasyon saptanmadığında düşünülmelidir. Ancak uygun teknikle yapılmadığında mevcut astımı agreve etmesi veya provokasyon sonuçlarının yanlış değerlendirilmesi gibi hatalara neden olabilmektedir. Provokasyon öncesi ve sonrası rinomanometrik değerlendirme veya nazal yıkantı sıvısının değerlendirilmesi daha çok bilimsel çalışmalar kapsamında yapılmaktadır.

AYIRICI TANI
Ayırıcı tanı açısından en önemli ayırt edilmesi gereken hastalık vazomotor rinittir. Burada, alerjik bir etken söz konusu olmaksızın nazal mukoza her türlü stimulusa karşı ileri derecede duyarlıdır. Hastalarda hafif bir nazal konjesyon olup aksırma ve kaşıntı daha hafiftir. Burun akıntısı bol ve suludur. Cilt testleri daima negatiftir. Sekreyondaki predominant hücre tipi nötrofil olup enfeksiyon pek yoktur. Hastalarda obstrüksiyon veya rinore semptomlarından sadece biri ön plandadır. Vazomotor rinitli hastalar tedaviye dirençli olup atipik fasiyal nevraljiler, baş ağrısı ve halsizlik sıktır.
Basit viral rinit de ayırıcı tanı açısından önem taşır. Burun salgısı viral rinitte ilk günlerde seröz, ikinci yarıda müköz ve hastalığın son evresinde ise mukopürülan karakter kazanır. Mikroskopik incelemede deskuame epitel ve iltihap hücreleri görülür.
NARES yani alerjik olmayan ve burunda bol eozinofili varlığı ile karakterize bir sendromun baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. Hastalar genellikle orta yaşlı kimselerdir ve hapşırma, kaşıntı, rinore gibi perenial belirtiler gösterirler. Bazen koku alma kaybı da görülebilir. Ancak yapılan deri testleri ve IgE seviyeleri tayininde hiçbir alerjik hastalık bulgusu göstermezler. Bir kısmında aspirin intoleransı bulunup topikal kortikosteroid uygulamasına iyi cevap verirler.
Mesleksel rinit çalışma ortamında havada bulunan ajanların neden olduğu rinittir. Bu nedenler arasında laboratuar hayvanları, tahıl ve zirai ürünler, tahta tozu, lateks ve kimyasal maddeler (asid anhidrid, platin tuzları tuzları, yapıştırıcı maddeler ve bazı solventler) sayılabilir.
Hormonal rinitler ile ilgili olarak hamilelik, puberte, hipotiroidi, akromegali sayılabilir. Menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkan atrofik değişiklikler de hormonal bozukluğa bağlanabilir.
İlaca bağlı rinitlere ihmal edilmeyecek ölçüde sık rastlanır. Bunlardan ilk akla gelenleri aşağıda sıralamıştır:
Reserpin, Guanetidin, Fentolamin, Metildopa, ACE inhibitörleri
Alfa adrenoresptör antagonistleri
Alfa oftalmik beta blokörler
Topikal oftalmilk beta blokörler
Klorpromazin
Aspirin
Diğer steroid olmayan antinflamatuar ajanlar
Oral kontraseptifler
Uzun süreli dekonjestan burun damlaları veya kokain kullanımı (rinitis medikamentoza)
Yiyeceklerin kendisine, içindeki katkı veya boya maddelerine alerjik reaksiyonlar oluşabileceği gibi; sıcak ve acı yiyecekler yenince rinore de oluşabilir. Sıcak ve acı yiyecekler yenince oluşan rinoreye gustatuar rinore denilir. Alkol alımı da alerjik belirtilerin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Gerçek yiyecek alerjisi hiçbir zaman tek rinit belirtileri ile ortaya çıkmaz. Muhakkak diğer organlara ait semptomlar eşlik eder.
Emosyonel faktörler arasında stres, seksüel uyarı ve balayı riniti sayılabilir. Bu muhtemelen otonomik uyarıya bağlıdır. 65 yaş üzerindeki hastalarda otonomik dengenin bozulması, muskarinik reseptörlerde değişiklik gibi nedenler sonucu rinit ortaya çıkabilir. Bu hastalarda alerji hemen hiç denecek kadar az rol oynar.
Fiziksel aktivite burunda vazokonstriktor etki yapar. Bu etki noradneralin salımına bağlıdır ve yaklaşık bir saat sürer. Daha sonra normale döner. Ancak bazı sporcularda, özellikle uzun mesafe koşucularında rebound etki görülür. Başlangıçta burundan rahat nefes alma yerini bir müddet sonra burun tıkanıklığına bırakır. Sporcunun başarısını olumsuz yönde etkiler.
Primer atrofik rinitte burun mukozası ve kemik konkaların atrofisi ile birlikte giden burunda konjesyon, hipozmi, kötü kokulu kurutlar görülür. Klebsiella Ozaenae bakterisi infeksiyonuna bağlanmış ise de bu bakteriler primer hastalık yapıcı organizmalar olmaktan çok sekonder hastalık sonucu oraya yerleşmiş organizmalardır. Primer atrofik rinit kronik granülomatöz infeksiyonlar, sinüzit, radyasyon, radikal burun cerrahisi ve travma sonrası oluşan sekonder atrofik rintten ayırt edilmelidir.
Nazal Polip ve Alerji
Polip patogenezinde primer nokta mukoza ödemidir. Bu ödemin burun içindeki dar bölgelerde, mukozanın birbirine yakın olduğu yerlerde, özellikle ostemeatal komplekste başladığı düşünülmektedir. En çok rapor edilen nedenler; enfeksiyon, alerji, immunolojik faktörler, metabolik hastalıklar, otonomik disfonksiyon, emosyonel durumlar, konka bülloza, paradoks konka, unsinat proçes veya ethmoid bullanın pnomotizasyonudur.
Polip hastalıklarında, burun mukozasının eozinofiller tarafından infiltre edilmesi, alerjinin nazal polip oluşumunda önemli rol oynadığı düşünülmüştür. Literatürdeki alerjik hastalarda polip görülme sıklığı da çok farklı oranlarda rapor edilmiştir. Ancak son çalışmalar polipli hastaların deri testlerinin pozitif olma oranının normal kişilerden farklı olmadığını göstermiştir. Bu hastalarda deri testi ile saptanamayan yada lokal reaksiyona bağlı bir alerjik etyoloji varlığı da söz konusu olabilir. Drake – Lee polip dokusunda total IgE miktarını ölçen çalışmasında ise RAST ile polip dokusunda allerjen spesifik IgE saptanmasına rağmen deri testi ve serumda allerjen saptanamamıştır. Bu sonuç polip dokusunda lokal antikor ve alerjik reaksiyon nedeniyle alerjik inflamasyon gelişebileceğini düşündürmektedir. Yada deri testi yetersiz kalmaktadır. Alerjinin nazal poliplerin prognozunu etkileyip etkilemediğini araştıran çalışmalarda inhalan allerjenlerin polipleri artırıcı etkisi olmadığı görülmüştür.

Sinüzit ve Alerji
Paranazal sinüsleri döşeyen mukoza, burun içini döşeyen mukoza ile aynı yapıdadır. Rinosinüzit, enfeksiyon veya enfeksiyon dışı faktörlerin paranazal sinüsleri ile burun içi mukozasında oluşturduğu enflamatuar bir hastalıktır.
Alerjik rinitli hastalarda rinosinüzit, normal bireylere göre daha yüksek, daha sık, iki taraflı ve paranazal sinüslerin multifokal tutulumuyla seyretmektedir. Rinosinüzitli hastalarda alerjik deri testi pozitifliği ve IgE aracılı aşırı duyarlılık, rinosinüziti olamayanlara göre daha yüksek bulunmuştur.
Rinosinüzit, pereniyal alerjik rinitli hastalarda mevsimsel alerjik rinitli hastalara göre daha sık görülmektedir.
Lehrer ve ark. rekürren sinüzit, tonsilit ve farenjit olup total yada spesifik IgE yüksekliği olan 14 hastaya immunoterapi uygulamışlar ve 1 yılın sonunda enfeksiyon insidansında düşme tespit etmişlerdir. Bu sonuçla atopik bünyenin ÜSYE patogenezinde rolü olduğunu ileri sürmüşlerdir. Ancak immunoterapinin yanı sıra 1 yıllık periodda başka faktörlerinde etkisi olma ihtimali de söz konusudur.
Shapiro ve ark. kronik ve tedaviye dirençli sinüziti olan çocuk ve adölesan yaş gurubundan 61 hastayı alerjik açıdan incelemişlerdir. 22 hastada pozitif prick test, 12 hastada reaktif inra dermal test (serum fizyolojik ile test edilen kontrol gurubuna göre 5 mm daha geniş ve psödopod mevcut), 21 hastada reaktif epidermal test (psödopod yok), 5 hastada iki standart sapmanın üzerinde total IgE yüksekliği tespit etmişlerdir. Bu sonuçlara göre genel popülasyonda olduğundan (% 15 – 20) daha yüksek alerjik test pozitifliği (% 60) bulmuşlardır.
Pelikan ve Pelikan Flipek, kronik maksiller sinüzitli 37 hastaya çeşitli inhalan allerjenlerle nazal provokasyon uygulamışlar. Provokasyon testi (+) olanların % 78’inin sinüs görüntülemelerinde opasite veya mukoza ödemi gözlemişler. Testi (-) olanlarda ise bu oranı % 18 olarak bulmuşlar. Ayrıca testi (+) olanların tümünde burun tıkanıklığı, akıntı veya kaşıntısı varken, kontrol gurubunda (tamponlanmış serum fizyolojik ile) herhangi bir nazal semptoma yada radyografik bulguya rastlamamışlar.
Tüm bu çalışmalar alerjik zeminde gelişen eozinofilik mukoza hasarı, mukoza ödemi ve mukus hipersekresyonuna bağlı gelişen ostium obstrüksiyonunun, sinüslerde inflamatuar değişikliklere zemin hazırladığını göstermektedir.

Alerjik mantar Sinüzitleri
Alerjik bir Rinosinüzit olarak kabul edilen aspergillozis rinosinüzitin oluşum mekanizması diğer alerjik rinosinüzitlerden daha farklıdır. Atopik bünyeli bir kişide fungusun, sinüs içine girmesi ile tip I veya Tip III hipersensivite reaksiyonu oluşmakta, total ve spesifik IgE , IgG yükselmektedir.
Alerjik fungal rinosinüziti olan hastalar genç, atopik, sıklıkla nazal polipli, astmalı hastalardır. Sinüsten alınan kültürde başta Aspergillus flavus, Aspergillus fimugatus, Aspergillus niger olmak üzere Aspergillus türleri, Zygomycetes ve Dematiaceous (esmer mantarlar) sınıfı mantarlardır.
BT’de tek taraflı, birden çok sinüsün etkilenmesi, kemik destrüksiyonu ve sinüs içerisinde radyoopak ve hiperdens bir görüntü karakteristiktir.

Larenks ve Alerji
Alerjik hastalıklar larenks, trakea, broşial ağaç gibi solunum yollarındaki bir takım bölgeleride, nazal kavite, paranazal sinüsler, nazofarenks ve farenks boyunca uzanarak etkileyebilirler.
Alerji kaynaklı anaflaksiye bağlı larengeal ödem ile ilgili pek çok çalışma olmasına rağmen larenksi etkileyen alerjik hastalıkların insidansı ve sıklığı hakkında fazla epidemiyolojik bilgi yoktur. Larenksi etkileyen bazı alerjik reaksiyonların çoğunlukla IgE aracılı alerjiden çok, gecikmiş besin alerjisi ve kimyasallara karşı olan alerjiye bağlı olduğu düşünülmektedir.
Larenks alerjik reaksiyonlarından iki şekilde etkilenir: Akut (anaflaktik tip) ve kronik. Akut tip, anjionörotik ödem olarak bilinen anaflaktik bir reaksiyondur. Larenks girişinde bulunan gevşek areolar doku hedef organ rolü üstlenir ve hava yolunu kapatan hızlı ödemin geliştiği bölgedir. Ödem hava yollarını tehlikeye sokup ölümcül olabilir. Larenksi etkileyen kronik tip alerjik reaksiyonlar daha az bilinmekte ve genellikle göz ardı edilmektedir. Hakim olan semptomlar burun ve farenksle ilgilidir. Hastaların çoğu larenksteki düşük dereceli alerjik ödeme bağlı vokal yetersizliklerin farkına varamazlar. Gecikmiş besin alerjileri ve kimyasal hipersensitivite, vokal kord nodülü, polip, kronik reinke ödemi, kronik nonspesifik larenjit ve kontakt granulomaya neden olabilmektedir.

Kulak Hastalıkları ve Alerji
Kulak hastalıklarının alerji ile ilişkisi tartışmalıdır. Alerji ile ilişkili olma ihtimali yüksek iki hastalık; sekretuar otitis media ile Meniere hastalığıdır. Dış kulak patolojilerindeki yeri ise ihmal edilebilir.
Dış Kulak ve Alerji
Dış kulak yolunda daha çok atopik dermatitin lokal belirtisi niteliğinde olan bazofil ve mast hücrelerinin yer aldığı tip I alerjik reaksiyonlar görülür.
Kronik otit tedavisinde kullanılan lokal ilaçlara karşı gelişen reaksiyonlar ise geç tip immunolojik reaksiyonlardır.
Orta kulak ve Alerji
Alerji doğrudan orta kulak mukozasını veya tubayı etkileyebileceği gibi, alerjik rinitte görülen burun tıkanıklığı orta kulakta patojen kolonizasyona zemin hazırlayabilir.
Alerji teorik olarak iki şekilde otitis mediaya neden olur.
1 – orta kulak mukozası alerjik reaksiyonun hedef organı olabilir,
2 – üst solunum yollarındaki alerjik reaksiyona bağlı olarak östaki tüpü mukozasında ödem meydana gelebilir ve fonksiyonlarını bozabilir.
Alerjik hastalarda akut otitis media, sekretuar otitis media ve rekürren otitis media prevalansı arttırıp, prognozu olumsuz yönde etkileyebilir.
Antijen ile spesifik IgE arasında etkileşimi takiben nazal mukozadaki mast hücrelerinden mediatörler salgılanır. Bu mediatörlerin etkisi ile vaskuler permeabilite, mukozal kan akımı ve mukus üretimi artar. Östaki tüpü venöz dolgunluk ve mukus tıkacının etkisi ile tıkanır ve orta kulak havalanması bozulan izole bir boşluk haline gelir. Bunun sonucunda orta kulak boşluğundaki hava, orta kulak mukozası tarafından emilir. Ortaya çıkan negatif basınç orta kulak boşluğuna transüdanın dolmasına sebep olur. Üst solunum yollarındaki alerjik reaksiyona bağlı gelişen östaki tüpü disfonksiyonunun fizyopatolojisinin bu şekilde olduğu düşülmektedir.
Orta kulak effüzyonlarının genelde kış aylarında ortaya çıkmasına karşın, allerjenlerin genelde bahar ve yaz aylarında artması ve etkili olması orta kulak effüzyonları ile alerji arasında ilişki olmadığını destekler niteliktedir.
İç Kulak ve Alerji
Alerji ile ilişkilendirilen ve üzerinde en çok durulan iç kulak patolojisi Meniere hastalığıdır. Hastalığın etyolojisinde alerjinin rol oynayabileceği ve alerjiye yönelik tedavinin hastaların bazılarında etkili olabileceği görülmüştür. Gıda alerjeni ile provake edilen hastalarda elektrokokleografi ile Meniere lehine objektif bulgular elde edilmiştir. Meniere hastalarında yapılan cild testleri sonucunda alerjinin inhalan allerjenlerden ziyade yiyeceklere karşı olduğu bildirilmiştir.
Meniere hastalarında alerjinin rolü olabileceğini düşündüren sebepler; semptomların mevsimsel veya bazı yiyeceklerle ilişkisi, Meniere hastalarında alerji öyküsü sıklığı, semptomların iki taraflı oluşu, bilinen cerrahi ve medikal tedaviler cevap alınamaması şeklinde sıralanabilir.

TEDAVİ
HASTA EĞİTİMİ
Tedavinin en önemli aşamasıdır. Zaman ayırıp hasta ile hastalığın doğası, tedavi beklentileri, yakınmaları yoğunluğuna göre tedavide ne gibi değişikliklerin yapılacağı, ilaç kullanma teknikleri ve ilaçların olası yan etkilerinin tartışılması hastaların tedaviye uyumunu arttırmakta ve hekim – hasta arasındaki güvenin oluşmasını sağlamaktadır.

ALLERJENDEN SAKINMA
Genel bir kural olarak polenler ve mantar sporları gibi dış ortam allerjenleri ile temasın kontrolü, ev içi allerjenlerin kontrollerinden daha güçtür. Hastalara yakın ortamlarda bu allerjenlerin kaynağı olmasa bile allerjenlerin kilometrelerce uzaktan rüzgar ile gelebileceği hatırlanmalıdır. Ne yapılıra yapılsın bazı karşılaşmaları önlemek mümkün olmayabilir. Ancak temas miktarının azaltılması bile hastanın yaşam konforunda ve ek ilaç kullanma gereksiniminde önemli iyileşmeler sağlayabilir. Özetle hastaların polen oluşturan kaynaklardan uzak durmaları (polen mevsiminde pikniğe ve açık havaya çıkmaktan sakınılması gibi), evde yada arabada kapı yada pencerelerin polen mevsimi boyunca kapalı tutulması, çim biçmek gibi aktivitelerden sakınılması, gerekirse maske takılması ve tüm bunlara karşı kapalı ortamda (evde veya arabada) yakınmaları fazla olanlardan hava temizleyicilerin kullanılması önerilebilir. Özellikle kuru ve rüzgarlı havalarda havadaki polen yükünün en yüksek seviyeye çıktığı, yağışlı havada polenlerin yere ineceği mutlaka hastalara anlatılmalı ve açık havaya ne zaman çıkacakları belirtilmelidir.

MEDİKAL TEDAVİ
Antihistaminikler:
Antihistaminikler H1 reseptörlerini bloke ederek histaminin neden olduğu düz adele kontraksiyonu, vasküler permeabilite, sekresyon artışı ve kaşıntı gibi reaksiyonların oluşmasını önler. Lökotrien, prostoglandin gibi mediatörlerin de rolü olmasına karşılık akut anaflaktik tip üst solunum yolu reaksiyonlarında esas önemli rolü oynayan mediatör histamindir. Dolayısıyla alerjik rinitin tedavisinde bloke edilmesi hedeflenen mediatör histamindir. Azatadin gibi bazı antihistaminikler histaminin etkisini bloke etmenin yanı sıra diğer mediatörlere de etki ederler. Etki mekanizmaları dikkate alındığında antihistaminikler allerjenle karşılaşmadan önce verildiğinde maksimum ölçüde etkindirler. Antihistaminiklerin alerjik reaksiyonlardaki rolüne ilave olarak klasik antihistaminikler önemli ölçüde antikolinerjik etkiye sahiptirler ve bu nedenle antidiskinetik, antitüssif, antiemetik, antivertijöz, sedatif, hipnotik ve lokal / topikal anestezik etkileri nedeniyle de kullanılabilirler.
Klasik antihistaminiklerin antikolinerjik etkileri nedeniyle bronş sekresyonunu koyulaştırdıklarından astmatik hastalarda kullanılmaması gerektiğinin söylenmesine karşılık setatif olmayan yeni bir tip antihistaminikler güvenle kullanılabilirler. Yeni nonsedatif antihistaminiklerden astemizol, azelastin ve setrizinin bronkodilatatör etkisi de mevcuttur.
Klasik olarak antihistaminikler amino alkil eterler (difenilhidramin, clemastin) etilendiaminler (tripelenamin), alkilaminler (klorfeniramin, bromfeniramin, triblodin), fenotiazinler (prometazin, trimeprazin) diğerleri (azatadin, siproheptadin, hidroksizin) ve non-sedatifler (terfenadin, astemizol, setrizin, loratadin, akrivastin) olarak guruplandırılırlar.
Yeni tip non-sedatif antihistaminiklerin lipofobik özellikleri nedeniyle kan-beyin bariyerini genellikle geçmezler ve sedasyon özellikleri klasik antihistaminiklere oranla oldukça azdır. Bu gurup antihistamiklere yönelik araştırmalar devam etmektedir. Yeni tip antihistaminiklerin diğer bir özelliği de uzun etki süresine sahip olmaları nedeniyle günde tek doz yada iki dozun yeterli olmasıdır. Buna karşılık klasik antihistaminiklerin etki süresi daha kısadır ve daha sık alım gerektirir.
Antihistaminikler sistemik kullanımının yanı sıra nazal mukozaya topikal olarak da kullanılabilirler. Klorfeniramin, azelastin gibi antihistaminiklerin topikal kullanımı olmasına karşılık bu konuda en fazla ümit verici olan levokabastindir. Nazal mukozaya topikal olarak kullanıldığında 24 – 72 saat alerjik reaksiyonlardan koruyucu etkisi vardır.
H1 ve H2 reseptör blokerlerinin kombine kullanımında (klorfeniramin + ranitidin) daha etkili olduğu konusunda çalışmalar vardır. Antihistamiklerin parenteral kullanımı pratikte tercih edilmemektedir. Genellikle anaflaksi halinde ilk tercih edilecek ilaç epinefrin olsa da parenteral olarak antihistaminikler de kullanılmaktadır.
Antihistaminiklerin özellikle etanolamin ve fenotiazin gibi klasik antihistaminiklerin en sık görülen yan etkileri sedasyondur. Diğer yan etkileri ise antikolinerjik etkiye bağlı ağız kuruluğu, mesanede glob oluşumu ve intraoküler basınç artışı; özellikle etilendiamin gurubu antihistaminiklerin kullanımında bulantı, konstipasyon, karın ağrısı gibi gastrointestinal semptomlar,; terfenadin ve astemizolün yüksek doz kullanımına bağlı kardiak aritmiler; birlikte kullanılan diğer ilaçların etkileşmesiyle de karaciğer bozukluğu; özellikle terfenadin ciltte döküntü, alopesi ve kolestatik sarılık yapabilir.
Antihistaminikler, özellikle klasik antihistaminikler sedatif ve antikolinerjik ilaçlarla birlikte kullanıldıklarında etkileşebilirler. Astemizol ve terfenadinle birlikte ketokonazol ve benzeri antifungal ajanlar, eritromisin, toleandromisin, makrolidler, siprofloksasilin, simetidin ve disülfiram kullanıldığında kardiyak aritmi gelişme riskini arttırırlar.
Antihistaminikler kullanım alanı olarak primer alerjik rinit tedavisinde kullanılırlar. Alerjik rinit olgularının burun akıntısı, geniz akıntısı, hapşırma, kaşıntı hissi gibi semptomların düzeltilmesine oldukça etkilidir. Nazal konjesyona fazla etkisi yoktur. Antihistaminiklerin alerjik rinit tedavisinde sistemik kullanımı hastalığın fizyopatolojisine uygun bir tedavi olduğu için avantajlıdır. Buna karşılık bunun gibi küçük bir organın hastalığı nedeniyle tüm vücuda sistemik etki gösteren ve etki ettiği diğer organlarda ne tür değişiklik yaptığı tam aydınlanmamış olan sistemik antihistaminik tedavisi bu acıdan dezavantajlı olarak gözükmektedir. Topkilal kullanımı ise henüz araştırma aşamasındadır. Antihistaminikler ayrıca daha az etkili olmasına rağmen vazomotor rinit tedavisinde de benzer semptomları düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Antihistaminikler burun ve sinüslerde aktif süpürasyon bulunan olgularda nazal sekresyonu koyulaştırması, kurut oluşumunu arttırması ve sonuçta sinüs drenajını olumsuz etkilemesi nedeniyle kullanılmamaktadır. Nonsedatif antihistaminiklerde bu etki daha az olsa bile yine de tercih edilmemelidir. Antihistaminiklerin antikolinerjik etkileri nedeniyle astım olgularında da kullanılması önerilmemektedir. Astım olgularında non-sedatif antihistaminiklerin kullanılması birçok otör tarafından sakıncalı bulunmamaktadır ve güvenle kullanılabileceği söylenmektedir. Uzun süreli aynı klasik antihistaminiğin kullanılması taşıflaksiye neden olacağı için uzun süreli kullanım gerektiğinde farklı gurup antihistamini seçerek dönümlü kullanılmalıdır. Buna karşılık non-sedatif antihistaminiklerin teratojenik olabileceği düşünülerek gebelik döneminde kullanımından kaçınılmalıdır. Eğer gebelik döneminde kullanım zorunluluğu varsa klorfeniramin veya triprolidin tercih edilmelidir. Non-sedatif antihistaminiklerin teratojenik etkileri tam anlaşılmamış olması nedeniyle mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
Dekonjestanlar
Dekonjestanlar alfa adrejenik reseptörlere etki ederek nazal mukozada vazokonstrüksiyon oluştururlar ve geçici olarak konka ve mukozadaki şişkinliği azaltılırlar. Dekonjestanlar, postsinaptik nöronal granülleri degranüle ederek neropinefrin salınımına da neden olarak dolaylı yoldan da etki gösterir. Dekonjestanlar nazal hava yollarını açarlar ve burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırma şikayetlerine etkileri yoktur.
Dekonjestanların topikal ve sistemik (oral) preparatları vardır. Sistemik preparatları pür dekonjestan olarak mevcut olduğu gibi antihistaminik ve mukolitik ajanlarla kombine preparatları da vardır. Topikal preparatları damla yada sprey şeklinde olabilir. Kısa (fenilefrin gibi) yada uzun etkili (oksimetazolin; ksilometazolin gibi) formları mevcuttur. Kısa etkili olanlar 30 dak. ile 4 saat arasında etki süreleri vardır. Uzun etkili olanların ise 10 saate kadar etkisi süresi söz konusudur. Oral (sistemik) dekonjestanlar psödoefedrin, fenilpropanolamin, fenilefrin ve efedrin’dir.
Topikal dekonjestanların primer yan etkisi “rebound rhinitis” dir. Özellikle kısa etkili topikal dekonjestanların uzun süre kullanımına bağlıdır. Uzun süre kullanım rinitis medikamentoza (kronik hiperplastik rinit) ya neden olabilir. Topikal dekonjestanlar yan etki olarak lokal irritasyona neden olabilirler.
Sistemik dekonjestanların primer yan etkileri kardiyovasküler stimülasyondur. Psödoefedrin ve fenilpropanolamin genellikle efedrin ve fenilefrin’den daha az yan etkiye sahiptir. Fenilpropanolamin tedavi altındaki stabil hipertansif hastalarda belirgin tansiyon yükselmesine neden olmamakla birlikte psödoefedrin labil hipertansiyonu olanlarda daha uygundur. Sistemik dekonjestan kullananlarda taşikardi, çarpıntı, aritmi ve kan basıncında yükselme meydana gelebilir. Sistemik dekonjestanların bir diğer yan etkisi ise santral sinir sistemi (SSS) stimülasyonuna bağlı uykusuzluk, anksiyete ve huzursuzluk halidir. Fenilpropanolamin’in yüksek doz kullanımına bağlı anoreksi de yan etki olarak oluşabilir.
Klasik antihistaminik ilaçlarla kombine edildiğinde sistemik dekonjestanların SSS stimülan etkisi antihistamiklerin sedatif etkisi ile dengelenerek kullanılabilir. Ayrıca bu tür preparatlar birbirinin etki alanlarını da tamamlayarak alerjk rinit gibi olgularda semptomların kontrol altına alınmasında daha etkili olurlar. Sistemik dekonjestanlar trisiklik antidepresanlar ve MAO inhibörleri ile etkileşirler. Bu tür ilaç alanlarda tercihen kullanılmamalı yada çok dikkatli ve düşük dozlarda kullanılmalıdır. Penilpropanolamin ve psödoefedrin beta bloker ilaçlarla birlikte kullanıldığında hipertansiyon, bradikardi ve kalpte blok gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle birlikte kullanılması gereken olgularda hasta moniterize edilerek kontrol altında uygulanmalıdır.
Topikal dekonjestanlar burun ve sinüslerdeki konjesyonu kısa süreli azaltmak amacıyla kullanılabilir. Ayrıca uçma, dalma gibi barotravma riski olan olgularda da kullanılabilir. Alerjik rinit, sinüzit gibi kronik olgularda topikal dekonjestanlar alışkanlık oluşturabileceği için ve hastanın probleminin kısa sürede çözümlenmesi mümkün olmayacağı için kullanmamakta yarar vardır. Topikal dekonjestanlar burun cerrahisi öncesi mukozanın dekonjeste olması ve vazospazma neden olması nedeniyle kullanılmaktadır. Ayrıca kromolin, steroid gibi topikal ilaçların kullanımından önce kullanılabilir. Bu şekilde 5 günden fazla kullanmamakta yarar vardır.
Sistemik dekonjestanlar pür dekonjestan olarak yada antihistaminik ve mukolitiklerle kombine olarak alerjik, vazomotor rinitte, sinüzit ve üst solunum yolu infeksiyonlarında kullanılabilir. Gebelik döneminde rinitlerde kadın doğum uzmanının gözetiminde tercihen psödoefedrin kullanılabilir.
Mast hücre stabilizörleri:
Mast hücre stabilizörleri desensintize olmuş mast hücreleri ile reaksiyona girerek degranülasyonu inhibe ederek, histamin, lökotrien C / D gibi inflamatuar mediatörlerinin salınımına engel olurlar. Mast hücre stabilizörlerinin prototipi olan kromolin, mast hücre membranından kalsiyum transportunu etkileyerek etki gösterir. İrritanlar tarafından oluşan bronkospazma da etkilidir. Vazomotor rinitin tedavisinde etkili değildir. Kromolinin intrensek antihistaminik, bronkodilatör ve antienflematuar aktivitesi yoktur. Nedokromil yapısal olarak kromoline yapısal benzerliği olmayan bir mast hücre stabilizörüdür. Aynı zamanda antienflematuar etkisi de mevcuttur. Nedokromil eozinofilleri de içeren birçok hücreden inflematuar mediatörlerin salınımını azaltarak antienflematuar etki gösterir. Klinik araştırmalarda nedokromilin kromolinden on kat daha potent olduğu saptanmıştır. Nedokromil ve kromolin antjenle temastan önce kullanıldığında hastanın erken ve geç dönem reaksiyonlarını önler.
Kromolin sodyumun % 4 lük nazal sprey formu vardır ve 5,2 mg kromolin ihtiva eder. Terapötik ve profilaktik amaçla kullanılabilir. Profilaksi amacıyla kullanımında allerjenle karşılaşmadan önce ilaç alınmalıdır. Terapötik amaçla erişkilerde ve 6 yaşın üstündeki çocuklarda alerji mevsimi boyunca her bir burun deliğine bir defa olmak üzere günden 4 -6 kez uygulanmalıdır.
Nedokromil topikal olarak %1 lik sprey formu mevcuttur. Kromolin gibi profilaktik amaçla allerjenle karşılaşmadan önce ve terapötik amaçla alerji mevsimi boyunca kullanılmaktadır. Günde 4 – 6 kez sık kullanımı başlangıçta gerekli olabilir ancak, semptomlar düzeldikten sonra günlük kullanım sıklığı azaltılabilir (Günde 2 -3 kez).
İntranazal uygulanan kromolinin sistemik emilimi minimaldir. % 7 den azı absorbe edilir ve hızla böbrek ve karaciğer yoluyla atılır. Bu nedenle sistemik yan etkileri yok kabul edilmektedir. Nadir olarak inhale edilen kromoline karşı anaflaktik reaksiyon rapor edilmiştir. Kromolinin yan etkileri genellikle lokaldir. Hapşırma, burunda yanma hissi, nazal irritasyon ve epistaksis yan etki olarak sayılabilir. Hayvan çalışmalarında teratojen etkisi saptanmıştır. Ancak insanlar üzerinde bu konuda herhangi bir çalışma yoktur. Sistemik emilimlerinin olmaması nedeniyle kromolin ve nedokromilin önemli sistemik ilaç etkileşimi mevcut değildir. Kromolin bronşial hava yolu hiperreaktivesini değerlendirilmesinde metakolin etkisinin minimal ölçüde azaltmaktadır bu da yalancı negatif sonuç olarak değerlendirilemeyecek derecede önemsizdir.
Mast hücre stabilizörleri erken ve geç dönem alerjik reaksiyonların hem önlenmesinde hem de tedavisinde kullanılmaktadır. Alerjik rinitlerin tedavi ve profilaksisi dışında özellikle irritana maruziyete bağlı non-allerjik rinitlerde semptomlara etkili olduğu konusunda çalışmalar vardır. Gerek kromolin gerekse nedokromilin nazal poliplerin tedavisinde yeri yoktur. Diğer bir kullanım alanı ise rinovirüs infeksiyonlarında nedokromilin semptomları rahatlattığı bildirilmiştir. İntra nazal kullanımda geniş mukoza yüzeyi ile teması sağlamak için önce topikal dekonjestan yada tuzlu su ile mukoza dekonjeste edildikten sonra uygulanabilir.
Kortikosteroidler:
Kortikosteroidler potent anti-enlematuar ajanlardır. Antijen-antikor alerjik reaksiyonunu engellemezler. Ancak kapiller permaabiliteyi azaltarak, lizozomal membranları stabilize ederek, migratuar inhibitör faktörü bloke, membran fosfolipazı inhibe ederek vazoaktif kinilerin ve diğer mediatörlerin etkilerini azaltırlar.Sistemik olarak verilen kortikosteroidler primer olarak geç faz reaksiyonları etkilerken, topikal kortikosteroidler birkaç haftalık bir ön tedaviden sonra erken faz reaksiyonlarını da inhibe ederler.
Steroidlerin alerjik rinitteki enflamatuar sürece etkileri:
Eosinofil/ bazofil öncü hücrelerinin göçünü ve farklılaşmasını inhibe ederler.
Pro-enflematuar sitokinlerin solunum yollarının epitel hücreleri ve fibroblastları da içeren yapısal hücrelerince üretimini bloke ederler.
Eozinofil ve bazofil aktivasyonunu ve sağ kalımını artıran sitokinlerin sentezini ve salgılanmasını inhibe ederler.
Aynı zaman da bu sitokinlerin eozinofiller ve bazofiller üzerindeki etkilerini de bloke ederler.
Kortikosteroidler etkilerini reseptörlerine bağlandıktan sonra geldikleri nukleusda çeşitli genlerin transkripsiyonunu etkileyerek gösterirler. Antiinflematuar etki tek bir mekanizmanın baskılanması ile değil değişik mekanizmaların inhibe edilmesine dayanmaktadır. Bunlar arasında sitokin ve medyatör sekresyonunun inhibisyonu en önemli rolü oynamaktadır. Ayrıca araşidonik asid metabolitlerinin salgılanmasının baskılanması, katekolaminlerin yanıtına olan permisiv etkiler de sayılabilir.
Topikal kortikosteroidler alerjik rinit tedavisinde kullanılan kromolin, nedokromil ve antihistaminik tedavilerden daha etkindirler. Sistemik kortikosteroidlerin alerjik hastalıkların tedavisindeki etkinliği uzun yıllardır bilinmesine karşın yan etkileri nedeni ile yaygın kullanımına girmemişlertir. Topikal kortikosteroid preparatları uygulandıkları bölgede sistemik kullanımdakinden daha iyi bir etkinlik gösterirken, dar yan etki profilleri ile de büyük avantaj sağlamaktadırlar. Bugün dünya piyasasında triamsinalon, flunisolid, beklametazon, budezonidve flutikazon isimli preparatlar mevcuttur. Topikalkortikosteroid önerilecek hastaların dekonjestanlarda olduğu gibi hemen başlayan bir etki beklememeleri konusunda uyarılmaları gerekir. Çünkü nazal steroidler etkilerini birkaç günden bir haftaya kadar uzayabilen bir sürede gösterirler. Diğer bir önemli sorunda nazal steroidin septuma doğru değil de nazal kaviteye doğru püskürtülmesi gerektiğidir. Herhangi bir lokal irritasyon belirtisi görüldüğünde nadir görünüyor olsa bile hastaların nazal septum perforasyonu açısından dikkatle değerlendirilmeleri gerekir.
Mevsimsel alerjik rinitlilerde steroid tedaviye allerjen mevsimi başlamadan günler önce başlanması ve tedavinin allerjen mevsimi boyunca sürdürülmesi önerilmektedir. Şiddetli nazal tıkanıklığı olan hastalarda tedavinin ilk birkaç günü önce topikal dekonjestan kullanılması sonra steroid kullanarak, etken maddenin distal bölgelere ulaşmasının temin edilmesi sağlanmalıdır.
Sistemik kortikosteroidler; alerjik rinitlerde ve non- allarjik rinitlerin bir çoğunda sistemik kortikosteroidler çok etkilidir. Bu durum uzun süreli tedavilerde geçerlidir. Ancak diğer medikal tedavilerin başarısız olduğu durumlarda kısa süreli tedavilerde de gerekli olabilir.
Rinitlerde sistemik steroid kullanımının üç kuralı vardır;
Sadece kısa dönem tedavi( 2 hafta)
Steroidlerin başka ilaçlarla beraber kullanımı
Semptomların kontrol altına alınmasından sonra steroid kullanımına son verilmeli.
Glokomda,herpeste, hepatitte, kronik infeksiyonlarda, ileri osteoporozlarda, yüksek tansiyonlarda ve diabetes mellituslarda kullanılmamalıdır. Rinit için sistemik steroidler çocuklarda ve gebelikte kullanılmamalıdır.
Antikolinerjik ajanlar:
Alerjik rinitlerin tedavisinde sodyum kromoglikat ve topikal steroidlerin kullanımı büyük yarar sağlamaktadır. Ancak dominant semptomun burun akıntısı olduğu durumlarda tedavi yetersiz kalabilmektedir. Bol sulu akıntının olduğu haller hasta için çok sıkıcı olmakta ve etkili bir tedavi de bulunmamaktadır.
Nazal glandlar parasempatik sinir sistemi ile innerve edildiği için topikal etkili parasempatolitik ipratropium bromide, methacoline’i inhibe ederek 6 saat süreyle nazal hipersekresyonu azaltır.
İpratropium’un burunda mono-symotomatic aktivitesi vardır ancak alerjik rinit tedavisinde sodium cromoglycate veya topikal steroidlere alternatif değildir. Gene de belirli allerjenlerin neden olduğu rinorelerde yararlı olabilir. Diğer ilaçların faydalı olmadığı rinore olgularında da ipratropium tedavisi yararlıdır. İpratropium uygulamadan sonra çok kısa sürede etkisini gösterdiğinden seyrek rinore ataklarında kullanılır.
İpratropium iyi tolere edilir. Uzun süreli tedavilerinde dahi koku duyusunda azalma, rhinitis medikomentosa, mukozal irritasyon ve taşifilaksi belirtileri görülmez. Burnun nemlendirme özelliğinde bile bozulma meydana getirmez.

İMMÜNOTERAPİ:
İmmünoterapi (İT), doğal karşılaşma sonucu alerjik hastada semptomlara yol açacak antijenlerin düşük dozdan başlayarak giderek artan dozlarda hastalara verilmesi sanatıdır. Bu işlemden amaç, hastaların allerjenlere karşı immün yanıtlarını değiştirmek ve böylece antijen ile doğal karşılaşma sonucu ortaya çıkan semptomlara engel olmaktır.
İT ilk olarak 1911 yılında Noon ve Freeman tarafından alerjik rinit (AR)tedavisi için kullanılmıştır. Klasik olarak bilinen injeksiyon İT’ye ek olarak son yıllarda nasal, sublingual ve oral İT yöntemleri geliştirilmiştir. Ayrıca peptit İT, plazmid DNA immünizasyonu gibi yeni yöntemler üzerinde çalışılmaktadır. Bunların bir kısmı etkinliği kanıtlanmamış, bir kısmı ise henüz gelişme safhasında olan yöntemlerdir.
İT’nin belki de en önemli özelliği alerjik hastalıkların doğal seyrini değiştirme kapasitesine tek tedavi şekli olmasıdır. Bununla beraber bilgisizlikten veya başka nedenlerden kaynaklanan yanlış kullanımı, birçok hastanın uygun tedavi almamasına ve tıbbi kaynakların israfına neden olmaktadır.
İT, hymenoptera (zar kanatlılar-arı gibi) alerjisi, inhalant allarjenlere bağlı allerjik rinit alerjik astım tedavisinde kullanılabilir. Bunlardan alerjik rinit ve hymenoptera alerjisinde etkinliği kanıtlanmış olmakla beraber astımdaki kullanımı halen tartışma konusudur.
Alerjik rinitde immünoterapinin klinik kullanımı: İT’nin klinik etkinliği konusunda yargıya varmak için göz önüne alınması gereken çalışmalarda aranması gereken ortak özellik bu çalışmaların çift kör, plasebo kontrollü olmasıdır. Çünkü İT’nin oldukça güçlü bir etkisi vardır. Bu metodoloji ile immünoterapinin ragweed ( Kuzey Amerika’da rastlanan bir çeşit ot), çeşitli çayır ve ağaç polenleri, ev tozu akarları ve hayvan alerjilerine bağlı allerjik rinit (AR) tedavisinde etkin bir yöntem olduğunu gösteren bir çok çalışma yayınlanmıştır. 1980-1997 yılları arsında gerçekleştirilen 43 çift kör plasebo kontrollu AR İT çalışmasının 10’unda tedavi etkisiz bulunmuş, 13 çalışma düşük etkinlik, 14 çalışma orta derecede etkinlik, 6 çalışma ise yüksek etkinlik göstermiştir. Semptom ve ilaç skorlarında plaseboya göre ortalama %45’lik bir azalma sağlanmıştır. En iyi sonuçlar çayır poleni ve ragweed duyarlılığına bağlı mevsimsel AR hastalarında elde edilmiştir. Buna karşılık diğer polenler, ev tozu akarı, hayvan allerjenleri ve küf mantarları ile ilgili veriler çayır polenleri ve ragweed kadar net değildir.
İT etki süresi: İT ile ilgili olarak yanıtlanması gereken bir diğer soru da tedavinin kesilmesinden sonra etkisinin ne kadar süre ile devam ettiği, yaşam boyu bir koruma sağlayıp sağlamadığıdır. Bu konuda bireysel farklılıklar oldukça fazla olmakla beraber uygun koşullarda 3-5 yıl yapılan İT’nin etkinliğinin uzun yıllar devam ettiği bildirilmiştir.
İmmünoterapi’de hasta seçimi endikasyonları: İT kararı vermeden önce semptomlara sebebiyet verdiği düşünülen antijenlere karşı spesifik IgE antikorları deri testleri ve/veya serolojik çalışmalarla gösterilmelidir. İT’ye karar vermeden önce hastanın semptomları ile allerjen maruziyeti arasında öykü ile direkt bir bağlantı kurulmalıdır. Örneğin yıl boyu alerjik rinit semptomları olan bir hastada duyarlılık saptansa dahi yalnızca çayır polenleri ile İT yapılması uygun değildir. Birçok allerjist özellikle mevsimsel yakınmaları olan hastalarda İT kararı vermeden önce hastaları en az bir mevsim boyunca semptomatik tedavi ile izleme görüşündedir.
Dünya sağlık örgütünün 1998 yılında yayınladığı İT raporunda AR için İT endikasyonları şu şekilde sıralanmıştır:
- Antihistaminik ve topikal ilaçların semptomları yeterince kontrol altına alamadığı hastalar
- İlaç tedavisini arzu etmeyen hastalar
- İlaç tedavisinin istenmeyen reaksiyonlara yol açtığı hastalar
- Uzun dönem ilaç tedavisini kabul etmeyen hastalar

İmmünoterapi yan etkileri ve kontraendiaksyonları: Genel olarak İT’ye bağlı istenmeyen reaksiyonlar lokal veya sistemik olabilir. Lokal reaksiyonlar genellikle sorun yaratmazlar ve soğuk uygulama ve antihistaminiklerle geçirilebilir. Hastada fazla rahatsızlık yaratmadıkça doz ayarlaması gerektirmez. Sistemik reaksiyonlar ve anaflaksi İT’nin en önemli ve en korkulan riskleridir. Sistemik reaksiyonların büyük çoğunluğu ilk 30 dakika içinde gelişir. İT’ye bağlı olarak İngiltere’de 1957-87 yılları arasında 26; ABD’de 1945-84 yıllarında 46 ölüm vakası bildirilmiştir. Bu araştırmalarda ölümle sonuçlanan reaksiyonlar ile ilgili olarak şu risk faktörleri belirlenmiştir.
Dozajlama Hatası:
Semptomatik astım: Astım semptomlarının kontrol altına alınmış olması ve solunum fonksiyon testlerinde birinci saniyedeki zorlu ekspirasyon hacminin (FEV1) öngörülen değerin % 70’inin olması,
Yüksek derecede duyarlılık,
Beta bloker kullanımı,
Yeni hazırlanmış ekstrelerin kullanımı,
Enjeksiyonların semptomların (özellikle astım semptomlarının) alevlenme döneminde yapılması,
İT esnasında bu riskler göz önüne alınmalı ve İT yapılan yerde sistemik reaksiyonlara anında müdahale edebilecek personel ve ekipman hazır bulundurulmalıdır.
Dünya sağlık örgütünün 1998 yılında yayınladığı İT raporunda kontrendikasyonları şu şekilde sıralanmıştır:
Ciddi immünolojik hastalıklar ve immün yetmezlikler,
Malignensiler
Ciddi psikolojik bozukluklar,
Beta bloker kullanımı,
Tedavi ile uyumsuzluk,
Ağır astım (FEV 1 < öngörülen değerin % 70’i),
Epinefrin verilmesi halinde (anaflaksi halinde) yan etki riskin arttıracak ciddi kardiovasküler hastalıklar (hymenoptera duyarlılığı hariç).
5 yaşından küçük çocuklar.
Gebelik: İt alan bir hasta hamile kalır ise tedaviye devam edilmeli ancak gebelik süresinde İT başlanmamalıdır.
Çocuklarda immünoterapi: Genellikle çocuklarda İT 5 yaşın altında başlanmamalıdır. Çünkü bu yaşlarda özellikle alerjik rinit ve tekrarlayan viral infeksiyonları birbirinden ayırmak güç olabilir. Öte yandan bu hastalığın erken dönemlerinde uygulanan İT’nin erişkinlere oranla daha etkili olduğunu ve hastalığın doğal seyrini değiştirebileceği bilinmektedir. Bu nedenle İT başlanırken uygun endikasyon konulmasının yanı sıra tedavi başlanacak hastalarda geç kalınmaması gereklidir.
İmmünoterapi kimler tarafından yapılabilir?
Çeşitli kaynaklar İT’nin yalnızca resmi bir alerji eğitimi almış, standartize antijenleri kullanma konusunda eğitilmiş, anaflaksi semptomlarını tanıyıp tedavi edebilen uzmanlar tarafından yapılması gerektiği konusunda fikir birliği içerisindedirler. Allerjen İT’sinin resmi alerji eğitimi almamış kişilerce uygulanması sakıncalıdır.
İmmünoterapinin güncelliğinin azalmasının sebebi şunlardır: Bugün artık elimizde çok etkili ve güvenilir antialerjik ilaçlar vardır. Aşı tedavisi daha önceki dönemlerde yani etkili ilaçların olmadığı dönemlerde zorunlu olarak bir tedavi arayışından doğmuştur.
Ender olmakla birlikte, aşı tedavisi esnasında belli bir oranda ölüme kadar varabilen çok tehlikeli anafilaktik reaksiyonlar görülebilir. Sağlık istatistiklerinin çok güvenilir olduğu Amerika ve İngiltere’de bu türden bir çok ölüm vakası bildirilmiştir. Astımlıların bir kısmı da astım atağına girebilir. Ülkemizde de zaman zaman resmi makamlarda değilse de medyada bu konuda benzer durumlar bildirilmektedir. Alerjik rinit öldürücü bir hastalık değil, tedavide kullanılan kromalinler, stereoidler veya antihistaminiklerin de öldürücü etkileri yoktur. Peki böyle bir durum için ender de olsa riskli bir yöntem kullanılmalımıdır? Nasal steroidler varken immünoterapi seçilmelimidir?
İmmünoterapi uzun zaman alan, pahalı ve eziyetli bir yöntemdir. Süresi belli olmamakla beraber 4 – 5 yıl civarı bir dönem, haftalıktan başlayıp ayda bire inen aşı enjeksiyonları gerekmektedir. Ayrıca aşı alan hastaların hemen tamamına yakını ilaç kullanmaya da devam etmektedir.
İmmünoterapide kullanılan antijenlerin sadece birkaç tanesi dışında hiçbirisinin henüz standardizasyonu sağlanmamıştır.
Hastanın sadece deri testlerine yada kan testlerine bakarak aşı kararı vermek artık günümüz koşullarında geçerliliğini yitirmiştir. Normal, hiçbir yakınması olmayan kişilerin de yaklaşık 1/3’ünün deri veya kan testlerinde herhangi bir allerjene karşı antikorları tespit edilebilmekte ancak bu durum herhangi bir anlam taşımamaktadır.
Aşıyı önerenler “tek bir alerjene” duyarlı kişilere İmmünoterapi verilmesinin yararlı bir sonuç verebileceği söylemektedir. Halbuki günlük pratikten bilindiği kadarıyla alerjik hastaların ancak çok küçük bir yüzdesi tek bir allerjene duyarlıdır. Duyarlılık genelde birden fazla sayıda allerjene aynı anda olmaktadır. Ayrıca kişinin genetik yapısı alerjik olduğundan immünoterapi esnasında dahi yeni allerjenlere karşı duyarlılık gelişebilmektedir.
Sonuç: İT alerjik rinit tedavisinde kullanılan etkin yöntemlerdendir. Halen hastalığın doğal seyrini değiştirme potansiyeline sahip tek tedavi şeklidir. Etkinliği uygun antijenlerle, uygun dozlarda, uygun sürede yapılmasına bağlıdır. Hem etkinliği hem de risklerin en aza indirilmesi bakımından uygun hasta seçimi çok önemlidir. İT yapılırken anaflaksi gibi son derece ciddi ve hayatı tehdit edebilen gerçek risklerin varlığı mutlaka akılda tutulmalı ve bu olası risklere karşı anında müdahale edebilecek personel ve ekipman sağlanmalıdır. Allerjen İT’si yalnızca bu konuda eğitilmiş uzmanlar taramalıdır.
Cerrahi Tedavi
Alerjik rinitte cerrahi tedavi üç ana başlık altında toplanır:
1. Konkalara yönelik yaklaşımlar
2. Septuma yönelik yaklaşımlar
3. Sinüslere yönelik yaklaşımlar

1. Konkalara yönelik yaklaşımlar:
Alt ve orta konkalara yönelik yaklaşımlar olarak ikiye ayrılır.
Alerjik rinitte irreversıbıl burun tıkanıklığına neden olan yapı alt konkadır. Amaç alt konkada yeterli hacim küçültmesi yaparak burun tıkanıklığını düzeltmektedir. Hacim küçültmesi yaparken anatomi bozulmamalıdır. Çünkü alınan havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve temizlenmesinde en önemli yapı alt konkadır.
Alt konkaya yönelik yaklaşımlar:
a. Outfraktür
b. Submukoz dışa kırma yöntemi
c. Kimyasal koterizasyon
d. Submukoz yada yüzeyel elektrokoterizasyon
e. Yüzeyel yada submukoz lazer tedavisi
f. Kriyoterapi
g. Radyofrekans submukoz diatermi
h. Vidian nöretkomi
i. Total konka rezeksiyonu
j. Parsiyel konka rezeksiyonu
k. Submukoz yumuşak doku yada kemik parsiyel rezeksiyonu
l. Türbinoplasti yaklaşımları.
Orta konka hipertrofillerinde paradoks orta konka yada konka bülloza gibi patolojiler osteomeatal kompleksi (OMK) tıkıyorsa cerahi girişim yapılır.
2. Septuma yönelik yaklaşımlar: orta ve alt kısımlardaki septum deviasyonlarında septoplasti girişimi ile patoloji ortadan kaldırılır.
3. Sinüslere yönelik yaklaşımlar: alerjik rinitli hastalarda mevcut mukozal ödem OMK bölgesini tıkayarak sinüzit gelişimine sebep oluyorsa muhafazakar davranarak FESS uygulanabilir.
REFERANSLAR:
1. Aktürk T. Moderatör, Çanakçıoğlu S., Kalyoncu F., İmmünoterapi mi? Farmakoterapimi? Uludağ 2000 KBBB Günleri Otorinolarengolojik Alerji, 2–5 Mart 2000, Bursa.
2. Corey J. In vitro Alergy Testing. Uludağ 2000 KBBB Günleri Otorinolarengolojik Alerji, 2–5 Mart 2000, Bursa.
3. Doğru H., Nazal polipler ve alerji, in: Doğru H., Topuz B., KBB’de Alerjik Hastalıklar, Ağustos 2001, Isparta, s. 183-196.
4. Doğru H., Nazal polipler ve alerji, in: Doğru H., Topuz B., KBB’de Alerjik Hastalıklar, Ağustos 2001, Isparta, s. 68-74.
5. Döner F., Alerjik Rinit Hastalarda Rinosinüzit., İn: Doğru H., KBB’de Alerjik Hastalıklar, Ağustos 2001, Isparta, 57-68
6. Gedikli O., Alerjik Rinitte Cerrahi Tedavi, İn: Doğru H., KBB’de Alerjik Hastalıklar, Ağustos 2001, Isparta, 197-206.
7. Kalaycı C. Ö., alerjik Rinit Patogenezi, in: Önerci M. Editor. Rinitler : Kutsan ofset; 1999, s. 29 – 43 L1>Gerek M. Alerjik Rinitte Nazal Sitoloji, in: Önerci M editor. Rinitler: Kutsan Ofset; 1999, s. 61-62.
8. Kalaycı C. Ö. Alerjik rinit tedavisinde immünoterapi. İn: Önerci M editor. Rinitler: Kutsan Ofset; 1999, s. 199-208
9. Kalyoncu A. F. Mevsimsel ve perennial alerjik rinit. İn: Önerci M editor. Rinitler: Kutsan Ofset; 1999, s. 199-118
10. Karaşen M. Alerjik rinit fizyopatolojisi. İn: Doğru H., Topuz B., KBB’de Alerjik Hastalıklar, Ağustos 2001, Isparta, 75-80
11. Karcı B. Alerjik mantar sinüzitleri. İn: Doğru H., Topuz B., KBB’de Alerjik Hastalıklar, Ağustos 2001, Isparta, 57-68
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
allerjik, rinit

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Allerjik deri hastalıkları уυѕυƒ Cilt Hastalıkları 1 09-11-2008 14:43


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:03 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628