Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > webmaster genel > Webmaster / Web Dizayn Scriptler > vBulletin

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

vBullettin 'de İki Database Birleştirme Adım Adım Resimli Anlatım (Örnek Tablo User)

vBulletin


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 07-07-2009, 22:46   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Cool vBullettin 'de İki Database Birleştirme Adım Adım Resimli Anlatım (Örnek Tablo User)

vBullettin 'de İki Database Birleştirme Adım Adım Resimli Anlatım (Örnek Tablo User) (Önce konuyu baştan sona okuyup, sonra adım adım yapmaya başlarsanız daha sağlıklı olacaktır.)
Konudaki herşey dikkatlice okunup yapılırsa hiçbir sorun çıkmadan bu işi bitirebiliriz. Resimleri dikkatlice inceleyip, yazılarıda dikkatlica okumamız gerekiyor. Atlamadan ve sırasını karıştırmadan sırayla ve dikkatlice herşeyi yapın. Burda şu anda yapmakta olduğumuz şey iki farklı vbulletin databasesinin üyelerini birleştirmek. Sadece User tablosunu örnek olarak anlattım.
Önce forumumuzu kapatalım ve tablolarımızı optimize edip onaralım..! Bu işlemleri vBulletin Admin panelinden yapınız.
Şimdi resimlerdeki işaretlenmiş yerleri ve yazıları dikkatlice inceleyip okuyalım ve yapalım.
Untitled-1
Resimde de görüldüğü gibiphpmyadmine girelim databasemizi seçelim ve dönüştüre tıklayıp aşğıdaki resimden devam edelim.
Untitled-2
Önce bu şekilde ana sitemizin yedeğini alalım..! Herhangi bi aksilik durumunda ne olur ne olmaz..! Üstteki iki resimde bunu yapıyoruz..! Şimdi aşağıdaki resimlerden itibaren asıl yapmamız gerekenlere başlıyoruz..!
Untitled-3
Üstteki resimde dikkat etmeniz gereken yerler kırmızı kutuyla ve yazılarla özellikle belirtilmiş. Yapı (structure) kutucuğundaki işareti kaldırıyoruz. Eğer bu işareti kaldırmazsak ana sitemizdeki userlar gider yerine sadece yeni ekleyeceğimiz userlar kalır. Dolayısıyla çok büyük bir hata yapmış oluruz. Tekrar ilk aldığımız yedeği yüklemek gerekecek böyle bir hata durmunda.
Birleştirme İşlemi
Yukarıdaki resimdekini doğru olarak yaptıktan sonra esas iş şimdi daha yeni başlıyor. Aşağıdaki resimdeki gibi son kaydettiğimiz eklenecek-user.sql dosyasını WordPad ile açalım.
Untitled-4
Aşağıdaki resimdeki kırmızı çerçeve içine alınmış yerleri ve yazıları dikkatlice inceleyip okuyalım.
Untitled-5
vBulletin ve benzeri dorumlarda her üyenin bir ID si vardır ve vBulletin üyeleri önce bu ID ye göre database'ye kaydeder. Yeni ekleyeceğimiz üyelerden nickleri aynı olan olabilir mailleri aynı olan olabilir yada başka herhangi bişeyi aynı olan üyeler çıkabilir. Üyelerin ID leri dışında bize engel teşkil edebilecek hiçbir şey yoktur. Neyleri aynı olursa olsun yeterki üye ID numaraları aynı olmasın biz bu birleştirme işlemini yapabiliriz.
Üye ID lerinin birbirleriyle çakışmasını engellemek için ne yapmamız gerekiyor? Bütün vBulletin forumlarda ilk üye ID si 1 dir ve sırayla devam eder.
Örnek:
Diyelimki kendi forumumuzun üye sayısı şu anda 42.784. Yeni ekleyeceğimiz diğer forumda ise 24.769 üye olsun.
Önce kendi forumumuza bakıyoruz: En son üye olan User'ın ID si kaç..?
Atıyorum mesela son üyenin ID si 44.375 olsun.
(Ana forumumuzda 42.784 üye olmasına rağmen son üye olan kişinin ID si neden bu rakamdan farklı? Çünkü arada silmiş olduğunuz üyeler olabilir. Aktifliği bitmiş olan üyeler olabilir. Rakamların farklı olması sizi aldatmasın. Önemli olan rakam son üye olan kişinin ID numarasıdır. Forumumuzdaki üye sayısının gerçekte bi önemi yotur.)
Bu ID ye nasıl bakacasınız: Son üye olan üyenin profiline bakmak için tıklayın adres çubuğunda siteniz.com u=44375 yazan u= den sonraki rakam üyenin ID numrasıdır.
Artık yapmamız gereken şey son resimdeki gördüğümüz parantezden sonraki ilk rakamları teker teker değiştirmektir. yani o rakamları mesela il satırı gösteriyorum;
Orjinal satır başlangıcı
INSERT INTO `user` VALUES (1, 6, '', 0, 'Fatu',.......
Değiştirmemiz gereken satır başlangıcı (böyle olacak)
INSERT INTO `user` VALUES (44376, 2, '', 0, 'Fatu',........
Gördüğünüz gibi Üye ID'si bir olan Fatu nickli User'ın ID'sini 44376 yaptık ve üyenin Üye Gurubu ID sini de 6'dan 2 ye çevirdik. Yukarıda bahsetmeyi unuttum şimdi zamanı geldi anlatıyorum. Parantezden sonraki ilk rakam User ID'dir ikinci rakam ise Üye Gurubu ID'sidir (yani rütbesidir). Üyenin rütbesini değiştirmezseniz ne olur..? smile Tabiki eleyeceğiniz forumun adminleri süper moderatörleri moderatörleride sizin forumunuzda aynen admin smod ve mod olarak eklenir. Bunu istemiyorsanız değiştirin. Zaten rütbeli üyelerin sayısı fazla olmayacağı için bunu manuel olarak yapmanızı tavsiye ederim. Konuyu daha fazla karıştırmayalım. Yada aynen hiç ellemeden de üyeleri önce eklersiniz sonra normal bi şekilde admin panelden girip yetkileri alırsınız herhangi bi sorun çıkmaz.
Diğerlerinide aynı şekilde sırayla yapmamız gerek. Bunu bu şekilde manuel olarak tabiki yapmak çok zor saatlerce uğraştırıcı bir durum olur ve zaten mutlaka bi yerde hata yaparız aynı rakamı yazarız ve bu işlem hata verir.
Ben şimdi size bunu otomatik yada çok zahmete girmeden yapabilmek için ufak bi taktik anlatıcam. Bu taktiği geliştirip sizin işinize daha çok yarabilecek hale getirmek sizin elinizde olan bişi.
Örnek olarak aşağıdaki rakamları vermiştik:
Ve demiştik ki son üyenin id numarası 44375.
Bu örneğe göre size tavsiyem;
Aşağıdaki maddeleri yapmadan önce eklenecek-user.sql dosyamızın bir kopyası kenarda bi yerde saklayalım. Yanlış yaparsak yine bu dosyamıza geri dönebilelim diye.
1. Eklenecek olan database deki User ları 1-999 a kadar olanlarını kopyala yapıştır yaparak yeni bir dosyaya kaydedelim, dosya ismide 1-999.txt olsun. (Worpad de yapıyoruz bu işi)
2. 1.000-9999 arasındaki userlarıda yine kopyala yapıştır yaparak wordpadde yeni bir dosyaya kaydedelim, dosya ismide 1000-9999.txt olsun.
3. 10.000-19.999 arasındaki userlarıda yine kopyala yapıştır yaparak wordpadde yeni bir dosyaya kaydedelim, dosya ismide 10000-19999.txt olsun.
4. 20.000-24.769 arasındaki user ları da yine kopyala yağıştır yaparak wordpadde yeni bir dosyaya kaydedelim, dosya ismide 20000-24769.txt olsun.
5. INSERT INTO ile başlayan satırlardan önce bir takım bilgiler yazılı. Sadece bu bilgileri bırakıp diğer bütün INSERT INTO ile başlayan satırları silelim ve kaydedelim ana dosyamızı. Bu Dosyamızın adı da ana-user.sql olsun.
Şimdi elimizde 5 tane dosya var.
1. Dosya: ana-user.sql
2. Dosya: 1-999.txt
3. Dosya: 1000-9999.txt
4. Dosya: 10000-19999.txt
5. Dosya: 20000-24769.txt
Önce 2. dosya olan 1-999.txt dosyasını açalım wordpad'imiz ile. Size yine tavsiyem en azından ilk 99 üyeyi elle manuel olarak girmeniz. Zaten genelde forumlarda bütün yetkililer genelde ilk üyelerdir. Onları görüp direk editlemiş olursunuz. Yada onları hiç eklemeyin silin gitsin. (Çok önemli değilse tabiki..!) Şimdi ben sildiğimizi varsayıp o şekilde anlatmaya devam ediyorum. Siz nasıl istiyorsanız öyle yaparsınız.
Şimdi aşağıdaki resimleri dikkatlice inceleyip resimlerdeki yazılarıda dikkatlice okuyalım.
01
Birden 100'e kadar olan üyeleri sildik ve dosya yukarıdaki resimdeki gibi görünüyor. Şimdi yapmamız gereken şey aşağıdaki resimdeki kırmızı çerçeveye aldığım yerdeki gibi bazı üyelerin ID numaralarının sırası kaymış. Aşağıdaki resimde görünen 159 ve 160 ID no lu üyelerin arasına ID numarası 10 binlerde olan üç tane üye kaymış. Bunları ya siliyoruz yada olması gereken yere kendi sırasına kopyalayıp yağıştırıyoruz. Bunları kontrol edip temizlemezsek çakışan ID ler olabilir. Şöyle bi göz gezdirelim bütün ID lere. Zaten direk gözünüze çarpacaktır. Onları hemen düzeltiyoruz.
02
Bu ufak düzeltme işlemlerini iki dakkada hallettikten sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi WordPad de düzen menüsünden Değiştir'i seçiyoruz yada kısayolu olan Ctrl+H tuşlarına basıyoruz. (Değiştirin Yanında kısayolu yazıyor zaten.)
03
Değiştire tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde görünen ufak Değiştir penceresi açılıyor. Bizim elimizdeki databaselere göre yani ana forumumuzun üye sayısı son üyenin ID numarasına göre aşağıdaki gibi başlattım numaralandırmayı. Resimlerde de herşey açık görülüyor. Resimleri inceleyelim. Bu değiştirme rakamları bizim elimizdeki ana forumumuzun üye sayısına göre değişecektir. Benim verdiğim rakamlar yukarıdaki örnek forumların üye sayılarına göredir.
Verdiğimiz örnekte son üye olan kişinin üye ID si 44.375 ti. İlk yüz üyeyide silmiştik ve ben aşağıda bunu 45.100 den başlatıyorum. Aradaki olmayan ID lerin bi önemi yok. İsterseniz 150.000 den bile başlatabilirsiniz. Ama tabiki boş ID numarası ne kadar az olursa forumda bakım yaparken, güncelleştirme yaparken o kadar iyi olacaktır. Çok fazla boş ID numarası demek yapacağınız bakımların güncelleştirmelerin boşu boşuna daha fazla zaman harcaması demek olacaktır. Ona göre en uygun rakamdan başlatın.
04
Resimlerin üzerlerindeki yazıları okuyun.
05
Buraya kadar herşeyi düzgün olarak yaptıysak 100-999 üyenin id leri artık hazır durumda demektir. Aynı mantıkla diğer dosyalarıda tümünü değiştirip devam ediyoruz. Bu ID numarası değiştirme işlemi bittikten sonra; ana-user.sql dosyamızı açıyoruz ve altına bu değiştirdiğimiz diğer 4 dosyayı olduğu gibi kopyala yapıştır yapıyoruz. ana-user.sql dosyası parçalara bölmeden ki haline gelicek. Artık sql dosyamızda hazır hale geldi.
Şimdi yapmamız gereken şey phpmyadmin den bu dosyayı import etmek. (Yada siz nasıl DB yüklüyorsanız o şekilde de yükleyebilirsiniz. Mesela mysqldumper, bigdump.php kullanıyorsanız aynı şekilde yine kullanabilirsiniz.)
Dosyamızı import ettikten sonra hemen koşup üye sayısına bakmayın henüz bişi değişmedi forumunuzda. smile Üyeler eklendi fakat henüz forumda görünmüyor. Şimdi normal bi şekilde admin panelimizden girip Bakımdan Güncelleme sayacına girip bütün güncelleştirmeleri yapmamız gerekiyor. Bu güncelleştirme işlemini yaptıktan sonra birde Tabloları optimize edip onarırsak daha sağlıklı olucaktır. Bu işlemleride yaptıktan sonra forumunuz açabilirsiniz. Üye sayınızı da kontrol edebilirsiniz.
Kolay gelsin.
(Şimdi burda sadece user tablosunu anlattık çünkü sadece userları birleştirmek böyle kolay oluyor. Diğer tablolarıda birleştirebiliriz aslında konuları mesajları vs. diğer tabloları fakat çok detaylı planlı ve programlı bir şekilde herşeyi yapmamız gerekecekti. Açıksası ben yukarıdaki anlattığım şekilde üç forumun üyelerini birleştirdim fakat konuları mesajları birleştirmek yemedi. Mesela sadece konuları almaya kalksanız thread ID leri değiştirmek yetmeyecek. bununla ilgili post idleri ve yine konuyu açanlarla ilgili user id leri de birbirleriyle ilişkili olduğu için bunu yapmak çok zor ve planlı hareket etmek gerekir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
adim, anlatim, birlestirme, database, de, iki, ornek, resimli, tablo, user, vbullettin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Adım Adım Online HAC anlatımı - Sesli anlatım da Mevcut Yaso Dini Programlar 0 11-20-2008 11:38
CD olmadan oyunları bilgisayarınızda çaliştırmak için adım adım yapmanız gerekenler: Yaso Resimli Anlatımlar 0 08-22-2008 18:33
Su Altında Adım Adım Ölüm :) By-AsK Enteresan Resim ve Videolar 1 03-29-2008 21:26
Adım adım Ergenekon operasyonu... Haberci Yurttan Haberler 0 03-22-2008 12:20
Adım Adım Linux Kurulumu, Ayarları ve Kullanımı LeGoLaS Linux ve MAC İşletim Sistemi 0 01-28-2008 23:16


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:53 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628