Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Bilgisayar internet dünyası > İşletim sistemleri > Windows İşletim Sistemi

Windows İşletim Sistemi full işletim sistemi paylaşmak kesinlikle yasaktır

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Windows XP yi El Değmeden Kurmak ... (Otomatik Kurulum)

Windows İşletim Sistemi


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-05-2009, 11:03   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Windows XP yi El Değmeden Kurmak ... (Otomatik Kurulum)

Windows XP yi El Değmeden Kurmak ... (Otomatik Kurulum)

kendi ayarlarınızla hiçbir müdahaleniz olmadan kurulan ve size sadece izlemek düşen bir sistem kuruluşu.Burada kuruluma aracılık eden bir disket ancak disketide aradan çıkartıp sadece 1 cd ile sistem kurmak mümkün arkadaşlar. Ama bu biraz daha dikkat isteyen bir iş...Ayrıca bu şekilde hazırlanmış bir cd ile aynı anda başka programlarıda kurdurabilirsiniz ve sistem hazır olarak açılır...
Çoğu kişi için artık "Windows" kurmak çocuk oyuncağı olurken, tıpkı benim gibi "Windows" kurmaktan sıkılanlar da pek de azınlıkta değiller... Bu yazımızda bu sorunun üzerine durup, aslında elimizin altında olup da fazla ortalıklarda gözükmeyen, "Unattended Installation" yani Microsoft'un Türkçe çevirisiyle "Katılımsız Kurulum"'dan bahsedeceğiz.
Eskiden bıkıp usanmadan Windows kurup duruyorduk. Ufak bi sorun mu var? Yada bilgisayarınız mı yavaşladı? En iyisi temiz bir Windows kuralım. Öyle böyle derken, o zamanlar adınız bir de "Windows kuran kişiye" çıktı mı, yandınız. O bilgisayar senin bu bilgisayar benim derken, belli bir Windows kurma deneyiminden sonra artık gözü kapalı, ekrandaki ilerlemelerin gelme sürelerini hesaplayarak odalar arası mekik dokuyan ve en hızlı kaç dakikada Windows kurabildiğini hesabını tutan bir adam çıkıyor karşınıza. Artık "Next/İleri" demekten adama gına geliyor. Hele bir-iki bilgisayar değil de, onlarca veya yüzlerce bilgisayarı yöneten bir kişiyseniz vay halinize.
Peki, "Katılımsız Kurulum" ne demek oluyor? Bilgisayarınızı kurmaya başlarken genelde sizinde yanı başında oturup ona yol göstermenizi ister. Size seçenekler sunup sizin isteğiniz doğrultuda kurulumunuzu özelleştirmenizi sağlar. Yani yanıtlar sizden gelir. Yok bilgisayarınızın adı, yok saat diliminiz, yok Product Key'iniz(ürün anahtarınız) vs...Teker teker bunların yanıtını bizden bekler durur.
Madem yanıtlar bizde, bunları toptan verip de kurtulmak mümkün. Dikkatli olan arkadaşlar hemen hatırlayacaklar, Windows kurarken disket sürücüğümüz ara sıra yoklanır "dıırt dııırrrt" diye. İşte Windows bu yoklamalarda disketten yanıt dosyası arar.
Yani uzun lafın kısası "Katılımsız Kurulumda" bir adet yanıt dosyası oluşturup bunu diskete kaydediyoruz, böylece kurulum yaparken Windows'un size hiçbir şey sormadan kendi kendine kurulumunu sağlıyoruz.
İsterseniz artık "Katılımsız Kurulum" disketini nasıl hazırlayacağımızı adım adım anlatmaya başlayayım. Burada anlatacağım işlemler Windows 2000 Professional, Windows XP Home/Professional, Windows 2000/2003 Server ailesi için hemen hemen benzer olup, size anlatırken ufak tefek farklılıklar olduğunda yeri geldiğinde belirteceğim.
Öncelikle işletim sisteminizin kurulum CD'sindeki "SUPPORTTOOLS" klasörünün içindeki "Deploy.cab" dosyasını bilgisayarınıza kopyalayın ve açın...
19sb[1].jpg
"setupmgr"'a tıkla****** Windows Kur Yönetici Sihirbazını çalıştırın
29ru[1].jpg
Ekrana gelen Sihirbazından Next diyerek geçiyoruz
39rh1[1].jpg
Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi 2 seçenek geliyor
Yeni bir yanıt dosyası oluştur.
Varolan bir yanıt dosyasını değiştir.
1. seçenek yeni bir yanıt dosyası oluşturmak için 2. seçenek ise daha önceden bir yanıt dosyası oluşturmuş iseniz bunu tekrar yükleyerek ufak tefek değişikler yapıp tekrar kaydetmek için. Dolayısıyla bizim elimizde daha böyle bir şey olmadığından dolayı. "Yeni bir yanıt dosyası oluştur" kısmını seçip ilerliyoruz.
47mg[1].jpg
Windows Kur Yöneticinde oluşturacağımız yanıt dosyası bir kaç farklı kurulum yüklenmesine olanak sağlar.
Windows Katılımsız Yükleme
Sysprep Yüklemesi
Uzaktan Yükleme Hizmetleri
Biz Windows Katılımsız Yüklemeyi seçip ilerleyeceğiz ama diğer seçenekleri de biraz açıklayayım.
Windows Katılımsız Yükeme: Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Windows'umuzu CD'den kurup kurulum sırasında bize sorulan soruların yanıtlarını otomatik olarak verilmesi için bir yanıt dosyasına oluşturacağımız bölüm.
Sysprep Yüklemesi: Deploy klasörünün içindeki "syspreb.exe" dosyasını çalıştırarak makinenin imajını alıp diğer makinelere dağıtmak için kullanılan her bir kullanıcı için oluşturduğumuz yanıt dosyası. Fakat Microsoft bile bunun çok kullanışsız olduğunun farkında (CD'lere bölemiyorsunuz vs...) ve zaten piyasadaki 3.party yazılımlar bu işi çok daha iyi yapıyor.
Uzaktan Yükleme Hizmeti: Adı üzerinde Windows'u uzaktaki başka bir makineden yüklemek için yanıt dosyası oluşturuyorsunuz diyelim ve bu konunun detaylarına girerek fazla kafa karıştırmayalım.
Buradan Windows "Katılımsız Yüklemeyi" seçerek ilerliyoruz
53uy[1].jpg
Yukarıdaki görüntüde dikkatinizi çeken bir şey var mı?-
Bu konuyu yazarken Windows XP CD'sindeki "Deploy.cab" dosyasını kullandım. Dolayısıyla platform Client olarak XP, Server olarak ta şuanda 2002 Server gösteriyor (2003 Server CD'sindeki Deploy.cab böyle değil tabii)
Tabii XP'nin çıktığı tarihi düşünürsek o zamanlar 2003 Server yoktu ama bunu yazmanın alemi de yoktu Microsoft'un planlarına göre çıkaracak olduğu Server'ın ".Net Server" isminden önce "2002 Server" olarak çıkarmayı düşündüğünü de öğrenmiş olduk böylece. Microsoft'un boşluğuna gelmiş diyerek geçiyoruz.
Eğer Windows 2000 ailesinden birisinin "Deploy.cab" dosyasını alsaydık, oradaki platformlarda Windows 2000 Pro/Server şeklinde görünecekti.
Şimdi geldiğimiz kısım Windows kurulumu sırasında kullanıcının etkileşim düzeyini belirleyeceğimiz kısım. Biz elimizi ayağımızı sürmeyeceğimize göre "Tam otomatik" kısmını seçip ilerleyeceğiz.
Varsayılanları sağla:Windows varsayılan ayarları verir kullanıcıdan değiştirmesini bekler.Tam otomatik: Kullanıcıdan herhangi bir yanıt beklemez. Yanıt dosyasındaki yazılı verilenleri uygular.
Sayfaları gizle: Yanıtların tümünü bir Windows kurma sihirbazı sayfasında sağladıysanız, Kur bu sihirbaz sayfasını kullanıcıdan gizler.Salt Okunur: Kur yanıtları gösterir ancak değiştirilmesine izin vermez.
GUI katılımlı: Öncelikle " GUI nedir?" onu açıklığa kavuşturalım. Windows kurulumu 2 aşamadan oluşmaktadır bir Text mode birde GUI (Graphical User Interface = Grafiksel Kullanıcı Arabirimi) mode.
Text Mode:Kurulum aşamasının başlangıcındaki yönergeleri sadece klavyeden değiştirdiğimiz sadece yazılardan oluşan,hani yazı tabanlı mavi ekran varya o işte.
GUI Mode:Grafiksel arabirimin ortaya çıktı mouse'un kullanmaya başladığımız andan itibaren Windows kurulum kısmı.,
İşte GUI katılımlı derken de Text Mode kısmının yanıtlarının otomatik verilip GUI kısmının bizim tarafımızdan manuel olarak devam etmesini sağlar. Burayı da "Tam Otomatik" kısmını seçerek geçiyoruz.
için networkle işimiz yok biz Windows'u CD'den yükleyeceğimize göre "Hayır, bu yanıt dosyası bir CD'den yüklemek için kullanılacak" kısmını şeçerek ilerliyoruz.
Evet artık sorularımızın yanıtlarını vermeye başlayalım. Lisans Sözleşmesini kabul edip ayarlar kısmına geçiyoruz
Görmüş olduğunuz gibi Windows kurarken size yönelen soruların hepsi burada. Size sadece şimdi kendinize göre ayarlamanız kalıyor.
Hemen yeri gelmişken belirtelim, Windows 2000Pro/Server CD'sinin içindeki Windows kurulum yöneticisi doğal olarak biraz daha eski versiyon. Mesela XP ile gelen sol taraftaki Navigasyon Menü Windows 2000Pro/Server CD'sindeki Windows kurulum yöneticisinde yok
Windows 2000Pro/Server'ın Windows kurulum yöneticisinde olmayan bir özellik daha. Ürün anahtarı (Product Key) yada bizim daha çok kelime olarak kullanmayı tercih ettiğimiz CD key kısmı. Buraya giriyorsunuz. Peki Windows 2000'deki arkadaşlar ne yapacak? Birazdan
"Görüntü Ayarları" kısmını "Varsayılan" olarak bırakmanızı tavsiye ederim. Eğer ekranın tazeleme oranını 85 Hertz yaparsanız bilgisayarınızın açılmama olasılığı çok fazla. Bunları daha sonradan sürücülerinizi yükledikten sonra ayarlarsınız
Bilgisayar Adları kısmında bilgisayarınızın adını giriyorsunuz. Eğer çok fazla kuracağınız bilgisayar varsa ve her birine ayrı ayrı ad vermek istiyorsanız tek tek adlarını girin. Fakat bu işlemi yaparsanız ekstradan her bir bilgisayarın ayrı ayrı özelliklerinin tutulduğu "unattend.udb" adında "UDB" dosyası oluşturuyorsunuz.Eğer böyle tek tek uğraşacaksanız hemen aşağısında bulunan kutucuğu işaretleyerek "Bilgisayar adlarını kuruluş adına dayalı olarak otomatik üret" kısmını seçin. Böyle UDB dosyasını olayın içine katmamış olursunuz
Ayarlamalarla ilgili son olarak buradaki bir kaç şeye daha biraz değineyim. Windows kurarken sizden bir adet yöneticisi şifresi oluşturmanız istenmektedir. Güvenliğiniz için mutlaka oluşturun boş geçmeyin.Burayı göstermemin sebebi aşağıdaki seçeneklerden.
Yani 1.seçenek;
Yanıt dosyasında yönetici parolasını şifrele:
Eğer burası işaretli olmazsa, girmiş olduğunuz parola bu işlemler bittiğinde yanıt dosyasına baktığınızda parolanızın çok berrak bir şekilde okunabildiğini göreceksiniz. Keza oluşturmuş olduğunuz bu disketi bir bilgisayarda unutursanız geçmiş olsun. O yüzden mutlaka bu seçeneği işaretleyin. Parolanızı şifrelediğnizde yanıt dosyasında ne yaptığını ise biraz sonra göstereceğim.
2. seçenek ise;
Bilgisayar başladığında otomatikman yönetici olarak oturum aç. Otomatik oturum açma sayısını da siz belirliyorsunuz.
Bu da güzel bir özellik: Sisteminiz kendi kendine güzelce kuruldu ve sıra geldi sürücüleri yüklemeye. Şöyle hesapladınız sürücülerinizi kurma sırasında 4 kere bilgisayarınızı yeniden başlatacaksınız. Zaten siz başındasınız bu 4 sefer bana sormasın ondan sonra sormaya başlasın deyin keyfinize bakmaya devam edin.
Bütün seçenekleri kendinize göre ayarladıktan sonra "Son" sekmesini tıklayarak geçiyoruz ve yanıt dosyamızı oluşturmuş oluyoruz. Deploy klasörünün içine bakarsanız 2 adet dosya oluşturmuş olduğunuzu görürsünüz. "Unattend.txt" ve "Unattend.bat". Bizim işimize yarayacak olan "Unattend.txt" dosyası.
Oluşturduğumuz "Unattend.txt" dosyasının içeriği-
Evet görmüş olduğunuz gibi oluşturduğumuz "Unattend.txt" dosyasının içeriği buna bezer şekilde oluyor herkes kendine özgü yapılandırma yaptığı için farklılık gösterecektir tabi.
Şimdi gelelim birazdan dediğimiz konulara. Windows 2000 Pro/Ser daki Windows kurulum yöneticisinde "Product Key" kısmı yok demiştik. O zaman Windows 2000 kullanıcıları bunu, bu dosyanın içindeki [UserData] kısmına ProductID=XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX şeklinde girerlerse sorunlarını halletmiş olurlar.
İkinci olarak ekrandaki resimde girmiş olduğum yönetici parolasına bakmanızı istiyorum yani resimdeki AdminPassword kısmına. Benim Admin parolam bu işte. Gerçi aklında böyle şifreleri tutan arkadaşlarla olabilir. Ama bu size bahsettiğim parolanızı şifrelenmiş olmasından başka bir şey değil. Halbuki benim girmiş olduğum parola 6 basamaklı idi. Eğer işaretlemeseydim onu net bir şekilde görebilirdiniz.
Şimdi en önemli kısma geldik. Bu dosyayı diskete atarken direk atmıyoruz, isim ve uzantı değiştirerek atıyoruz. Windows bu ismi arıyor yoksa normal kurarmış gibi siz elle Next'lere devam edersiniz.
Yapmanız gereken tek şey "Unattend.txt" dosyasının ismini "winnt.sif" olarak değiştirmek ve diskete atmak. Buna dikkat edin diyorum, çünkü bir çok kullanıcı dosya uzantısını değiştirdim sanıyor ancak Windows varsayılan ayarlarında dosya uzantıları gizli olduğundan, sonuç "winnt.sif.txt" oluyor. Buraya bir kez daha dikkat edin diyerek artık "winnt.sif" dosyasını diskete atmakla yanıt dosyamızla işimiz bitiyor.
Şimdi kurulum için ön hazırlıklara ve tecrübe aktarımlarına geçelim.
Windows kuracağınız bölümü formatlayın eğer önceden başka bir işletim sistemi yada vs... varsa Windows kurulumu diskinizin formatlama işleminin sonuna kadar manuel devam eder.
Unattended disketi, disket sürücünüze takın.
Bilgisayarınızı her zamanki gibi Bios'tan ilk önce CD'den başlıyacak şekilde ayarlayın Windows CD'nizi Boot edilecek CD sürücüye yerleştirin.
Kuruluma başlarken bazı bilgisayarlarda gözlemlediğim şu noktayı da belirteyim. Windows kurulumunu başlatmak için bir tuşa basın kısmı geldiğinde eğer sizden her hangi bir tuşa basmanızı bekliyorsa bir seferliğine basın ve artık koltuğa yaslanarak kurulumun kendi kendi kurulmasını ilk sefer olması sebebiyle gözlemleyin derim Ancak bu kuruluma başlarken hani bir tuşa basın olayını da kendisi yapıyorsa. Bilgisayarınızın ilk restart'ından hemen sonra Bios'tan boot sırasını ilk olarak C'ye vermeniz gerekecek ondan sonra yine koltuğunuza yaslanabilirsiniz aksi halde sabahtan akşama kadar Windows kur dosyaları kopyalanıp restart eder durur
Evet yazımızın sonuna geldik. Gerçekten "Katılımsız Kuruluma" bir kere alışırsanız bırakamazsınız emin olun. Özellikle bizim gibi test sonuçlarının sağlıklı olabilmesi için gün aşırı Windows kurulumu yapıldığını göze alırsak bizim için de epey yararlı oluyor....

Son Olarak Çıkan Winnt.sif dosyasını XPCD si İ386 Klasörüne Atın ....
Alıntıdır
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Cevapla

Bookmarks

Tags
değmeden, el, kurmak, kurulum, otomatik, windows, xp, yi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
nLite ile Windows XP CD'nizi özelleştirmek Kalıtımsız kurulum DeviLDaRe Resimli Anlatımlar 0 09-28-2008 14:55
Windows Vista Hakkında Herşey ( Kurulum ) endcastle13 Windows İşletim Sistemi 0 08-25-2008 19:15
Windows ve Linux u Aynı Bilgisayara Kurmak Resimli Anlatım sensiz iki gün Resimli Anlatımlar 1 08-20-2008 14:58
windows un yanına Linux kurmak LeGoLaS Linux ve MAC İşletim Sistemi 0 03-22-2008 20:56
windows un yanına Linux kurmak LeGoLaS Linux ve MAC İşletim Sistemi 0 03-22-2008 20:56


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:34 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628