Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Tıp

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

üst solunum yolu enfeksiyonu

Tıp


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-25-2008, 20:39   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart üst solunum yolu enfeksiyonu

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU (ÜSYE)
Dr. Coşkun Çeltik
Üst solunum yolu, ağız ve burundan başlayarak farinks, larinks ve trakeadan oluşmaktadır. Bu hava yolunu ilgilendiren herhangi bir patolojik durum aynı zamanda bu yollarla ilişkili olan paranazal sinüsler, orta kulak, tonsil ve adenoid doku ve epiglot gibi dokuları da ilgilendirir. Çocuklarda en sık görülen enfeksiyon hastalığı üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu nedenle iyi irdelenmesi gerekmektedir.
ÜSYE’de tutulan bölgeye göre; ateş, burun akıntısı, nazal konjesyon, öksürük, hapşırık, inspiratuar stridor, supraklaviküler ve suprasternal retraksiyonlar gibi semptomlar görülebilir.
ÜSYE’de çoğu kez etken, virüslerdir ve bu hastalıkların çoğu antibiotiksiz, semptomatik tedaviyle düzelir. Beslenme bozuklukları (PEM), immun yetmezlik (özellikle hücresel), preterm veya SGA doğum, kış mevsimi, kötü sosyoekonomik durum, kreş, okul vb kalabalık ortamlarda yaşama, biberon, emzik kullanma, erkek cinsiyet, GER bulunması, konjenital anomaliler ve hava kirliliği (sigara, sis, eksoz dumanı, elektrik ocağı, katalitik sobalardaki NO2 (Endothelial contracting derivated factor), allerjik hastalıklar gibi sebepler predispozan faktörleri oluştururlar. Normal bir çocukta yılda 3-6 kez ÜSYE gözlenmesi doğaldır.

AKUT RİNİT (A. RİNOFARANJİT = A. NAZOFARANJİT)
= Soğuk algınlığı/Nezle-Grip)

En sık etken Rinovirüs’tür. (diğer virüsler; koronavirüsler, RSV, adenovirüsler, parainfluenza, influenza (grip)). Ateş, baş ağrısı, burun akıntısı (önce sulu (mükoz) daha sonra mükopürülan), hapşırık, iştahsızlık, halsizlik, hafif kusma ve ishal gözlenebilir. Semptomlar hafiftir. 4-5 gün içinde semptomlar daha da hafifler ve kendiliğinden geçer. Tedavi semptomatiktir. Eğer ateş yüksek seyirliyse veya düştükten sonra tekrar yükseliyorsa, semptomlar şiddetleniyorsa bakteriyal bir enfeksiyon veya eşlik eden bir komplikasyon düşünülmelidir;
*Bakteriyal etkenler: Çoğunlukla A grubu streptokoklar, nadiren Corynebacterium diphtheriae, Mycoplazma pneumoniae, Neisseria meningitidis, N. Gonorrhoeae etken olabilir. Sekonder bakteriyal enfeksiyondaki etkenler en sık olarak Haemophilus influenzae, pnömokok, stafilokoklardır.
Özellikle 3 yaş altında streptokokların yaptığı ÜSYE sıktır. Bu duruma streptokokozis denir. Yüksek ateş, müko-pürülan burun akıntısı (koyu yeşil), perioral bölgelerde küçük apseciklerle karakterizedir.
*ÜSYE’de diğer komplikasyonlar: Otitis media, Sinüzit, Pnömoni, Bakteriyemi ve Menenjittir.
Ayırıcı tanıda poliomyelit, hepatit ve bir çok viral döküntülü hastalığın prodromal dönemi ÜSYE belirtileri ile başladığı için bu hastalıklar mutlaka ekarte edilmelidir. Kanlı, mükopürülan nazal sekresyonlarda burun difterisi, yabancı cisim veya lokal tahriş akla gelmelidir. Yabancı cisimde olay genellikle tek taraflıdır. Ayrıca bu durum yenidoğan döneminde olursa konjenital sifiliz, koanal atrezi de düşünülmelidir. Bilateral koanal atrezide nazal konjesyon yanısıra ağlayınca düzelen siyanoz tipiktir. (ağlayınca siyanozun arttığı durum konj. kalp hastalıkları!!!)

ADENOİD VEGETASYON VE ADENODİT
Adenoid doku Waldayer halkasının [tonsilla pharyngea, tonsilla tubaria (Gerlach bademciği), tonsilla palatina (Lusecka’nın bademciği = adenoid) ve tonsilla lingualis] bir parçasıdır. 3-4 yaşlarında maksimum büyüklüğüne ulaşır ve puberteye kadar giderek küçülür ve atrofiye uğrar. Tekraralayan ÜSYE’ler sırasında bu dokular büyür. Eğer obstrüksiyon oluşturacak boyutta büyürse adenoid vegetasyondan bahsedilir. Bu çocuklar burundan nefes almakta güçlük çektikleri için ağızları sürekli açıktır, uyurken horlarlar ve rinolali (nazal konuşma) şeklinde konuşurlar. Büyük adenoidler ağız içinden parmağımızla kolayca palpe edilebilir. Tedavide dekonjestanlar, burun damlaları ve lokal antienflamatuarlar kullanılabilir.

Rinolali yapan sebepler;
Adenoid vejetasyon, difteri vb’e bağlı yumuşak damak paralizileri, nazofarinks tümörü (adölesanlarda ve genç erişkinlerde daha sık olup, tekrarlayan abondan burun kanaması ve rinolali ile kendini belli eder), travma veya konjenital deformitelerle nazal hava yolunun obstrüksiyonu.

KRONİK RİNİT:
Burun akıntısının sürekli devam etmesidir. Zaman zaman akut hecmeler görülebilir. Kronik rinitli bir çocukta allerji, nazal polip, kronik sinüzit, kronik adenoidit, nazal difteri, yabancı cisim, septum deviasyonu, konjenital malformasyonlar, immun yetmezlikler, doğumsal sifiliz ve kronik nazal dekonjestanların kullanımı araştırılmalı, risk faktörleri belirlenmelidir.
Nazal polip ödemli mukozadan kaynaklanır. Nazal polip saptanan her çocukta allerji, kistik fibrozis ve nazofarinks tümörleri mutlaka araştırılmalıdır.
Kistik fibrozisli çocukların %25 kadarında Nazal polip saptanır. Bu hastalarda gelişme geriliği, malabsorbsiyon ve akciğer semptomları dikkat çekicidir.

NAZOFARİNGEAL VEYA RETROFARİNGEAL APSE
(Littre’nin lenfatik drenajının apsesi)

Daha çok çocukluk çağında gözlenir. Tipik olarak ateş, ağzını açamama, yutkunamama, salivasyon (ağızdan salya akması), ağızda kötü koku ve tortikolis ile karakterizedir. Özellikle 3-4 yaşından küçük çocuklarda KBB enfeksiyonlarında lenfatik drenajın retrofaringeal bölgeye olması nedeniyle bu bölgede apse gelişmesi kolaydır. Apse derin boyun fasialarının arasında kafa kaidesinden T1-T2 seviyesine kadar uzanır ve hemen arkadaki “danger space” diye adlandırılan prevertebral boşluk ile komşuluktadır. Apse rüptüre olup, bu boşluğa ilerlerse mediasten, hatta koksikse kadar giden enfeksiyon gelişebilir. Ancak bu nadir bir durumdur. Ayrıca apsenin büyümesiyle hava yolu obstrüksiyonu gelişebilir. Etken çoğunlukla anaeroplardır. A grubu beta-hemolitik streptokok, staf. aureus, H. İnfluenza da saptanabilir. Tanı farinks arka duvarının palpasyonuyla veya lateral boyun grafisiyle konulabilir. Ancak palpasyon rüptür riski nedeniyle tehlikeli olabilir. Tedavide Trendelenburg pozisyonunda apse drenajı ve antibiyoterapidir.

AKUT TONSİLLİT (ANJİN, FARANJİT)

Etkenler %40 viral, %15-30 bakteriyeldir. %30 vakada etken izole edilemez.
Virüsler: Rinovirüsler, Koronavirüs, Adenovirüs, Herpes simpleks virüs, influenza (tip A ve B), parainfluenza, Koksakivirüs, Ebstein barr virüsü, CMV, Human herpes virüs tip-6 (HHV-tip 6) vs.
Bakteriyel: Streptococcus pyogenes (A grubu beta-hemolitik streptokok), damlacık enfeksiyonu şeklinde veya kontamine su ve gıdalarla bulaşır.
C ve G grubu beta-hemolitik streptokoklar (kontamine besinlerle bulaşır. Daha çok adölesanlarda görülür. Kronik enfeksiyon yapabilir, ancak ARA gibi komplikasyonlara yol açmaz),
Miks anaerop enfeksiyon (Vincent anjini),
Diğer; Corynebacterium diphtheriae, Arcanobacterium hemolyticum (Corynebacterium hemolyticum), Myocoplazma, Yersinia pestis, Clamydia vs.
İmmun direnci bozulmuş bireylerde Candida, Histoplazma ve Kriptokoklar, HIV de etken olabilir.

Bakteriyel enfeksiyon en sık A grubu beta-hemolitik streptokok ile oluşur ve kış aylarında görülme insidansı %50’lere ulaşır. Bu bakteri asemptomatik kişilerin boğaz mukozasında da kolonize halde bulunabilir. Bu bakterilerin fimbrialarında bulunan M proteini fagositozu bozarak önemli virülans faktörü olarak etki eder, ayrıca eritrojenik toksin (A,B,C), streptolizin (O ve S-hemolizinler), streptokinaz (A,B), difosfopiridinnükleotidin, deoksiribonükleaz (A,B,C,D), proteinaz, esteraz ve hiyalüronidaz gibi ekstrasellüler toksinleri mevcuttur ve dokuya invazyon yaparlar. Bakteriyel enfeksiyonda hafif veya ağır formlar gözlenebilir. Ağır formada orofarinks ve tonsiller ileri derecede hiperemiktir. Tonsiller hipertrofik ve üzerlerinde eksuda, kript görülebilir. Uvula çoğu kez şiş ve kızarıktır ve yumuşak damakta peteşiler dikkat çeker. Boyun bölgesinde ağrılı LAP’lar saptanır. Ateş, halitozis, yutma güçlüğü, baş ağrısı, karın ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, kusma gibi semptomlar eşlik eder. Bazen mezenter lenfadenit gelişebilir ve akut batın tablosunu taklit eden ağrılar olabilir. Hafif formada viral faranjit bulguları mevcuttur. Öksürük ve nezle gibi semptomların olmaması bakteri-viral etken ayrımında önemlidir. Laboratuarda lökositoz ve sola kayma mevcuttur.
A grubu beta-hemolitik streptokok’ların eritrojenik toksini ile kızıl tablosu oluşur. Bu hastalıkta akut tonsillit tablosuna ilaveten, tüm vücutta kaz derisi gibi ufak makulopapüler döküntü (kızıl renk), peroral solukluk, Pastia çizgileri, beyaz/kırmızı çilek dili bulunması tipiktir.
Viral faranjitlerde çoğu kez klinik hafif ateş, boğazda hafif veya orta derecede ağrı ve gıcıklanma hissi şeklinde başlar. Bu belirtilere burun akıntısı, öksürük eşlik eder. Yüksek ateş, üşüme, titreme, halsizlik ve myalji gibi şikayetler pek yoktur. İnfluenza (Grip) virüsüyle gelişen ÜSYE’de bu sayılan sistemik belirtilerin görülmesi tipiktir, ancak boğazda hiperemi dışında pek bulgu yoktur. Eksuda, ağrılı LAP saptanmaz.
Rinovirüsler genelde sitopatik değillerdir. Bunlarda sistemik bulgular gözlenmez. Buna karşın Adenovirüs, Koksakivirüs, EBV, Herpes ve CMV gibi virüsler sitopatiktir ve dokuya invazyon gösterirler. Bu nedenle semptomları da daha şiddetli olur. Adenovirüslerde ateş, halsizlik, üşüme, titreme, myalji gibi sistemik bulguların yanısıra folliküler tip konjonktivit, GİS bulgularının eşlik etmesi ve laboratuarda lökositoz, CRP ve sedimantasyon (ESR) artışı tipiktir.
Ebstein Barr virüsüne bağlı oluşan enfeksiyon mononükleozda hastaların çoğunda sistemik bulguların yanısıra eksüdatif farenjit mevcuttur. Tonsillalar üzerindeki pseudomembranlar dikkat çekicidir. Ayrıca servikal ve yaygın LAP, hepatosplenomegali saptanabilir. Bazen bu tablo CMV ile de oluşabilir. Serolojik tetkikler ayırıcı tanıda yardımcıdır. Her iki hastalıkta da penisillin türevleri (ampisillin vs) kullanıldığında makülopapüler döküntünün çıkması patognomoniktir.
Herpes virüsleri ve koksakivirüslerde ağız içinde veziküller ve aftlar dikkat çekicidir. Bu hastalık yüksek ateş ile başlar, rinore ve boğaz ağrısı eşlik eder. Koksaki A’nın neden olduğu tabloya Herpanjina ismi verilir. Koksakivirüslerdeki veziküller orofarinkste lokalize iken, herpes virüslerinin neden olduğu hastalıkta veziküller tüm ağız mukozası içinde ve dudaklarda yaygın şekildedir.
Ayırıcı tanıda en önemli husus etkenin bakteriyel olup olmadığıdır. Hastanın 5-15 yaşlarında olması, kış veya ilkbaharda saptanması, boğaz ağrısı ve ateşin ani başlaması, tonsillofaringeal dokunun hiperemisi ve hipertrofisi, eksudaların tesbit edilmesi, ödemli uvula, yumuşak damakta peteşiler, kızıl benzeri döküntü, ağrılı servikal LAP bulunması A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonunu düşündürür. Konjonktivit, nezle, öksürük gibi semptomların bulunması streptokokal etyolojiden uzaklaştırır. Ancak bu bulguların hiç biri spesifik olmayıp altın standart boğaz kültürüdür. Boğaz kültürü steril ekivyon ile ağız içinde hiçbir yere değdirmeden her iki tonsil ve farinks duvarından alınmalıdır. Sürüntü koyun kanlı agara ekildikten sonra 35-37 0C’de 18-24 saat süreyle enkübe edildikten sonra değerlendirilmelidir. Bu işlemden sonra 24 saat daha oda ısısında bekletilmesi üreme olasılığını artırmaktadır. A grubu beta-hemolitik streptokokları diğer beta hemoliz yapanlardan ayırmak için kullanılan test basitrasin inhibisyon testi veya gruba özgü hücre duvarı karbonhidrat antijenlerinin gösterilmesidir.
Hızlı test yöntemleri (Culturette, Directijen, Streptozym) çabuk sonuç veren ve pozitif çıktığında duyarlılığı yüksek testlerdir, ancak pahalı olmaları dezavantajdır. Üstelik yanlış negatif çıkması tanıyı ekarte etmediği için bu durumda kültür alınmasını gerektirir. Antistreptolizin-O (ASO) testi, streptokok enfeksiyonundan 15-20 gün sonra pozitifleşen bir testtir (>200 Todd Ü). Yalancı negatiflikleri mevcuttur.
Agranülositozda da tonsillerde membranöz görünüm olacağı için ayırıcı tanıda bu da düşünülmelidir. Ayrıca yeni tonsillektomi geçirenlerde de yalancı memebran görünümü mevcuttur.
Tedavi: Çocukluk yaş gruplarında A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının erken tedavisinin (≤ 9 gün) ARA’yı önlediği bildirilmiştir. AGN için bu durum belirlenememiştir.

1. seçenek: Penisillin
* Penisillin G -Kristalize penisillin G (İV) 100-400.bin IÜ/kg)gün 4-6 doz
-Prokain penisillin G (İM) 25000-50.000 IÜ/kg/doz 1-2 doz
*Penisillin V (PO): (25-50 mg/kg/gün) 125-500 mg/gün 3-4 dozda (10 gün süreyle)
*Benzatin penisillin (Depopen.-İM)
<27 kg; 600.000 IÜ. >27 kg; 1.200.000 IÜ.
*Ampicillin ve Sulbactam (50+25 mg/kg/gün 2 dozda)
*Amoksisillin ve Klavunat (40+ mg/kg/gün 2-3 dozda)
2. seçenek: Makrolidler
Eğer penisilline karşı aşırı duyarlılık sözkonusu ise birinci seçenektir. Bu grup iyi seçenek omakla birlikte GİS şikayetleri yapması ve dirençli vakaların bildirilmiş olması dezavantajıdır.
*Eritromisin 30-40 mg/kg 3-4 dozda, 10 gün
*Azitromisin 10 mg/kg/gün tek dozda (aç) 3-5 gün
*Klaritromisin 15 mg/kg/gün 2 dozda 10 gün

3. seçenek: Sefalosporinler
Birinci ve ikinci kuşak sefalosporinler tercih edilir. Bunlar arasında sefaleksin, maksiporin, sefuroksim, sefaklor, sefprozil, sefixim ensık kullanılanlarıdır.

Sulfonamidler, co-trimaksazol, tetrasiklin gibi bakteriostatik antibiotikler direnç gelişebileceği sebebiyle kontrendikedir.

KRONİK TONSİLLİT:
Kronik tonsillit, akut enfeksiyonun tekrarlaması sonucunda gelişir. Beraberinde sinüzit, otit saptanabilir. Klinikte boğaz kuruluğu, boğazda gıcıklanma ve buna bağlı kuru öksürük, akut hecmelerde hafif ateş saptanır. Farinks arka duvarında kılcal damarlar belirginleşmiş, mükopürulan akıntı görülebilir. Lenfoid dokunun hiperplazisi sonucunda tonsiller ve adenoidler hipertrofiktir. Servikal >2cm LAP saptanır. Zaman zaman tonsiller üzerinde eksuda ve kriptler görülebilir. Bu hastalarda boğaz kültürlerinde çoğu kez A grubu beta hemolitik streptokoklar izole edilir. Tedavide tekrarlayan Benzatin penisillin enjeksiyonları ve aynı gün 4 gün süreyle rifampisin (20 mg/kg/gün) veya 10 gün süreyle Klindamisin (20-30 mg/kg/gün) faydalıdır.
Semptom yoksa A grubu beta-hemolitik streptokok taşıyıcılarını tedavi etmeye gerek yoktur. Kronik tonsillit bulguları mevcutsa o zaman tedavi verilir. Tonsillektominin bakteri eradikasyonunda bir çözüm olduğu önerilmişse de kesin çözüm değildir. Bu organlar RES’te savunmada görevli oldukları için 5-7 yaşından önce zorunlu endikasyon yoksa alınması önerilmez. Tonsillektomi endikasyonları; rekürren akut veya kronik tonsillit, tonsillit ataklarının tekrarlayan otit ve sinüzite yol açması, peritonsiller apse, beslenme ve büyümeyi engelleyen tonsillit durumu, solunumu engelleyecek derecede obstrüktif hipertrofik tonsiller ve tonsile ait tümörler (en sık lenfoma gözlenir. Enfeksiyon bulguları olmaksızın tek taraflı büyük tonsil Lenfomayı düşündürür.)

OTİTİS MEDİA

Otitis media çocukluk çağında oldukça fazla görülen bir durumdur. Hatta her çocuğun hayatı boyunca en az bir kez otit atağı geçirdiğine dair yayınlar vardır. 6 yaşından sonra görülme sıklığı giderek azalır. Sekratuar (Seröz) otitis media veya süpüratif (efüzyonlu) otitis media olmak üzere iki tipi vardır. Seröz otitis medianın en önemli sebebi Östaki borususnun disfonksiyonudur. Bazen süpüratif otit sonrasında da gelişebilir. Yarık damak, kistik fibröz ve Down sendromu olan çocuklarda insidansının yüksek olduğu saptanmıştır. Dekonjestanlar, burun damlaları ve ambroksol gibi ilaçlardan fayda görebilir. Sürüratif otitis medianın sebebi ise %80-85 olguda bakterilerdir. 5 yaşın altında genellikle H. İnfluenza, tüm çocuklukta ise pnömokoklar en sık etkenlerdir. A grubu beta hemolitik streptokoklar, stafilokoklar, gram negatifler (özellikle yenidoğan ve immun supresiflerde), moreksella kateralis de etken olabilir. Virüslerden en sık parainfluenza, influenza ve adenovirüs sorumludur. Klinikte orta derecede ateş, ÜSYE bulguları, kulak ağrısı, huzursuzluk gibi şikayetler saptanır. Tedavide antibiotikler, dekonjestanlar, burun damlaları kullanılır.

SİNÜZİT
%50 kadarı viral, %50 kadarı bakteriyaldir. Viral enfeksiyonla seyreden genellikle rinosinusit şeklindedir. Uzun süren ÜSYE’den sonra sinüzit gelişmesi sıktır. ÜSYE’deki virüsler ve Otitteki bakteriyal etkenler sorumludur. Akut sinüzitte semptomlar daha şiddetlidir. Ateş, öksürük, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, postnazal akıntı tipiktir. En kesin tanı yöntemi sinüs tomografisidir. Direkt radyografi yanıltıcı olup, kısmen faydalıdır. Eğer 4mm üzerinde mukozal kalınlaşma görülürse bakteriyel enfeksiyon leyhinedir. Kronik sinüzit durumu varsa mutlaka buruna ait bir patoloji, kronik hastalıklar ve allerji araştırılmalıdır. Tedavi otite benzerdir.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 09-25-2008, 20:47   #2
 
endcastle13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 1.208
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 522
endcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond reputeendcastle13 has a reputation beyond repute
Standart

emegine saglık...
__________________
avril9izni1yf9yi5au9
endcastle13 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
enfeksiyonu, solunum, yolu, Üst

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Genital Herpes (HSV Enfeksiyonu) Yaso Kadın Hastalıkları Ve Sorunları 0 09-25-2008 10:26
Vajinal Mantar Enfeksiyonu Yaso Kadın Hastalıkları Ve Sorunları 0 09-24-2008 17:24
Klima solunum yolu enfeksiyonlarını tetikliyor Yaso Sağlık - Genel 0 07-23-2008 12:41
Kulak enfeksiyonu geçirmişse emzik vermeyin Yaso Sağlık - Genel 0 06-20-2008 13:54
Dışkapı Hastanesi'nde hastane enfeksiyonu Korax Yurttan Haberler 0 02-15-2008 00:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:23 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628