Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Benim Memleketim > Yurdumun Dört Yanı

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Günbalı köyü Sivrice ilçesi

Yurdumun Dört Yanı


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-17-2009, 16:58   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Günbalı köyü Sivrice ilçesi

Günbalı, Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı bir köydür.


Konu başlıkları

[gizle]
  • 1 Tarihi
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar
Tarihi [değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Fakat daha önceki dönemlerde su davası yüzünden avadavu adıyla anıldığı söylenegelen rivayetler arasındadır. Daha sonraları Cafolar adını almıştır. İlk kurulduğu dönemlerde köyün sahiplerinin iki kardeş olduğu söylenmektedir. Zamanla bu kardeşlerden biri Harput tarafına yerleşmiş, diğeri ise yerini terketmemiştir.
Yukarıdaki bilgilerin kaynağının sağlam olmadığı kanatindeyim. Yıllardır büyüklerimizin anlattıkları doğrultusunda Köyün Tarihi gelişimi şu şekilde olmuştur: Köyümüz Elazığ İli Sivrice İlçesi'ne bağlı GÜNBALI Köyü eski ismi CAFOLAR'dır. Köy Dağ yamacında tepeler arasına kurulmuştur. Bu yerleşim yerinde osmanlı döneminde ermeniler yaşamıştır.sonraları kayı boyundan karakeçililer köyümüze iskan edilmişlerdir.urfa karacadağ eteklerinden kalkarak keban ilçemizin 6 köyüne yerleşmişlerdir.koyunuşağı,örenkaya,beydeğirmeni,k urşunkaya,kuşçu,sağdıçlar köylerini kurmuşlardır.karakeçililer doğuda kürtçe konuşsalarda her yerde Türkmen ve osmanlı olduklarını bilirler ve bu asaleti Türkiyenin heryerinde yerleşen karakeçililer bilirler ve sahiplenirler.Köyün kuruluşu 300 yıllıktır.Oğuzların kayı boyun karakeçili aşiretinden 3 kardeş tarafındAN KÖY KURULMUŞTUR.BU ÜÇ KARDEŞ SİVEREK İLÇESİNİN KEŞ köyünden gerger adıyaman üzerinden gelerek köyü kurmuşlardır.köyümüzde karakeçililik ve Türkmen gelenekleri sürmektedir.baskil yöresine özellikle karakeçililerin zeyveli kolu ve torun kolları iskan edilmiştir.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Karakeçililer olmuştur.karakeçililer elazığ yöresine stratejik nedenlerle iskan edilmişlerdir.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan edilmişlerdir. Köyümüzün kurucuları Dedelerimizden İki kardeş Hacı Muhammed ve Hacı Halit Karakeçili aşiretine mensup(Allah rahmet etsin) uzun yıllar önce yine Elazığ İli Baskil İlçesi Kömürhan yakınlarında CAFİKLER adlı bir köyde ikamet ederlerken CAFOLAR Köy'ünü yazlık olarak kullanırlarmış. Uzun zaman yaz aylarında otlakları kullanma amaçlı göçebe olarak gelip gitmişlerdir. Bir zaman sonra gidip gelmek yerine burayı yurt edinme kararı almışlar ve böylece buraya CAFOLAR ismini vererek köyü kurmuşlardır. Köy İki kardeşin çocukları, torunları, torunlarının torunları ile büyüyüp zamanla dışarıdan göç alarak mahallelere ayrımıştır. (Hemperler, Dağlısu, Huttolar, Currolar, Mamolar, Osikler, Guriyanlar).
Köy Elazığ Gelenek,Görenek ve Ananelerini birebir yaşayan ender köylerdendir.
Dedelerimizden çeşitlli savaşlara katılıp şehit düşenler olmuştur. Yemen Harbi'nde Sadık Amcamız(Sadık GÖNÜLTAŞ), 1.Dünya Savaşı'nda Suriye Cephesi'nde Osman ve Hüseyin Amcalarımız(Osman ve Hüseyin ERDOĞAN) şehit düşerek köylerine geri dönememişlerdir.(Allah Rahmet Etsin)
Köyde aynı sülaleden olunmalarına rağmen, soyadı kanunu ile birlikte 7 farklı soyisim kullanılmıştır. MİKAİL ERDOĞAN

Kültür [değiştir]

Köyde asker gönderme dönemlerinde çeşitli eğlenceler düzenlenmektedir. Yine düğünlerde davul-zurna eşliğinde halaylar çekilerek oyunlar oynanmaktadır. Kına geceleri apayrı bir özellik taşımakta. Giyim olarak Elazığla özdeşleşmiş bir durum gözümüze çarpmaktadır. Sekiz köşe şapka, yelek, şalvar ve ceketten oluşan erkek giyimi kendine has bir özellik taşır. Kadınlar ise şalvar, yazma ve çarşaf gibi giysiler kullanmaktadır. Ölümlerde yas tutma geleneği Elazığ iliyle özdeşleşmiştir.Ölen birinin ardından ağıt yakmak yıllardan beri süregelen gelenekler arasında yerini korumaktadır. Bayramlarda sabah erkenden kalkılıp hazırlıklar yapılır. Bayram namazına gidilir, büyükler ziyaret edilir.

Coğrafya [değiştir]

Günbalı Köyü; Kuzeyinde Mollaali Köyü, Güneyinde Dereboynu Köyü, Doğusunda Kavallı Köyü ve Batısında Baskil ilçesi Sarıtosun köyleriyle sınırlıdır.Köy, dağınık bir yerleşmeye sahiptir. Yedi(7) mahalle halinde olan köyün etrafı dağlarla çevrilidir. Oratasından ise büyük bir dere (çay ) geçer. Elazığ iline 38 km, Sivrice ilçesine 35 km uzaklıktadır.GÜNBALI KÖYÜ, genellikle geniş ve düz bir araziye sahiptir. Kış aylarında ulaşım oldukça güçtür. Genelde Kış ayında yollar kapanır.Ama yine de doğa harikası köyün manzarasında belli olmaktadır köy adeta bir şaheserdir.

İklim [değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar soğuk, yazlar sıcak ilkbaharlar ise yağışlı geçer.

Nüfus [değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri200710520001111997122Verilen rakamlardan da anlaşılacağı gibi köy nüfusu her yıl azalmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise işsizlik ve köy halkı arasında meydana gelen anlaşmazlıklardır. Köy, Molla Hüseyin adlı bir mezrası da bulunan Günbalı Köyü, ilk kurulduğu dönemlerde 118 haneye sahipti. Fakat zamanla yaşanan göçlerden dolayı bu sayıda büyük azalmalar meydana gelmiştir.

Ekonomi [değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyün taşımacılık işletmesini köy halkından olan Ayhan GÜNDEM yapmakta ve geçimini bu yolla sağlamaktadır. Tarım ürünleri olarak buğday, arpa, nohut, mısır, çilek ve yer yer karpuz yetiştirilmektedir. Hayvancılık alanında ise genelde koyun, keçi ve az miktarda da inek besiciliği yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda arıcılık alanında önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir.Ayrıca son yıllarda otlakların büyük bir bölümünü ormanlık alanların kaplamasından dolayı köyde hayvancılık faaliyeti iyiden iyiye gerilemiştir. Arazinin büyük bir bölümünün engebeli olması ve çoraklaşmasından dolayı tarım sektöründe ilkel koşullarda üretimin yapılmasına neden olmuş ve bunun neticesinde tarımsal alanda fazla bir gelişme kaydedilememiştir. Ayrıca hüseyin sağlamın tut ve çilekleride meşurdur.Çilek tarlasının bulunduğu yer günbalı köyünün ovası alarak bilinir.Ayrıca tut bahçeleride çok ün kazanmıştır. bunun yanında mustafa sağlam köyün ileri gelenlerindendir.

Muhtarlık [değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçimlerde zaman zaman tartışmalar, sorunlar yaşanmasına rağmen demokrasi ilkeleri çerçevesinde seçimler yürütülmektedir. Köyün İhtiyar heyeti ise Çerkez ALTUNTAŞ, Celal ERKUŞ, Erhan GÜNDEM ve Ahmet ALATAŞ'tan oluşmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
( 2009 ) - Özcan GÜNDEM2004 - Özcan GÜNDEM1999 - Nazim GÜNDEM1994 - Mehmet GÜNDEM1989 - Mehmet GÜNDEM1984 - Süleyman GÜRBÜZ
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğretmen yokluğundan ve öğrenci yetersizliğinden dolayı kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stepze olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde bir cani ve bu camiye ait bir lojman mevcuttur.köyün yolu avsalt dağildir gerekli kurumlardan yolların avsalt yaptırılmasını istiyoruz.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
gunbali, gunbali_mahallesi, gunbali_muhtarligi, gunbali_resimleri, ilcesi, koyu, sivrice

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gürpınar köyü durağan ilçesi Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 08-16-2009 16:30
Çalkaya köyü Mihalıçcık ilçesi Eskişehir Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 08-10-2009 16:07
Akocak köyü Sorgun ilçesi yozgat ili Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 08-09-2009 12:28
aktaş köyü araç ilçesi kastamonu Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 08-09-2009 12:23
Beyazkışlakçı köyü çamardı ilçesi Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 07-28-2009 17:55


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:16 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628