Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-17-2009, 16:58   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Günbalı köyü Sivrice ilçesi

Günbalı, Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı bir köydür.


Konu başlıkları

[gizle]
  • 1 Tarihi
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar
Tarihi [değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Fakat daha önceki dönemlerde su davası yüzünden avadavu adıyla anıldığı söylenegelen rivayetler arasındadır. Daha sonraları Cafolar adını almıştır. İlk kurulduğu dönemlerde köyün sahiplerinin iki kardeş olduğu söylenmektedir. Zamanla bu kardeşlerden biri Harput tarafına yerleşmiş, diğeri ise yerini terketmemiştir.
Yukarıdaki bilgilerin kaynağının sağlam olmadığı kanatindeyim. Yıllardır büyüklerimizin anlattıkları doğrultusunda Köyün Tarihi gelişimi şu şekilde olmuştur: Köyümüz Elazığ İli Sivrice İlçesi'ne bağlı GÜNBALI Köyü eski ismi CAFOLAR'dır. Köy Dağ yamacında tepeler arasına kurulmuştur. Bu yerleşim yerinde osmanlı döneminde ermeniler yaşamıştır.sonraları kayı boyundan karakeçililer köyümüze iskan edilmişlerdir.urfa karacadağ eteklerinden kalkarak keban ilçemizin 6 köyüne yerleşmişlerdir.koyunuşağı,örenkaya,beydeğirmeni,k urşunkaya,kuşçu,sağdıçlar köylerini kurmuşlardır.karakeçililer doğuda kürtçe konuşsalarda her yerde Türkmen ve osmanlı olduklarını bilirler ve bu asaleti Türkiyenin heryerinde yerleşen karakeçililer bilirler ve sahiplenirler.Köyün kuruluşu 300 yıllıktır.Oğuzların kayı boyun karakeçili aşiretinden 3 kardeş tarafındAN KÖY KURULMUŞTUR.BU ÜÇ KARDEŞ SİVEREK İLÇESİNİN KEŞ köyünden gerger adıyaman üzerinden gelerek köyü kurmuşlardır.köyümüzde karakeçililik ve Türkmen gelenekleri sürmektedir.baskil yöresine özellikle karakeçililerin zeyveli kolu ve torun kolları iskan edilmiştir.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Karakeçililer olmuştur.karakeçililer elazığ yöresine stratejik nedenlerle iskan edilmişlerdir.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan edilmişlerdir. Köyümüzün kurucuları Dedelerimizden İki kardeş Hacı Muhammed ve Hacı Halit Karakeçili aşiretine mensup(Allah rahmet etsin) uzun yıllar önce yine Elazığ İli Baskil İlçesi Kömürhan yakınlarında CAFİKLER adlı bir köyde ikamet ederlerken CAFOLAR Köy'ünü yazlık olarak kullanırlarmış. Uzun zaman yaz aylarında otlakları kullanma amaçlı göçebe olarak gelip gitmişlerdir. Bir zaman sonra gidip gelmek yerine burayı yurt edinme kararı almışlar ve böylece buraya CAFOLAR ismini vererek köyü kurmuşlardır. Köy İki kardeşin çocukları, torunları, torunlarının torunları ile büyüyüp zamanla dışarıdan göç alarak mahallelere ayrımıştır. (Hemperler, Dağlısu, Huttolar, Currolar, Mamolar, Osikler, Guriyanlar).
Köy Elazığ Gelenek,Görenek ve Ananelerini birebir yaşayan ender köylerdendir.
Dedelerimizden çeşitlli savaşlara katılıp şehit düşenler olmuştur. Yemen Harbi'nde Sadık Amcamız(Sadık GÖNÜLTAŞ), 1.Dünya Savaşı'nda Suriye Cephesi'nde Osman ve Hüseyin Amcalarımız(Osman ve Hüseyin ERDOĞAN) şehit düşerek köylerine geri dönememişlerdir.(Allah Rahmet Etsin)
Köyde aynı sülaleden olunmalarına rağmen, soyadı kanunu ile birlikte 7 farklı soyisim kullanılmıştır. MİKAİL ERDOĞAN

Kültür [değiştir]

Köyde asker gönderme dönemlerinde çeşitli eğlenceler düzenlenmektedir. Yine düğünlerde davul-zurna eşliğinde halaylar çekilerek oyunlar oynanmaktadır. Kına geceleri apayrı bir özellik taşımakta. Giyim olarak Elazığla özdeşleşmiş bir durum gözümüze çarpmaktadır. Sekiz köşe şapka, yelek, şalvar ve ceketten oluşan erkek giyimi kendine has bir özellik taşır. Kadınlar ise şalvar, yazma ve çarşaf gibi giysiler kullanmaktadır. Ölümlerde yas tutma geleneği Elazığ iliyle özdeşleşmiştir.Ölen birinin ardından ağıt yakmak yıllardan beri süregelen gelenekler arasında yerini korumaktadır. Bayramlarda sabah erkenden kalkılıp hazırlıklar yapılır. Bayram namazına gidilir, büyükler ziyaret edilir.

Coğrafya [değiştir]

Günbalı Köyü; Kuzeyinde Mollaali Köyü, Güneyinde Dereboynu Köyü, Doğusunda Kavallı Köyü ve Batısında Baskil ilçesi Sarıtosun köyleriyle sınırlıdır.Köy, dağınık bir yerleşmeye sahiptir. Yedi(7) mahalle halinde olan köyün etrafı dağlarla çevrilidir. Oratasından ise büyük bir dere (çay ) geçer. Elazığ iline 38 km, Sivrice ilçesine 35 km uzaklıktadır.GÜNBALI KÖYÜ, genellikle geniş ve düz bir araziye sahiptir. Kış aylarında ulaşım oldukça güçtür. Genelde Kış ayında yollar kapanır.Ama yine de doğa harikası köyün manzarasında belli olmaktadır köy adeta bir şaheserdir.

İklim [değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar soğuk, yazlar sıcak ilkbaharlar ise yağışlı geçer.

Nüfus [değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri200710520001111997122Verilen rakamlardan da anlaşılacağı gibi köy nüfusu her yıl azalmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise işsizlik ve köy halkı arasında meydana gelen anlaşmazlıklardır. Köy, Molla Hüseyin adlı bir mezrası da bulunan Günbalı Köyü, ilk kurulduğu dönemlerde 118 haneye sahipti. Fakat zamanla yaşanan göçlerden dolayı bu sayıda büyük azalmalar meydana gelmiştir.

Ekonomi [değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyün taşımacılık işletmesini köy halkından olan Ayhan GÜNDEM yapmakta ve geçimini bu yolla sağlamaktadır. Tarım ürünleri olarak buğday, arpa, nohut, mısır, çilek ve yer yer karpuz yetiştirilmektedir. Hayvancılık alanında ise genelde koyun, keçi ve az miktarda da inek besiciliği yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda arıcılık alanında önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir.Ayrıca son yıllarda otlakların büyük bir bölümünü ormanlık alanların kaplamasından dolayı köyde hayvancılık faaliyeti iyiden iyiye gerilemiştir. Arazinin büyük bir bölümünün engebeli olması ve çoraklaşmasından dolayı tarım sektöründe ilkel koşullarda üretimin yapılmasına neden olmuş ve bunun neticesinde tarımsal alanda fazla bir gelişme kaydedilememiştir. Ayrıca hüseyin sağlamın tut ve çilekleride meşurdur.Çilek tarlasının bulunduğu yer günbalı köyünün ovası alarak bilinir.Ayrıca tut bahçeleride çok ün kazanmıştır. bunun yanında mustafa sağlam köyün ileri gelenlerindendir.

Muhtarlık [değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçimlerde zaman zaman tartışmalar, sorunlar yaşanmasına rağmen demokrasi ilkeleri çerçevesinde seçimler yürütülmektedir. Köyün İhtiyar heyeti ise Çerkez ALTUNTAŞ, Celal ERKUŞ, Erhan GÜNDEM ve Ahmet ALATAŞ'tan oluşmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
( 2009 ) - Özcan GÜNDEM2004 - Özcan GÜNDEM1999 - Nazim GÜNDEM1994 - Mehmet GÜNDEM1989 - Mehmet GÜNDEM1984 - Süleyman GÜRBÜZ
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğretmen yokluğundan ve öğrenci yetersizliğinden dolayı kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stepze olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde bir cani ve bu camiye ait bir lojman mevcuttur.köyün yolu avsalt dağildir gerekli kurumlardan yolların avsalt yaptırılmasını istiyoruz.
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gürpınar köyü durağan ilçesi Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 08-16-2009 16:30
Çalkaya köyü Mihalıçcık ilçesi Eskişehir Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 08-10-2009 16:07
Akocak köyü Sorgun ilçesi yozgat ili Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 08-09-2009 12:28
aktaş köyü araç ilçesi kastamonu Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 08-09-2009 12:23
Beyazkışlakçı köyü çamardı ilçesi Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 07-28-2009 17:55


Şu Anki Saat: 21:53


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows