Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Türk Dili ve Edebiyat

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Bir yargıyı tam olarak ifade eden sözcük yada söz öbeklerine cümle denir.Cümlenin yar

Türk Dili ve Edebiyat


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-02-2008, 19:30   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bir yargıyı tam olarak ifade eden sözcük yada söz öbeklerine cümle denir.Cümlenin yar

Bir yargıyı tam olarak ifade eden sözcük yada söz öbeklerine cümle denir.Cümlenin yargısı tek bir sözcükle sağlanabileceği gibi söz öbekleriyle de sağlanabilir. Yargı ne kadar açıklanmışsa o kadar anlaşılabilir hale gelir.İşte bir yargıyı ortaya koyan ve destekleyen söz öbekleri cümlenin öğelerini meydana getirir.


Cümlede bulunabilecek öğeler yüklem,özne, nesne ve tümleçlerdir. Bunların özelliklerinin neler olduğunu şimdi ayrı ayrı görelim.


YÜKLEM
Cümlede kip ve zaman bildirerek yargıyı ortaya koyan temel unsurdur.Tek başına cümle özelliği gösterir.Diğer öğeler yüklemin tamamlayıcı öğeleridir.Cümlede yüklemi bulmak için herhangi bir öğeye soru sormayız. Onu çekimli durumda bulunan sözcüklerden anlarız.
ÖRNEĞİN:
“Biliyorum” sözü “Bilmek” eyleminin şimdiki zamanla çekimlendiğini gösteriyor.Öyle ise yargı bildiriyor demektir.Dolayısıyla bir cümledir.
“Gidilmeli” sözü “Gidilmek” eylemin gereklilik kipiyle çekimlenmiştir. Yargı bildirmiş ve yüklem görevinde kullanılmış demektir.
“Hastayım” sözü “Hasta” isminin, ekfiili geniş zamanıyla çekimlenmesinden oluşmuş, dolayısıyla yargı bildirip yüklem olmuştur.

Yüklem durumunda bulunan unsur elbette her zaman sözcük halinde bulunmaz.

“Olayı duyunca küplere bindi.” cümlesinde “Küplere binmek” ; Sinirlenmek anlamında bir deyimdir.Deyimler kalıplaşmış söz öbekleri olduğundan birbirinden ayrılmaz dolayısıyla cümlenin yüklemi “Küplere bindi” olacaktır.

“O artık gözden düştü
“Ben bu kadar işle başa çıkamam.” Cümlelerinde altı çizili söz öbekleri de deyimdir ve yüklem görevinde kullanılmıştır. Deyimler gibi diğer birleşik filer de yüklem olduklarında birbirinden ayrılamaz.

ÖRNEĞİN;
“Gitmeden önce bana telefon etti.”
“Bir anda ortalıktan yok oldu.” Cümlelerindeki altı çizili sözcükler bileşik fiil olduklarından birlikte yüklem olur.

“Avluda bulduğum demir parçası, meğer sokak kapısının anahtarıymış.”
“Kaside, divan şiirinin nazım şekillerinden biridir.” Cümlelerinde altı çizili söz öbekleri isim tamlaması olduğundan onları oluşturan sözcükler, hangi öğe durumunda bulunursa bulunsun birbirinden ayrılmaz..
“Sonbaharın kışa döndüğü, esintili,az güneşli bir gündü.” Cümlesinde de altı çizili söz. Tamamen sonda bulunan “GÜN” isminin sıfatlarından oluşmuştur. Dolayısıyla bunları birbirinden ayıramayız. Sonuçta altı çizili grup olduğu gibi yüklem olur.

Yüklem bazen edatlarla bile kurulur.
ÖRNEĞİN;
“Bu gün biraz hasta gibisin.” Cümlesindeki gibi edatı bağlı bulunduğu söz öbeğiyle birlikte yüklem görevini üstlenmiştir.Görüldüğü gibi yüklemi, haber veya dilek kipleriyle çekimlenmiş sözcük yada söz öbeklerinde arıyoruz. Elbette isim soylu sözcüklerde bu çekim , ek fiille yapılmış olmalıdır.

ÖZNE
Cümlede yüklemin bildirdiği işi,hareketi yapan yada oluş içinde bulunan öğedir. Cümlenin temel öğesidir. Ancak her cümlede bulunmak zorunda değildir.Cümlede özneyi bulmak için yükleme “KİM” ve “NE” sorularını sorarız.Ancak özellik “NE” sorusu, nesneyi bulmak içinde sorulduğundan, biz özne sorusunu yükleme değişik biçimde sorarız.
ÖRNEĞİN;
“Öğretmen soruyu bana sordu.” Cümlesinde “SORDU” yüklemdir. Özneyi bulmak için yükleme “Soran KİM” diye soruyoruz. Cevap olarak “Öğretmen” geliyor. Öyle ise cümlenin öznesi bu sözcüktür.
“Bahçede çiçekler açmış.” Cümlesinde “Açmış” yüklemdir. Yükleme “Açan NE” sorusunu sorduğumuzda cevap olarak çiçekler geliyor. Demek ki cümlenin öznesi çiçeklerdir.
Görüldüğü gibi insanlar için KİM, diğer varlıklar için Ne sorusunu soruyoruz. Özne bazen söz öbeği şeklinde olabilir.
“Kanadı kırılan kuş, bahçenin bir kenarında bekliyordu.” Cümlesinde “Bekliyordu” yüklemdir. Yükleme “Bekleyen NE” sorusunu sorduğumuzda cevap olarak kanadı kırılan kuş cevabı geliyor. Demek ki cümlenin öznesi bir söz öbeğidir; daha doğrusu bir sıfat tamlamasıdır.
Cümlede özne, açık olarak verilebileceği gibi yükleminden çekiminden de çıkarılabilir. Cümlede olmayan , yüklemden bu tür öznelere GİZLİ ÖZNE adı verilir.
“Sana bu kitabı iki günlüğüne verebilirim.” Cümlesinde “Verebilirim” yüklemdir. Yükleme “Veren KİM” sorusunu sorduğumuzda cevap olarak “BEN” cevabı alınır. İşte bu cümlenin gizli öznesidir.
Başka bir özne türü de SÖZDE ÖZNEdir. Bunun bulunuşunun diğer özne türlerinden farkı yoktur. Eğer cümlenin yüklemi edilgen çatılı bir fiil ise öznesi sözde özne olur.
Özne, isim çekim eklerinden hal eklerini almaz. Bir cümlede birden fazla özne bulunabilir. Bu özneler bağlaçlarla yada noktalama işaretleri ile birbirine bağlanır.
“Ben, kardeşim ve annem pikniğe gideceğiz.”Cümlesinde “Gideceğiz” yüklemdir. Ben,kardeşim ve annem özne görevinde kullanılan şahıslardır.


NESNE
Cümlede yüklemin bildirdiği işten etkilenen öğedir. Yükleme sorulan “KİMİ,NEYİ,NE” sorularına cevap verir. Nesneyi bulduran sorularla özneyi bulduran sorular çoğu zaman birbiriyle karışır. Karışmaması için cümlenin yüklemini bulduktan sonra, önce öznenin , daha sonra nesnenin bulunması gerekir.
ÖRNEĞİN;
“Dün okulda kalemi kaybolmuş.”
ÖZNE YÜKLEM

İşte böyle karışıklılığa meydan vermemek için, önce cümlenin öznesi sonra nesnesi aranır. Karışıklığın sebebine gelince; “-i” eki hem hal ekidir, hem de üçüncü tekil şahıs iyelik ekidir. Neyi sorusu iki eki de kullandığından ekin hangisi olduğuna dikkat edilmelidir. Hal eki nesne yapar, iyelik eki ise yapmaz. Nesneler hal eki alıp almamalarına göre iki grupta incelenir:

1.BELİRTİLİ NESNE
Nesne görevinde bulunan söz “-i” hal eki almışsa, nesneye BELİRTİLİ NESNE denir.

“Elindeki çiçekleri annesine verdi.” Cümlesine “ Çiçekleri” nesnesi “-i” hal eki aldığından belirtili nesnedir.

2.BELİRTİSİZ NESNE
Nesne görevinde bulunan söz “-i” hal ekini almamışsa nesne, BELİRTİSİZ NESNEdir.
“Annesi için çiçek topladı.” Cümlesinde “Çiçek” nesnesi bu eki almamış ve belirtisiz nesne olmuştur.Belirtisiz nesne bazen özneyle karıştırılabilir.
ÖRNEĞİN;
“Otobüs yolcu taşır.” Cümlesinin yüklemine “NE taşır?” diye sorduğumuzda hem “Otobüs” hem “Yolcu” cevabı gelir. Bu durumda hangisi özne hangisi nesnedir karışır. “Taşıyan NE?” sorusuna “Otobüs” cevabı geliyor; bu öznedir. “ Otobüs ne taşır?” sorusuna cevap veren “Yolcu” sözü ise nesnedir; çünkü özneyi bulduktan sonra sorulan “NE” sorusu daima nesneyi verir.
Cümlede birden fazla nesne bulunabilir. Bunlar bağlaç yada noktalama işaretleri ile birbirine bağlanır.
Kapı, pencereyi ardına kadar açmış.” Cümlesinde iki nesne vardır.
NESNE NESNE YÜKLEM

Nesne genellikle yüklemi fiil olan cümlelerde bulunur. Çok az da görülse bazı isim soylu sözcüklerin yüklem olduğunda nesne aldığı da olur.
ÖRNEĞİN;
“Hayatımı sana borçluyum” Cümlesinde “Borçluyum” yüklemdir. “Borçlu” isimi ek-fiil alarak yüklem olmuştur. İsim soylu olduğu halde “Hayatımı” nesnesini almıştır.


DOLAYLI TÜMLEÇ
Yüklemin yöneldiği,bulunduğu, çıktığı yeri gösteren öğedir. Yükleme sorulan “-e, - de , -den” halindeki sorulara aynı ekleri alarak cevap veren söz yada söz öbekleri DOLAYLI TÜMLEÇ görevinde bulunur.

“Beni sınıfta iki saattir bekliyormuş.”
D.T YÜKLEM

Dolaylı tümleçler, diğer öğelerde olduğu gibi, değişik söz öbekleri halinde bulunabilir.
ÖRNEĞİN;
“Hepimiz resmin güzelliğine hayran kaldık.”
D.T YÜKLEM

ZARF TÜMLECİ
Yüklemin zamanını,durumunu,miktarını,yönünü,koşulluluğunu vb. bildiren öğelerdir.

Hava kararmadan köye inmeliyim.”
ZARF TÜMLECİ YÜKLEM

“Aldığı notlar şaşılacak kadar yüksekti.”
ZARF TÜMLECİ YÜKLEM

Yüklemi isim olan cümleleri öğelerine ayırırken dikkatli olmak gerekir. Çünkü durum zarfıyla niteleme sıfatını bulduran soru aynıdır. Yani “ NASIL” sorusu hem zarf tümlecini hem sıfatı buldurur.
ÖRNEĞİN;
“Onu bugünlerde çok dalgın görüyorum.” Cümlesinde altı çizili sözün cümle öğesi olarak görevi zarftır. Çünkü “Nasıl Görünüyorum?” sorusuna, yani fiile sorulan soruya cevap veriyor.


EDAT TÜMLECİ
Yüklemin ne ile,kimin ile, hangi amaçla yağıldığını gösteren söz öbeklerine EDAT TÜMLECİ denir.
“O, bütün yazılarını dolma kalemle yazar.”
“Bu araştırmayı arkadaşlarıyla yapmış.” Cümlelerindeki altı çizili söz öbekleri edat tümleci sayılır.

Yükleme sorulan sorulara cevap veremeyen söz yada söz öbekleri cümle dışı unsur sayılır.
ÖRNEĞİN;
“Ahmet, sana defalarca geç kalmamanı söylemedim mi?”
D.T Z.T NESNE YÜKLEM
Görüldüğü gibi “Ahmet” sözü cümlede yükleme sorulan hiçbir soruya cevap vermiyor, yani cümle dışı unsurdur.
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bir, cÜmle, denircümlenin, eden, ifade, olarak, söz, sözcük, tam, yada, yâr, yargıyı, öbeklerine

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
KÜrt Olarak AkŞamladim, Arab Olarak Sabahladim уυѕυƒ Dini Hikayeler 1 10-21-2009 08:14
gay kime denir Yaso Komik Resimler 4 09-07-2008 13:58
SÖzcÜk TÜrlerİ İsİm - Sifat уυѕυƒ Türkçe (Edebiyat) Testler 0 04-12-2008 15:06
SÖzcÜk TÜrlerİ (karma) уυѕυƒ Türkçe (Edebiyat) Testler 0 04-12-2008 14:58
Avukatın 'yargıyı etkileme' davası Korax Yurttan Haberler 0 01-31-2008 17:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:21 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628