Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Sebahat Tuncelin hakimin sorusuna cevabı

Yurttan Haberler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-25-2015, 14:10   #1
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 671
Teşekkürleri: 0
9 mesajına 9 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 345
aknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud of
Standart Sebahat Tuncelin hakimin sorusuna cevabı

"Terör Örgütüne üye olmak" suçundan aldığı 8 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan HDP eski milletvekili Sebahat Tuncel'in yargılanmasına devam edildi.
25 Haziran 2015 13:50

PaylaşTweetlePaylaşPaylaşGönder
"Terör Örgütüne üye olmak" suçundan aldığı 8 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan HDP eski milletvekili Sebahat Tuncel'in Anayasa Mahkemesi'nin verdiği yeniden yargılama kararının ardından yargılanmasına devam edildi. Sebahat Tuncel, duruşmadaki kimlik sorgusunda işsiz olduğunu ve geliri olmadığını belirtti. Mahkeme Başkanı Ahmet Korkusuz'un "Emekli olamadınız mı?" sorusuna ise Tuncel, "Yaşa takıldık" diye cevap verdi. Tuncel, "Bana açılan bu dava ve verilen ceza siyasi bir karardır" diyerek beraatını talep etti. Mahkeme heyeti, duruşmayı savcının dava hakkındaki görüşünü bildirmesi için erteledi.

İKİNCİ CELSE GÖRÜLDÜ

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci celsede, tutuksuz sanık Sebahat Tuncel ile avukatları katıldı. Duruşmayı, HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Ertuğrul Kürkçü, Beyza Üstün, Sezai Temelli, Hüda Kaya ve Mürsel Aydoğan da izledi. Mahkeme Başkanı Ahmet Korkusuz, Anayasa Mahkemesi Bölümler Başrapörtörlüğü'nün sanık Tuncel hakkındaki 10 Mart 2015 tarihli yeniden yargılanması kararını okudu. Daha sonra kimlik sorgusu yapılan Sebahat Tuncel, mesleği sorulduğunda "Şu anda işsizim" derken; geliri sorulduğunda ise "Şimdilik yok" diye cevap verdi. Mahkeme Başkanı Korkusuz'un "Emekli olamadınız mı?" sorusuna ise Tuncel, "Hayır, yaşa takıldık" diye cevap verdi.

"VERİLEN CEZA SİYASİDİR, BERAATIMI TALEP EDERİM"

Kimlik sorgusunun ardından savunması sorulan Tuncel, "Daha önce kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde savunmamı yapmıştım. Bana açılan bu dava ve verilen ceza siyasi bir karardır. Verilen kararı da Anayasa Mahkemesi, hak ihlali ve hukuka aykırılık yönünden bozmuştur. Bu nedenle önceki karar ortadan kalkmıştır. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar doğrultusunda beraat kararı verilmesini talep ediyorum" dedi.

"GİZLİ TANIKLA HÜKÜM KURULAMAZ"

Sanık avukatı Ercan Kanar ise, önceki yargılamada cinsel suçtan tutuklu bir gizli tanığın ve daha sonra ortaya çıkarılan akli dengesi bozuk bir gizli tanığın ifadelerinin delil yapıldığını belirterek "Anayasa Mahkemesi bizim savunmalarımız doğrultusunda karar vermiştir. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açık şekilde gizli tanıkla hüküm kurulamayacağı hususunda yeni bir karar çıktı. Bu kararı mahkemenize ibraz ediyoruz. Daha önceki kararın hukuka uygun olmadığı, Anayasa Mahkemesi kararıyla sabit olmuştur. Müvekkilim hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep ediyorum" diye konuştu.

"ÖNCEKİ YARGILAMA USULÜNE UYGUN DEĞİLDİ"

Davanın başından beri krizli bir dosya olduğunu ifade eden avukat Baran Doğan da 2007 yılından beri Sebahat Tuncel'in avukatlığını yaptığını, bu yargılamanın siyasi olduğunu belirtti. Avukat Doğan, "Daha önceki yargılama usulüne uygun olmayan yargılamadır. Müvekkilimin mahkum olması için delil uydurulmuş ve üretilmiştir. Mahkemeler bağımsız çalışmamışlardır. 7 Haziran sonrası yeni bir dönem başlamıştır. Müvekkilimin beraatına karar verilmesini talep ederim" dedi.

"ACELECİYİM DE BU BOYACI KÜPÜ DEĞİL"

Savcı Serdar Baker davaya ilişkin görüşünde, avukat Ercan Kanar'ın sunduğu AİHM kararı gözetilerek gizli tanığın dinlenip yeniden dinlenip dinlenmemesi hususunun mahkemenin takdirine bıraktığını belirtti. Savcı Baker, duruşmaya geçici olarak görevlendirildiğini belirterek mütalaasını hazırlamak için dosyanın tarafına verilmesini talep etti. Bunun üzerine avukat Ercan Kanar, "Gizli tanık ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nin kararı nettir. Bu talebe katılmıyoruz" dedi. Mahkeme Başkanı Ahmet Korkusuz ara kararını yazdırmadan önce, "Genellikle davaları 1 ay ya da 15 gün sonraya atıyoruz. Ama savcının mütalaasını bekleyeceğiz" dedi. Bunun üzerine avukat Ercan Kanar, "Mütalaayı beklemeden CMK uyarınca derhal beraat kararı verebilirsiniz" dedi. Mahkeme Başkanı Korkusuz da "Savcı mütalaası olmadan karar veremem. Aceleciyim de, bu boyacı küpü değil" dedi. Mahkeme heyeti, dosyanın mütalaa için savcılığa verilmesine ve duruşmanın 30 Haziran'a ertelenmesine karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Sebahat Tuncel, terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticileriyle toplantı yaptıklarına dair ihbar doğrultusunda, 5 Kasım 2006'da İstanbul Bağcılar'da gözaltına alındı. Tuncel, "Yasal yollardan 12 Haziran 2004'te Şırnak-Habur sınır kapısından Irak'ın kuzeyine geçtiği, örgütün 2004'te buradaki kamplarında yapılan toplantılara, örgüt mensuplarının giydiği kıyafetlerle katıldığı, 20 Ağustos 2004'te Habur sınır kapısından yurda giriş yaptığı, 5 Kasım 2006'da yasa dışı örgüt mensuplarının Bağcılar DTP ilçe binasında yaptığı toplantı sırasında yakalandığı ve PKK/ KONGRA-GEL terör örgütünün üyesi olduğunun anlaşıldığı" gerekçeleriyle tutuklandı. Hakkında, "Terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan Tuncel, 22 Temmuz 2007'deki genel seçimlerde, İstanbul 3. Bölge'den bağımsız milletvekili seçilmiş ve yargılandığı bu dava kapsamında tutuklu bulunduğu Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi'nden 24 Temmuz 2007'de tahliye edildi.İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Eylül 2012'deki son duruşmasında Tuncel'i, "PKK silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırmış,Yargıtay 9. Ceza Dairesi de cezayı 24 Aralık 2013'te onandı.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE BİREYSEL BAŞVURUDA BULUNMUŞTU

Yargıtay'ın mahkumiyet kararını onamasının ardından Sebahat Tuncel, avukatı Ercan Kanar aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Tuncel Anayasa Mahkemesi'ne sunduğu dilekçesinde açılan ceza davasında lehine olan delillerinin toplanmasının reddedildiği, yasak delillere dayanıldığı ve savunma hakkının kısıtlandığı gerekçeleriyle yeniden yargılama ve maddi-manevi tazminat talebinde bulundu. Anaysa Mahkemesi, 26 Şubat 2015'te tespit edilen hakkaniyete uygun yargılanma hakkının ihlali yönünden, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması bakımından yeniden yargılama yapılmak üzere dosyanın ilgili mahkemeye gönderilmesine oybirliğiyle hükmetti.Ayrıca yargılama faaliyetlerinin uzunluğu sebebiyle Tuncel'e 5 bin lira manevi tazminat ödenmesine de karar verildi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Eskimilletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi Eş Genel Başkanı olan Sebahat Tuncel'in yeniden yargılandığı davanın ardından Tuncel ve ona destek vermek için adliyeye gelen HDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Filiz Kerestecioğlu, Hüda Kaya, Sezai Temelli, Nursel Aydoğan, Beyza Üstün ve avukatları adliye binası önünde açıklama yaptı. Açıklamada, "Kadınlar Sebahat'le direniyor. Sebahat için adalet" yazılı pankart açıldı.

HDP MİLLETVEKİLİ KERESTECİOĞLU: GİZLİ TANIK DİNLENEREK ELDE EDİLEN DELİLLER HUKUKA AYKIRI...

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, adil yargılama olmadığı gerekçesiyle yeniden yargılama yapıldığına dikkat çekerek, "Dün çıkan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı var. Gizli tanık dinlenilmemesi gerektiğine hükmediyor. Dolaysıyla gizli tanık dinlenerek elde edilen deliller daha doğrusu delil sayılması, bu şekilde yargılamanın yapılmasının hukuka aykırılığını tespit eden ve uyulması gereken, Anayassa'nın 90. maddesine göre uyulması gereken bir karar. O nedenle beraat kararı verilmesi gerekiyor" dedi.

TUNCEL: ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERİN TOPLUMSAL MUHALEFETİ NASIL BASTIRDIĞINI DA GÖSTEREN BİR NOKTA

Sebahat Tuncel de yaptığı açıklamada, davanın kişisel bir dava olmadığını belirterek, "Bugün özel yetkili mahkemelerin ortaya çıkardığı durumu değerlendirmek. Özel yetkili mahkemelerin Türkiye'de siyasete nasıl müdahale ettiğini, aslında toplumsal muhalefeti nasıl bastırdığını da gösteren bir nokta. Umuyorum ki bundan sonra yargı aracılığıyla siyaset dizayn edilmez. Toplumsal muhalefet baskı altına alınmaz. Farklı görüşten insanların, Türkiye'deki sorunlara farklı perspektiften bakan insanların sesini kısmak için mahkemeler bir araç olarak kullanılmaz" diye konuştu.

"BİR GRUP IŞİD ÇETESİ TÜRKİYE SINIRINI KULLANARAK KOBANİ'YE GİTTİĞİNİ ÖĞRENDİK"

Sebahat Tuncel, bu sabah Kobani'de meydana gelen patlamayla ilgili de konuştu. Tuncel, açıklamayı HDK ve HDP adına yapacağını belirterek, "Bugün sabah saat 5 gibi, bir grup IŞİD çetesinin Türkiye sınırını kullanarak Kobani'ye gittiğini, orada bomba patlattığını, sivillerin hayatını kaybettiğini ve 100'e yakın sivilin de yaralandığını öğrendik. Bu korkunç bir katliam. Türkiye sınırından çetelere böylesine elini kolunu sallayarak gidip Kobani'de bomba patlatmaları kabul edilebilir bir durum değil. Her ne kadar şu an hükümet kurulmasa da, siyasi sorumluluk AKP'de olduğu için sayın Davutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı'ndan bir açıklama bekliyoruz" dedi.

(DHA)
aknet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
cevabi, hâkimin, sebahat, sorusuna, tuncelin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:44 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628