Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > webmaster genel > Webmaster > Webmaster Genel

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Temel Bilgiler(Webmaster olmaya doğru)

Webmaster Genel


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 01-07-2009, 17:37   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Temel Bilgiler(Webmaster olmaya doğru)

Temel Bilgiler(Webmaster olmaya doğru)

ORTAM DEĞİŞKENİ ANLAMI
REMOTE_ADDR İstemci bilgisayarın IP adresi
REMOTE_HOST İstemcinin bilgisayarının adı (Muhtemelen yine istemcinin IP'si)
HTTP_ACCEPT Browser'ın tanıyabileceği MIME türleri
HTTP_USER_AGENT Browser hakkında bilgi (adı, sürümü işletim sistemi, vs.)
HTTP_REFERER Browser'ın bizim sitemize gelmeden önce görüntülediği son URL (Burada "referer" referansta bulunan, köprü veren, gönderen anlamına gelmekle birlikte, sitemizi ziyaret eden kullanıcının sizim sitemize geçtiği son sitede bizim sayfamıza bir köprü bulunduğu anlamı çıkmaz; ziyaretçi bizim adresimizi URL adres kutusuna kendisi yazsa bile, HTTP_REFERER değişkeninin değeri olarak son URL kaydedilir.)
REQUEST_METHOD GET veya POST
CONTENT_LENGTH POST yoluyla gönderilmiş bilginin boyutu (büyüklüğü). GET yöntemi kullanıldığında veya istemci bilgi göndermediğinde tanımlanmamış sayılır)
QUERY_STRING İstemcinin GET yoluyla gönderdiği bütün bilgilerden yapılmış bilgi yumağı ( String )
PATH_INFO CGI programının çalıştırıldığı dizine göre (göreli) Path (arama yolu) bilgisi.
PATH_TRANSLATED Göreli arama yolunun gerçek disk ve dizin adlarıyla ifadesi

HTTP Statü Kodları:
Kod Mesaj Anlamı
200 OK Aranan belge bulundu ve gönderildi.
204 No Content Belge bulundu, fakat gönderilecek bir içerik yok.
301 Moved Permamently Aranan belge temelli başka bir adrese aktarıldı.
302 Moved temporarily Aranan belge geçici olarak başka bir adrese aktarıldı.
400 Cannot be found Erişmek istediğiniz dosya bulunamıyor.
401 Unauthorized Erişmek istediğiniz belge korunmuştur.
403 Forbidden Erişmek istediğiniz belgeye erişim yasaklanmıştır.
403.10 Access Forbidden Erişmek için sunduğunuz yetki kaydı yeterli değil.
403.11 Access Forbidden Erişmek için sunduğunuz parola değişmiş.
404 Site not found Aradığınız site (URL) bulunamıyor.
405 Resource not allowed Dosya, yanlış adres verdiğiniz için bulunamıyor.
406 Not acceptable Browser'ınız istediğiniz kaynağı görünteleme yeteneğinde olmadığı için istediğiniz dosya gönderilmiyor.
410 Does not exist Aradığınız dosya temelli bulunamıyor.
412 Precondition Failed Dosya istemcinin ileri sürdüğü önşartlara uymadığı için gönderilmiyor.
414 URI Too Long Dosya için yazılan yol çok uzun.
500 Internal server error Dahilî Server Hatası oluştu.
501 Not implemented İstediğiniz yazılım/media türü bu Server'da uygulanamıyor.
502 Bad Gateway Server geç** olarak görev yaparken, kendisinden sonraki bir Server'dan hatalı yanıt aldı.

Belli başlı MIME tür/alt-tür grupları
text/plain Düz metin. Server istenen belgenin uzantısından türünü anlamazsa veya siz CGI programınızda çıktı'nızın içerik türünü belirtmezseniz, Server düz metni varsayılan içerik türü sayar
text/html HTML dosyası
text/richtext Rich Text biçimi. Bir çok kelime-işlemcisinin ortak dosya biçimidir; bir çok Browser tarafından anlaşılabilir.
image/gif GIF grafik dosyası. Ortak bir biçim olmakla birlikte, içendiği sıkıştırma teknolojisinin kullanımı için bir firmaya telif hakkı bedeli ödeme zorunluğu getirildiğinden bu yana yerini diğer biçimlere bırakıyor. Browser'lar tarafından IMG etiketiyle birlikte kullanıldığında HTML belgesinin parçası olarak görüntülenir.
image/jpeg JPEG grafik dosyası. GIF'ten daha çok renk derinliği içerebilir. Bütün Browserlar tarafından tanınır ve IMG etiketiyle birlikte kullanılabilir.
image/png PGN grafik dosyası. Internet için geliştirilmekte olan grafik biçimi. Henüz bütün Browserlar tarafından tanınmıyor. Bu biçimi tanıyan Browserlar, IMG etiketiyle kullanılan PNG dosyasını HTML belgesi içinde görüntüleyebilirler.
image/x-xbitmap Bitmap grafik dosyası. (Genellikle dosya adının uzatması .xbm olur.) Görüntü, piksel olarak tanımlandığı için fazla ayrıntılı görüntüler için elverişli değildir. Bütün Browserlar tarafından tanınmaz.
audio/basic 8-bit ulaw sıkıştırma tekniği ile üretilen ses kayıt dosyası. (Genellikle dosya adının uzatması .au olur.) Bütün Browserlar tarafından tanınmaz.
audio/x-wav Microsoft firmasının geliştirdiği Windows sistemi için ses kayıt dosyası. (Bütün Browserlar tarafından tanınmaz)
video/mpeg MPEG video kayıt dosyası. Bütün Browserlar tarafından tanınır.
video/quicktime Apple firmasının geliştirdiği MacOS ve Windows sistemleri için video dosyası. Browseın tanıması için ek program çalıştırılması (plug-in) gerekebilir.
video/x-msvideo Microsoft firmasının geliştirdiği Windows sistemi için video kayıt dosyası. (Genellikle dosya adının uzatması .avi olur.)
application/octet-stream Server tarafından tanınmayan bütün dosya türleri için bu içaret türü gönderilir ve bunu gören Browser kullanıcıyü bu dosyayı çalıştırmak veya görüntülemek yerine sabit diske kaydetme imkanı tanır.
application/postscript Postscript yazıcı dili ile gönderilen herhangi bir içerik.
application/vnd.ms-excel MS Site Server, Internet Information Server veya kişisel Web Server programlarının tanıdığı MS Office yazılım paketindeki Excel programının dosyası. Microsoft işletim sistemlerinde çalışan hemen hemen bütün Web Server programları tarafından da tanınmaktadır. (Bu türün alt türleri arasında "application/vnd.ms-powerpoint" ve "application/msword" de bulunur. MS firmasının Internet Browser programı IE tarafından bu içarek türü tanınır ve ilgili MS yazılı çalıştırılarak dosyanın içeriği görüntülenir; diğer browserlar bu içerik türünü sabit diske kaydetmeyi önerirler.

CONTENT_LENGTH ve QUERY_STRING değişkenlerinin doğrudan bizim Form etiketimizin METHOD özelliğine bağlı olduğunu farkettiniz mi? METHOD olarak GET veya POST kullanabiliriz. Bu, bizim ziyaretçimizden nasıl ve ne boyutta bilgi alacağımızı ve bilginin CGI programına nasıl aktarılacağını belirler.
Form'un oluşturduğu ve sizin GET yöntemi ile aldığınız bilgiler, çevre değişkenlerinden QUERY_STRING değişkeninin içine yazılır. Başka bir ifade ile Form'daki bütün değişkenlerin adları ve bu değişkenin içerdiği değer yumak yapılır (bu yumağın niteliğine ve nasıl çözeceğimize geleceğiz!) ve Server'da QUERY_STRING değişkeninin değeri olarak yazılır. Daha sonra belirteceğiz, ama şimdiden bir kenara yazın: Form'un gönderdiği değişkenler ve değerleri artık düz metin haline gelmiştir; bundan yeniden program yoluyla kullanılabilir değişkenler üretmek ve bu değişkenlere ziyaretçiden gelen değerleri atamak bizim işimiz olacak (ve galiba Perl ile CGI progralamanın da en can alıcı noktasını oluşturacak!).
Form'un bilgilerini POST yoluyla almış olsaydık bunlar CGI programı için standart girdi (stdin) olarak gelecekti. Bu iki yöntem arasındaki başlıca fark (ve herkesin POST yöntemini tercih etmesinin sebebi) stdin'in bilgi tutma kapasitesinin sınırsız olmasından ibarettir. QUERY_STRING değişkeni, Server'a, ve bu programın ayarlarına göre sınırlı boyutta bilgi tutabilir. Formlarınızda çok alan (yani çok değişken ve çok değer) varsa, mutlaka POST yöntemini kullanmalısınız. Aksi taktirde, bu bilgilerin QUERY_STRING değişkeninin bilgi tutma kapasitesini aşan bölümü, Server tarafından silinir, CGI programına aktarılmaz.
Çevre değişkenlerimizden REQUEST_METHOD, Form'dan bilgilerin hangi yöntemle geldiğini gösterdiğinize göre, CGI programımızı yazarken, önce bu değişkenin içeriğini kontrol edebiliriz; bu GET ise, demek ki Formun bilgileri QUERY_STRING değişkeninin içinde paket halinde duruyor. REQUEST_METHOD değişkenin değeri POST ise, ziyaretçimizin Formumuza yazdığı bilgiler, stdin olarak gelmiş ve stdin'in o andaki boyutunu gösteren bilgi de CONTENT_LENGTH değişkenine işlenmiş demektir.

Hexadecimal Türkçe!
URL Encoding şemasında, Türkçe karakterlerin kodları şöyledir:
ğ: F0
Ğ: D0
ı: FD
İ: DD
ü: FC
Ü: DC
ş: FE
Ş: DE
ö: F6
Ö: D6
ç: E7
Ç: C7
(URL Encoding şemasına göre, yüzde işareti "%25", Ve (&) işareti "%26" ve çiftçatal (#) işareti ise "%23" olarak şifrelenir.)

İstemcinin İstekleri - Sunucunun Sundukları
CGI programlarının Browser'la ilişkisini ele aldık. Fakat CGI programı, "Browser için" yazıldığı kadar "Server için" de yazılır. CGI ile Server'ın çalışmasını da programlamış oluruz. Bu yüzden, Server'ın CGI-HTML ilişkisindeki yerini da tanımak zorundayız. Server'ı tanımaya Browser ile istem-sunuş ilişkisindeki yerinden başlayabiliriz. Browser ile Server nasıl alış veriş yapıyorlar; ne alıp, ne veriyorlar!
Ziyaretçi olarak siz Browser'ın URL adres kutusuna, sözgelimi server.com adlı halayî sunucudaki merhaba.htm belgesinin adını (adresini) yazdığınızda neler olur? Bunu kısaca, adım adım görelim:
1. Browser'ın About-servers adlı belgeyi talep etmesi, Server'a bir "HTTP Request" (HTTP Talep) komutu göndermesi demektir. "GET" şeklindeki bu komut sadece "Bana şu kaynağı gönder!" şeklinde olmaz. Browser komutun arkasına Browser'ın ne tür belgeler (text, HTML, Access, Excel, vs uygulama programı dosyaları) ve media (GIF, JPEG, Bitmap, vs.) kabul edebileceğini, ve Browser'ın türü ve sürümünü, ve dosya ilgili (varsa) önşartlarını da ekler.
Diyelim ki bir Browser, bir Server'dan index.htm adlı dosyayı istiyor ve bu dosyayı ancak ve sadece 12 Ocak 2000, GMT saat 10:00'dan sonra değişmişse göndermesini şart koşuyor. Bu durumda "HTTP Request" şöyle olur:
GET /index.htm HTTP/1.1
If-Modified-Since: Sun, 12 Jan 2000 10:00:00 GMT
Accept: text-html
Accept: */*
User-Agent: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 5.0; Windows 98; DigExt)

Burada, Browser, varsayılan talep komutu olan GET ile ne istediğini ve ne kabul edebileceğini Server'a bildiriyor.
2. Server bu talebi alınca önce belgeyi arar; bulamazsa Browser'a hata mesajı gönderir. Server, bu dosyayı bulursa, önce uzantısına bakarak, ne tür bir dosya olduğuna karar verir; ve
3. Bu karara dayanarak, gerekli başlık (header) bilgilerini ve dosyanın içeriğini talep sahibi Browser'a gönderir. (Bu arada başlıkla içerik arasına bir boş satır koyması da ihmal etmez! Bu boş satır, Server'ın Browser'a gönderdiği iki önemli veri kümesini birbirinden ayırmaya yarar.)
Bu bilgi aşağı yukarı şuna benzer:
HTTP 1.1 200 OK
Date: Mon, 12 Jul 2002 02:30:49 GMT
Server: Apache 1.3.1
Content-type: text/html
Content-length: 235
Last-modified: Mon, 12 Jan 2000 02:25:00 GMT


alıntı
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bilgilerwebmaster, olmaya, temel

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
PHP Dersi: Temel Bilgiler burada Sevgi Webmaster Genel 0 12-01-2008 12:06
Temel`le bir adam parkta oturuyormuş. Temel de sigara içiyormuş. Adam dumandan rahats уυѕυƒ Fıkralar 4 11-29-2008 18:47
Yüksek Lisans Yapmak isteyen öğrenciler için temel bilgiler Yaso Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM 0 09-10-2008 21:25
Doğru Gelinlik İçin Doğru Kumaş нüzüη Evililik Hazırlıkları 0 09-03-2008 11:36
Webmaster LeGoLaS Is Dünyasi ve Meslekler 0 03-13-2008 21:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:28 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628