Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12-21-2009, 12:56   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart İrlanda’nın Eğitim Sistemi nasıldır

İrlanda’nın Eğitim Sistemi İrlanda’da yüksek öğrenim üniversiteler ve uzmanlaşmış yüksek öğrenim enstitüleri tarafından verilmekte olup Akademik yıl Eylül’den Temmuz’a kadar sürmektedir.

Üniversite diploması almak için 3 yıl okumak gereklidir. Ancak öncesinde bir yıllık Foundation eğitimi alınabilmektedir. Veterinerlik, mimari ve diş hekimliği öğrenimi beş, tıp ise altı yıl sürmekte, master/yüksek lisans eğitimi bir yıl yapılmakta ve tez sunularak mezun olunmaktadır.

İrlanda’nın eğitim sistemi, İngiltere’ninkiyle aynıdır.

İrlanda’nın Eğitim Sistemi
İrlanda’nın eğitim sisteminde diğer ülkelere göre bazı farklılıklar görülür. İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıldır. Türkiye’de lise bitirip İrlanda’da eğitim görmeye giden bir kişi önce hazırlık eğitimine tabi tutulur. İrlanda’da lise mezunları A Level denilen bir eğitime tabi tutulur sonrasında üniversite eğitimi alırlar. Türkiye’deki lise mezunları, İrlanda’da üniversite eğitimi almak istediklerinde A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden Foundation eğitimine alınırlar.
A LEVEL

A Level, üniversite eğitimine başlayabilmek için zorunlu bir eğitimdir. İki yıl görülen bu eğitimin ardından 3 yıl süren üniversite eğitimi gelir. A Level eğitimi, önlisans eğitimi gibidir. 3’er aylık dönemler halinde 5 veya 6 dönem sürer.
A Level programı sonunda, öğrenciye aldığı her derse karşılık bir diploma verilir. (İletişim diploması, ekonomi diploması,...)
A Level, bir çeşit üniversiteye hazırlık programıdır. Bu yüzden öğrenciler, üniversitede okumak istedikleri bölüme yönelik dersler almalıdırlar.
A Level’a başvuru için gerekli olanlar;

* Lise diploması
* Yüksek not ortalaması
* Referans mektubu
* TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
* Ã�imdiye kadar aldığınız serifikalar
* Transkript belgesi
* Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı

İngiliz eğitim sisteminde varolan diğer bir farklılık ise, Foundation sistemine yöneliktir.
FOUNDATION
Foundation sistemi, A Level ‘a alternatif olarak sunulan bir eğitimdir. Bir yıl süreyle hem dil dersleri hem de üniversiteye yönelik dersler görülmektedir. Ancak bu eğitimin sonunda her istediğiniz üniversiteye geçiş yapamazsınız. Çoğu üniversite, giriş koşulunda A Level eğitimi şart koşmaktadır.
Foundation eğitimi için, İngilizce bilginizin de yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kısacası foundation eğitimi, yoğunlaştırılmış A Level eğitimidir. Ancak onun yerine geçmez.
Bu yüzden Foundation eğitimi almadan önce, hangi üniversiteye geçmek istediğinizi ve o üniversitede bu eğitimin tanınıp tanınmadığını öğrenmelisiniz.
Foundation eğitimi sırasında, Mühendislik, Fen Bilimleri ve Eczacılık, İşletme, Muhasebe ve Ekonomi, Hukuk, Sosyal Bilimler, Psikoloji ve Medya, Sanat ve Tasarım, Bilgisayar Bilimleri üzerine eğitim alınabilir. Üniversitede de aynı bölümlere devam edilmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler;
* Lise diploması
* Yüksek not ortalaması
* Referans mektubu
* TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
* Ã�imdiye kadar aldığınız serifikalar
* Transkript belgesi
* Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı
Gözönünde bulundurmanız gerekenler
• Öncelikle ideallerinizi belirlemeli, gelecekle ilgili planlarınızı çıkarmalı ve İngiltere’de eğitim görmenin sizin için gerçekten uygun olup olmadığını anlamalısınız.
• Farklı bir ülkede eğitim görmek, müthiş bir deneyim olabileceği gibi umduğunuz gibi çıkmayabilir de... Ülkenin koşullarını her yönden etraflıca araştırmalısınız.
• Akademik hazırlığınız yurtdışında eğitim görmeye uygun mu?
• Maddi olanaklarınız, eğitim, konaklama, yiyecek ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeterli olacak mı?
Neler için harcama yapacaksınız?
1. Üniversite ve Foundation için ödeme yapacaksınız. Her okulun fiyatları farklıdır.
2. Konaklama için ödeme yapacaksınız.
* Yurtta konaklamak
Kampüsün içerisinde konaklamanın öğrenci açısından pek çok olumlu yönleri vardır. Yemek ihtiyacını yurt kafeteryasından karşılayabilir. Ayrıca kampüsün içerisinde kalan öğrenciler ulaşım için para harcamazlar ve okulun içinde olduklarından yolda zamanda kaybetmezler. Yurtta konaklamak, ülkeye ilk defa gelmiş ve okulda ilk senesi olan öğrenciler için iyi bir konaklama biçimidir.
• Kampüsün dışında konaklamak
Üniversitenin sunduğu yuttan yararlanmak istemeyen öğrenciler, özel yurtlarda ya da aile yanında kalabilirler. Aile yanında kalmak, pratik yapmanız ve çamaşır, yiyecek gibi ihtiyaçlarınızın karşılanması açısından yararınıza olabilir.

2. Ulaşım için harcama yapacaksınız. Eğer kampüs dışında bir yerde konaklayacaksanız ulaşım için para harcamanız gerekecek. Ulaşım için otobüsü ya da metroyu kullanmanız daha uygun olacaktır. Ancak araba da kiralayabilirsiniz.
3. Derslerde kullanacağınız kitaplar için harcama yapacaksınız. Kitaplar oldukça pahalıdır. Ancak daha ucuza, ikinci el kitap satan yerlerden satın alabilir ya da kütüphanelerden kitapları kiralayabilirsiniz.
4. Kişisel ihtiyaçlarınız için harcama yapacaksınız. Eğlence, gezi, alışveriş gibi kişisel harcamalar, kişiden kişiye değişmektedir.

Karar Aşaması
Üniversite, hayatınızın dönüm noktasıdır. Bu eğitimle kariyerinize yön verirsiniz. Hele yurtdışında eğitim görmek, uluslararası alanda kendinizi eğitmek ve ileride kariyerinize uluslararası alanda yön vermek istiyorsanız adımlarınızı sağlam atmalısınız. Bu yüzden de tecrübeli bir danışmana ihtiyacınız vardır.
1. Bir danışmanlık şirketine başvurun.
Başvuracağınız danışmanlık şirketi size nasıl yardımcı olacak?
Öncelikle sizin eğitim geçmişinizi, maddi durumunuzu bilmek isteyecektir. Çünkü, görmek istediğiniz eğitim, sizin özelliklerinize göre belirlenecektir.
Sizden öğrenmek isteyecekleri:
• Mezuniyet ortalamanız
• Okumak istediğiniz alan
• Maddi olanaklarınız
• Yabancı dil seviyeniz
• Geleceğe dair planlarınız ve kafanızda belirlediğiniz herhangi bir üniversite olup olmadığı
Sonrasında danışmanlık şirketi, size uygun olan bölümlerin bulunduğu ülkeler ve üniversiteler hakkında bilgi verecektir.
Danışmanlık şirketinin bu aşamada size vereceği bilgiler?
• Yurtdışında eğitim görmek istediğiniz ülkenin eğitim sistemi hakkında bilgi
• Size uygun bulunan üniversite hakkında bilgi
• Giriş-Başvuru koşulları
• Yapacağınız masraflar
• Hazırlamanız gereken evraklar
• Gideceğiniz ülkenin yaşam şartları
• Konaklama ve ulaşım
• Yurtdışından ülkenize döndüğünüzde hayatınızda neler değişecek ve kariyerinize bu eğitimin ne gibi bir katkısı olacak
2. Size sunulan bilgiler doğrultusunda etraflıca düşünün.
Sizin için önemli olan, kariyeriniz olduğundan göreceğiniz eğitimin kariyerinize yön vermesi çok önemlidir. Ayrıca maddi olanaklarınızda tabii. Eğer, danışmanlık şirketi tarafından size sunulan okulun masrafları ve eğitim sistemi size uygunsa hiç beklemeyin.
3. Kendinize birkaç okul belirleyin.
Bu okulları belirlerken gözönünde bulundurmanız gereken şey, kariyerinize yapacağı katkıdır. Sonrasında çevreyi, olanaklarını değerlendirebilirsiniz.
Bunların dışında okulun size vereceği diplomanın Türkiye’de geçerli olup olmayacağını öğrenmelisiniz.
Bir okulun iyi olması, o okulun isminin çok duyulmuş olmasına ya da çok pahalı olmasına bağlı değildir. Buna karşılık, öğrencileri almak için dünden razı kurumlara karşı da dikkatli olmak gerekir. Yine bu aşamada danışmanlık şirketiniz size yardımcı olacaktır.
Başvuru ve Kayıt Aşaması
İdealsas’a gelip aldığınız ilk danışmanlık hizmetinden sonra, amaçlarınızı ve isteklerinizi belirlediniz. Yurtdışında üniversite eğitimine başvurmaya karar verdiniz. Ve İdealsas’a geldiniz.
1. Kayıt Aşaması:
* Gitmeye karar verdiğiniz okulun kayıt formu doldurtulur.
* Önkayıt ücreti ödenir.
* Bundan sonra karşılaşacağınız aşama olan vize başvurusu için yapmanız gerekenler ve hazırlamanız gereken evraklar tarafınıza sunulur.
* İdealsas danışmanları okul ile irtibata geçer.
3. Vize Aşaması:
* İdealsas okula sizin adınıza başvuru yaptıktan sonra okul tarafından sizin doldurmanız için bazı formlar ve fatura detayları gönderilir.
* Vize başvurusu için hazırladığınız evraklar kontrol edilir. Eksiklikler varsa tamamlanır ve İdealsas tecrübesiyle her ülkenin vize başvurusu o ülkeye uygun olarak yapılır.
* Vize başvurunuzdan sonra Konsolosluk tarafından görüşme talebi gelir.
* İdealsas, vize için gireceğiniz mülakata yönelik birtakım önerilerde bulunur. Mülakatta size sorulabilecek sorular üzerinde durulur ve İdealsas’la üniversite sınavına hazırlanır gibi mülakata hazırlanırsınız.
* Vizeniz alındıktan sonra konaklanacak yerin ve uçak biletinin ayarlanması için İdealsas bağlantılarını kullanır. Uçak biletiniz en avantajlı ve ucuz şekilde ayarlanır.
* İsteğiniz doğrultusunda havaalanından kalacağınız yere transfer için araç ayarlanır.
4. Uçuşa Hazırlık Aşaması:
* Yurtdışına çıkmadan önce havaalanında ve yurtdışına çıktığınızda karşılaşabileceklerinizle ilgili bilgilendirilirsiniz. Yanınıza almanız gereken belgelerden bavul hazırlıklarına kadar her türlü gereksinimleriniz hakkında İdealsas size danışmanlık yapacaktır.
5. Yurtdışında Danışmanlık Aşaması:
* Yurtdışında da İdealsas’ın danışmanlığı yanınızdadır. İdealsas danışmanları, siz yurtdışına gittikten sonra konakladığınız yerle ve okulla irtibata geçerek herşeyin yolunda olup olmadığını kontrol eder.
__________________



Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atlantis, İrlanda’da aranıyor Korax Kayıp Uygarlıklar 0 08-06-2009 20:06
Osmanlı Devletinde Şehzade Eğitim Sistemi legolas Osmanlı Tarihi 0 08-04-2009 14:35
Osmanlı’da eğitim korax Genel Kültür 0 05-02-2009 09:23
Guild Sistemi Nasıldır ? Korax SilkRoad 0 02-26-2009 09:19
Canlılarda Üreme Sistemi Nasıldır? LeGoLaS BiYoLoji 0 03-25-2008 20:12


Şu Anki Saat: 03:46


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows