Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 11-24-2009, 23:16   #1
webmaster02
Moderator
 
webmaster02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 441
Tecrübe Puanı: 1000
webmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud of
Standart Front Page Nedir? Nasıl Kullanılır Ne işe yarar?

Front Page Nedir? Nasıl Kullanılır Ne işe yarar?
2.1. FRONT PAGEİ TANIMA
Piyasada birçok görsel HTML editör programı bulabilirsiniz. Ancak Front Page programının bunlar arasında gerçekten önemli bir yeri vardır. Bunun birkaç sebebi;
· Front Page programı ile basit bir doküman dosyası hazırlar gibi web sitenizi hazırlayabilir sitenize ait sayfaları şema halinde oluşturup şemaya göre sitenizi düzgün temellere oturtabilirsiniz.
· Sitenizi oluştururken yerleştireceğiniz web alanına ait dizini tanımlayarak bir yığın FTP işlemi ile uğreşmadan kendi dizin yapısyla sitenizi yayımlayabilirsiniz.
· Front page programında hazırladığınız sayfaların web alanında görünümünü Front Page programını "WYSIWYG" (whatyouseeiswhatyouget ) özelliğiyle anında görebilirsiniz. Bu işlem yardımıyla sürekli web dosyasını kaydedip browser ile bakmaktan kurtuluyorsunuz.(Gümüştepe Y.s.61999 )


2.2. FRONT PAGE IN GENEL YAPISI:

2.2.1 Görünüm Düğmeleri
Site görünüm mönüsünde yer alan gösteri düğmeleri ile oluşturulan site hakkında bir çok özelliği takip edebilir sitenin bağlantılarını görevlerini sayfaların genel dizilişini ve web sayfasında kullanılan dosyalar hakkında çeşitli rapor dökümlerini öğrenebilirsiniz.

2.2.1.1 Page (Sayfa ) Gösteri Düğmesi :

Bu düğmenin genel amacı front page sayfalarını düzenlemek için editör penceresini açmaktır.

2.2.1.2 Folders (Klasör ) Gösteri Düğmesi:

Bu düğmenin asıl amacı site için kullanılan dizin ve dosyaları görüntülemektir. Herhangi bir dizin içinde yer alan dosya ve alt dizinleri görmek için dizin adı üzerinde tıklamanız yeterli olacaktır.


2.2.1.3 Reports (Raporlar ) Gösteri Düğmesi:

Bu düğmeyi tıklayarak webi oluşturan bileşenler hakkında bilgileri raporlayabilirsiniz. HTML uzantılı web dosyaları ve bu dosyalara ait bağlantılar resim dosyaları bağlantı oluşturulmayan dosyalar bağlantı sağlanan dosyalar web içerisinde oluşturulan ancak kullanılmayan dosyalar web içerisi ve web dışına yapılmış bağlantılar gibi birçok istatistiksel bilgiye ulaşabilirsiniz.

2.2.1.4 Navigation (Dümen ) Gösteri Düğmesi :

Bir anlamda Front Page programının düzmenidir. Bu gösteri düğmesini tıklayarak webi oluşturacak sayfaların maketini tasarlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu sayfalar arasında bağlantı hiyerarşisini sağlayabilirsiniz.


2.2.1.5 Hyperlinks (Yüksek Bağlantılar ) Gösteri Düğmesi :

Sayfalar arasında oluşturulan veya web sayfalarının dışında herhangi bir adrese yapılan bağlantıların durumunu şema halinde gösteren gösteri düğmesidir.


2.2.1.6 Tasks (Görevler ) Gösteri Düğmesi :

Web sayfalarınız için yapmak istediğiniz ancak uygulamaya henüz geçiremediğiniz görevleri bu alana yazarak siteyi yayımlayana kadar görevleri takip edebilirsiniz. Oluşturulan görevin tarih ve zamanı Front Page tarafından otomatik olarak tutulur.
(Gümüştepe Y.s:24 1999 )

2.2.2 Sayfa İçerik Görünümleri
Bir sayfanın içeriği 3 değişik biçimde görüntülenebilir.

2.2.2.1 Normal : Çalışılan ekran üzerinde düzenlemelerin yapılabildiği görünümdür.

2.2.2.2 HTML : Düzenlenen sayfanın HTML kodlarının görüntülenmesini sağlar. Buradan deneme yanılma yoluyla HTML de öğrenebilirsiniz.

2.2.2.3 Preview : Düzenlenen sayfanın browser da görüntüleneceği biçimde görülmesini sağlar.

2.3 FRONT PAGE 2000 MÖNÜLERİ
Front Page aşağıdaki gibi on adet mönü içermektedir. Bunlar; File Edit View Insert Format Tools Table Frames Window ve Help mönüleridir.

Yukarıdaki ekranda mönü çubuğu ve araç çubuğu görülmektedir. Araç çubuğu üzerindeki butonlar HTML taglarını sayfaya eklemek için ve metinleri hizalamak için kullanılabilecek butonları toplu halde içermektedir.

2.3.1 File Mönüsü

File mönüsü dosyalama işlemlerinin yapıldığı mönüdür. Yandaki ekran bu mönünün alt başlıklarını göstermektedir.

2.3.1.1 New


Yeni bir sayfa oluşturmak için kullanılır. Yeni bir sayfa çok çeşitli şekillerde başlatılabilir. Bu seçenekler bir liste şeklinde yandaki gibi ekrana gelecektir.2.3.1.1.1 Page seçeneği boş bir sayfa açar. Front Page 2000 ilk açıldığında boş bir sayfa ile açılır.

2.3.1.1.2 Web ; yeni bir web düzeneği oluşturur. Front Page oluşturacağınız web sitesi için 8 adet şablon dosyadan herhangi birini seçme hakkı tanıyor. Belirtilen şablon dosyaları kullanılarak fazla uğraşmadan orijinal web sitesi hazırlanabilir. ( Gümüştepe Y. s:271999 )

web şablonları webin oluşturulacağı dizin ve konumu

2.3.1.1.2.1 One Page Web (Bir Sayfalık Web ); Sadece bir sayfadan oluşan web düzeneğidir. Ana sayfadan sonra oluşturulan bu bir sayfalık web içeriği tamamen boştur.

2.3.1.1.2.2 Corporate Presence Web Wizard (Şirket Web Sihirbazı ); Bir şirket için web sitesi hazırlanacaksa ilgili seçeneklerle bilgi toplayarak sitesinin wizard ile oluşturur.

2.3.1.1.2.3 Customer Support Web (Müşteri Destek Sitesi ); Bu şablon da şirket için hazırlanmış bir taslaktır. Ancak corporate Presence web gibi adım adım takip edilen ve oluşturulan bir tasarım değildir. Özellikle müşteri hizmetleri için tasarlanmış bir şablondur. (Gümüştepe Y. s:381999 )

2.3.1.1.2.4 Discussion Web Wizard (Görüşmeli Web Sihirbazı ); Web tasarımcısının belirlediği konuda site ziyaretçileriyle tartışma gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan bir dizi form düzeneğidir. Web sihirbazı formların oluşturulmasında ve site düzeneği hakkında web tasarımcısına rehberlik eder. (Gümüştepe Y. s:381999 )

2.3.1.1.2.5 Empty Web (Boş Web ); Tamamen boş bir şekilde oluşturulan web sitesidir.

2.3.1.1.2.6 Import Web Wizard (Web Nakil Sihirbazı ); Internet ortamında veya disk alanında mevcut bulunan web dosyalarını front page ortamına naklederek düzeltilmesini sağlayan bir şablondur. (Gümüştepe Y. s:471999 )

2.3.1.1.2.7 Personel Web (Kişisel Web ) ; şahısların kendilerini tanıtmalarını sağlamak için oluşturulmuş web şablonudur.

2.3.1.1.2.8 Project Web (Tasarım Web ); Bir çok web bileşenini bir arada bulundurur. Tasarımcıya kolaylık sağlamak amacıyla oluşturulan bu şablonda web için istenecek hemen hemen bütün bileşenler mevcuttur.
Şablonun temel konuları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
· Members (Üyeler ); Site üyelerini gösteren bir liste yer alıyor. Bu liste Adan Zye alfabetik bir sıralamayı içeriyor. Ayrıca kullanıcıya ait isim için bağlantı oluşturulmuş durumdadır. Bu bağlantı tıklanarak üye hakkında daha geniş bilgi almak mümkündür.
· Schedules (Listeler ); site içerisinde gerçekleştirilecek değişikliklerin bir listesi bulunur. Bu listeyi web tasarımcısı aylık hatta haftalık belirleyebilir. Ayrıca ürünler hakkında oluşturduğunuz veriler için veri tabanı ve raporlar hazırlar.
· Status (Durum ) ; Olaylar ve projelerin planlanmış durumunu gösterir. Planın tarihe verilerin bağlantı tıklanarak plan görülebilir.
· Archive( Arşiv ); Üyeler ait dokümanların bulunduğu dosyadır.
· Search (Arama ); arama formunun bulunduğu sayfadır. Sitede herhangi bir metne göre arama gerçekleştirilebilir.
· Discussion (Tartışma ); Web ziyaretçisini tasarımcıya formlar doğrultusunda ulaştıracağı bilgiler için aracı görevini gören formların bulunduğu sayfadır.
2.3.1.2 Open
mevcut bir sayfayı çağırmak için kullanılır. Bu sayfa disk üzerinde saklı bir dosya olabileceği gibi herhangi bir URL deki sayfa da olabilir.

2.3.1.3 Close
Üzerinde çalışılan sayfayı kapatır. Sayfa üzerinde kaydedilmeyen değişiklik varsa Front Page değişikliklerin kaydedilip kaydedilmeyeceğini sorduktan sonra sayfayı kapatır.

2.3.1.4 Open Web
Daha önceden disk üzerinde oluşturulmuş web düzeneğine ulaşmayı sağlar.

2.3.1.5 Save
Sayfayı kaydetmek için kullanılır.

2.3.1.6 Save As
Farklı olarak dosyayı farklı bir isimde kaydetmek için kullanılır. Bu şekilde dizinde hem eski dosya ve yeni isim ile kaydedilmiş dosya mevcut olacaktır.

2.3.1.7 Publishing Web
Hazırlanan siteyi internet ortamına taşır.Ayrıntılı bilgi Sitenin Yayımlanması bölümünde verilecektir.

2.3.1.8 Preview in Browser
Düzenlenen sayfanın browser da görüntülenmesini sağlar.

2.3.1.9 Page Setup
Sayfanın yazıcı çıktısı ile ilgili düzenlemelerin yapılabileceği bir diyalog penceresi açar. Diyalog penceresinde sayfa başlığı ve dipnotu sağ ve sol boşlukları gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.

2.3.1.10 Print Preview
Sayfanın yazıcı çıktısını yazıcıya göndermeden ekranda görebilmek için kullanılır.

2.3.1.11 Print
Sayfayı yazıcıya göndermek için kullanılır.

2.3.1.12 Send
Üzerinde çalışılan aktif sayfayı e-mail (elektronik posta ) olarak göndermek için kullanılır.

2.3.1.13 Exit
Front Page programından çıkar.

2.3.2 Edit Mönüsü


2.3.2.1 Undo ; Yapılan son düzenlemeyi geri alır.

2.3.2.2 Redo ; Undo ile yapılan değişikliği geri alır.

2.3.2.3 Cut; İşaretlenen alanı ekrandan kesip hafızaya alır.

2.3.2.4 Copy; İşaretlenen alanı ekrandan kesmeden hafızaya alır.

2.3.2.5 Paste; Hafızadaki alanı ekrana taşır.

2.3.2.6 Delete; İşaretlenen alanı hafıza ve ekrandan siler.

2.3.2.7 Select All; Ekrandaki tüm alanları seçer.

2.3.2.8 Find ; İstenen kelimeyi bulunulan sayfada arar.

2.3.2.9 Replace; İstenen kelimeyi istenilen kelimeyle değiştirir.

2.3.2.10 Tasks; Yeni bir görev ekler.

2.3.3 View Mönüsü


2.3.3.1 Page; Ekranda sadece düzenleme sayfasının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.2 Folders; Ekranda çalışılan dizin yapılarının da görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.3 Reports; Raporların görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.4 Navigation; Sayfa maketinin görüntülenmesini sağlar

2.3.3.5 Hyperlinks; Sayfalar arası bağlantıların görüntülenmesini sağlar.


2.3.3.6 Tasks; Tasarlanan ancak henüz uygulamaya geçirilmemiş görevleri gösterir.

2.3.3.7 Views Bar; Görünüm düğmelerinin görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.8 Folder List; Liste dosyasının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.9 Toolbars; Araç çubuklarının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.10 Refresh; Yapılan son değişikliklerle hazırlanan sayfayı günceller.

2.3.4 Insert Mönüsü


2.3.4.1 Break; Cursorun bulunduğu yerden sonraki kalan kısmı bir sonraki satırdan başlatır. HTML karşılığı break ın <BR> dır.

2.3.4.2 Horizontal Line; Sayfaya çizgi çizmek için kullanılır. HTML karşılığı <HR> dır.

2.3.4.3 Date and Time; Sayfaya günün tarih ve saatini ekler.
2.3.4.4 Component; Seçildiğinde açılan aşağıdaki bileşenleri aktif sayfaya ekler.


2.3.4.5 Database; Sayfaya veri tabanı ekler.

2.3.4.6 Form; Seçildiğinde açılan aşağıdaki form bileşenleri aktif sayfaya ekler.


2.3.4.7 Advanced; Seçildiğinde açılan aşağıdaki bileşenlerin sayfaya dahil edilerek daha dinamik web sayfalarının hazırlanmasına imkan sağlar.

2.3.4.8 Picture; Sayfaya resim ekler.

2.3.4.9 Hyperlink; Metneresme ya da seçili nesneye link verilmesini sağlar.

2.3.5 Format Mönüsü

2.3.5.1 Font; Yazı fontu ile ilgili değişikliklerin yapıldığı seçenektir. HTML de <font> tagına karşılık gelir.

2.3.5.2 Paragraf; Hazırlanan sayfanın paragraf ile ilgili özeliklerini değiştirilmesini sağlar. Html de <P> tagı ile yapılan iş bu seçenekten ayarlanabilir.

2.3.5.3 Bullets and Numbering; Metne madde imi ve numaralandırma ekler.

2.3.5.4 Borders and Shading; Metne çerçeve ve gölgelendirme ekler.

2.3.5.5 Dynamic HTML Effects; Seçilen yazı yada nesneye çeşitli effect ekler. Seçildiğinde effect seçilmesi için pencereden özellikler ayarlanabilir.

2.3.5.7 Style; Yazı sitilini seçer.

2.3.5.8 Theme; Sayfanın arka zeminin seçilmesini sağlar. Front Pagein kendi kütüphanesinde zengin temalar bulunmaktadır.

2.3.5.9 Properties; Seçili nesnenin özellikleri görüntülenir. Nesneye göre ekrana gelen pencere içeriği değişmektedir.

2.3.6 Tools Mönüsü

2.3.6.1 Spelling; yazım denetimi yapar. Front Page kütüphanesinde bulunmayan sözcük yazım hatalarını bildirir ve doğru yazım için öneriler sunar.

2.3.6.2 Customize; Toolbars commandoptions sekmeleri bulunan bir pencere açılır ve bunların özelleştirilmesi sağlanır.

2.3.6.3 Options;General Configure EditörReports View sekmeleri bulunan bir pencere açılır ve seçenekler değiştirilebilir.
2.3.6.4 Page Options; Sayfa düzeninin değiştirilmesini sağlar.

2.3.7 Table Mönüsü

Web sayfasına istenilen satır ve sütun sayısına sahip tablo ekleme mönüsüdür. Yine bu mönü yardımıyla tablo üzerinde değişiklik yapılabilir.


2.3.8 Frames Mönüsü


Normalde yapılan tüm işlemler bir tek web sayfası üzerinde yapılmaktadır. Bu mönü üzerinde çalışılan sayfa birkaç satır ve sütuna ayrılarak her hücre ayrı bir web sayfası gibi davranır. Bu mönü ayrıca anlatılacaktır.

2.3.9 Window Mönüsü


New window; Yeni bir pencere açar.

2.3.10 Help Mönüsü

Bu mönü ile Front Page versiyonu hakkında bilgi alabilir komutların kullanımı hakkında örnekler görebilirsiniz.
__________________
Soru Cevap Bölümü Sorularınız Elimizden Geldiği Kadar Cevaplamaya Çalışıcaz Saygılarımızla Bilqi Forum
webmaster02 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bankamatik nasıl kullanılır Atm nasıl kullanılır paramatik nasıl kullanılır Yaso Genel Kültür 0 10-04-2009 18:34
>>> Laptop Nasıl Kullanılır? Ne işe yarar Resimli anlatım <<< paparazi Komik Resimler 0 08-04-2009 12:31
Page rank nedir, ne değildir, nasıl çalışır? Yaso Pagerank ve Seo 0 12-14-2008 16:48
Acid2 nedir nasıl kullanılır Yaso Webmaster Genel 0 12-06-2008 21:31
FTP Nedir? Nasıl Kullanılır? Korax Webmaster Genel 0 09-08-2008 13:21


Şu Anki Saat: 22:16


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows