Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Bilgisayar internet dünyası > İşletim sistemleri > Windows İşletim Sistemi

Windows İşletim Sistemi full işletim sistemi paylaşmak kesinlikle yasaktır

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

PC'nizi yavaşlatan 10 büyük hata

Windows İşletim Sistemi


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-10-2009, 13:04   #1
 
ßy_Tropy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 169
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 306
ßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond reputeßy_Tropy has a reputation beyond repute
Standart PC'nizi yavaşlatan 10 büyük hata

PC'nizi yavaşlatan 10 büyük hata

6396841

Bilgisayarınızı o an ya da zaman içinde yavaşlatan 10 büyük hatayı biliyormusunuz?Bilgisayarlarımızın günlük kullanımı esnasında bilerek veya bilmeden çoğumuz hatalı kullanımlar gerçekleştirebiliriz. Bu bazen yanlış bir tuşa basmak olabilirsmilev bazen bilgisayarımızın ortamının kötü oluşusmilev bazen de farklı bir başka neden...
Özellikle yeni bilgisayar kullanıcıları da bu tür hatalar yapmaktan korkarak sistemle baş edemeyeceklerini düşünürler. Ama ne mutlu ki tesadüfen oluşan hatalarda bile bir çıkış yolu var. Biz de kaçınmanız gereken şeyleri derleyerek en sık karşılaşılan sorunları ve yapmanız gerekenleri bir araya getirdik


1spacerElektrik kesilmeleri ve voltaj
Bilgisayarı fiziksel olarak doğrudan etkileyen ve zarar veren en önemli durum elektrik kesintileri ve voltaj değişimleridir. Mesela fırtınalı bir günde gök gürledikçe elektrik kesintisi olacağını öngörüp sisteminizin tehlike altında olduğunu düşünerek bilgisayarı kapatmayı aklınızdan geçirebilirsiniz. Tehlike olasılığı doğru olsa dasmilev aslında fırtınalı bir günün elektrik kesintisinin yaşandığı sıradan herhangi bir günden farkı yoktur. Zararı veren bizzat kesintinin kendisi ve aniden geri gelişidir. Yani bu kesilme ve geri gelişler çok hızlı olduğunda yaşanan dalgalanma tehlikenin ta kendisidir. Benzer şekilde aynı elektrik hattına bağlanan ve yüksek voltaj çeken bir saç kurutma makinesismilev elektrikli ısıtıcı veya klima da dalgalanmaya neden olabilir. Eğer sık elektrik kesintileri ve dalgalanmaya maruz kalan bir evde oturuyorsanız. Dalgalanmayı gidermek için hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar için satılan önleyiciler mevcut. 50-60$ civarında harcama yaparak bir çözüm bulmanız olası. Bu konuda da dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Çok ucuza bulabileceğiniz önleyiciler ilk dalgalanmanın ardından kullanılamaz hale gelebilir ve bir yenisini almak durumunda kalabilirsiniz. Bunun yanında daha sağlıklı bir çözüm için kesintisiz güç kaynağı (UPS) almak daha doğru olabilir. Böylelikle UPS'de depolanan güç sayesinde bilgisayarınızı normal yollardan kapatmanız için fazla fazla zaman bulabilirsiniz.
2spacerGüvenlik duvarı olmadan internette sörf
Çoğu ev kullanıcısı bilgisayarlarını ADSL ile internete bağlayıp doğrudan sayfalar arasında sörf yapmaya başlar. Ancak gerekli güvenlik düzenlemelerini yapmadan sayfalarda dolanmak aslında tehlikeye davet çıkarmaktır. İnternete bağlı olan her bilgisayarın bir güvenlik duvarı arkasında yer alması güvenlik için önemli. Hele ki bir ağ üzerinde yer alıyorsanız bu durum çok daha fazla önem arz eder. Her şekilde ister Windows'un kendi güvenlik duvarını isterseniz ZoneAlarm benzeri üçüncü parti bir diğer güvenlik duvarını kurmak virüs ve olası saldırıların önüne geçecektir. Elbette bilgisayarınızda bir Güvenlik Duvarı yazılımının olması da tek şart değil. Kontrol için sürekli açık halde olması ve ayarlarının iyi yapılması da gerekir.

spacer 3spacerAntivirüs / antispyware kullanmamak
Bir önceki maddeyle de bağlantılı olarak hemen eklemek gerekir. Eğer bilgisayarınızda güvenliği artırmak istiyorsanız mutlaka bir antivirüs ve casus yazılımları engelleyen (ve temizleyen) anti-spyware yazılımlar bulundurmalısınız. Evet kabulsmilev bazen her programı engellemeye çalışan ve size "bu program tehlikeli olabilir" benzerinde uyarılar çıkaran bu yazılımlar can sıkıcı hale gelebiliyor. Yine de sık kullanacağınız bu programları antivirüs programının "güvenilir" listesine alıp sisteminizde bir virüs temizleyici/engelleyicinin bulunmasına mutlaka izin vermelisiniz. Çoğu antivirüs programı da üyeliğin yenilenmesi ve virüs veritabanının güncellenmesi için periyodik olarak ücretler talep eder. Bu durumun üstesinden gelmeyip programları kaldırma yoluna gidersenizsmilev mutlaka kısa süre içerisinde trojansmilev virüssmilev solucanlar ve benzeri zararlı internet neşriyatından da nasipleneceksiniz demektir. Hatta kendi bilgisayarınızı enkaz haline getirmeyi bırakınsmilev sizin üzerinizden başkalarına da benzer şeylerin yayılması adına bir ortam hazırlamış olursunuz.


4spacerÇok fazla program kurmak kaldırmak ve beta yazılım
Yenilikleri çok yakından takip etmeyi veya yeni şeyler denemeyi seviyor olabilirsiniz. Bu da bilgisayarınıza çok sayıda yeni program kurduğunuz veya kaldırdığınız anlamına gelir. Özellikle beta aşamasındaki yazılımlar genellikle ücretsizdir ve çıkacak olan nihai sürümü denemeniz için size erken bir şans tanınır. Yeni özellikleri merak edenler de bu kurulumları yaparlar. Aynı zamanda internette pek çok ücretsiz veya limitli kullanıma izin veren üçüncü parti program da yer alıyor. Biliyoruz siz yapmazsınız ama internetteki warez sitelerinden "korsan" yazılımlar alıp kuran kullanıcılar da var. Beta sürümler henüz tamamlanmadıkları için hata barındırmaları olasıdır. Kaldı ki çoğu zaman programların son sürümlerine dahi yamalar çıkartılarak daha kararlı hale gelmeleri sağlanır. Sistem kaynaklarını ne derecede kullandıklarısmilev kayıt defterine bıraktıkları parçalar ve olası yan etkileri de meçhul. Standart bir ev kullanıcısının bu sürümlere rağbet etmemesi daha sağlıklıdır.
spacerDolu disk ve disk birleştirme (defrag) yapmamak
Bilgisayarınıza kurduğunuz ve kaldırdığınız her program (hatta herhangi basit bir veri kopyalamasmilev silme işlemi)smilev sabit diskiniz üzerinde ufak tefek boş alan kırıntıları yaratır. Zaman içerisinde bu kırıntıların süpürülmesine ve kullanılabilir hale getirilmesine yarayan disk birleştirme işlemi yapmadığınızda da performans düşer. Şu örnekle açıklık getirelim: Diyelim ki kurduğunuz bir program diskte 5 birimlik (cluster) yer kapladı. Daha sonra bunu sildiniz. Yeni kuracağınız veya kopyalayacağınız program ya da veri 8 birim olsun. Bunun ilk 5 birimi sildiğinizde açılan yeresmilev kalan 3 birimi de boş bulunan ilk yere atılır. Yani bir programın bilgileri farklı farklı bölgelerde yer alabilir. Sabit diskinizin okuyucu kafası da ilgili programın bilgilerini farklı noktalardan alacağı için bir yavaşlama (performans düşüşü) meydana gelir. Bu nedenle uzun süre disk birleştirme yapılmayan sistemler iyice yavaşlar.


6spacerHer eklentiyi açmak
Üzerinde eklenti barındıran yeni bir e-postasmilev çoğu kullanıcı için beklenmedik bir hediye gibidir. Hemen açıp içinde ne olduğuna bakmaya çalışırlar ve hatta bunun için sabırsızlanırlar. Ama aslında verilmesi gereken tepkismilev kapınıza bırakılan şüpheli bir paketin içinde kötü bir şeyler olabileceği kaygısını taşımaktır. Çünkü e-posta ile gelen eklentiler belki de verilerinizismilev sistem klasöründen dosyaları silebilir veya önce sizesmilev sonra da adres defterinizi kullanarak arkadaşlarınıza virüs gönderebilir. Gelen e-posta bir arkadaşınıza aitmiş gibi de görünebilir. Virüs yazanların ne kadar hilebaz olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Dikkat etmekte fayda var. En tehlikeli eklentiler çalıştırılabilir (mesela exesmilev cmd vb. uzantılı) dosyalardır. Bunun yanında sıklıkla karşılaşılan doc uzantılı bir Word dokümanı veya xls uzantılı bir Excel belgesi de çeşitli program parçalarını (script) çalıştıran bazı tanımlamalar (makro) içerebilir. txt uzantılı metin dosyaları veya gifsmilev jpgsmilev bmp gibi resim dosyalarının da güvenli olduğunu düşünmeyin. Virüs içeriyor olabilirler. Öte yandan dosya uzantısı gizlenmiş veya değiştirilmiş de olabilir. Her durumda bir antivirüs üzerinden dosyaları geçirmekte fayda var.
spacer 7spacerHer linke tıklamak
E-posta ile gelen eklentileri açmak bir fare tıklamasının başınıza açacağı dertlerin hepsini kapsamıyor. Dahası da var... Gelen mesajlardaki linklere tıklamak ve ilgili web sayfalarına gitmek yine size sıkıntı yaratabilir. Üzerinde ActiveX gömülü olan veya çeşitli program parçacıkları (script) yardımıyla bazı kötü niyetli eylemlerde bulunan web sitelerismilev sabit diskinizde veri silmekten tutun backdoor denilen ve bilgisayarınıza sızılabilmesi için arka planda bir açık bırakan programlara kadar bilgisayar korsanlarına koz verebiliyorlar. Yanlış bir linke tıklamak sizi pornografismilev korsan müzik veya yazılım sayfaları gibi uygunsuz içeriğe sahip bir sayfaya da yönlendirebilir. Özellikle de iş yerlerinde bu durum pek hoş karşılanmayacaktır. Daha da ötesi phishing denilen sanal dolandırıcılık yöntemleri de genellikle bu yolla yapılıyor ve sizi alakasız bir siteye gönderiyorlar.
8spacerPaylaşım
Aileniz size çocukluktan beri "paylaşmanın" iyi bir şey olduğunu öğretmiş olabilir. Ama eğer ağ üzerindeki bir bilgisayarda çalışıyorsanız bazı şeyleri paylaşıma açmak sizi tehlikeye de sürükleyebilir. Dosyalarınızı veya yazıcınızı paylaşıma açtığınızda diğerleri de uzaktan bağlanarak bilgisayarınıza ve dolayısıyla dosyalarınıza erişebilirler. Herhangi bir paylaşım klasörü açmadığınızda bile Windows kurulu sistemlerde "yönetici seviyesinde" her sürücünün kök dizinine ulaşılmasını sağlayan gizli bir paylaşım açılabilmektedir. Kısacası işinin uzmanı bir korsan bir şekilde bu ağa sızdığında sizin tüm bilgilerinize de ulaşabilir. Yapılan en büyük hata da yine sabit diskinizdeki tüm sürücüyü paylaşıma açmaktır. Zorunlu haller dışında bilgisayarınızı dosya ve yazıcı paylaşımına açmayın. Özellikle de halka açık bir mekanda kablosuz internet erişimi sağladığınızda bu daha da önem kazanır. Bunu kapatmak için kontrol panelinden girerek paylaşımla ilgili bölümden ilgili seçeneği işaretlemeniz yeterli olacaktır.
9spacerHatalı şifre seçimleri
Çok basit ve bildik gelse de halen en sık yapılan hatalardan biridir. Doğum tarihismilev tuttuğunuz takımın kuruluş yılısmilev ad veya soyadınız gibi bilinmesi çok kolay şifreleri seçmek sizi sıkıntıya sokabilir. Bilgi işlem departmanında ağ yöneticilerinin sizi karmaşık şifre almaya zorladığı bir ağa bağlı olmasanız bile kişisel bilgisayarınızda ve hatta şifre kullandığınız hemen her yerde kuvvetli şifreleme yapmanız gerekir. Daha uzun şifrelerin kırılması da daha zordur. Dolayısıyla üşenmeden kendinize en az sekiz (mümkünse 14) karakterlik bir şifre belirlemelisiniz. En popüler şifre çalma işleri sözlük yöntemiyle gerçekleşir. Yani önce sözlüklerde yer alan kelimeler kontrol edilir. Dolayısıyla şifrelerinizde rakam ve harflerinsmilev hatta sembollerin bir arada yer aldığı kombinasyonları denemenizde fayda var.
10spacerYedekleme yapmayı ihmal etmek
Tüm bu bahsettiğimiz genel hatalardan kaçınıyor olsanız bile bilgisayar korsanlarının donanımsal bir hatadan faydalanarak bilgisayarınıza sızdığını varsayalım. Ki bu da olabilecek bir durumdur. Böyle durumlar başta gelmek üzere bilgisayarınızın çökmesi halinde de eski verilerinize tekrardan ulaşamayacak olmanız sıkıntı vericidir. Bu durumla en çok bilgisayarı formatlayıp yeni sistemi kurduğumuzda yüzleşiriz. Bir bakarız masaüstü kısayollarımızsmilev tarayıcımıza eklediğimiz favori web adresleri ve daha pek çok şey uçup gitmiş. Çoğu kullanıcı yedek alması gerektiğini bilir ama genellikle almaz. Ya da alanlar da bu işi düzenli olarak yapmazlar. Windows'un kendi içerisinde yedek almaya yarayan araçları mevcut. Aynı zamanda elbette bu işi otomatik olarak yapan üçüncü parti yazılımlar da mevcut. Alacağınız yedekleri bilgisayar üzerinde değil farklı bir ortamda (CDsmilev DVDsmilev harici sabit disk vb) tutmakta fayda var. En kötü ihtimalle birkaç parçaya böldüğünüz (Csmilev D vb.) sabit diskinizdesmilev Windows'un kurulu olmadığı sürücüye yedek dosyalarınızı bırakmak işinize yarayacaktır. Böylelikle Windows'un olduğu sürücü formatlansa bile diğer tarafta dosyalarınız korunacaktır.
__________________
yorumyy3
€M!N€'M

site81by3
imzaz
ßy_Tropy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Sponsored Links
Alt 07-10-2009, 13:50   #2
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 109
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 282
klipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud ofklipkolik has much to be proud of
Standart

emeğine sağlık kardeş +++ rep
klipkolik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 07-10-2009, 14:14   #3
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

bunların bir kısmını yeni ogrenmis oldum emegine saglik
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
10, buyuk, hata, pcnizi, yavaslatan

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
xp sp3 %100 genius hata !!! hata !!! Yaso Araçlar 0 10-30-2008 12:41
Bilgisayarları yavaşlatan 5 program Yaso Güvenlik ve güvenlik açıkları 1 09-26-2008 21:29
Bilgisayarları yavaşlatan 5 program нüzüη Güvenlik 0 09-02-2008 12:00
Bilgisayarları yavaşlatan 5 program Korax Güvenlik ve güvenlik açıkları 0 08-10-2008 22:28
Bİlgİsayarinizi YavaŞlatan 5 Program... AzRaiL Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 01-30-2008 17:03


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:23 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628