Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Benim Memleketim > Yurdumun Dört Yanı

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İstanbul tarihçesi gezilecek görülecek yerleri

Yurdumun Dört Yanı


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 07-03-2015, 17:35   #1
 
Üyelik tarihi: Jun 2015
Mesajlar: 188
Teşekkürleri: 0
8 mesajına 10 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
nesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud ofnesrin67 has much to be proud of
Standart İstanbul tarihçesi gezilecek görülecek yerleri

Türkiye'nin en önemli kenti olan İstanbul, yerküre üzerindeki yeri bakımından da hiç kuşkusuz dünyanın önemli kentlerinden biridir. İstanbul, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran ve yeryüzünün önemli su yollarından olan İstanbul Boğazı'nın iki yakasında gelişmiştir. Bu özelliği ile, iki kıtada kurulmuş kent olarak ün yapmıştır.

Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarına başkentlik yapmıştır. Tarih sahnesine çıktığı günden başlayarak günümüze değin bir dünya kenti olma özelliğini sürdüren İstanbul; coğrafi konumu, eşsiz doğa güzellikleri ve bunlarla bütünleşen kültür mirasının zenginliği ile yalnızca Türk insanının değil tüm insanlığın sevgi ve barış kentidir.

İstanbul'un yıllarca bir dünya kenti olma üstünlüğünü korumasında birçok etkenin varlığından söz edilebilir. Bunlardan ilki, kentin Karadeniz kıyısındaki ülkeleri dünyanın öbür bölgelerine bağlayan İstanbul Boğazı'nın iki yakası üzerinde kurulmuş olmasıdır. İkincisi, bir doğal liman olan Haliç'e sahip olmasıdır. Üçüncüsü, Avrupa'yı, İran ve Irak yolu ile Asya'ya bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunmasıdır. Dördüncüsü, bir transit merkez durumunda olmasıdır. Beşincisi, doğa güzellikleri, stratejik konumu, politik önemi nedeniyle iki bin yıllık bir dönem boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’na başkentlik yapmış olmasıdır.

İstanbul yalnızca tarihi, coğrafi konumu, jeopolitiği, nüfusu ve kapladığı alanla değil, barındırdığı değişik kültür ve yaşama biçimleriyle de büyük kent tanımına uymaktadır. Birbirine karşıt gibi görünen birçok ögenin bir arada, hatta iç içe var olabilmesini sağlayan bu kültürel yapı, yaklaşık bin yıllık bir birikimin ürünüdür. Günümüz İstanbul'unun temelleri, Roma İmparatorluğu’nun son dönemlerinde atılmıştır. Bizans ve Osmanlı dönemleri, İstanbul'un tarihindeki en önemli evredir. Her iki imparatorluk döneminde de, İstanbul başkentliğini korumuş, sanat ve kültürü tek başına temsil etmiştir. Her iki dönemde de dinsel merkez olma ayrıcalığını elde etmiş, hem Hıristiyanlığın hem de Müslümanlığın dinsel başkenti olarak kalabilmiştir. Cumhuriyet döneminde Ankara başkent yapılmışsa da İstanbul kültürel başkent olmaya devam etmiştir.

İstanbul'un bilinen en eski adı Lygos'tur. Bugünkü Sarayburnu yöresinde kurulduğu öne sürülen bu kent, Byzantion'un kuruluşuna değin varlığını korumuştur. MÖ 660'ta kurulan Byzantion kentinin adı ise koloni kurucusu, Byzas'a dayanmaktadır. Roma İmparatoru Büyük Constantinus'a değin kent hep Byzantion diye anıldı. Bu hükümdar döneminde kentin adı, Nea Roma yani Yeni Roma idi. Constantinus'un ölümünden sonra, imparatorun onuruna kente Constantinopolis adı verildi. Haçlılar’ın Stimpolis dedikleri kentin adı zamanla Stimbol, Estambul ve Estanbul'a dönüştü. Osmanlılar da Istambol ve İstanbul adını benimsediler. Osmanlılar'ın son döneminde kentin, padişah ünvanlarına uygun olarak Dersaadet, Asitane, Deraliyye ve Darülhilafe olarak da adlandırıldığı bilinmektedir.

Tarihi Yarımada, İstanbul'un en eski bölgesidir. Sultanahmet Meydanı adıyla bilinen çevre, bu tarihi yarımadanın batı ucunda yer alır. Byzas kentinin burada kurulduğu bilinmektedir. İstanbul eski zamanlardan beri çeşitli uygarlıkların başkenti olduğu için kentin bu bölgesi aynı zamanda imparatorlukların merkezi olarak düzenlenmiş ve gelişmiştir. Ayasofya'nın karşısında bulunan Milion taşı dünyanın başlangıç noktası olarak kabul edilmiştir. Kentin ana caddesi buradan başlar, dünyanın dört bucağına yollar buradan yayılırdı. Gerek Roma gerekse Bizans İmparatorlukları’nın merkezi binaları hep bu bölgede toplanmıştır. Örneğin imparatorun sarayı ve dini merkez sayılan Ayasofya buradaydı. Sultanahmet Meydanı, aynı zamanda en belirleyici toplumsal eğlencenin gerçekleştiği Hipodromu da kapsamaktaydı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölgenin merkez olma karakteri değişmedi. Padişahlar da saraylarını burada yaptılar. Dini merkezleri olarak yine bu bölgeyi seçtiler. Ayasofya'nın karşısına Sultanahmet Camisi yapıldı. Hipodrom da At Meydanı'na dönüştü.
GuideSmall1 10 4439787GuideSmall3 10 4439881GuideSmall2 10 4439866GuideSmall4 10 4439897


Yazılı tarih öncesi buluntular, İstanbul'daki ilk yerleşimin çok eskiye dayandığını göstermektedir. Küçükçekmece Gölü'nün kuzey ucunda bulunan Yarımburgaz Mağarası'ndaki bulgular, mağaranın İstanbul'un ilk sakinlerini barındırdığını, ayrıca ilk Hıristıyanlarca sığınak ve barınak olarak kullanıldığını ortaya koydu. Duvarlardaki resimler, çok eski çağlara giden bir yerleşimin kanıtı durumundadır. Temel uğraşı avcılık, balıkçılık ve toplayıcılık olan Paleolitik Çağ insanı için, Yarımburgaz Mağarası uygun koşullar içeriyordu. Fakat mağaranın en ilginç yanı, Alt Paleolitik çağa ilişkin buluntular vermesidir. Bu dönem dikkate alınacak olursa, Yarımburgaz Mağarası’ndaki ilk yerleşimin, 1 milyon yıl kadar gerilere gittiği anlaşılmaktadır.

Yazılı tarihe göre, İstanbul ve çevresine ilk yerleşenler, İlliryalılar’ın yerlerinden sürdüğü Yunanlı halklardı. MÖ1200'lerde İstanbul ve Anadolu’ya geçen bu göçmenlerden sonra, MÖ 750-550 yılları arasında Yunan kolonileştirme hareketi başladı. Megaralılar, Byzas önderliğinde bugünkü Sarayburnu tepesinin olduğu yerde ilk kolonilerini kurdular.

MÖ 513'te batı Anadolu’yu istila eden Persler, Byzantion'da oturan yerli halkları vergiye bağlayarak yörede Trakya Satraplığı’nı kurdular. Yunanlılar, Perslere karşı koyabilmek amacıyla adalardaki ve Anadoludaki insanlarla ilişki kurarak Attika-Delos Deniz Birliği’ni oluşturdular (MÖ 478-477). Birlik, Perslere karşı önce Trakya’da üstünlük sağladı (MÖ 476), sonra da Byzantion'u ele geçirdi. Bir süre sonra başlayan ayaklanmalar, Birliğin çözülmesine yol açtıysa da Yunanlı komutan Alkibiades'in Boğaz seferiyle yeniden egemenliği ele geçirildi (MÖ 410-409). Atinalıların Boğazları ele geçirmesi, Ispartalıların Perslerle işbirliği yapmasına yol açtı ve Byzantion bu sefer Ispartalıların egemenliğine girdi (MÖ 405).

Atina-Isparta çekişmesi, Makedonyalıların işine yaradı ve sonuçta Büyük İskender tüm Yunanistan’ı işgal ederek MÖ 334'te Anadolu Seferi’ne çıktı. Byzantion'un çok yakınına gelmesine karşın, kente girmeden Çanakkale Boğazı’nı geçerek Anadolu'nun içlerine doğru ilerledi. İskender'in fethetmediği ender yerlerden biri de Byzantion'dur.

Batı Avrupa'da yaşayan Galatlar, MÖ 278'de kenti işgal ederek yağmaladılar. Daha sonra Seleukos Kralı Antiokhos III ile Makedonya Kralı Philippos V, gizli bir anlaşma yaparak Byzantion üzerine sefer düzenlediler. Bu güçlere karşı koyamayacaklarını anlayan Byzantionlular, Romalıları yardıma çağırdı. MÖ 2. yüzyılda yapılan savaşta Roma galip geldi ve Byzantion'u egemenliği altına aldı. Böylece kent Roma’ya bağlı, özgür ve federal bir kent devleti haline geldi. Pescennius Niger, imparatorluğun doğu bölgelerini ele geçirmek için Byzantion'u yanına alarak Roma İmparatoru Septimus Severus'a savaş açtıysa da yenilgiye uğradı. İmparator Septimus Severus, kenti yağmaladı ve halkı kılıçtan geçirdi.

MS 395'e kadar Roma'nın egemenliğinde kalan Byzantion, imparatorluğun ikiye bölünmesinden sonra, Doğu Roma'nın payına düştü ve Bizans olarak anıldı.1071 yılında Selçuklu hükümdarı Alpaslan'a yenilen Bizans'ı desteklemek için Roma Kilisesi’nin desteğiyle ardı ardına haçlı seferleri düzenlendi. Kudüs’ü ele geçiren bu kuvvetler, Türk akıncıları karşısında fazla dayanamayıp büyük kayıplar verdiler.

1453 yılına kadar çeşitli kavimlerin, bu arada birçok kere de Müslüman Arapların kuşatmalarına maruz kalan Bizans, kaçınılmaz sondan kurtulamadı ve 29 Mayıs 1453'te Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından
bar alt
iconphoto
GuideGaleriaSmall4 10 2437421 GuideGaleriaSmall2 10 2437390 GuideGaleriaSmall3 10 2437406 GuideGaleriaSmall1 10 2437359 GuideGaleriaSmall1 10 1433281
nesrin67 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
gezilecek, gorulecek, tarihçesi, yerleri, İstanbul

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Avni Öztopçu ( 12.01.1962) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-12-2015 23:03
Adnan Çoker ( 1927) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-12-2015 22:40
Abdüsselam Uluçam ( 1953) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 03-12-2015 22:38
Büşra Ersanlı hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 2 03-09-2015 00:57
Erol Ülgen hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:29


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:15 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628