Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > webmaster genel > Webmaster > Webmaster Genel

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Front Page Nedir? Nasıl Kullanılır Ne işe yarar?

Webmaster Genel


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 11-24-2009, 23:16   #1
Moderator
 
webmaster02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 441
Teşekkürleri: 6
3 mesajına 3 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
webmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud ofwebmaster02 has much to be proud of
Standart Front Page Nedir? Nasıl Kullanılır Ne işe yarar?

Front Page Nedir? Nasıl Kullanılır Ne işe yarar?
2.1. FRONT PAGEİ TANIMA
Piyasada birçok görsel HTML editör programı bulabilirsiniz. Ancak Front Page programının bunlar arasında gerçekten önemli bir yeri vardır. Bunun birkaç sebebi;
· Front Page programı ile basit bir doküman dosyası hazırlar gibi web sitenizi hazırlayabilirvirgs sitenize ait sayfaları şema halinde oluşturupvirgs şemaya göre sitenizi düzgün temellere oturtabilirsiniz.
· Sitenizi oluştururken yerleştireceğiniz web alanına ait dizini tanımlayarak bir yığın FTP işlemi ile uğreşmadan kendi dizin yapısyla sitenizi yayımlayabilirsiniz.
· Front page programında hazırladığınız sayfaların web alanında görünümünü Front Page programını "WYSIWYG" (whatyouseeiswhatyouget ) özelliğiyle anında görebilirsiniz. Bu işlem yardımıyla sürekli web dosyasını kaydedipvirgs browser ile bakmaktan kurtuluyorsunuz.(Gümüştepe Y.virgss.6virgs1999 )


2.2. FRONT PAGE IN GENEL YAPISI:

2.2.1 Görünüm Düğmeleri
Site görünüm mönüsünde yer alan gösteri düğmeleri ile oluşturulan site hakkında bir çok özelliği takip edebilirvirgs sitenin bağlantılarınıvirgs görevlerinivirgs sayfaların genel dizilişini ve web sayfasında kullanılan dosyalar hakkında çeşitli rapor dökümlerini öğrenebilirsiniz.

2.2.1.1 Page (Sayfa ) Gösteri Düğmesi :

Bu düğmenin genel amacı front page sayfalarını düzenlemek için editör penceresini açmaktır.

2.2.1.2 Folders (Klasör ) Gösteri Düğmesi:

Bu düğmenin asıl amacı site için kullanılan dizin ve dosyaları görüntülemektir. Herhangi bir dizin içinde yer alan dosya ve alt dizinleri görmek içinvirgs dizin adı üzerinde tıklamanız yeterli olacaktır.


2.2.1.3 Reports (Raporlar ) Gösteri Düğmesi:

Bu düğmeyi tıklayarak webi oluşturan bileşenler hakkında bilgileri raporlayabilirsiniz. HTML uzantılı web dosyaları ve bu dosyalara ait bağlantılarvirgs resim dosyalarıvirgs bağlantı oluşturulmayan dosyalarvirgs bağlantı sağlanan dosyalarvirgs web içerisinde oluşturulan ancak kullanılmayan dosyalarvirgs web içerisi ve web dışına yapılmış bağlantılar gibi birçok istatistiksel bilgiye ulaşabilirsiniz.

2.2.1.4 Navigation (Dümen ) Gösteri Düğmesi :

Bir anlamda Front Page programının düzmenidir. Bu gösteri düğmesini tıklayarak webi oluşturacak sayfaların maketini tasarlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu sayfalar arasında bağlantı hiyerarşisini sağlayabilirsiniz.


2.2.1.5 Hyperlinks (Yüksek Bağlantılar ) Gösteri Düğmesi :

Sayfalar arasında oluşturulan veya web sayfalarının dışında herhangi bir adrese yapılan bağlantıların durumunu şema halinde gösterenvirgs gösteri düğmesidir.


2.2.1.6 Tasks (Görevler ) Gösteri Düğmesi :

Web sayfalarınız için yapmak istediğiniz ancak uygulamaya henüz geçiremediğiniz görevleri bu alana yazarak siteyi yayımlayana kadar görevleri takip edebilirsiniz. Oluşturulan görevin tarih ve zamanıvirgs Front Page tarafından otomatik olarak tutulur.
(Gümüştepe Y.virgss:24 virgs1999 )

2.2.2 Sayfa İçerik Görünümleri
Bir sayfanın içeriği 3 değişik biçimde görüntülenebilir.

2.2.2.1 Normal : Çalışılan ekran üzerinde düzenlemelerin yapılabildiği görünümdür.

2.2.2.2 HTML : Düzenlenen sayfanın HTML kodlarının görüntülenmesini sağlar. Buradan deneme yanılma yoluyla HTML de öğrenebilirsiniz.

2.2.2.3 Preview : Düzenlenen sayfanın browser da görüntüleneceği biçimde görülmesini sağlar.

2.3 FRONT PAGE 2000 MÖNÜLERİ
Front Page aşağıdaki gibi on adet mönü içermektedir. Bunlar; Filevirgs Editvirgs Viewvirgs Insert virgs Formatvirgs Toolsvirgs Tablevirgs Frames virgs Window ve Help mönüleridir.

Yukarıdaki ekranda mönü çubuğu ve araç çubuğu görülmektedir. Araç çubuğu üzerindeki butonlar HTML taglarını sayfaya eklemek için ve metinleri hizalamak için kullanılabilecek butonları toplu halde içermektedir.

2.3.1 File Mönüsü

File mönüsüvirgs dosyalama işlemlerinin yapıldığı mönüdür. Yandaki ekranvirgs bu mönünün alt başlıklarını göstermektedir.

2.3.1.1 New


Yeni bir sayfa oluşturmak için kullanılır. Yeni bir sayfa çok çeşitli şekillerde başlatılabilir. Bu seçenekler bir liste şeklinde yandaki gibi ekrana gelecektir.2.3.1.1.1 Page seçeneği boş bir sayfa açar. Front Page 2000 ilk açıldığında boş bir sayfa ile açılır.

2.3.1.1.2 Web ; yeni bir web düzeneği oluşturur. Front Page oluşturacağınız web sitesi içinvirgs 8 adet şablon dosyadan herhangi birini seçme hakkı tanıyor. Belirtilen şablon dosyaları kullanılarak fazla uğraşmadan orijinal web sitesi hazırlanabilir. ( Gümüştepe Y.virgs s:27virgs1999 )

web şablonları webin oluşturulacağı dizin ve konumu

2.3.1.1.2.1 One Page Web (Bir Sayfalık Web ); Sadece bir sayfadan oluşan web düzeneğidir. Ana sayfadan sonra oluşturulan bu bir sayfalık web içeriği tamamen boştur.

2.3.1.1.2.2 Corporate Presence Web Wizard (Şirket Web Sihirbazı ); Bir şirket için web sitesi hazırlanacaksavirgs ilgili seçeneklerle bilgi toplayarak sitesinin wizard ile oluşturur.

2.3.1.1.2.3 Customer Support Web (Müşteri Destek Sitesi ); Bu şablon da şirket için hazırlanmış bir taslaktır. Ancak corporate Presence web gibi adım adım takip edilen ve oluşturulan bir tasarım değildir. Özelliklevirgs müşteri hizmetleri için tasarlanmış bir şablondur. (Gümüştepe Y.virgs s:38virgs1999 )

2.3.1.1.2.4 Discussion Web Wizard (Görüşmeli Web Sihirbazı ); Web tasarımcısının belirlediği konuda site ziyaretçileriyle tartışma gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan bir dizi form düzeneğidir. Web sihirbazı formların oluşturulmasında ve site düzeneği hakkında web tasarımcısına rehberlik eder. (Gümüştepe Y.virgs s:38virgs1999 )

2.3.1.1.2.5 Empty Web (Boş Web ); Tamamen boş bir şekilde oluşturulan web sitesidir.

2.3.1.1.2.6 Import Web Wizard (Web Nakil Sihirbazı ); Internet ortamında veya disk alanında mevcut bulunan web dosyalarını front page ortamına naklederek düzeltilmesini sağlayan bir şablondur. (Gümüştepe Y.virgs s:47virgs1999 )

2.3.1.1.2.7 Personel Web (Kişisel Web ) ; şahısların kendilerini tanıtmalarını sağlamak için oluşturulmuş web şablonudur.

2.3.1.1.2.8 Project Web (Tasarım Web ); Bir çok web bileşenini bir arada bulundurur. Tasarımcıya kolaylık sağlamak amacıyla oluşturulan bu şablonda web için istenecek hemen hemen bütün bileşenler mevcuttur.
Şablonun temel konuları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
· Members (Üyeler ); Site üyelerini gösteren bir liste yer alıyor. Bu liste Adan Zye alfabetik bir sıralamayı içeriyor. Ayrıca kullanıcıya ait isim için bağlantı oluşturulmuş durumdadır. Bu bağlantı tıklanarak üye hakkında daha geniş bilgi almak mümkündür.
· Schedules (Listeler ); site içerisinde gerçekleştirilecek değişikliklerin bir listesi bulunur. Bu listeyi web tasarımcısıvirgs aylık hatta haftalık belirleyebilir. Ayrıca ürünler hakkında oluşturduğunuz veriler için veri tabanı ve raporlar hazırlar.
· Status (Durum ) ; Olaylar ve projelerin planlanmış durumunu gösterir. Planın tarihe verilerin bağlantı tıklanarak plan görülebilir.
· Archive( Arşiv ); Üyeler ait dokümanların bulunduğu dosyadır.
· Search (Arama ); arama formunun bulunduğu sayfadır. Sitede herhangi bir metne göre arama gerçekleştirilebilir.
· Discussion (Tartışma ); Web ziyaretçisini tasarımcıya formlar doğrultusunda ulaştıracağı bilgiler için aracı görevini gören formların bulunduğu sayfadır.
2.3.1.2 Open
mevcut bir sayfayı çağırmak için kullanılır. Bu sayfa disk üzerinde saklı bir dosya olabileceği gibi herhangi bir URL deki sayfa da olabilir.

2.3.1.3 Close
Üzerinde çalışılan sayfayı kapatır. Sayfa üzerinde kaydedilmeyen değişiklik varsavirgs Front Page değişikliklerin kaydedilip kaydedilmeyeceğini sorduktan sonra sayfayı kapatır.

2.3.1.4 Open Web
Daha önceden disk üzerinde oluşturulmuş web düzeneğine ulaşmayı sağlar.

2.3.1.5 Save
Sayfayı kaydetmek için kullanılır.

2.3.1.6 Save As
Farklı olarak dosyayı farklı bir isimde kaydetmek için kullanılır. Bu şekilde dizinde hem eski dosya ve yeni isim ile kaydedilmiş dosya mevcut olacaktır.

2.3.1.7 Publishing Web
Hazırlanan siteyi internet ortamına taşır.Ayrıntılı bilgi Sitenin Yayımlanması bölümünde verilecektir.

2.3.1.8 Preview in Browser
Düzenlenen sayfanın browser da görüntülenmesini sağlar.

2.3.1.9 Page Setup
Sayfanın yazıcı çıktısı ile ilgili düzenlemelerin yapılabileceği bir diyalog penceresi açar. Diyalog penceresinde sayfa başlığı ve dipnotuvirgs sağ ve sol boşlukları gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.

2.3.1.10 Print Preview
Sayfanın yazıcı çıktısını yazıcıya göndermeden ekranda görebilmek için kullanılır.

2.3.1.11 Print
Sayfayı yazıcıya göndermek için kullanılır.

2.3.1.12 Send
Üzerinde çalışılan aktif sayfayı e-mail (elektronik posta ) olarak göndermek için kullanılır.

2.3.1.13 Exit
Front Page programından çıkar.

2.3.2 Edit Mönüsü


2.3.2.1 Undo ; Yapılan son düzenlemeyi geri alır.

2.3.2.2 Redo ; Undo ile yapılan değişikliği geri alır.

2.3.2.3 Cut; İşaretlenen alanı ekrandan kesipvirgs hafızaya alır.

2.3.2.4 Copy; İşaretlenen alanı ekrandan kesmedenvirgs hafızaya alır.

2.3.2.5 Paste; Hafızadaki alanı ekrana taşır.

2.3.2.6 Delete; İşaretlenen alanı hafıza ve ekrandan siler.

2.3.2.7 Select All; Ekrandaki tüm alanları seçer.

2.3.2.8 Find ; İstenen kelimeyi bulunulan sayfada arar.

2.3.2.9 Replace; İstenen kelimeyi istenilen kelimeyle değiştirir.

2.3.2.10 Tasks; Yeni bir görev ekler.

2.3.3 View Mönüsü


2.3.3.1 Page; Ekranda sadece düzenleme sayfasının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.2 Folders; Ekranda çalışılan dizin yapılarının da görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.3 Reports; Raporların görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.4 Navigation; Sayfa maketinin görüntülenmesini sağlar

2.3.3.5 Hyperlinks; Sayfalar arası bağlantıların görüntülenmesini sağlar.


2.3.3.6 Tasks; Tasarlanan ancak henüz uygulamaya geçirilmemiş görevleri gösterir.

2.3.3.7 Views Bar; Görünüm düğmelerinin görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.8 Folder List; Liste dosyasının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.9 Toolbars; Araç çubuklarının görüntülenmesini sağlar.

2.3.3.10 Refresh; Yapılan son değişikliklerle hazırlanan sayfayı günceller.

2.3.4 Insert Mönüsü


2.3.4.1 Break; Cursorun bulunduğu yerden sonraki kalan kısmı bir sonraki satırdan başlatır. HTML karşılığı break ın <BR> dır.

2.3.4.2 Horizontal Line; Sayfaya çizgi çizmek için kullanılır. HTML karşılığı <HR> dır.

2.3.4.3 Date and Time; Sayfaya günün tarih ve saatini ekler.
2.3.4.4 Component; Seçildiğindevirgs açılan aşağıdaki bileşenleri aktif sayfaya ekler.


2.3.4.5 Database; Sayfaya veri tabanı ekler.

2.3.4.6 Form; Seçildiğindevirgs açılan aşağıdaki form bileşenleri aktif sayfaya ekler.


2.3.4.7 Advanced; Seçildiğindevirgs açılan aşağıdaki bileşenlerin sayfaya dahil edilerek daha dinamik web sayfalarının hazırlanmasına imkan sağlar.

2.3.4.8 Picture; Sayfaya resim ekler.

2.3.4.9 Hyperlink; Metnevirgsresme ya da seçili nesneye link verilmesini sağlar.

2.3.5 Format Mönüsü

2.3.5.1 Font; Yazı fontu ile ilgili değişikliklerin yapıldığı seçenektir. HTML de <font> tagına karşılık gelir.

2.3.5.2 Paragraf; Hazırlanan sayfanın paragraf ile ilgili özeliklerini değiştirilmesini sağlar. Html de <P> tagı ile yapılan iş bu seçenekten ayarlanabilir.

2.3.5.3 Bullets and Numbering; Metne madde imi ve numaralandırma ekler.

2.3.5.4 Borders and Shading; Metne çerçeve ve gölgelendirme ekler.

2.3.5.5 Dynamic HTML Effects; Seçilen yazı yada nesneye çeşitli effect ekler. Seçildiğinde effect seçilmesi için pencereden özellikler ayarlanabilir.

2.3.5.7 Style; Yazı sitilini seçer.

2.3.5.8 Theme; Sayfanın arka zeminin seçilmesini sağlar. Front Pagein kendi kütüphanesinde zengin temalar bulunmaktadır.

2.3.5.9 Properties; Seçili nesnenin özellikleri görüntülenir. Nesneye göre virgs ekrana gelen pencere içeriği değişmektedir.

2.3.6 Tools Mönüsü

2.3.6.1 Spelling; yazım denetimi yapar. Front Page kütüphanesinde bulunmayan sözcük yazım hatalarını bildirir ve doğru yazım için öneriler sunar.

2.3.6.2 Customize; Toolbarsvirgs commandvirgsoptions sekmeleri bulunan bir pencere açılır ve bunların özelleştirilmesi sağlanır.

2.3.6.3 Options;Generalvirgs Configure EditörvirgsReports View sekmeleri bulunan bir pencere açılır ve seçenekler değiştirilebilir.
2.3.6.4 Page Options; Sayfa düzeninin değiştirilmesini sağlar.

2.3.7 Table Mönüsü

Web sayfasına istenilen satır ve sütun sayısına sahip tablo ekleme mönüsüdür. Yine bu mönü yardımıyla tablo üzerinde değişiklik yapılabilir.


2.3.8 Frames Mönüsü


Normalde yapılan tüm işlemler bir tek web sayfası üzerinde yapılmaktadır. Bu mönü üzerinde çalışılan sayfa birkaç satır ve sütuna ayrılarak her hücre ayrı bir web sayfası gibi davranır. Bu mönü ayrıca anlatılacaktır.

2.3.9 Window Mönüsü


New window; Yeni bir pencere açar.

2.3.10 Help Mönüsü

Bu mönü ile Front Page versiyonu hakkında bilgi alabilirvirgs komutların kullanımı hakkında örnekler görebilirsiniz.
__________________
Soru Cevap Bölümü Sorularınız Elimizden Geldiği Kadar Cevaplamaya Çalışıcaz Saygılarımızla Bilqi Forum
webmaster02 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
front, işe, kullanılır, nasıl, ne, nedir, page, yarar

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bankamatik nasıl kullanılır Atm nasıl kullanılır paramatik nasıl kullanılır Yaso Genel Kültür 0 10-04-2009 18:34
>>> Laptop Nasıl Kullanılır? Ne işe yarar Resimli anlatım <<< paparazi Komik Resimler 0 08-04-2009 12:31
Page rank nedir, ne değildir, nasıl çalışır? Yaso Pagerank ve Seo 0 12-14-2008 16:48
Acid2 nedir nasıl kullanılır Yaso Webmaster Genel 0 12-06-2008 21:31
FTP Nedir? Nasıl Kullanılır? Korax Webmaster Genel 0 09-08-2008 13:21


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:27 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628