Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Benim Memleketim > Yurdumun Dört Yanı

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Hasköy Bingöl bilgileri nüfusu tarihi resimleri

Yurdumun Dört Yanı


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-05-2009, 22:08   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.914
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Hasköy Bingöl bilgileri nüfusu tarihi resimleri

Hasköy: Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahalle sınırları içerisinde bir de kaplıca bulunmaktadır.Tarihçe

Hasköy'ün bazı rivaytlere göre bir Ermeni köyü olduğu; Ermeni, Türk ve Kürtler'in birlikte yaşadığı anlatılır. Eski adı Xasko'dur. Rivayete göre ismini köyde yaşayan bir kadından almış ve böyle telafuz edilmiştir. Zamanla günümüzdeki adı olan Hasköy'ü almıştır.

Coğrafya

Mahallenin kurulu olduğu bölge, eğimli ve çukur bir bölgedir. Mahallenin ortasından ufak bir dere geçmekte ve mahalleyi ikiye ayırmaktadır. Mahalle önceden ceviz ağaçlarıyla kaplıdır fakat günümüzde kuruyan ve kesilen ağaçlar köyü boş bir araziye çevirmiştir.

Hasköy Kaplıcaları


Hasköy, Hozavit ve Horor Ilıca suları'nın özellikleri

"Volkanizmanın yaygın olduğu jeolojik yapısı nedeli ile Türkiye sıcak su kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Şimdiye kadar bilinen ve tanımlanan kaynakların sayısı 1.300 civarında bulunmaktadır. Eskiden beri çeşitli amaçlarla, özelikle ağrı ve sızıların tedavisinde yararlanılan sıcak su kaynaklarının önemli bir kısmı Doğu Anadolu'da bulunmaktadır.
İncelenen ılıca kaynakları jeolojik olarak Anadolu'nun Toros teknotik Birliğinin doğu kesiminde yer almaktadır. Burada ana kayaçları oluşturan yaygın üst kretase kireçtaşları, yer yer büyük yayılım gösteren genç bazaltikandezitik volkanitler tarafından kesilirler. Sözkonusu sıcak su kaynakları bu iki kayaç serisinin dokanaklarında bulunmaktadırlar. Büyük olasılıkla birer fay hattını oluşturan Hasköy deresi ile Hupus Çayı bu sulara iletim yolu açmışlardır. Hasköy, Alınyazı ve Sabırtaşı Ilıcaları ilk defa burada ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Amaç, bundan sonra yapılacak araştırmalara temel teşkil edecek veriler elde etmek, bu ılıcaların değerlendirilmesine ve yararlanma olanaklarına dikkat çekmektir.
Araştırma konusu ılıca kaynakları Bingöl'ün Yayladere (Holhol) İlçe'si civarında bulunmaktadır. Hasköy ılıcası Yayladere İlçe merkezinin yaklaşık 5 km güneyinde, Alınyazı (Hozavit) ve Sabırtaşı (Horor) ılıcaları da yaklaşık 25 km doğusunda, Hupus Çayı kıyısında yer almaktadır. Bunlardan Alınyazı Ilıcası, Hupus Çayı'nın hemen güney kıyısında, Sabırtaşı Ilıcası ise da bunun yaklaşık 500 m. kuzeydoğusunda, çayın kuzey kıyısından 100 m mesafede bulunmaktadır. Üç ılıcaya da vasıta ile ulaşılabilmektedir.
Bu ılıcanın işletmecisi olan Bayram KEÇECİ tarafından eskiye göre daha modernize bir yapı haline getirilmiş olup ılıca yanında konaklama ve dinlenme türünde gelişimler sağlanmıştır. Ancak Alınyazı ve Hasköy ılıcalarında hiçbir modern yapı bulunmamaktadır. Köylüler tarafından havuz haline getirilen bu ılıcalardan çevre halkı sadece şifalı su olarak girmek ve içmek suratiyle yararlanmaktadır.

Başlık yazısı

tarafından eskiye göre daha modernize bir yapı haline getirilmiş olup ılıca yanında konaklama ve dinlenme türünde gelişimler sağlanmıştıAncak Alınyazı ve Hasköy ılıcalarında hiçbir modern yapı bulunmamaktadır. Köylüler tarafından havuz haline getirilen bu ılıcalardan çevre halkı sadece şifalı su olarak girmek ve içmek suratiyle yararlanmaktadır.
Fiziksel Özellikler

İncelenen ılıca suları gerek fiziksel ve gerekse kimyasal özellikleri bakımından önemli farklılıklar göstermektedirler. Aralarında her hangi bir bağlantı bulunmamakla beraber bazı özellikler batıdan doğuya değişmektedir. Örneğin batıda bulunan Hasköy ılıcasının suyu 33 °C ile en soğuk iken, Alınyazı Ilıcası 46 °C, Sabırtaşı Ilıcası 47 °C ile en sıcak kaynağı teşkil etmektedir. Sabırtaşı Ilıcası suyu kaynak başında ölçüldüğü yere göre birkaç derece daha sıcak olduğu düşünülmektedir. Zira bu kaynağın ölçümleri ancak esas kaynağın yaklaşık 50 m uzağında, suların borularla getirildiği kaplıca havuzu başında yapılabilmiştir. Esas kaynak kapalı tutulduğundan, ölçümlerin yapılması mümkün olmamıştır. Suların farklı sıcaklıkları kaynakların derinliğine ve içinden geçtikleri jeolojik formasyonların akiferine bağlanmaktadır.
pH değerleri de aynı eğilimi göstermektedir. Hasköy Ilıcası suyunun pH (asitlik derecesi) değeri 6,10 ve Alınyazı'nın 6,60 ile az asidik, Sabırtaşı Ilıcasının da 8,30 ile bazik olduğu saptanmıştır. Bu, yükselen kaynak ısılarına bağlı olabileceği gibi doğuya doğru artan kireçtaşları ile kayacın değişen bazik bileşimine de bağlanabilir.
Suların iletkenlikleri batıdan doğuya doğru Hasköy'de 1.619.4, Alınyazı'da 4.977.0 ve Sabırtaşı'nda 5.817.6 umho/cm değerleriyle ısı ve pH'ya uyumlulukları gözlenmektedir. Bu uyumluluk sıcaklıkla artan iyon aktivitesine bağlı olmaktadır. Doğudaki ılıcalarda saptanan daha yüksek iyon değişimleri de bunu kanıtlamaktadır. Bulunan iletkenlik değerlerinin doğruluğu iyonların eşdeğer iletkenlikleriyle kontrol edilmiştir. Yeraltı tatlı sularının ancak 2000 umho/cm'ye ulaşan iletkenliklerine göre incelenen ılıca suları iyi iletkendir.
Suların debilerinde yukarıda saptanan özelliklerin tersine bir durum göstermektedir. Hasköy Ilıcası (Yukarı ve Aşağı Hasköy toplam) yaklaşık 8 1/s'lik bir debiye sahiptir. Birbirine yaklaşık 50 m mesafede Hasköy Deresi'nin iki yakasında çıkan bu iki kaynağın su miktarları yaklaşık eşit ve özellikleri aynıdır.
Yapılan hesaplamalar Sabırtaşı Ilıcası suyunun 1.056 m ile incelenen ılıca sularının en derinden gelen suyu olduğu göstermiştir. Bu derinliklere göre Hasköy Ilıcası orta derinlikte (594 m), Alınyazı (1.026 m) ve Sabırtaşı Ilıcaları da derin kaynaklar sayılmaktadırlar. Bulunan derinlikler iletkenlik ve pH değerleri ile değişmektedirler.

Kimyasal Özellikler

Hasköy, Alınyazı ve Sabırtaşı ılıcalarından alınan su örneklerinde olanaklar ölçüsünde mümkün olduğu kadar çok elementin saptanmasına çalışılmıştır. Bu amaçla taşkürede bolca bulunan ana elementlerden si4+ ve Ti4+ dışında Al3+,Fe2+,Ca2+,Mg2+,Na+,K+,Mn2+ ve p5+ analizi yapılmıştır. Bunlardan sadece Al, AA'nın (atomik absorpsiyon) tespit sınırı altında (0,01 ppm, milyondabir) kaldığından, saptanamamıştır. İncelenen ılıca sularının hepsi Na+,K+,Ca2+, ve p5+ bakımından zengindir.
Eser element olarak Hasköy Ilıcası suyunda yalnız Mn2+ bulunabilmiştir. Buna karşın Sabırtaşı Ilıcası suyunda Co2+(0,30 mg/l) ve Zn2+ (0,04 mg/l) tespit edilmiştir. Buna karşın Hasköy Ilıcası suyu hem mg2+, hem de fe2+'ce zengin ılıca suyu olmaktadır. Cr2+,Ni2+,V3+ ,Cu+,Pb2+,Sn2+ ve Ag+ eser elementleri incelenen hiçbir kaynakta saptanamamışlardır. Bunların saptanması için AA gerekli duyarlılığa sahip olmadığından, denenen zenginleştirme yöntemleri de teknik yetersizlikler nedeniyle beklenen sonucu verememiştir.
İncelenen ılıca suları C1-,F-,CO32-,HC3-,SO42- ve PO43- anyonlarını bolca içermektedirler. Anyon bakımından en fakir ılıca Hasköy Ilıca'sıdır. Alınyazı ve Sabırtaşı ılıca suları anyon bakımından birbirlerine çok benzemektedirler.

Yalova Ilıcaları ile karşılaştırma

İncelenen ılıca sularının özelliklerinin iyi anlaşılabilmesi ve yararlanma olanaklarının araştırılabilmesi için Türkiye'nin Yalova sıcak su kaynakları ile karşılaştırılmışlardır. Bu ılıcalardan çok modern bir şekilde yararlanıldığı dikkate alınarak incelenen ılıcaların benzer özellik ve potansiyele sahip olup olmadıklarının ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır.
Üç ılıca suyu da Yalova Anakaynak ılıca suyundan daha soğuktur. Buna karşın Alınyazı ve Sabırtaşı ılıcaları Ca2+, NO3- ve HCO32- gibi birçok iyon içeriği bakımından daha zengindirler. Ancak SO42- bakımından fakirdirler.
Hasköy Ilıcası burada da özellikle iyon derişimi bakımından karşılaştırılan kaynaklar karşısında zayıf kalmaktadır. Karşılaştırma sonuçları Yalova ılıcaları gibi Alınyazı ve Sabırtaşı ılıcalarından da ekonomik yararlanılmasının mümkün olduğu açıkça göstermektedir.

Sınıflandırma

Yapılan sınıflandırmaya göre Hasköy Ilıcası'nın bikarbonat içeren kalsiyum sodyumlu bir su olarak tanımlanmıştır. Bu ılıcanın suları araştırılan diğer iki ılıcaya göre en az çözülmüş katı madde içermektedirler.
Alınyazı ve Sabırtaşı Ilıcaları birbirlerine çok benzemektedirler. Dolayısiyle ikisi de aynı sınıfa girmekte ve bikorbonatlı, klorürlü kalsiyum ve sodyumca zengin kaynaklar olarak tanımlanmışlardır.

Sonuç ve Öneriler

Bulunan katı madde miktarları ile ısı dereceleri esas alındığında Hasköy, Alınyazı ve Sabırtaşı sıcak su kaynaklarının suları, 1 kg suda 1g'dan fazla çözülmüş katı madde bulundurduklarından ve 20 °C'den sıcak olduklarından, "ılıca" olarak tanımlanabilirler.
Yukarıda saptanan özelliklerdeki ılıca sularının birçok hastalığın tedavisinde banyo yapmak ve içmek suretiyle etkili olduğu saptanmıştır. Bikarbonatlı suların örneğine beslenme bozukluklarına, idrar, böbrek ve romatizmaya karşı tıpta saptanan yararlı özellikleri de bunu doğrulamaktadır.
Sözkonusu ılıcaların yararları çevre halkı tarafından bilinmektedir. Örneğin Hasköy ılıcası dinlendirici ve yaraları iyileştirici, Alınyazı ve Sabırtaşı ılıcaları da dindirici ve sindirimi kolaylaştırıcı özellikleri ile tanınmaktadır. Bunlara ek olarak elde edilen veriler doğrultusunda özellikle Hasköy ve Sabırtaşı ılıca sularında kısmen yüksek sayılan K+, SO42- ve HCO32- gibi iyonların değişimleri nedeniyle insan sağlığını olumlu etkilecekleri muhakkaktır. Hasköy ılıcası suyunda saptanan ve toprak için önemli bir izelement olan Mn2+'den (0,20 mg/1 mangan) sulamada, özellikle seracılıkta yararlanılabilir.
Sabırtaşı Ilıcası suyunun içerdiği nispeten yüksek Fe2+ (1.4 mg/1) içeriği nedeniyle içilmesi kansızlık (anemi) tedavisi için yararlıdır. Aynı zamanda C02+ de (0,30 mg/1) içeren bu su, yine kansızlığa karşı izelement tedavisinde (1 mg/gün) olumlu etkiler yapabilir. C0, jeokimyasal olarak Mg ile Fe'ye bağlıdır ve fizyolojik önemi büyük olan B12 vitaminin merkezi atamonu teşkil eder. Bu ılıca suyunun diğer bir üstünlüğü de Zn2+ (0,04 mg/1) içermesidir. Vücut için önemli bir izelement olan ve insan vücudundaki miktarı 4 g'a varabilen Zn2+, büyümeyi etkiler ve bir anzim aktivatörüdür.
Bu olanaklardan yararlanmak ve halkın hizmetine sunabilmek için ılıcaların öncelikle kaplıca haline getirilmesi gerekmektedir. Bu girişimle yörenin çekiciliği artmış, yeni işyerleri açılmış ve halk sağlığının korunmasına önemli katkı sağlanmış olacaktır. Bu sular seracılıkta değerlendirilebilir ve şişelenip maden suyu olarak da satılabilir. Böylece çevre köy (örneğin Hasköy'üne) ve Yayladere gibi zaten hiçbir gelir kaynağı bulunmayan kasaba belediyelerine bir kaynak sağlanabilir.
Gerekli fizibilite için şimdiye kadar yapılan araştırmalar yeterli olamaz. Bu nedenle daha ayrıntılı kimyasal ve radyoaktivite araştırmalarının yapılması şarttır. Kaynak sularının arttırılması için öncelikle Hasköy ve Alınyazı Ilıca'larında sondajlarla galerilerin açılması gerekmektedir."[1]
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
bilgileri, bingol, bingol_tarihi, haskoy, haskoy_adini_neredne_almistir, haskoy_bingol_haritasi, haskoy_bingol_neresidir, haskoy_bingol_resimleri, haskoy_otelleri, haskoy_tarihi, haskoy_tesisleri, nufusu, resimleri, tarihi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dağdibi köyü resimleri ve bilgileri Yaso Sporcular 0 07-19-2009 16:13
knight online- boss lar, ek bilgiler, skiller , bifrost resimleri, char bilgileri miko BOSS Görüntüleri 0 07-18-2009 17:18
Mısır Tanrısı ve Mısır Tanrıçaları İsimleri, Bilgileri, Resimleri Sevgi Genel Kültür 0 12-20-2008 11:09
Yurdumuzun nüfusu Korax Coğrafya 1 11-11-2008 20:35
AB nüfusu yaşlanıyor Haberci Dünyadan Haberler 0 08-27-2008 14:50


Şu Anki Saat: 19:06


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628