Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Tıp

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Akciğer Rezeksiyonları I;

Tıp


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-24-2008, 16:55   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Akciğer Rezeksiyonları I;

Akciğer Rezeksiyonları I;

Akciğer Rezeksiyonları I;


AKCİĞERİN CERRAHİ ANATOMİSİ, CERRAHİ PRENSİPLER VE PNÖMONEKTOMİ
Bronkopulmoner Segmetler:
Sağ tarafta üç, solda iki lob olmasına rağmen her iki akciğer temelde birbirine çok benzer. İngiltere Toraks Derneğinin sınıflandırmasına göre bronkopulmoner segmentlerin dağılımı aşağıda gösterilmiştir:

Sağ Akciğer:

Üst lob: (1) Apikal, (2) posterior, (3) anterior.

Orta lob: (4) Lateral, (5) medial.

Alt lob: (6)Apikal, (7) mediobazal (kardiyak), (8) anterobazal, (9) laterobazal, (10) posterobazal.

Sol Akciğer:

Üst lob: (1) Apikal, (2) posterior, (3) anterior, (4) lingula üst divizyonu, (5) lingula alt divizyonu.

Alt lob: (6)Apikal, (8) anterobazal, (9) laterobazal, (10) posterobazal.
* Sol akciğerde 7 olarak numaralandırılan segment yoktur.

Her iki üst lobda da anterior, apikal ve bazal olarak adlandırılan üç segment vardır. Sağ tarafta segment bronşları lober bronştan trifürkasyon yaparak dallanır. Solda ise lober bronştan önce lingula divizyonlarına giden bir apikoposterior bronş, daha sonra anterior segment bronşu ayrılır-dallanır, son olarak apikal ve posterior segment bronşları bifurkasyon yaparak dallanır.

Sağ orta lob bronşu, intermedier bronşun bir dalı olarak öne doğru uzanır. Bununla birlikte solda orta lobun karşılığı olan linguler segmentlerin bronşu üst lob bronşundan ilk ayrılan dal olarak öne ve aşağıya doğru uzanır.

Her iki taraftafi alt lob bir apikal ve üç bazal segmentten oluşmuştur. Bunlara ek olarak sağ tarafta bronşu alt apikal segment ve bazal divizyon arasından ayrılan kardiyak segment yeralır.

Sağ üst lob ile orta lob arasında kalan bronş intermedier bronş olarak adlandırılır.

Pulmoner Damarlar:
Her segment kendine ait arter, ven ve bronşu olan bir ünitedir. Segmental arterler bronşa çok yakın, genellikle superior veya lateralinde iken, segmental venler ise genellikle drene ettikleri segmentlerin arasında (intersegmenter) yeralırlar. Segmentler birbirinden zayıf bir bağ dokusuyla ayrılır, intersegmental düzlemden bronş veya arter geçmez. Bu sık olarak görülen paterndir, farklı derecede varyasyonlar nadir olmadığından lober veya segmental rezeksiyon yapılırken disseksiyon esnasında dikkatli olunmalıdır.

Akciğer pulmoner dolaşımın yanısıra sistemik dolaşımdan da kanladığından ana pulmoner arterin bağlanmasıyla bile nekroze olmayabilir. Bronşial arterler üst interkostal arterlerden veya inen torasik aortadan kaynaklanırlar ve bronşnlara çok yakın olarak seyrederler. Bronşektazi gibi uzun süren kronik enfeksiyon durumlarında ileri derecede dilate olurlar. Bronşial venler sistemik ve pulmoner venöz sisteme drene olurlar.

Akciğer rezeksiyonu esnasında aşağıdaki önemli noktalar akılda tutulmalıdır.
1. Sağ üst lobun orijini karinaya çok yakındır. Hatta bronkoskopi esnasında sağ üst lob girişi ile karinanın çeneden uzaklığı neredeyse aynı olarak ölçülebilir.
2. Orta lob ve sağ alt lobun apikal segmenti intermedier bronştan birbirlerine karşı karşıya duracak şekilde çıkar. Bu sağ alt lobektomi esnasında apikal segment bronşunun korunması açısından önemli bir durumdur.
3. Orta lob sağ superior vene drene olduğundan, üst lobektomi esnasında bu dalın korunmasına özen gösterilmelidir.

Cerrahi Yaklaşım:
5. kot yatağından yapılan posterolateral torakotomi tüm akciğer rezeksiyonlarında en iyi eksposurü sağlar, hilusa önden ve arkadan ulaşılabilir ve disseksiyonun zor olduğu durumlarda uzatılabilir. Yüzün aşağıya dönük olarak tutulması, hilusa önden yaklaşmayı engellediğinden ve pulmoner venin erkenden klemplenmesini imkansız hale getirdiğinden artık kullanılmamaktadır.

Disseksiyon sıralaması:
Akciğer kanseri için yapılan tüm rezeksiyonlarda önce ilgili lob veninin bağlanması tümör embolizasyonunu önleyeceğinden önerilir. Bu aşamadan sonra hangi hiler yapının bağlanacağı fazla önem taşımaz. Ancak yoğun balgam veya hemoptizi gibi durumlarda bronş bağlanıp kesilemezse en azından klemplenmelidir. Anestezi tekniğindeki tüm gelişmelere rağmen sekresyonların kontrolünü anestezistin becerisine yüklemek doğru değldir, ancak değişik tipte entubasyon tüpleri veya blokerlar yardımcı olabilir. Bu gibi durumlar dışında bronş en son kesilir.

Ana pulmoner arter ve venlerin ayrılması:
Gerek arter gerekse de venler frajil ve kolay zedelebilir olduğundan rezeksiyon esnasında pulmoner damarların kontrolü ve diseksiyonu zordur. O'Shaugnessy'nin right angle klempi veya Crafoord'un eğri koarktasyon klempi damarların dönülmesinde kullanışlı ve güvenli enstrümanlardır.

Tüm pulmoner arterler venler ve dalları bir fasya kılıfı ile kaplıdır. Fasya ince ve dişli bir forsepsle ( Stille forsepsi en ideali) nazikçe kadırılıp makasla kesilmelidir. Böylece damarların preparasyonu ve kesilmesi dah kolay ve güvenli olarak yapılabilir. Proksimal tarafa çift bağlama konulmalıdır. Her iki lgasyonun arası en azından 1 cm olmalıdır, eğer bu mümkün olmazsa Satinsky klempi konularak kesilir ve 4/0 mersilen sütür ile kontinü olarak dikilir. Kullanılan ligasyon materyali ince olduğunda damarı kesebileceğinden yeterince kalın olmalıdır. No 1 mersilen önerilebilir. Damarın distaline yapılacak ligasyonlar tüm dalları içine alacak şekilde multible olabileceği gibi, damarın üzeine de konulabilir. Alternatif olarak distal ligasyon için yeterince mesafe sağlanamazsa damar klemplenip kesilebilir. Ligasyonlar düğümlenirken asistan akciğeri bir miktar serbest bırakmalıdır.

Lober pulmoner arter ve venlerin diseksiyonu:
Pulmoner arterin bir dalı üzerinde ligasyon yapılırken düğümün ana damarı yukarı doğru çekecek şekilde olmamasına özen gösterilmelidir aksi takdirde düğüm kayabilir.

Bazen bir arter dalının mobilizasyonu çok zor olur. Şekilde gösterilen yöntem bu gibi durumlarda problemin üstesinden gelmeyi sağlar.

Lober pulmoner arter ve venlerin diseksiyonu:
Pulmoner arterin bir dalı üzerinde ligasyon yapılırken düğümün ana damarı yukarı doğru çekecek şekilde olmamasına özen gösterilmelidir, aksi takdirde düğüm kayabilir.

Bazen bir arter dalının mobilizasyonu çok zor olur. Şekilde gösterilen yöntem bu gibi durumlarda problemin üstesinden gelmeyi sağlar.

Bronş kapama yöntemleri:
Bronşu kapamak için birkaç yöntem vardır ancak bunların hiçbiri bronkoplevral fistül gelişimini tamamen önlemez. Amerikan otomatik stapleri (auto suture TA 30) artan oranda kullanılmakta ve bronş kapanmasında hızlı ve güvenilir bir yöntem olarak görülmektedir.

Bronşial stumpun uzun bırakılması bronkoplevral fistül gelişiminde önemli bir faktördür. Bu nedenle bronş trakea veya ilgili lober bronkusa yakın olacak şekilde kesilmelidir.

Cerrahın tercih ettiği teknik, tutma yeri kranyale dönük olacak şekilde bronşa Brock klempi koymaktır, böylece C şeklindeki kıkırdak konkavitesinin karşısına membranöz kısım getirilmiş olur. Klemp ana bronşu daraltacak şekilde konulmamalı ve anestezistin tüpü sıkıştırılmamalıdır. Bronş bistüri ile kesilmeli, stump figür 8 de gösterildiği gibi No 2 atravmatik SWG ile tek tek dikilmelidir. Sol pnömonektomilerde iğne eğri olabilir, ancak diğer tüm rezeksiyonlarda düz iğne kullanımı eğri iğne kullanımından daha rahattır. Tüm sütürler konulduktan sonra klemp dışarı çıkarılır ve sütürler düğümlenir. İplerin düğümden sonraki kısımları komşu yapıların perforasyonuna ( sağ pnömonektomi sonrası özafagus, sol pnömonektomi sonrası ise pulmoner arter) neden olabileceğinden kısa kesilmelidir. En iyisi 3 düğüm koyup üçüncü düğümden hemen sonrasını kesmektir. Stumpun kapandığı; toraksa serum fizyolojik konulup, anestezist tarafından akciğerlerin şişirilmesi ile hava kaçağı olup olmadığına bakılarak anlaşılır.

Açık teknik:
Bronşun distaline bir klemp konur, kesilip ayrıldıktan sonra atravmatik 3/0 etibond sütürlerle tek tek kapatılır. Sütürler basit olabileceği gibi figür 8 de anlatıldığı gibi de olabilir. Bronşun membranöz arka duvarı çok ince olduğundan buraya konulan sturler bağlanırken dikkatli olunmalıdır. Anestezi cuff'ı şişirilmiş bir tüple karşı akciğere verilmelidir, bu şekilde anestetik gazlarınserbest kalması önlenir.AMELİYATLAR
Pnömonektomi:
Standart pnömonektomide pulmoner damarlar perikard dışında bağlanır ve paratrakeal, pretrakeal, preözefagial lenf nodlarından tutulmuş olarak görülenler çıkarılır. Ekstended radikal pnömonektomide damarlar perikard içinde bağlanır ve lenf ganglionları yukarıda anlatıldığı gibi çıkarılır. Bu ekstended operasyonlar aort arkının interpozisyonundan dolayı solda daha sınırlıdır. Operabiliteye inspeksiyon ve palpasyonla karar verilir, son karar perikard açılana ve hiler diseksiyonu yapılana kadar verilemeyebilir. Mediastinal lenf nodu tutulumu incelenmeli ve pulmoner arter ve veni bağlamak için perikardın açılıp açılmayacağına karar verilir. Karaciğer metastazlar açısından palpe edilmeli ve gerekirse diyafragm açılmalıdır.

İnoperabilite kriterleri aşağıda sunulmuştur:
1. Tümörün aortadan veya superior vena cavadan ayrılamaması
2. Tümörün trakea alt ucundan ayrılamaması
3. Tümörün pulmoner venler boyunca sol atriuma yayılması
4. Tümör pulmoner arter boyunca büyümüş ve solda duktus arteriozus, sağda vena cava superioru
5. Tümörün vertebral korpustan ayrılamaması
6. Özefagus mukozası tutulumu (sadece kas tutulumu varsa hasta operabldır).

Sol Standart Pnömonektomi (Extraperikardiyal):
Sol ana bronş pulmoner arterin altında ve arkasındadır, superior pulmoner ven pulmoner arterin hemen aşağısında ve bronkusun önündedir, inferior pulmoner ven bunların hemen altındadır.

5. kostanın üst kenarından periost ayrılır. Kot yatağı kesilerek plevral kavite açılır. Akciğerin apeksi mobilize edilir ve çöktürülür. Böylece arkus aorta ve hilus kolayca görülür. Eğer akciğer göğüs duvarına yapışıklıkların olduğu yerlerden extraplevral olarak olarak serbestlenebilir. Burada dikkatler arkus aorta ve üst ve arka dallarının korunmasına yönelmelidir. Superior veya inferior pulmoner venler tümörün pozisyonuna göre önce bağlanır.

Superior pulmoner vene akciğerler arkaya çekilerek önden ulaşılır. Plevra ve venin etrafındaki adventisya kesilerek ven hemen arkasındaki arterden ayrılır. Daha sonra venin proksimal kısmına çift ligasyon yapılarak kesilir, distale tek bağlama veya klemp konur.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
akciğer, rezeksiyonları

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Akciğer absesi Yaso Tıp 0 09-24-2008 16:45
Akciğer Tümörleri Yaso Tıp 0 09-24-2008 16:44
Akciğer kanseri kan testiyle teşhis edilebilecek Yaso Sağlık - Genel 0 08-08-2008 11:44
Dünyanın ilk akciğer kanseri aşısı üretildi Yaso Sağlık - Genel 0 06-25-2008 12:26
Akciğer kanserine karşı meyve sebze Yaso Bayanlara Özel Haberler 0 03-05-2008 16:25


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:57 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628