Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-12-2009, 18:15   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Elektronik mühendisliği bölümü

ELE 111 Elektronik Mühendisliği'ne Giriş Elektronik Mühendisliği programında ders ve uygulama olarak işlenen konuların bu alanla ilgili endüstri ve araştırma kurumlarında çalışacak mühendisler için neden ve nasıl kullanılacağı, çeşitli konularda ele alınan problemlerin hangi yöntemlerle nasıl çözüleceği, Elektronik sistemleri tanıtımı; bu dallarda eğitim ve meslek uygulamalarından örnekler.
ELE 211(E) Elektrik Devre Temelleri Fiziksel devreler. Fiziksel devrelerde akım ve gerilimin ölçülmesi ve modellenmesi. Yük, akı, güç ve enerji fonksiyonlarının tanımı ve dalga biçimlerinin modellenmesi. Kirchoff yasaları: Akım ve gerilim denklemleri. Yük ve akı bağıntıları. Devre grafları. Garf matrisleri. İdeal devre elemanları. Fiziksel devre elemanlarının modellenmesi. Lineer olmayan devre elemanlarının küçük işaret modelleri. Elektrik devrelerinin sınıflandırılması. Lineer ve lineer olmayan direnç devrelerinin incelenmesi: Çevre akımları ve düğüm gerilimleri yöntemleri. Çarpımsallık, toplamsallık. Thevenin ve Norton teoremleri. Dinamik devrelerin incelenmesi: Durum değiskenleri yöntemi. Birinci ve ikinci mertebeden dinamik devrelerin çözümü.
ELE 222(E) Elektroniğe Giriş ELEmanlar ve temel devreler: İşlemsel kuvvetlendiriciler, tanım ve uygulama örnekleri. Diyodun uç karakteristikleri, diyotlu devrelerin analizi, yarıiletkenlerle ilgili kavramlar ve diyodun fiziksel yapısı. DC kutuplama, BJT'li kuvvetlendiriciler. MOSFET'in yapısı ve çalışma türleri.
ELE 242 Devre ve Sistem Analizi Yüksek mertebeden dinamik devrelerde durum ve çıkış denklemleri. Durum denklemlerinin t ve s domeninde çözümü. Durum geçis matrisi ve özellikleri. Öz çözüm, zorlanmış çözüm, tam çözüm. Kararlılık ve Routh kriteri. Yönetilebilirlik ve gözlenebilirlik. Dinamik devrelerin ve sistemlerin w domeninde incelenmesi. Sinüzoidal sürekli hal. Fazörler, güç ve enerji. 3 fazlı sistemler. Dinamik devre ve sistemlerin s domeninde incelenmesi. Bode diyagramları. Blok ve işaret akış diyagramları.
ELE 232 İşaret İşleme İşaret ve sistemlerin sınıflandırılması. Sürekli ve ayrık işaret ve sistemlerin Fourier analizi. Modülasyon kavramı ve örnekleme teoremi. Zaman ve frekans domeninde örnekleme. Ayrık ve hızlı Fourier dönüşümü. Sürekli zaman sistemlerinden ayrık zaman sistemlerine geçiş. Fark denklemleri, durum denklemleri gösterilimi ve çözümleri. z dönüşümü ve özellikleri. Ayrık sistemlerin z tanım bölgesinde analizi. Filtrelemeye giriş.
TEL 212 Elektromagnetik Alanlara Giriş Vektörler ve elekromagnetik, elektrostatik, magnetostatik alan kavramları, degişik malzemelerde EM alanlar, zamanla degişen alanlar için integral ve diferansiyel formda Maxwell denklemleri, vektör hesabı ve potansiyel fonksiyonları, enerji birikimi, statik ve yarıstatik alanlar, dalgaların zaman domeninde analizi, alan hesaplarında bilgisayar kullanımı.
ELE 341 Analog Elektronik Devreleri Çok katlı kuvvetlendiriciler. İşlemsel kuvvetlendirici (İK) yapıları ve uygulamaları. İKlerden türetilen devreler. Analog çarpma devreleri. Kuvvetlendiricilerde frekans cevabı. Geribesleme, geribeslemeli kuvvetlendiricilerde kararlılık sorunu ve kompanzasyon. Sinüs osilatörleri. Güç kuvvetlendiricileri.
ELE 321(E) Sayısal Sistemlere Giriş Enformasyonun temsili, sayı sistemleri ve kodlama kombinezonsal devrelerin analizi ve tasarımı, ardışıl devrelerin analiz ve tasarımı, ikili aritmetik ve aritmetik lojik birim, bilgisayar organizasyonu ve makine seviyesinde programlama, giriş-çıkış, kontrol ve tasarım.
ELE 331(E) Mikrodalga Transmisyon hatlarında akım ve gerilim dalgaları, frekans ve zaman domeni analizleri, enerji ve güç akısı, empedans uydurma, Smith Abağı, mikroşerit hatlar, hat üzerinde darbe yayılımı, S-parametreleriyle devre analizi prensipleri, mikrodalga radyo propagasyonunun temelleri ve antenlere giriş
Kontrol Sistemleri Geribesleme kavramı, matematiksel modeller, kontrolörler, lineer otomatik kontrol sistemlerinin analizi, kararlılık, Nyquist ve Bode diyagramları, kök eğrileri yöntemleri, zaman ve frekans domeninde sentez, lineer olmayan kontrol sistemi elemanları, lineerleştirme, faz düzlemi, çok girişli ve çok çıkışlı, sürekli ve ayrık kontrol sistemleri
ELE 311 Elektroniğe Giriş Laboratuvarı
 1. Besleme gerilimi düzenleri
 2. BJT ve MOSFET'in DC özelliklerinin çıkarılması
 3. Tranzistorlu kuvvetlendirici devreler
 4. İşlemsel kuvvetlendiricilerin doğrusal uygulamaları
 5. Lojik kapılar ve ikili devreler
 6. İşlemsel kuvvetlendiricilerin doğrusal olmayan uygulamaları
ELE 322(E) Sayısal Elektronik Devreleri İdeal evirici, çeşitli tipte (NMOS, direnç yüklü vs.) eviriciler, CMOS evirici, NAND, NOR kapıları, kompleks kapılar, transmisyon kapıları, çeşitli flip-flop devreleri, salt-oku bellekler (ROM), statik ve dinamik rasgele erişimli bellekler (SRAM ve DRAM)
ELE 332 Devre Sentezi Devre sentezi sorunu. Yaklaşıklık: Butterworth ve Chebyshev türü yaklaşıklıklar. Frekans dönüşümleri. Normalizasyon: Genlik ve frekans normalizasyonu. Pasif devre sentezi: 1-kapılı pasif devre sentezi. Pozitif reel fonksiyonlar. LC, RC, RL, RLC devrelerinin sentezi: Cauer ve Foster devreleri. 2-kapılı pasif devrelerin sentezi: Pozitif reel matrisler. 2-uçluların sentezine indirgenmiş 2-kapılı devre sentezi. Basamaklı devre sentezi. Sıfır kaydırma yöntemi. Aktif devre sentezi: Ayrıştırma, katsayıları eşleştirme ve işaret akış diyagramı yöntemleri. Modern aktif elemanlarla (akım taşıyıcı, OTA, opamp) aktif devre sentezi örnekleri
ELE 352(E) Mikroişlemci Sistemleri Temel mikroişlemci yapıları ve çalışma ilkeleri, bellek ve adresleme, bellek tasarımı, veri, adres ve kontrol yolları, arayüzler, paralel ve seri portlar, zamanlayıcılar, kesici kontrolörleri, bellek yönetim birimleri, makina dilinde programlama, mikroişlemci uygulamaları
ELE 342 Haberleşmenin Temelleri Genlik Modülasyonu türleri. Genlik Modülatör ve demodülatörleri. Frekans ve faz modülasyonu. Frekans modülatör ve demodülatörleri. Frekans bölmeli çoğullama. Darbe Mdülasyonu türleri. Kuvantalama, sıkıştırma, genleştirme, analog-sayısal dönüştürücüler, delta modülasyonu. Temel band veri iletimi. Simgelerarası girişim, Nyquist kanalı, çok düzeyli temel band iletim, hata analizi. Sayısal modülasyon türleri, genlik kaydırmalı, faz ve frekans kaydırmalı anahtarlama.
ELE 312 Analog Elektronik Devreleri Laboratuvarı
 1. Alçak frekans güç kuvvetlendiricileri
 2. Analog tümdevre yapı blokları
 3. BJT'li kuvvetlendiricilerin frekans ve darbe cevabı
 4. Tranzistorlu kuvvetlendiricilerde geribesleme ve kararlılık
 5. Geniş bantlı kuvvetlendiriciler
 6. Alçak frekans osilatörleri
 7. Aktif süzgeçler
 8. PLL uygulamaları
ELE 412 Yarıiletken Elektroniği Yarıiletken kristalin bileşenleri. Poisson, akım ve süreklilik denklemleri. Enerji bandı diyagramları. Isıl dengede yarıiletken. İnjeksiyon düzeyi. Tuzak kuramı. Isıl dengede BJT dengede BJT. Kutuplanmış BJT. BJT.de kuvvetli kutuplama etkileri. BJT.de dinamik davranış. MOSFET yapısı. Kutuplanmış MOSFET. MOSFET.te kuvvetli evirtim ve eşik altı modelleri. MOSFET'te yapısal optimizasyon, ikincil olaylar ve dinamik davranış.
ELE 413 Çok Geniş Ölçekli Tümleştirilmiş Devre Tasarımı I VLSI tasarım yaklaşımları ve temelleri. Uygulamaya özgü tümdevre (ASIC) tasarımı; kapı dizileri, standart hücreler. Tam özel tasarım yöntemleri. Kırmık üzerinde yerleştirme planı. Sistem bloklarının ayrıştırılması. Hücre yerleştirme algoritmaları. Bağlantı algoritmaları. Tasarım sınanması; lojik simülasyon, zamanlama simülasyonu, transistor düzeyinde simülasyon. Düzenli yapılar için tasarım teknikleri; bellek dizileri , PLA.lar. Test edilebilir sistem tasarım teknikleri. Güvenilirlik. Gelişmekte olan VLSI tasarım teknikleri ve araçları.
ELE 414 Mikroelektronik Analog Devre Tasarımı İşlemsel kuvvetlendiricilerin karakteristikleri ve davranışsal modelleri, OTA, op-amp ve işlemsel akım kuvvetlendirici konfigurasyonları, güç katları. Kuvvetlendirici spesifikasyonları, CMOS ve BiCMOS tasarım kriterleri, elektriksel ve fiziksel tasarım. Diğer mikroelektronik analog devreler: Komparatörler, analog çarpıcılar, osilatörler.
ELE 415 Analog Tümdevreler Temel tümdevre yapı blokları: Akım ve gerilim kaynakları, besleme gerilimi ve sıcaklıktan bağımsız kutuplama. Temel kuvvetlendirici yapıları. İşlemsel kuvvetlendiriciler : Temel yapılar, temel performans parametreleri. Tümdevre osilatör yapıları. Analog çarpma devreleri. Analog MOS yapı blokları: Akım kaynakları, kuvvetlendirici yapıları, MOS işlemsel kuvvetlendiriciler, geçiş iletkenliği kuvvetlendiricileri(OTA), akım taşıyıcılar, analog çarpma devreleri, osilatörler, D/A ve A/D çeviriciler.
ELE 416 Yüksek Frekans Elektroniği Sistem gürültüsü ve iç-modülasyon bozulması, Seri ve paralel rezonans devreleri ve bunlarla oluşturulan empedans uydurucular; tek ve çift akortlu magnetik bağlaşımlı devreler, Yüksek Frekans Osilatörleri; kristalli ve gerilim denetimli osilatörler, Akortlu Kuvvetlendiriciler; Tüm devreli akortlu kuvvetlendiriciler, kristal, seramik ve SAW süzgeç özellikleri ve bunlarla oluşturulan akortlu kuvvetlendiriciler.
ELE 417 RF Mikroelektronik Devreleri RF ve telsiz teknolojisine giriş. Modülasyon ve algılama. Çoklu erişim teknikleri ve telsiz standartları. Aktarıcı mimarisi. Düşük gürültülü kuvvetlendiriciler ve karıştırıcılar. Osilatörler. Güç kuvvetlendiricileri.
ELE 418 RF Laboratuvarı
 1. S-parametrelerinin ölçülmesi
 2. Gürültü sayısı ölçümü
 3. 1 dB bastırma ve IP3 kesim noktası ölçümü
 4. Düsük güç ve güç kuvvetlendiricileri için pasif empedans uydurma yapıları
 5. Güç kuvvetlendiricileri için doğrusallaştırma teknikleri
ELE 419 Sayısal Sistem Tasarımı Çeşitli toplama devreleri. Tümleme işlemi ve tümleme yoluyla çıkarma işleminin toplamaya dönüştürülmesi. Çoklayıcılar ile Boole fonksiyonlarının ve iki kademeli ROM'un gerçekleştirilmesi. Sahada programlanabilir kapı dizileri (FPGA) ile lojik tasarım. Saklayıcı tasarımı. Akış grafından yararlanarak ardışıl devre tasarımı: Akış grafı, çoklayıcılar ve PLA ile kontrol devresi tasarımı, çeşitli uygulamalar. Durum makine eşdegerliği. Tamamen belirli ve kısmen belirli ardışıl makinelerden durum indirgeme: Kritik yarışsız durum kodlama. Programlanabilir Lojik Kontrolörler ile asenkron ardışıl devre tasarımı.
ELE 420 Yapay Sinir Ağları Biyolojik esin kaynagı olarak sinir sistemleri. Yapay Sinir Ağları'nın (YSA'nın) tanımı. Eğiticili ve eğiticisiz öğrenme. Uyarlanır doğrusal eleman. En küçük karesel ortalama öğrenme kuralı. Doğrusal çağrışımlı bellek tasarımı. Çok-katmanlı algılayıcı tasarımı. Geriye- yayılım algoritması. Radyal taban fonksiyonlu YSA. Dinamik YSA: Hopfield ağı, Hücresel YSA. Kohonen'in öz-düzenlemeli haritası. YSA'nin yazılım ve donanım gerçeklemeleri ile görüntü, ses işleme, görüntü tanıma ve kontrol.
ELE 421 Tıp Elektroniğine Giriş Aksiyon potansiyelinin oluşumu, özellikleri ve iletimi. Fizyolojik işaretlerin genel özellikleri: elektriksel kökenli fizyolojik işaretler ve değerlendirilmeleri. Elektronörografi, elktrokardiyografi, elktromiyografi, elktroensafolografi, uyarılmış potansiyeller ve elktroretinografi. Diğer fizyolojik işaretlerin ölçülmesi: Kan basıncı, kan hacmi, kan akışı, kalp çıkışı, kalp sesi, solunum sistemi ölçümleri
ELE 422 Biyolojik İşaretlerin Oluşumu ve Algılama Yöntemleri İnsan fizyolojisine giriş: Hücrenin elektriksel davranışı, aksiyon potansiyelinin oluşumu: bioreseptörler; sinir, kas, kalp ve dolaşım, solunum, sindirim, boşaltım ve endokrin sistemleri; özel duyu organları, vücutaki sistemlerin çalışması sırasında oluşan biyolojik işaretler. Biyolojik işaretlerin algılanması ve ön işleme: Biyolojik işaretlerin özellikleri, biyolojik işaretlerin analog işlenmesinde kullanılan temel kuvvetlendiriciler ve bunlarla gerçekleştirilen temel devreler. enstrümantasyon kuvvetlendiricisi; elektrotlar, tıp elektroniğinde kullanılan dönüştürücüler, değişken dirençli, kapasitif, endüktif, piezoelektrik, elektromagnetik dönüştürücüler; dönüştürücü kuvvetlendiricileri ve kalibrasyonları
ELE 423 Biyolojik Sistemlerin Modellenmesi ve Kontrolu Biyolojik sistemlerin matematiksel modellerinin çıkartılması. Temel kavramlar; biyolojik direnç ve bellekler, nöron modelleri, biyolojik sistemlerde işaretlerin incelenmesi ve geribesleme kavramı. Uygulamalar: Göz ve duyu organlarında duyu çevrimleri, vücut sıcaklığının kontrolu, kan basıncı kontrolu, hareketle ilgili kontrol çevrimleri
ELE 424 Sesötesi ve Tıp Alanındaki Uygulamaları Sesötesi (ultrasonik) dalgaların propagasyonunda temel kavramlar; dalga denklemi, karakteristik empedans, difraksiyon, saçınım, odaklama ve Doppler olayı, sesötesi dalgaların üretilmesi ve deteksiyonu. Hız ve zayıflama ölçüm yöntemleri. Sesötesi dalganın doku ile etkileşimi. Görüntüleme amacıyla kullanılan yöntemler: A ve M modu görüntüleme, statik ve dinamik (gerçek zaman) B modu görüntüleme. Üç boyutlu görüntüleme. Sesötesi yardımıyla dokuların karakterizasyonu, sesötesi dalgaların biyolojik etkileri ve tedavi alanındaki uygulamaları.
ELE 425 Çok Geniş Ölçekli Tümleştirilmiş Devre Tasarımı II CADENCE VLSI tasarım ortamının tanıtılması. VLSI tasarım akışının incelenmesi. Sistem düzeyi mimari tasarım. Lojik tasarım ve doğrulanması. VERILOG ortamının kullanımı. Lojik tasarımın otomatik sentezi; SYNOPSYS ortamı. Standart hücre kitaplıklarının tanıtımı ve kullanımı; Hücre yerleştirimi ve ara bağlantıların sağlanması. Tüm özel (Full-Custom) tasarım yaklaşımları. CADENCE ARTIST ortamında maske serimi (Layout) tasarımı. Kırmık düzeyinde yerleştirme (Floorplanning) güç ve dağılımı. VLSI test yöntemleri ve test edilebilir tasarım yaklaşımları.
ELE 426 Mikroelektronik Analog Sistem Tasarımı Analog filtre tipleri ve frekans cevabı spesifikasyonları. Aktif RC, Gm/C ve SC filtre yapıları. Analog filtrelerin elektriksel ve fiziksel tasarımı: Filtre elemanları, parazitik etkiler, kırmık üzerinde akordlama, gürültü ve ofset. Veri çeviricilerinin tasarımıAC ve ADC Tümleşik analog sistem tasarımı örnekleri.
ELE 427 Mikroelektronik Teknolojisi Mikroelektronik teknolojisinin tarihçesi. Planar teknoloji. Mikro-litografi. İnce filmler; buharlaştırma, tozutma ve kimyasal buhardan yoğuşturma teknikleri. Silisyumun ısıl oksitlenmesi.Katkılama yöntemleri; difüzyon, iyon ekme ve epitaksi. Süreç içi ölçme ve değerlendirme teknikleri.Süreç simülasyonu; SUPREM. Süreç tasarımı; jonksiyon izolasyonlu bipolar tümdevre ve CMOS tümdevre üretim süreçleri. Kılıflama. Sağlam ürün oranı analizi.
ELE 428 Endüstriyel Elektronik İşlemsel kuvvetlendiricilerin doğrusal ve doğrusal olmayan uygulamaları: Akım kaynakları, AC- DC çeviriciler, fonksiyon üreteçleri, karşılaştırıcılar, Schmitt tetikleme devreleri, osilatör uygulamaları. Analog işlem blokları: OTA uygulamaları, enstrümantasyon kuvvetlendiricisi. PLL uygulamaları. Güç Kaynakları: Sabit ve ayarlanabilir gerilim regülatörü tümdevreleri ile güç kaynağı tasarımı, anahtarlamalı güç kaynakları (DC-DC çeviriciler). Güç MOS tranzistoru ve uygulamaları: Akim gerilim bağıntıları, anahtarlama özellikleri, güvenli çalışma ve soğutma problemi, sürücü devreleri, güç kaynağı ve kuvvetlendirici yapıları, köprü çalışma. Algılayıcılar: Sıcaklık, nem, basınç, yer değiştirme, aydınlık şiddeti algılama.
ELE 429 Haberleşme Elektroniği Devreleri Haberleşme sisteminin temel öbekleri, Karıştırıcılar; diyotlu, etkin devreli karıştırıcılar, dengeli ve dengesiz karıştırıcılar ve uygulamaları, Yüksek Güçlü RF Kuvvetlendiriciler; A, AB ve B sınıfı doğrusal güç kuvvetlendiricileri, Yüksek verimli güç kuvvetlendiricileri, D ve E sınıfı Kuvvetlendirici tasarımları. Evre Kilitli Çevrim(EKÇ) ve uygulamaları, Frekans Sentezleyiciler, Modülatör ve Demodülatör devreleri.
ELE 430 Radyo-Televizyon Sistemleri Alıcı yapıları, frekans değiştirmeli alıcılar, seçicilik, duyarlılık, hayal frekans etkileri, bozulmalar; genlik ve frekans modülasyonlu yayın sistemleri ve ilkeleri, çok taşıyıcılı sistemler ve OFDM; görüntü iletişim temelleri, tarama, senkronizasyon, renk, bileşik ve bileşen işaretler ve yapıları, PAL/SECAM/NTSC sistemleri, PAL kodlama ve çözümleme, resim bozulmaları, sayısallaştırma, sayısal video işaret işleme ilkeleri, çok boyutlu örnekleme, sıkıştırma teknikleri, MPEG, yüksek çözünürlüklü TV yöntemleri, video kayıt temelleri, kablo ve uydu dağıtım ilkeleri
ELE 431 İleri Elektronik Laboratuvarı Tümdevre yapı blokları: Akım ve gerilim kaynakları, akım ve gerilim referansi üreteçleri, kuvvetlendirici yapıları, işlemsel kuvvetlendirici uygulamaları, işlemsel geçiş iletkenliği kuvvetlendiricisi uygulamaları, akım taşıyıcı uygulamaları, osilatör devreleri, analog çarpma devreleri ve uygulamaları, tümdevre karakterizasyonu.
ELE 432 Mikroişlemcili Sistem Tasarımı Mikroişlemci tabanlı sayısal sistemlerin ve alt birimlerinin yazılımsal ve donanımsal tasarımı. Mikroişlemcili sistemlerde yan birimler ; paralel/seri iletişim ara birimleri, zamanlayıcı-sayıcı tümdevreler, bellek elemanları, analog-sayısal ve ve sayısal-analog çeviriciler ile evrensel lojik elemanlarının tanıtımı ve kullanımı. Tek tümdevre mikrodenetleyiciler ve çoklu mikroişlemcili sayısal sistemler. Sayısal süzgeç gerçekleme. Donanım ve yazılım tabanlı sayısal sistem uygulamaları.
ELE 433 Sayısal Filtreler ve Sistemler Ayrık (hızlı) Fourier dönüşümü ile filtreleme. sayısal filtrelerin tasarım ilkeleri ve gerçeklenebilirlik sorunu. Sonlu impuls yanıtlı filtre tasarımı: i) Lineer fazlı filtreler, ve ii) Pencereleme, iii) Frekans örnekleme, iv) optimal filtre tasarım yöntemleri. Sonsuz implus yanıtlı filtre tasarımı: i) Nümerik entegrasyon yöntemleri, ii) İmpuls değişmezlik yöntemleri, iii)Uyumlulaştırılmış-z dönüşüm yöntemi. En küçük karelere dayalı filtre tasarımı: i) Pade yaklaşımı, ii) FIR Wiener filtresi. Sistem tanımlama, ters-filtre tasarımı, öngörüm. Yazılım gerçeklemeleri yolu ile işaret işlemeye uygulamaları. Ayrık-zamanlı sistemlerin durum gösterilimi. Gözlenebilir, yönetilebilir kanonik biçimler. Yönetilebilirlik, gözlenebilirlik, kararlılık. Kontrol sistem tasarım yöntemleri. Durum geribeslemesi ile sistem tasarımı (kutup yerleştirme). Durum kestirici tasarımı. Optimal kontrol sistem tasarımı.
ELE 434 Lineer Olmayan Devreler ve Sistemler Cebirsel ve dinamik sistemlerin sınıflandırılması. Ayrık ve sürekli zamanda durum ve giriş- çıkış gösterilimleri. Durum uzayı analizi. Denge noktaları ve sabit noktaların kararlılığı. Osilatörler. Küçük işaret analizi. Yaklaşık analiz yöntemleri. Harmonik balans yöntemi, nümerik yöntemler. Lineer dinamik ve lineer olmayan cebrik alt sistemlere ayrışım. Giriş- çıkış kararlılığı. Lineer olmayan direnç elemanlarının ve transfer fonksiyonlarının sentezi. Fonksiyon yaklaşım problemi olarak cebrik sistem tasarımı. Ayrık ve sürekli zaman dinamik sistemlerinin tasarımı. Denge (sabit) noktaların sentezi, Lyapunov fonksiyon tabanlı tasarım.
ELE 435 Mühendislik Sistemlerinin Analizi Mühendislik sistemlerine genel bir bakış ve bu sistemlerin ortak ve benzer özelliklerinin belirlenmesi. Elektriksel olmayan mühendislik sistemleri: Mekanik, Hidrolik, Elektro- mekanik ve termik sistemler. Elektrik devre analizinde kullanılan ve oluşturulan yöntemlerin bu tür sistemlere uygulanması. Lineer ve lineer olmayan mühendislik sistemlerinde sistem denklemlerinin elde edilmesi ve çözülmesi. Mühendislik sistemlerinde yönetilebilirlik ve gözlenebilirlik, lineerleştirme. Sistem elemanları ve modelleme: Enerjik olmayan bağ elemanları ve bunlardan geliştirilmiş modeller.
ELE 436 Sayısal Sistem tasarımı Laboratuvarı
 1. TTL ve CMOS kapı karakteristikleri
 2. Kombinezonsal devre gerçekleme.
 3. İkili elemanlar ve tetiklenme biçimleri.
 4. Senkron ardışıl devre gerçekleme.
 5. Sayısal sistemlerde ortak yol kullanılması.
 6. Sayıcılar.
 7. Ötelemeli yazıcılar.
 8. Aritmetik işlem devreleri.
 9. Programlanabilir lojik kontrolör ile kombinezonsal lojik devre tasarımı.
 10. Programlanabilir lojik kontrolör ile asenkron ardışıl lojik devre tasarımı.
ELE 437 Biyomedikal Düzenler Elektrik akımının fizyolojik etkileri ve elektriksel güvenlik, Mikroişlemcili ölçüm ve değerlendirme düzenleri. Klinik ölçüm düzenleri. Elektro-cerrahi ve fizik tedavi düzenleri. Radyolojik ve nükleer yöntemler. Bilgisayarların tıp alanında kullanımı. Bilgisayarli tomografi. Tıp elektroniğinde ileri konular.
ELE 438 Tıp Elektroniğinde Tasarım İlkeleri Yüksek dereceden aktif filtrelerin tasarımı. İnsan kan dolaşım sisteminin modellemesi ve benzetimi. Mikroişlemci destekli biyomedikal düzenlerin tasarımındaki genel ilkeler. Biyoelektrik işaretleri işleyen düzenlerin tasarımı: insan tepki süresi ölçüm düzeni, elektrokardiyografi, aritmi detektörü, R detektörü, sağ bacak sürücüsü, kan akış hızı ve kalp vurum hızı ölçüm düzenleri. Veri sıkıştırma teknikleri. Biyotelemetri. Biyolojik işaretlerin magnetik teybe kaydedilmesi.
ELE 439 Tıbbi Tedavi Sistemleri Tıbbi tedavi için sistem tasarımı. temel kavramlar, tedavisi istenen hastalık ve/veya özürün tanımlanması ve fizyolojisi, iyileştirmede/tedavide uygulanacak yöntemler, istenen tedaviyi en iyi biçimde sağlayacak sistem tasarım ilkeleri, güvenilirlik sorunları, geri beslemenin sistem çalışmasına etkisi, açık veya kapalı çevrim denetim uygulanabilirliği, kullanılabilir dönüştürücüler, amaca en uygun öğelerin seçimi, duyu zorlukları (işitme, görme ve benzeri), fiziksel yetmezlikler (solunum, devinim ve benzeri), organ yetersizlikleri (kalp, böbrek ve benzeri) ve kanser gibi uygulama alanlarından örnekler.
ELE 440 Tıp Alanında Kullanılan Bilgisayar Destekli Düzenler Biyolojik işaretlerin oluşumu ve özellikleri. Biyolojik işaretlerin algılanmasında kullanılan dönüştürücüler. Hasta yalıtım yöntemleri. Bilgisayarı oluşturan birimler hakkında temel bilgiler. Biyolojik işaretlerin bilgisayara alınmasi, işlenmesi ve görüntülenmesi. Hastanelerde biyolojik işaret ve görüntülerin saklanması ve iletimi. Bilgisayar destekli telemetrik sistemlerin tasarımı. Mikroişlemci destekli kan basıncı, vücut sıcaklığı, elektrokardiyogram ve elektromiyogram ölçüm düzenleri.
ELE 441 Tıp Elektroniği Laboratuvarı Biyolojik işaretlerin işlenmesinde kullanılan bazı temel devreler; elektrokardiyografi kuvvetlendiricisi; dönüştürücüler ve elektrodları; sağ bacak sürücüsü; kan dolaşım sisteminin hidromekanik ve elektrik modelleri; biyolojik işaretlerin sayısal işlenmesi, adaptif ve sayısal filtreler.
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
elektrik ve Elektronik Mühendisliği LeGoLaS Is Dünyasi ve Meslekler 1 09-09-2008 00:45
İhbar Bölümü LeGoLaS Finans Haberleri 0 03-13-2008 22:45
İhbar Bölümü LeGoLaS Ekonomi Ve Yatirim Araclari 0 03-13-2008 22:33
Kimya Mühendisliği LeGoLaS Is Dünyasi ve Meslekler 0 03-13-2008 21:29
İnşaat Mühendisliği LeGoLaS Is Dünyasi ve Meslekler 0 03-13-2008 21:29


Şu Anki Saat: 08:50


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows