Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-11-2008, 13:30   #1
hacker_hüso
 
hacker_hüso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2008
Mesajlar: 89
Tecrübe Puanı: 388
hacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond repute
hacker_hüso - MSN üzeri Mesaj gönder
Arrow Gürcistan’da ‘Gül devri’nin sonu mu?

Gürcistan’da ‘Gül devri’nin sonu mu?
11 Ağustos 2008 Pazartesi, 06:07 AÇIK GÖRÜŞ


Gürcistan’ın Rusya’ya kafa tuturak G. Osetya’ya girmesi, Kafkaslar’da 15 yıldır süren statükoyu değiştirebilecek nitelikte. Fakat çatışmaların bir tarafın zaferiyle sonuçlanacağını da düşünemeyiz.


GÜNER ÖZKAN / Yrd. Doç. USAK Kafkasya Uzmanı


GÜRCİSTAN askeri güçlerinin 7 Ağustos gecesi Güney Osetya’nın (G. Osetya) başkenti Tiskhinvali’yi ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar, Gürcistan, Güney Kafkasya ve eski Sovyet alanında yaklaşık 15 yıldır süren statükoyu değiştirebilecek özelliktedir. Ancak bunu belirleyecek olan, geçmişte görüldüğü gibi, Rusya’nın G. Osetya’yı Gürcistan’ın kontrolüne almasına izin verip vermeyeceği ile doğrudan bağlantılı. Buna bağlı olarak savaşın muhtemel sonuçlarına ilişkin birkaç senaryo öngörülebilir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Kuzey ve Güney Kafkasya’da Sovyetler Birliği’nin (SB) dağılmasından bu yana statükoyu belirleyen en önemli aktör Rusya olmuştur. Bugünkü G. Osetya sorunu, her ne kadar SB’nin dağılmasıyla ortaya çıkan etnik bir sorun gibi gözükse de, aslında Rusya’nın bölge üzerinde siyasi, ekonomik ve askeri çıkarlarını korumaya yönelik politikalarıyla ilgilidir.

Elbette sorun, 1980’lerin sonunda SB’nin dağılmasıyla ortaya çıkan kimlik arayışının, ekonomik ihtiyaçların ve etnik ilişkilerin bir ürünüdür. Nitekim 1980’lerin sonu 1990’ların başında, Gürcistan’da iktidarda olan Zıviad Gamsakurdia’nın Gürcü milliyetçiliğini kullanarak etnik bölgeleri baskı altına alması, sorunları daha karmaşık hale getirmiştir. Gürcistan yönetimiyle önce G. Osetya ve kısa süre içerisinde de Abhazya bölgeleri arasında ortaya çıkan etnik temelli anlaşmazlıklar ise bölgenin jeopolitik çıkar algılamalarının önemli araçları haline gelmiştir.

Şevardnadze dönemi

Rusya, daha Eduard Şevardnadze 1992 yazında Gürcistan’da Gamsakurdia’nın devrilmesiyle iktidara gelirken, bugün hala geçerli olan dış politika ve güvenlik doktrinlerinin temellerini atmaktaydı. Rusya’nın ‘yakın çevre’ anlayışı bu doktrinin en önemli coğrafi alanını oluşturmuş, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Taşkent Güvenlik Örgütü de aynı alanı canlı tutacak organlar olarak kurulmuştur.

Bu örgütlere gönüllü katılanlar (Ermenistan gibi) Rusya tarafından ödüllendirilirken, karşı çıkanlar cezalandırılmıştır. Gürcistan buna karşı çıktığı için, 1992’ye kadar G. Osetya’ya ve 1993’e kadar da Abhazya’ya silahlı çatışmalarda yenilmiştir. Sonuçta Şevardnadze, Rus barış gücü askerlerini ve ülkenin değişik yerlerindeki Rus askeri üslerini kabul etmek yanında BDT’ye de katılmak zorunda kalmıştır. Benzer şekilde Azerbaycan da Ermenistan’a karşı Dağlık Karabağ savaşında Gürcistan’la benzer bir kaderi paylaşmıştır. Gürcistan’da yaşanan bugünkü G. Osetya sorunu da aslında Rusya’nın Gürcistan özelinde ve bölge genelinde yıllardır süren etkisinin zayıflatılması çabasından başka bir şey değildir.

Mikail Şakaşvili yönetimi 2004’de ‘Gül Devrimi’yle iktidara geldikten sonra Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ve ülkenin güvenliğini sağlamayı temel hedefleri arasında saymıştır. Rusya ekseninde yaşamanın Gürcistan’a geçmişte olduğu gibi gelecekte de bir fayda sağlamayacağını düşünen Şakaşvili, Şevardnadze döneminde ülkenin Batı ile gelişmeye başlayan ilişkilerini daha da ilerletme çabasını sürdürmüştür. Bunda da Rus askeri üslerinin 2007’de kapatılmasını sağlayarak belli ölçüde başarılı olduğu söylenebilir. Ancak Gürcistan’ın özellikle NATO, ABD ve AB ile ilişkilerini geliştirme çabası Rusya’yı hem etnik ayrılıkçı bölgeler üzerindeki etkisini (Abhaz ve G. Osetlere Rus vatandaşlığı vermesi gibi) artırmaya hem de doğrudan Tiflis yönetimini daha fazla sıkıştırmaya itmiştir.

Bu genel süreç ışığında, Gürcistan’ın G. Osetya’ya yönelik bugünkü müdahalesinin sonuçlarının bölgesel ve uluslararası stratejik ne gibi sonuçlar doğuracağı bu savaşı kimin kazanacağının bilinmesiyle ortaya çıkacaktır. Rusya şu anda Gürcistan ile savaşa girmiş durumdadır. Bu noktada tahmin edilebilecek 3 senaryodan birinin gerçekleşmesi mümkün: Ya Gürcistan kazanacak ya Rusya; ya da taraflar şu anki pozisyonlarını koruyarak bir ateşkese ulaşacak.

Gül Devrimi’nin ardından

Gürcistan’ın G. Osetya’da başarı kazanması durumunda Abhazya’ya yönelmesi görünen bir gerçektir. Ancak Abhazya’ya yönelik silahlı bir mücadeleye girmesi Tiflis açısından çok daha ağır kayıplarla sonuçlanabilir. Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan’ın harekete geçerek bölgeyi tekrar kendisine bağlama çabasına girmesi de ihtimal dışı değildir. Rusya’dan aldığı destek zayıflamış bir Ermenistan, Azerbaycan’ı cesaretlendirecektir. Yine Rusya’nın bu savaşı kaybetmesinin önemli sonuçlarını orta ve uzun vadede Kuzey Kafkasya’da da görmek mümkündür. Son yıllarda daha az çatışmanın görüldüğü Çeçenistan’da, ayrılıkçı grupların Rusya’nın Gürcistan’da geri adım atmasıyla bağımsızlık yönünde harekete geçecekleri düşünülebilir. Çeçenistan’da Moskova yanlısı Ramzan Kadirov yönetiminin Rusya’ya yönelik bağlılığını sorgulaması da ihtimal dahilinde.

Yine Kuzey Kafkasya’da Kuzey Osetya ile İnguşetya arasında Prigorodni bölgesine yönelik sorunda daha çok Osetlerin tarafını tutan Rusya’ya karşı İnguşetya’nın da harekete geçmesi olasıdır. Bu ihtimallerin gerçekleşmesi halinde Gürcistan ve Azerbaycan’ın NATO üyeliklerinin yolu açılabileceği gibi, Ukrayna Batı siyasi ve askeri kurumlarıyla entegrasyona kolaylıkla girebilecek, Moldova’da Moskova tarafından desteklenen Trans-Diniester bölgesine ilişkin ayrılıkçı sorun da çözülebilecektir. Elbette bu senaryonun geçerliliği, Hazar ve Orta Asya’da enerji, demokrasi ve yeni siyasi/stratejik oluşumlar biçiminde de kendini gösterecektir.

Savaş öncesi statüko

Rusya’nın kazanması durumunda savaş öncesi statükoya dönmek ihtimallerden biri. Bu durumda G. Osetya v Abhazya ile sorunların çözümüne yönelik üçüncü tarafların girişimi devam edebilir. Diğer ihtimal, Rusya hem G. Osetya’yı hem de Abhazya’yı bağımsız devletler olarak tanıyabilir. Bu durumda sorun tamamen Gürcistan’ın kontrolü dışına çıkmış olacaktır. Ya da Rusya bu iki bölgeyi resmi olarak tanımaz, ancak bölgelere tekrar barış gücü yanında askeri üsler de yerleştirebilir. İkinci senaryo gerçekleşirse, yine Dağlık Karabağ ve Trans-Diniester sorunlarının çözümü ihtimali daha uzun yıllar gecikecek, Ukrayna’nın Batı’ya entegrasyon çabası da sekteye uğrayacaktır. Tüm bu ihtimaller içinde kesin olan 2008’de yüzde 52 ile (2004’de bu yüzde 96 idi) devlet başkanlığına gelen Şakasvili’nin iç siyasal ve ekonomik sorunlar nedeniyle iktidardan gideceğidir.

Üçüncü senaryoda Gürcistan’ın yine istediğini elde etmiş olarak görmek mümkün. Çünkü çatışmaların halen devam ettiği bu saatlerde Gürcistan G. Osetya’nın büyük kısmını kontrol altına almıştır. Bunun gerçekleşebilmesi için ABD ve AB gibi dış aktörlerin etkin biçimde diplomatik çaba sarf ederek Rusya’yı ikna etmeleri gerekmektedir. Ancak şu ana kadar ne ikili düzeyde ne de BM Güvenlik Konseyi (BMGK) nezdinde ateşkese ilişkin ortak bir karar alınabilmiştir. Gürcistan’ın, Rusya’yı bütün uyarılarına rağmen askeri müdahaleye başvurarak karşısına alması, Moskova’nın hem BMGK’da hem de ikili ilişkilerde gücü düşünüldüğünde, ateşkes konusunda 3. tarafların sonuç vermesi son derece zor gözükmektedir.

Yukarıda sayılan üç senaryodan şu ana kadar hangisine daha yakın olunduğunu söylemek zor olsa da, Rusya’nın bugün sahip olduğu iç ve dış siyasi dinamikleri, global hedefleri ve gücü dikkate alındığında ikinci senaryonun gerçekleşmesi olasılığı daha yüksektir. Ancak SB’nin dağılmasından bu yana başta Gürcistan olmak üzere yeni bağımsız cumhuriyetlerin ekonomik, siyasi ve kimlik anlamında güçlü devletler olabilmelerinin ilk senaryonun gerçekleşmesi koşuluna bağlı olduğu gözükmektedir. Hangi senaryonun geçerli olacağını ise çok geçmeden bize Tiskhinvali’de kimin bayrağının dalgalandığı gösterecektir.
hacker_hüso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
AKP’ye ‘ciddi ihtar’ coy_rose Siyaset Meydanı 0 07-31-2008 23:05
İngiltere’de ‘yapay sperm’ tartışması LeGoLaS Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 03-24-2008 22:13
Kota kalkıyor, AB’yi ’Çin malı’ korkusu sardı LeGoLaS Is Dünyasi ve Meslekler 0 03-13-2008 21:12
And DaĞlari’ndan Anadolu’ya ‘devrİmcİ MÜzİk GeleneĞİ “siyrilip Gelen” Grup Yorum Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 15:53
Mars’ta şimdi de ‘gülen yüz’ şekli LeGoLaS Ufolar ve Uzaylılar 0 02-21-2008 14:32


Şu Anki Saat: 05:59


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows