Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Gürcistan’da ‘Gül devri’nin sonu mu?

Yurttan Haberler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-11-2008, 13:30   #1
 
hacker_hüso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2008
Mesajlar: 89
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 346
hacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond reputehacker_hüso has a reputation beyond repute
hacker_hüso - MSN üzeri Mesaj gönder
Arrow Gürcistan’da ‘Gül devri’nin sonu mu?

Gürcistan’da ‘Gül devri’nin sonu mu?
11 Ağustos 2008 Pazartesi, 06:07 AÇIK GÖRÜŞ
080811-061544-120082-C

Gürcistan’ın Rusya’ya kafa tuturak G. Osetya’ya girmesi, Kafkaslar’da 15 yıldır süren statükoyu değiştirebilecek nitelikte. Fakat çatışmaların bir tarafın zaferiyle sonuçlanacağını da düşünemeyiz.


GÜNER ÖZKAN / Yrd. Doç. USAK Kafkasya Uzmanı


GÜRCİSTAN askeri güçlerinin 7 Ağustos gecesi Güney Osetya’nın (G. Osetya) başkenti Tiskhinvali’yi ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar, Gürcistan, Güney Kafkasya ve eski Sovyet alanında yaklaşık 15 yıldır süren statükoyu değiştirebilecek özelliktedir. Ancak bunu belirleyecek olan, geçmişte görüldüğü gibi, Rusya’nın G. Osetya’yı Gürcistan’ın kontrolüne almasına izin verip vermeyeceği ile doğrudan bağlantılı. Buna bağlı olarak savaşın muhtemel sonuçlarına ilişkin birkaç senaryo öngörülebilir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Kuzey ve Güney Kafkasya’da Sovyetler Birliği’nin (SB) dağılmasından bu yana statükoyu belirleyen en önemli aktör Rusya olmuştur. Bugünkü G. Osetya sorunu, her ne kadar SB’nin dağılmasıyla ortaya çıkan etnik bir sorun gibi gözükse de, aslında Rusya’nın bölge üzerinde siyasi, ekonomik ve askeri çıkarlarını korumaya yönelik politikalarıyla ilgilidir.

Elbette sorun, 1980’lerin sonunda SB’nin dağılmasıyla ortaya çıkan kimlik arayışının, ekonomik ihtiyaçların ve etnik ilişkilerin bir ürünüdür. Nitekim 1980’lerin sonu 1990’ların başında, Gürcistan’da iktidarda olan Zıviad Gamsakurdia’nın Gürcü milliyetçiliğini kullanarak etnik bölgeleri baskı altına alması, sorunları daha karmaşık hale getirmiştir. Gürcistan yönetimiyle önce G. Osetya ve kısa süre içerisinde de Abhazya bölgeleri arasında ortaya çıkan etnik temelli anlaşmazlıklar ise bölgenin jeopolitik çıkar algılamalarının önemli araçları haline gelmiştir.

Şevardnadze dönemi

Rusya, daha Eduard Şevardnadze 1992 yazında Gürcistan’da Gamsakurdia’nın devrilmesiyle iktidara gelirken, bugün hala geçerli olan dış politika ve güvenlik doktrinlerinin temellerini atmaktaydı. Rusya’nın ‘yakın çevre’ anlayışı bu doktrinin en önemli coğrafi alanını oluşturmuş, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Taşkent Güvenlik Örgütü de aynı alanı canlı tutacak organlar olarak kurulmuştur.

Bu örgütlere gönüllü katılanlar (Ermenistan gibi) Rusya tarafından ödüllendirilirken, karşı çıkanlar cezalandırılmıştır. Gürcistan buna karşı çıktığı için, 1992’ye kadar G. Osetya’ya ve 1993’e kadar da Abhazya’ya silahlı çatışmalarda yenilmiştir. Sonuçta Şevardnadze, Rus barış gücü askerlerini ve ülkenin değişik yerlerindeki Rus askeri üslerini kabul etmek yanında BDT’ye de katılmak zorunda kalmıştır. Benzer şekilde Azerbaycan da Ermenistan’a karşı Dağlık Karabağ savaşında Gürcistan’la benzer bir kaderi paylaşmıştır. Gürcistan’da yaşanan bugünkü G. Osetya sorunu da aslında Rusya’nın Gürcistan özelinde ve bölge genelinde yıllardır süren etkisinin zayıflatılması çabasından başka bir şey değildir.

Mikail Şakaşvili yönetimi 2004’de ‘Gül Devrimi’yle iktidara geldikten sonra Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ve ülkenin güvenliğini sağlamayı temel hedefleri arasında saymıştır. Rusya ekseninde yaşamanın Gürcistan’a geçmişte olduğu gibi gelecekte de bir fayda sağlamayacağını düşünen Şakaşvili, Şevardnadze döneminde ülkenin Batı ile gelişmeye başlayan ilişkilerini daha da ilerletme çabasını sürdürmüştür. Bunda da Rus askeri üslerinin 2007’de kapatılmasını sağlayarak belli ölçüde başarılı olduğu söylenebilir. Ancak Gürcistan’ın özellikle NATO, ABD ve AB ile ilişkilerini geliştirme çabası Rusya’yı hem etnik ayrılıkçı bölgeler üzerindeki etkisini (Abhaz ve G. Osetlere Rus vatandaşlığı vermesi gibi) artırmaya hem de doğrudan Tiflis yönetimini daha fazla sıkıştırmaya itmiştir.

Bu genel süreç ışığında, Gürcistan’ın G. Osetya’ya yönelik bugünkü müdahalesinin sonuçlarının bölgesel ve uluslararası stratejik ne gibi sonuçlar doğuracağı bu savaşı kimin kazanacağının bilinmesiyle ortaya çıkacaktır. Rusya şu anda Gürcistan ile savaşa girmiş durumdadır. Bu noktada tahmin edilebilecek 3 senaryodan birinin gerçekleşmesi mümkün: Ya Gürcistan kazanacak ya Rusya; ya da taraflar şu anki pozisyonlarını koruyarak bir ateşkese ulaşacak.

Gül Devrimi’nin ardından

Gürcistan’ın G. Osetya’da başarı kazanması durumunda Abhazya’ya yönelmesi görünen bir gerçektir. Ancak Abhazya’ya yönelik silahlı bir mücadeleye girmesi Tiflis açısından çok daha ağır kayıplarla sonuçlanabilir. Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan’ın harekete geçerek bölgeyi tekrar kendisine bağlama çabasına girmesi de ihtimal dışı değildir. Rusya’dan aldığı destek zayıflamış bir Ermenistan, Azerbaycan’ı cesaretlendirecektir. Yine Rusya’nın bu savaşı kaybetmesinin önemli sonuçlarını orta ve uzun vadede Kuzey Kafkasya’da da görmek mümkündür. Son yıllarda daha az çatışmanın görüldüğü Çeçenistan’da, ayrılıkçı grupların Rusya’nın Gürcistan’da geri adım atmasıyla bağımsızlık yönünde harekete geçecekleri düşünülebilir. Çeçenistan’da Moskova yanlısı Ramzan Kadirov yönetiminin Rusya’ya yönelik bağlılığını sorgulaması da ihtimal dahilinde.

Yine Kuzey Kafkasya’da Kuzey Osetya ile İnguşetya arasında Prigorodni bölgesine yönelik sorunda daha çok Osetlerin tarafını tutan Rusya’ya karşı İnguşetya’nın da harekete geçmesi olasıdır. Bu ihtimallerin gerçekleşmesi halinde Gürcistan ve Azerbaycan’ın NATO üyeliklerinin yolu açılabileceği gibi, Ukrayna Batı siyasi ve askeri kurumlarıyla entegrasyona kolaylıkla girebilecek, Moldova’da Moskova tarafından desteklenen Trans-Diniester bölgesine ilişkin ayrılıkçı sorun da çözülebilecektir. Elbette bu senaryonun geçerliliği, Hazar ve Orta Asya’da enerji, demokrasi ve yeni siyasi/stratejik oluşumlar biçiminde de kendini gösterecektir.

Savaş öncesi statüko

Rusya’nın kazanması durumunda savaş öncesi statükoya dönmek ihtimallerden biri. Bu durumda G. Osetya v Abhazya ile sorunların çözümüne yönelik üçüncü tarafların girişimi devam edebilir. Diğer ihtimal, Rusya hem G. Osetya’yı hem de Abhazya’yı bağımsız devletler olarak tanıyabilir. Bu durumda sorun tamamen Gürcistan’ın kontrolü dışına çıkmış olacaktır. Ya da Rusya bu iki bölgeyi resmi olarak tanımaz, ancak bölgelere tekrar barış gücü yanında askeri üsler de yerleştirebilir. İkinci senaryo gerçekleşirse, yine Dağlık Karabağ ve Trans-Diniester sorunlarının çözümü ihtimali daha uzun yıllar gecikecek, Ukrayna’nın Batı’ya entegrasyon çabası da sekteye uğrayacaktır. Tüm bu ihtimaller içinde kesin olan 2008’de yüzde 52 ile (2004’de bu yüzde 96 idi) devlet başkanlığına gelen Şakasvili’nin iç siyasal ve ekonomik sorunlar nedeniyle iktidardan gideceğidir.

Üçüncü senaryoda Gürcistan’ın yine istediğini elde etmiş olarak görmek mümkün. Çünkü çatışmaların halen devam ettiği bu saatlerde Gürcistan G. Osetya’nın büyük kısmını kontrol altına almıştır. Bunun gerçekleşebilmesi için ABD ve AB gibi dış aktörlerin etkin biçimde diplomatik çaba sarf ederek Rusya’yı ikna etmeleri gerekmektedir. Ancak şu ana kadar ne ikili düzeyde ne de BM Güvenlik Konseyi (BMGK) nezdinde ateşkese ilişkin ortak bir karar alınabilmiştir. Gürcistan’ın, Rusya’yı bütün uyarılarına rağmen askeri müdahaleye başvurarak karşısına alması, Moskova’nın hem BMGK’da hem de ikili ilişkilerde gücü düşünüldüğünde, ateşkes konusunda 3. tarafların sonuç vermesi son derece zor gözükmektedir.

Yukarıda sayılan üç senaryodan şu ana kadar hangisine daha yakın olunduğunu söylemek zor olsa da, Rusya’nın bugün sahip olduğu iç ve dış siyasi dinamikleri, global hedefleri ve gücü dikkate alındığında ikinci senaryonun gerçekleşmesi olasılığı daha yüksektir. Ancak SB’nin dağılmasından bu yana başta Gürcistan olmak üzere yeni bağımsız cumhuriyetlerin ekonomik, siyasi ve kimlik anlamında güçlü devletler olabilmelerinin ilk senaryonun gerçekleşmesi koşuluna bağlı olduğu gözükmektedir. Hangi senaryonun geçerli olacağını ise çok geçmeden bize Tiskhinvali’de kimin bayrağının dalgalandığı gösterecektir.
hacker_hüso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
and#8216gül, devriand#8217nin, gürcistanand#8217da, sonu

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
AKP’ye ‘ciddi ihtar’ coy_rose Siyaset Meydanı 0 07-31-2008 23:05
İngiltere’de ‘yapay sperm’ tartışması LeGoLaS Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 03-24-2008 22:13
Kota kalkıyor, AB’yi ’Çin malı’ korkusu sardı LeGoLaS Is Dünyasi ve Meslekler 0 03-13-2008 21:12
And DaĞlari’ndan Anadolu’ya ‘devrİmcİ MÜzİk GeleneĞİ “siyrilip Gelen” Grup Yorum Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 15:53
Mars’ta şimdi de ‘gülen yüz’ şekli LeGoLaS Ufolar ve Uzaylılar 0 02-21-2008 14:32


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:23 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628