Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Oyun Alemi > Online Oyunlar > Ultima Online

Ultima Online Ultima Online Hakkındaki Tüm Paylaşımlar...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ultima Online Sözlük

Ultima Online


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-12-2011, 09:43   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Ultima Online Sözlük

Ultima Online Sözlük
- Account :Kişinin sunucuya girebilmesi için gerekli kullanıcı adı ve şifresi.(kullanıcı hesabı)

- Aggressor : Saldıran kişi anlamındadır.Birinin saldırdığını kafasının üzerindeki şu yazıdan anlayabilirsiniz:

.... is attacking you

- Animal : Oyun içinde herhangi bir yerde görebileceğiniz hayvanlar ya evcildir ya da evcilleştirilebilirler. Bir başka oyuncunun kontrolünde olmayan hayvanlar (evcilleştirilmemiş olanlar) siz saldırmadığınız sürece size saldırmazlar. Üzerine tek tıkladığınızda hayvan adı gri renkli ise bu hayvanın bir sahibi olmadığı anl----- gelir. İsmin mavi veya kırmızı gözükmesi ise daha önce iyi veya kötü birilerini öldürmesine bağlı olarak değişir. Ayrıntılı bilgi için Animal Taming skilline bakınız.

- Chaos : Lord British'in eski ve çok yakın arkadaşı zengin bir filozof olan Lord Blackthorn'un Order ordusuna karşı kurduğu ordudur. Order değerlerini kesinlikle reddeder ve anarşist bir düzen izlerler. Lord Blackthorn'un Chaos ordusunda ettinden orka, orktan insana kadar envai çeşit yaratık bulunur. Humanoid olan bu yaratiklarin Sosaria topraklarını koruması zorunludur, masumları değil...

Sembol olarak Kızıl Acı Nası Haç (Hz.İsa'nın gerildiği çarmağı temsil eden ikon) kullanırlar.

- Character : Oyuncunun sunucu içinde kontrol ettiği kişilerden her biri. (Genellikle account başına en fazla 5 karaktere sahip olabilirsiniz.)

- Client : Oyuna bağlanabilmek için gerekli olan dosyadır.Sunucuya bağlanabilmeniz için o sunucunun kullandığı client'i indirmeniz gerekir.

- Criminal : Eğer masum birisine saldırırsanız, oyuncunun/NPCnin bir eşyasını çalarken yakalanırsanız, kontrolünüz altındaki bir NPC' yi bir başka oyuncuya saldırtırsanız suçlu yani criminal durumuna düşersiniz. Criminal durumdayken renginiz gridir. Böylelikle sizi yukarıda bahsedilen işleri yaparken fark eden her oyuncu şehir korumalarına haber verebilir, muhafızlar (guard) sizi tek bir vuruşla öldürebilirler. Criminal durumdayken şehir içinde bile oyundan çıktığınızda (log out) karakteriniz bir müddet oyunda asılı kalacaktır. Şehir muhafızlarının koruması altında olmayan bölgelerde (GZ) bile bir masuma saldırır veya öldürürseniz, masumun eşyasını çalarsanız , ölmüş bir masumun cesedindeki eşyaları alırsanız (loot) criminal olursunuz. Masum olan karakterinize diğer bir masum oyuncu sebepsiz olarak saldırırsa veya kontrolü altındaki bir NPC yi size saldırtırsa veya sizden birşey çalarsa “guards” yazarak şehir korumalarını çağırabilirsiniz. Şehir korumalarının öldürdüğü oyuncunun cesedindeki eşyaları alabilirsiniz. Unutmayınızki cesetteki eşyaları alabilmeniz için ölen kişinin size karşı criminal durumda olması gerekmektedir. GZ içinde taş duvar, energy field, fire field, poison field vb. büyülerden birini yaparsanız criminal olursunuz. Player killer (PK) öldürdüğünüz zaman suçlu duruma düşmezsiniz. PK oyuncuların cesedindekileri her zaman ve her yerde suçlu duruma düşmeden alabilirsiniz.

- Delay : Oyun içinde yaptığınız her eylemin bir gerçekleşme süresi vardır. Her ne kadar delay gecikme anlamında kullanılsa da Ultima Online'da işlem süresi olarak geçer. Herhangi bir şey yaptıktan sonra (büyü atmak, eşya üretmek vs) başka bir eylem yapabilmek için bir süre beklemeniz gerekir. Bu geçen süreye "delay time" adı verilir.

- Dexterity : Dayanıklılığınızı (St-----) etkileyen stattır. Yürürken veya koşarken üzerinizdeki ağırlığa bağlı olarak st----- seviyesi azalmaktadır. Koşmak st-----' nın daha hızlı azalmasına sebep olacaktır ve St-----' nız sıfır olursa hareket edebilmek için tekrar yükselmesini beklemek zorunda kalırsınız. Hareketlerinizi engelleyecek olan bazı zırhlar (Iron Platemail, Bone Armor vb.) giydiğinizde DEX değeriniz düşecektir, giydiklerinizi çıkardığınızda ise eski haline geri döner. Dexterity aynı zamanda savaşlarda yapabileceğiniz darbelerin sıklığını (vuruş hızınızı) ve eşyalarınızı hırsızlara karşı koruma şansınızı da etkiler.

- Dungeon : Genellikle birden fazla kattan oluşan labirent gibi yapılardır. İçinde zorluk seviyesi giderek artan yaratıklar bulunur.

- Guard Zone : Oyun içindeki tüm şehirler (PK şehirleri olan Bucaneer’s Den ve Delucia hariç) ile yönetim kadrosunun belirlediği bazı alanları kapsamaktadır. Bu alanların asıl amacı masum oyuncuları korumaktır. Player Killer veya Criminal kişiler GZ içinde öldürülme tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. GZ olan bir alana girdiğiniz zaman ekranın sol altında “You are now under the protection of the guards” yazısını görebilirsiniz. GZ dışına çıktığınızda yine aynı yerde “You have left the protection of the guards” yazısı belirecektir. GZ içinde herhangi biri masum olan karakterinize saldırır, kontrolü altındaki NPCyi size saldırtır veya bir eşyanızı çalmaya çalışırken fark edilirse “Criminal” duruma düşer böylece siz “Guards” yazarak yardım çağırabilirsiniz. Şehir muhafızlarının koruduğu alanlar içinde yardım çağırdığınızda; suçlu kişi, yanında beliren muhafız tarafından anında öldürülür. Şehirlerdeki bu özel koruma sistemi sadece özel durumlarda (Quest, Raid vb) oyuna bağlı olan oyuncuların tümüne önceden haber verilmek suretiyle kaldırılabilir.

- Ingot : Ore'nin işlenmiş haline ingot denir.

- Intelligence : Mana' yı etkileyen stattır. Mana kelimesinin Türkçe' de tam bir anlamı olmamasına rağmen büyü yapabilme kapasiteniz olarak nitelenebilir. Her büyü yaptığınızda mana' nız belirli oranlarda azalır. Büyü etkisi büyüdükçe harcadığı mana da artacağından belirli seviyenin altında, tekrar büyü yapmak için mana' nızın dolmasını beklemelisiniz.

- Jail : Oyun kurallarına uymayan davranışlar yetkililer tarafından tespit edildiğinde sizi belirli bir süreliğine jail adı verilen hücrelere kapatırlar.

- Masum : Oyuna ilk girdiğinizde masum bir karaktere sahipsinizdir. Masum birinin ismi mavi renkte görünür. Eğer suç işlemezseniz (Criminal veya Player Killer olmazsanız) oyun içindeki tüm şehirlerde (PK şehirleri olan Bucaneer’s Den ve Delucia hariç) koruma altında olursunuz. Herhangi biri size saldırır, kontrolü altındaki NPCyi size saldırtır veya bir eşyanızı çalmaya çalışırken fark edilirse “Criminal” duruma düşer böylece siz “Guards” yazarak yardım çağırabilirsiniz. Masum bir karakter ile şehirde iken oyundan çıkarsanız (log out) 25 saniye kadar karakteriniz oyunda asılı kalacaktır.

- Monster : Üzerine tıkladığınızda ismi kırmızı harflerle yazılmış olan yaratıklardır. Sizi gördükleri an saldırırlar. Güçleri, çeviklikleri ve zekaları farklı düzeyde olduğundan yeni bir oyuncu için her gördüğü yaratığa saldırmak çok akılcı bir yöntem değildir.

- Newbified : Bir eşyanın (item) üzerine tıkladığınızda bu yazıyı görüyor iseniz bu o eşyanın çalınamayacağı ve öldüğünüzde cesedinizde kalacağı anl----- gelmektedir.

- Npc : Oyuncular haricindeki tüm canlı varlıklar. (Hayvan, vendor, yaratık vs...) NPC ler oyunun kendi dinamiği içinde olan karakterlerdir, Game Master’ lar NPC ler üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak oyundaki sürekliliği sağlamaya çalışırlar.

- Order : Lord Robert'ınn Oğlu Lord British tarafından kurulmuştur.
Sembolleri Sükuneti temsil eden Gümüş Anacondadır.
Lord British tarafından öne sürülen sekiz değere sadıktırlar bunlar;

Spirituality
Valor
Humility
Sacrifice
Compassion
Honesty
Justice
Honor


Bu değerlerin sembollerini, Britain şehrinin doğusunda Chamber of Virtue's de ya da bu değerler adına adanmış "Holy Shrine"larda bulabilirsiniz.

- Ore : İşlenmemiş madene denir.
Madenci yeteneğine sahip kişiler Yeteneklerine göre farklı Ore'ler çıkartabilmektedirler.

- Page : Oyun içinde kendi başınıza halledemeyeceğiniz bir problemle karşılaştığınızda yetkili kişiye durumunuzu iletmek amacıyla göndereceğiniz kısa nottur. Hapis cezası almamak için Page atma kurallarını okumadan yetkililere başvurmayınız.

- Pk ( Player Killer ) : Oyuna masum olarak başladıktan sonra diğer oyuncuları öldürmeye başlarsanız MC (Murder Count - Cinayet sayısı) sayınız artmaya başlar. MC sayınız 6 veya daha fazla olursa isminiz kırmızı renkte görünür ve katil olursunuz. Böylece şehir korumaları altındaki bölgelere (Guard Zone - GZ) girdiğiniz an diğer oyuncuların muhafızları çağırması durumunda (Muhafızları çağırmak için GZ' yi ve katili gören bir noktadan "guards" demesi yeterlidir) öldürülürsünüz. Oyunda olduğunuz her 2 saatte MC sayınız bir azalır. Tekrar masum olabilmek için MC sayınızın 5 e düşmesi gerekmektedir. Player Killer iseniz sadece Bucaneer's Den (Bucs), Papua ve Delucia şehirlerine girebilir, gerekli malzemelerinizi o şehirlerdeki vendor lardan karşılayabilir, bankanızı kullanabilirsiniz.Kill sayınızı öğrenmek için provisioner vendorlardan reputation crystal almanız ve ona çift tıklamanız yeterlidir.

- PvM : Bir oyuncu ile NPC arasındaki savaştır.

- Pvp : Sunucuya bağlanmış iki oyuncu arasındaki savaştır.

- Role Playing : Kısaca oynattığınız karaktere bir kişilik kazandırarak, karakterinizin oyun dünyası üzerinde gördüğü olaylar karşısında nasıl davranacağına karar vermek ve konuşmalarınızdan, giyinişinize kadar her ayrıntıyı Sosaria' ya göre ayarlamaktır.

- Safe Zone : Yönetim kadrosunun belirlediği bu özel alanlarda darbelerden etkilenmezsiniz (Hit Point seviyeniz azalmaz). Ancak üzerinizdeki kıyafetler ile elinizdeki silah vb. eşyalar zarar görebilir. Güvenli Alanlarda oyuncuların masum, suçlu (criminal) veya katil (PK) olmasının bir önemi yoktur, amaç eşit olmalarını sağlamaktır. Unutulmaması gereken en önemli nokta SZ olan alanlarda skill çalışılmasının "Hata Sömürme" suçuna girmesidir.

- Skill : Her karakterin %0dan %100 kadar geliştirebileceği 50 adet yeteneği vardır. Nebula' da her karakter toplamda en fazla 700 skill puanına sahip olabilir, yani en fazla 7 adet yeteneğini %100 yapabilir. Skill toplamının 700 den fazla olması yasaktır. Skiller hakkında daha fazla bilgi almak için sitede Oyun Hakkında bölümüne bakabilirsiniz.

- Sosaria : Oyunun geçtiği dünyaya verilen isimdir.

- Spawn : Dünya üzerindeki tüm NPCler öldükten ya da evcilleştirilip başkasının kontrolüne girdikten bir süre sonra tekrar aynı noktada dünyaya gelirler. Bu noktalara spawn adı verilir. Yerleri Staff tarafından haber vermeden değiştirilebilir.

- Staff : Oyunculara yardım etmek, oyuncuların problemlerini çözmeye çalışmak ve oyun içi sürekliliği sağlamak üzere gerekli düzenlemeleri yapmaya çalışan kadrodur. Nebula' da bu kadro beş tabakadan oluşur ve tümü gönüllü olarak çalışan kişilerdir.

Admin : Oyun içinde ve dışında en yetkili kişidir.

Senior Game Master (SGM) : Oyun dinamiğini belirlemek, staff içi düzeni sağlamak, oyuncu olmak isteyen kişilerin başvurularını değerlendirmek ve gerektiğinde oyuncunun sunuculardan uzaklaştırılmasını sağlamak gibi görevleri vardır.

Game Master (GM) : Oyun içinde kullanıcıların yaşadıkları problemleri çözmek ve kurallara uymayanlara gerekli yaptırımları uygulamak, dünya üzerinde oyuncular için gerekli ekleme ve eksiltmeleri yapmak gibi görevleri vardır.

Seer : Game Master'lardan daha az yetkiye sahiptirler, oyuncuların sorunlarını dinlemek, yetkisi dahilindeyse soruna çözüm bulmak veya yardım çağırmak ve yetkisi dahilinde ceza vermekle yükümlüdürler.

Companion : Diğer sunucularda Counselor yani danışman olarak da bilinirler, yetkisi Seer'lara göre daha azdır, görevi oyuncuların sorunlarını dinlemek ve yetkisi dahilinde gerekli cezayı vermektir

- Stat : Karakterinizin ana özellikleridir. Karakterinizin gücünü (STR), çevikliğini (DEX) ve zekasını (INT)gösterirler. Her biri en fazla 100 değerini alabilir ve üçünün toplamı 225' i geçemez. Çeşitli büyü ve iksirler ile bu değerler geçici olarak değişebilir ancak karakterinizin üzerinde hiçbir etki yok iken toplamlarının 225' i aşması yasaktır.

- Strength : Yaşam gücünüzü (HP - Health Point) belirleyen stattır. HP darbe aldığınızda veya üzerinize saldırı büyüsü atıldığında azalır, HP sıfır olduğu zaman ölürsünüz ve tekrar canlanmadan dünya üzerinde dolaşmak ve konuşmak harici hiçbir şey yapamazsınız. Strength aynı zamanda taşıyabileceğiniz yük miktarını ve karşınıza vereceğiniz hasarın büyüklüğünü etkiler.

- Teach : Oyunda bulunan satıcı ve çeşitli dükkan sahipleri (vendor) bilgisi olduğu konularda oyuncuların yeteneklerini (skill) para karşılığı artırabilirler. Her dükkan sahibi bildiği konu veya konular hakkında sınırlı bilgiye sahiptir, hangilerini bildiğini görebilmek için NPC'nin yanına gidip "teach" yazmanız yeterli olacaktır. NPC size hangi konuları öğretebileceğini söyler, siz de örneğin "teach magery" diyerek bilgi sahibi olmanın size ne kadara mâl olacağını öğrenirsiniz. NPC size tüm bildiklerini öğretmek için gerekli olan miktarı söyleyecektir, siz isterseniz daha az para vererek daha az bilgi alabilirsiniz. Öğreniminizi tamamlamak için NPCnin söylediği kadar altını sürükleyerek üzerine bırakmanız yeterli olacaktır.
Eğer NPC size bilgi vereceğini söylediği halde ve yetenek seviyeniz çok düşük olmasına rağmen (20.0 altı gibi) para verdiğinizde öğrenemiyorsanız skill tablosunda yeteneğinizi düşüşe almış veya kilitlemiş olabilirsiniz.

- Vendor : Şehirlerde oyuncular için gerekli eşyaları satan NPC lerdir. Üzerine sol tuşla bir kere tıkladığınızda isminin mavi harflerle yazıldığını görebilirsiniz. Alışveriş yapabilmek için belirli komutlar kullanılmaktadır.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
online, sözlük, ultima

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ultima online indirmek istiyenler (Ultima Online:Moundain's Legacy) Korax Ultima Online 0 06-12-2011 09:37
Efsane Sözlük ingilizce türkçe çevirici moonstar sözlük Yaso Araçlar 0 07-21-2009 13:11
Ultima Online Nasıl Oynanır Nasıl Baglanırım! Korax Ultima Online 0 11-21-2008 14:42
Ultima Online Mondains Legacy Yaso Araçlar 0 06-16-2008 23:38
Ultima Gtr Ve Asyalı Güzel AzRaiL Modifiye Arabalar ve Motorlar 0 03-22-2008 12:39


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:15 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628