Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İsmim, KEY Listesinde Var mı?

Yurttan Haberler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-03-2008, 09:05   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart İsmim, KEY Listesinde Var mı?

İsmim, KEY Listesinde Var mı?MKLN Adlı Üyemizin Mesajı

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine ilişkin çalışmalar bireysel başvurular ve telefonlar nedeniyle tıkanma durumuna geldi. Tasfiye halindeki Emlak Bankası bünyesindeki KEY birimi yetkilileri, kurumlar tarafından bildirilen listelerin EGYO veya TOKİ tarafından Resmî Gazetede (RG) ve internet adreslerinde ilan edileceğini, isimleri listelerde yer almayanların bu ilandan sonra 3 ay içinde, KEY hesaplarını tahakkuk ettirmek ve ilgili bankaya devretmekle yükümlü olan kurum ve kuruluşlara başvurabileceğini belirttiler.

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine ilişkin çalışmalar 'kurumlar' düzeyinde sürerken, bireysel başvurular yüzünden, listelere ilişkin bilgi girişini yapan tasfiye halindeki Emlak Bankasının KEY Birimi çalışamaz hale geldi.

Kurumların kesinti listelerini yüklediği disketlerin birime iletilmesi hızlanırken, birim elemanları bir taraftan da her gün gelen yüzlerce telefon ile ilgilenmek durumunda kalıyor.

Birim yetkilileri, şu aşamada KEY hesapları ile ilgili bireylerin yapacağı bir işlem olmadığını vurgularken, sadece kurumların listelerinin alındığını söylediler.

Bireyler ise hak sahibi listelerinin belirlenip, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (EGMYO) tarafından Resmi Gazete ve internet sayfalarında ilanından sonra, muhtemelen Şubat ayı sonunda, süre uzatımı olursa Temmuz sonunda, eğer listelerde yer almazlarsa başvuruda bulunabilecek.

-YASA MAYISTA ÇIKMIŞTI

Bu yıl Mayıs ayında çıkarılan KEY Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun ve buna dayanarak çıkartılan yönetmelik uyarınca, hak sahibi olanlara nakit veya hisse senedi olarak yapılacak ödemelerin belirlenmesi için, kurumlara, kesinti yapılan personele ilişkin listelerin iletilmesi için 30 Kasım'a kadar süre verilmişti.

Bu tarihe kadar, işçiler için SSK bölge müdürlüklerinin, memurlar için de ödemeyi yapan kurum hangisi ise defterdarlıklar, saymanlıklar, mal müdürlüklerinin, kanunla kurulan kuruluşlar ve bankaların da, doğrudan listelerini Tasfiye Halindeki Emlak Bankası bünyesindeki KEY birimine iletilmesi gerekiyor.

Listelerde, 1 Ocak 1987 ile 31 Aralık 1995 tarihleri arasında adlarına kesinti yapılan personele ilişkin bilgiler ve kesinti tutarları yer alacak.

-SGK'NIN SÜRE UZATIMI İSTEMESİ BEKLENİYOR

Kurumlara listeleri bildirmek için 30 Kasım'a kadar verilen süre, bakanlar kurulu kararı ile bir defaya mahsus olmak üzere 3 aya (2008 Şubat sonu) kadar uzatılabilecek.

Bu süre içinde hak sahiplerine ilişkin listelerin bildirilmemesi, mükerrer, yanlış veya usulüne uygun olmayan şekilde bildirilmesi halinde, hak sahiplerine karşı sorumluluk, ilgili kurum veya kuruluşlara ait olacak.

Bu arada Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) hak sahiplerinin belirlenmesine dönük listeyi belirleme konusunda, süre uzatımı istemesi bekleniyor.

Kurumlar, bildirim listelerindeki tutarlarla bu tutarların ilgili bankaya yatırıldığına ilişkin dekontların mutabakatını yapmak ve dekontları gerektiğinde ibraz etmek üzere muhafaza etmekle yükümlü bulunuyor. Mutabakat sağlanmadan gönderilen listelerin sorumluluğu listeyi gönderen kuruma ait olacak.

Hak sahiplerinin belirlenmesi işlemleri, KEY birimi tarafından, ilgili kuruluşlarca gerekli mutabakatları sağlanarak gönderilen listeler esas alınarak tamamlanacak.

KEY birimi, listelerin bildirimi konusunda bir sorun yaşanmazsa ve bildirim süresi uzatılmazsa, yasa ve yönetmeliğe göre, Şubat sonuna kadar hak sahiplerinin isim, konut edindirme yardımı ve nemalarını içeren listeleri Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına (EGYO) bildirecek. Diğer taraftan, Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu bakan, bu süreyi bir defaya mahsus olmak üzere 2 aya kadar uzatmaya yetkili bulunuyor.

Bu durumda, süre uzatımları olmazsa, hak sahiplerinin listeleri Şubat sonunda, süre uzatımları olursa, Temmuz ayı sonunda ortaya çıkmış olacak.

KEY birimi, 20 bin tane kurumdan gelecek tüm verileri birleştirip, her bir hak sahibi için tek bir ödeme tutarı belirlemek üzere ''tekrar ve tutarlılık'' kontrolleri yapıyor. KEY hak sahibi sayısı konusunda telaffuz edilen rekamlar 3-5 milyon arasında değişiyor.

-NEMA NASIL HESAPLANACAK?

Hak sahiplerinin konut edindirme yardımı ana para tutarlarının nemalandırılmasında; hesapların Emlak Bankası tarafından takip edildiği 1 Ocak 1987 ile 29 Aralık 1999 tarihleri arasındaki dönem için, bankanın o dönemde 6 aylık vadeli mevduat faizi bileşik usulde uygulanacak.

Hesapların bankadan EGYO’ya devredildiği 29 Kasım 1999 tarihinden, 30 Kasım 2007 tarihine (Bakanlar Kurulunca bu sürenin uzatılması hâlinde uzatılan süre sonuna) kadar ise; EGYO'nun net aktif değerinin yüzde 60,96’sının, Emlak Bankası tarafından ayni sermaye olarak EGYO'ya devredilen taşınmazlar karşılığı 395 milyon 751 bin 717,17 YTL’ye oranı esas alınarak nema hesaplanacak.

-KİŞİ BAŞINA ÖDENECEK MİKTARLAR HENÜZ NETLEŞMEDİ

Kişi başına ödenecek miktar, kişinin ne kadar süre sistemde kaldığı ve ödeme tarihinde şirketin net aktiflerinin değerine bağlı olarak değişecek.

Listelerin bildirilmesine ilişkin sürenin bitiminden itibaren, süre uzatımı olmazsa 30 Kasımdan, süre uzatımı olursa Şubat-2008 sonundan itibaren hak sahiplerinin alacakları nemalandırılmayacak.

Emlak Bankası, KEY hesaplarının bankaya yatırıldığı dönemde, özellikle 6 ay vadeli mevduata düşük faiz uyguladığı için, hak sahipleri önemli bir faiz geliri alamayacak. Ancak EGYO'nın net aktif değerindeki artışa bağlı olarak, hak sahiplerinin nema geliri artabilecek.

Hak sahiplerine ödeme yapılması veya hisse senedi verilmesi işlemleri tamamlanıncaya kadar, hak sahiplerinin EGYO'daki hissedarlığından doğan malî ve yönetimsel hakları Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından temsil ediliyor.

-BİREYSEL BAŞVURULAR, LİSTENİN RG'DE YAYIMLANMASINDAN SONRA

Hak sahiplerine ilişkin KEY Birimi tarafından EGYO'ya bildirilen listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere, EGYO veya TOKİ tarafından Resmî Gazetede (RG) ve internet adreslerinde ilan edilecek.

Hak sahiplerine yapılacak nakit ödemeler ve hisse senedi devir işlemlerinin ödeme planı ve süresi ile diğer hususları, EGYO tarafından belirlenerek ilan edilecek. Hak sahiplerine, talep etmeleri hâlinde, ödemeler nemasıyla birlikte nakit veya bildirdikleri tercihlerine göre, payları oranında EGYO Hisse Senedi verilmek suretiyle yapılacak.

Ödemeler, Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla veya talep edilmesi hâlinde ödemelerde yardımı yatıran Kurum/Kuruluş/Saymanlık personeline toplu olarak kurumları aracılığıyla yapılabilecek.

Resmi Gazetede ve internet adreslerinde ilan edilen listede yer almayanlar, ancak bu aşamada, 3 ay içinde KEY hesaplarını tahakkuk ettirmek ve ilgili bankaya devretmekle yükümlü olan kurum ve kuruluşlara başvuracak. Bu süre sonunda yapılacak başvurular dikkate alınmayacak.

İlan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar, Hazineye irat kaydedilecek. Kanunî mirasçılara, veraset ilamının ibrazı ve varis/varislerce dilekçeyle başvurulması halinde ödeme yapılacak.

KEY hesabı kesintilerine 1995 yılında son verilmesinden itibaren, 1999 yılına kadar Emlak Bankası hesaplarında tutulan ve hesapta biriktiği kabul edilen 395 trilyon liralık tutar karşılığı, EGYO'ya ayni sermaye olarak gayrimenkul verilmişti.

Bu şirket sermayesinin yaklaşık yüzde 61'ine denk geldiği için, ödeme tarihindeki aktif değerin yüzde 61, ana para ve nema ödemesinde kullanılacak.

1 Ocak 1987'de yürürlüğe giren 3320 sayılı kanun uyarınca, 31 Aralık 1995'e kadar, işverenler, istihdam ettikleri kişiler için KEY hesabına para yatırmıştı.

KEY hesabına yapılan işveren kesintileri, 1 Ocak 1996'dan itibaren sıfırlanmıştı. Kişi başına kesinti, 3 bin 500 lira ile başlayıp, en son 80 bin liraya yükseltilirken, sistemde tam olarak katılan kişilerin anaparasının 6 milyon 156 bin TL olduğu ifade edilmişti.
Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
key, listesinde, , var, İsmim

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Zehir listesinde bir Türk baronu Haberci Yurttan Haberler 0 06-01-2008 09:25
PKK uyuşturucu çetesi listesinde Haberci Yurttan Haberler 0 05-31-2008 02:33
PKK ABD'nin uyuşturucu kaçakçıları listesinde Haberci Dünyadan Haberler 0 05-31-2008 00:39
Hitler'in ölüm listesinde LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 03-02-2008 19:10
Hitler'in ölüm listesinde LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 02-29-2008 10:50


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:53 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628