Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-15-2008, 21:24   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart TRT İran’dan “çok gerekirse” dizi alacak

TRT İran’dan “çok gerekirse” dizi alacak

“TRT’nin İran Devlet Televizyonu ile dizi değişimi için anlaşma yaptığı” haberine dair NTVMSNBC’ye bilgi veren TRT Basın Danışmanı Birol Uzunay, İran’dan ancak “çok gerekirse” televizyon dizisi ve film alabileceklerini söyledi.

Tahran Times’ta yer alan ve Vatan gazetesinin de manşetten verdiği habere göre, İran Devlet Televizyonu IRIB ile TRT arasında imzalanan anlaşma gereği bundan böyle İran ve Türkiye televizyonları dizi değişimi yapabilecekler. Söz konusu iddialar için; “Anlaşma yapmadık; protokol imzaladık. Dizi alıp vereceğiz diye herhangi bir madde yok” diyen Uzunay, Ermenistan ve İsrail ile de benzeri protokollerin yapıldığını, konu İran olunca dikkat çektiğini söyledi. İranlı şair Şehriyar’ın hayatını anlatan dizinin TRT’ye verilip verilmediğine ilişkin soruya da, “Şehriyar’ı aldık diye aynı şekilde yayınlamak zorunda değiliz. Onlar da aynı şekilde. Bizim ülkemiz demokratik, laik bir ülke. Biz hoşgörülü bir ülkeyiz. Hoşgörülü olmayanlar İranlılar; onlar düşünsün aldıkları görüntüleri” yanıtını verdi. Anlaşmayı ‘tuhaf’ bulduğunu söyleyen Eski TRT Genel MüdürüYücel Yener, “Oradan nasıl program almışlar, hayretler içinde kaldım” derken senarist Birol Güven, “Biraz şaşırdım. Türkiye’de yapılmakta olan dizilerin İran’da halk nezdinde demiyorum ama yönetimsel olarak itibar göreceğini zannetmiyorum. Oradaki dizilerin de Türkiye’de izleneceğine ihtimal vermiyorum” dedi. Senarist Nuran Devres de benzeri tepkileri verdi:”İran dizilerinin TRT’de yayınlanacak olmasını çok yadırgarım, çok da şaşırırım. Düşünce farklı, algı farklı. Başka dünyanın dizileri...”


TAHRAN TIMES NE YAZDI?
İran ve Türkiye, devlet televizyonu alanında ortaklıklarını geliştirme kararı aldı. Bu amaçla iki ülke arasında bir anlaşma imzalandı. İran İslam Cumhuriyeti Radyo-Televizyon Yayınları Yöneticisi İzzetullah Zergami, geçen haftaki Türkiye ziyareti sırasında, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’le anlaşmayı imzaladı. İki taraf da, film ve TV dizilerinin değişiminde, uluslararası ve eğitim işbirliğinin geliştirilmesinde ve ortak prodüksiyonlar yapımında anlaştılar. TRT Genel Müdürü Şahin’in resmi davetlisi olarak Türkiye’ye giden Zergami, TRT haber stüdyolarını ziyaret etti ve İran TV dizisi ‘Şehriyar’ı iki taraflı ortaklığın ilk adımı olarak tanıttı. Zergami özellikle Ramazan ayı için üretilen birkaç İran dizisinin Türkiye’deki TV kanallarına önerileceğini söyledi.

Zergami, ayrıca Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı da ziyaret etti ve ikili kültürel bağların güçlendirilmesi konusunda konuştular. Kültür Bakanı Günay yakınlığın güçlendirilmesi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin devam etmesini istedi. Zergami ayrıca, iki ülkenin film ve müzik üretimindeki, ayrıca da kitap yayını ve dağıtımındaki yüksek potansiyele vurgu yaptı.

TRT Basın Danışmanı Birol Uzunay, Tahran Times’in bu haberini “TRT’nin yeni dizileri İran’dan” başlığıyla manşetine taşıyan Vatan gazetesinin İran’la yaptıkları anlaşmayı abarttığını, İran’la “anlaşma değil protokol yaptıklarını” söyledi. Uzunay’ın NTVMSNBC’nin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

TRT Basın Danışmanı Birol Uzunay:
PROTOKOL ANLAŞMASININ BİR BAĞLAYICILIĞI YOK
Vatan gazetesi İran’la yaptığımız anlaşmayı abartmış. İşin aslı şu: Sadece İran’la değil bugüne kadar yaklaşık 50 ülkeyle protokol anlaşması yaptık. İran da bunların içinde. Bir ay önce de Ermenistan’la protokol yapmıştık. Buradaki amaç şu: Biz Kamu Yayıncıları Birliği olarak ülkelerle protokol anlaşmaları yapıyoruz. Protokol anlaşması ile anlaşma, farklı şeyler. Protokol anlaşmasının bir bağlayıcılığı yok. Bunun anlamı, yarın bir gün gerek olduğunuda birbirimize yayın anlamında destek vermek. Bunun içeriği çok genel hatlarla belirleniyor.

İşin içinde dizi ve film alışverişi yok mu?
“Gereken hallerde program desteği verilir, gereken hallerde teknik destek ve yayın desteği verilir” deniyor. Yani çok genel ifadeler var.

Herhangi bir şekilde dizi değişimi sözkonusu değil mi diyorsunuz?
Evet.

BİR BAKALIM DEMİŞİZDİR...
İran devlet televizyonunun Şehriyar’ın hayatının anlatıldığı ‘Şehriyar’ dizisini TRT’ye verdiği doğru mu?
O doğru. Şehriyar’ın özelliği şu: İran’da doğmuş bir Türk. Şehriyar Türk olduğu için İranlılar’a hep Türkler’i anlatırmış. İranlılar da Şehriyar’ı çok sevdiği için Şehriyar gayriresmi olarak gündeme gelmiştir; “Biz sana şunu verelim” demişlerdir; biz de “Bir bakalım” demişizdir. Aldığımız falan yok.

ERMENİLER İLE DE PROTOKOL YAPTIK
Henüz almadınız ve yayınlayacağınıza ilişkin de bir kesinlik yok, öyle mi?
Yok. Sadece iyi niyetle söylenmiştir. Şehriyar Türkler’i, Türklüğü İran’a sevdiren şairdir. Ermeniler ile de protokol yaptık.

İRAN OLUNCA DİKKAT ÇEKİYOR
İran’da rejim Türkiye’den farklı olduğu için mi dikkat çekiyor?
Tabii, İran olunca dikkat çekiyor. Ama mesela aynı protokol, tamamen aynı cümleleriyle bir buçuk ay önce Ermenistan’la yapıldı.

Biz bu protokolü görebilir miyiz?
“Gereken hallerde gereken destek verilecektir, şu olacaktır, bu olacaktır diye..” Herhangi bir anlaşma değil. Gazete haberinde anlaşma yapmışız gibi anlatılıyor.
(NOT: Uzunay, İran’la yapılan protokolü bize faksla gönderebileceğini söylemişti. Ancak daha sonra aradığımızda İran’la yapılmış resmi bir işlemi basına vermenin karşı tarafa saygısızlık olacağı düşüncesiyle protokolü gönderemeyeceğini söyledi.)

İran Devlet Televizyonu IRIB’ın eknik olanakları TRT ile karşılaştırıldığında...
Örneği tamamen atıyorum: ABD İran’a bomba attı diyelim, hemen İran televizyonunu arayacağız, İran’dan sivil görüntüsü, sosyal yaşam görüntüsü alacağız. İran’da deprem oldu, nereden alacağız?

Ajanslar yok mu?
Ajanstan alana kadar İran televizyonundan ücretsiz almak daha uygun. Onlar da bizden, İstanbul’a bir şey oldu diyelim veya Türkiye Olimpiyatlar’da birinci oldu diyelim, niye bizden almasınlar?

Teknik bakımdan bir uyum problemi var mı? İran televizyonuna gidilip herhangi bir inceleme yapıldı mı?
Yok. Ancak şöyle olur: İran’da deprem olur, maç olur, festival olur... Olağanüstü bir şey olursa yardım alınır.

ÇOK GEREKİRSE ALACAĞIZ
Onun dışında film ve televizyon dizisi alınacağına ilişkin haberleri kesinlikle ret mi ediyorsunuz?
Çok gerekirse alacağız.

Dizide nasıl bir gereklilik söz konusu olabilir?
İran, Türkiye’de çok konuşulur, merak edilir ve İran’ı anlatan da bir dizi vardır, belgesel vardır. Durup dururken değil tabii ki, bugün itibarıyla değil...
İran bizim yaptığımız anlaşmalardan sadece bir tanesi. Bizim gündemimizde 45-50 tane ülke var.

Bunların hepsinde protokol içeriği aynı mı?
Evet, aynı maddeler... Gerekirse biz Arnavutluk’tan da dizi alıp yayınlayabiliriz ama gerek yok. Yani durup dururken değil.

GEREKİRSE BU DİZİLERİ VEREBİLİRİZ DEMİŞLER
Popüler beş diziden söz edilmiş. Bu beş dizi nasıl gündeme gelmiş olabilir?
Yok... Haberi İran ajansından almışlar. Onlar iyi niyetli olarak şunu söylemişler: “Gerekirse İran dizileri olarak bunları Türkiye’ye verebiliriz” demişler.
Anlaşma yapmadık. Protokol imzaladık. Dizi alıp vereceğiz diye herhangi bir madde yok.

GÜNDEME GELİRSE İHTİYAÇ OLURSA ALIRIZ
İran ‘Şehriyar’ dizisini önermiş, TRT’den bir dizi ismi önerildi mi?
Hayır. Eğer bu konuşulsaydı iş anlaşmaya dönerdi. Bizim gündemimizde 40 küsur ülke var. Hangi birinden dizi alalım, hangi birinden film alalım. Sonra TRT yabancı kanala döner herhalde. Ama gündeme gelirse, ihtiyaç olursa alırız. Şu an için de buna ihtiyacımız yok. Vatan gazetesi biraz abartmış. Bugün Şehriyar’ı yayınlamanın anlamı yok.

BİZ HOŞGÖRÜLÜ BİR ÜLKEYİZ, İRAN DÜŞÜNSÜN....
TRT’nin yayın ilkeleri anlamında, İran’daki rejim farklılığı sorun yaratacaktır herhalde..
Şöyle... Aldığımız görüntüyü ayıklamak bize ait. Aldığımız görüntüyü aynen yayınlamak zorunda değiliz. Bu bir protokol. Şehriyar’ı aldık diye aynı şekilde yayınlamak zorunda değiliz. Onlar da aynı şekilde... Bizim ülkemiz demokratik, laik bir ülke. Biz hoşgörülü bir ülkeyiz. Hoşgörülü olmayanlar İranlılar; onlar düşünsün aldıkları görüntüleri. Bizim dizilerde bikinili kadın görüntüsü, sevişme görüntüsü, öpüşme görüntüsü var. Onlar düşünsün. Biz sadece siyasi bir şey var mı diye bakarız. İran’ı speküle etmenin anlamı yok. Israrla şunun altını çiziyorum: 50’den fazla ülkeyle protokol yaptık. Bir ay önce de Ermenistan’la yaptık.

Yücel Yener (Eski TRT Genel Müdürü):
1997-2003 yıllarında TRT Genel Müdürü olan Yücel Yener, TRT ile İran Devlet Televizyonu arasında yapılması haber konusu olan dizi ve program alışverişini şöyle değerlendirdi:

HAYRETLER İÇİNDE KALDIM
İran’a onların daveti üzerine gitmiştik. İran televizyonunu da epey gezdim. Tabii onlar şeriat ve İslam rejimiyle yönetilen bir devlet olduğu için televizyonları da o rejime yönelik propaganda aracı olarak kullanıyorlar. Ben onların programlarına baktım, bizde yayınlanabilecek gibi değil. Hem yasamıza hem yayın ilkelerimize çok aykırı. Hem kapasite hem içerik olarak, teknik olarak da TRT ve Türkiye’nin çok gerisinde bir anlayışları var. Türkiye’deki televizyon yayıncılığı Avrupa düzeyinde. Teknik olarak dahi uygun olduğunu sanmıyorum. İzledik, gördük çünkü. Prodüksüyon açısından bir kere; yönetmen, kameraman, kostüm, dekorasyon açısından olsun, bütün olarak incelendiği zaman Türkiye’deki televizyon yayıncılığının çok gerisindeler. İçerik olarak zaten yayınlamamız mümkün değil. Normal yayıncı anlayışıyla bakıldığı zaman bunu tuhaf buluyorum. Oradan nasıl program almışlar, hayretler içinde kaldım.

BU TÜR ŞEYLERİN BİZDE YAYINLANMASI MÜMKÜN DEĞİL
Bugünkü yönetim de herhalde kendini ideolojik olarak yakın hissediyor ki, o tür bağlantılara girmişler. TRT’de bütün kadameleri geçerek genel müdür oldum, anlayamıyorum. Anlayış farkımız var tabii ki. Bu tür şeylerin bizde yayınlanması mümkün değil. Onlar tamamen rejime yönelik yayın yaptıkları için rejime aykırı yayın yapmaları mümkün değil. İran’da insanlar evlerine uydu anteni kuramıyorlardı. Daha hâlâ o uygulama devam ediyor. Helikopterlerle tespit edip uyduları indiriyor, ceza veriyorlardı. Tamamen içe kapalı bir yönetim. İran radyo ve televizyonu da öyleydi.

İRAN’LA MEZHEP FARKI DA VAR
İran’da Ramazan ayında yayınlanmak üzere çekilen dizileri TRT’de nasıl yayınlayacaklar? Onlarla mezhep farkı da var. İranlı şairin diyelim belgeselini de keserek yayınlarlar. TRT’nin yayın ilkelerine uygun olduğunu zannetmiyorum.

Dizi yapımcısı ve senarist Birol Güven ve Nuran Devres’in İran dizilerinin TRT’de yayınlanma haberleri üzerine NTVMSNBC’ye şu yorumu yaptılar:

Birol Güven (Yapımcı-Senarist):
İRAN DİZİSİ SEYRETMEDİM SEYRETMEYİ DE DÜŞÜNMÜYORUM
Biraz şaşırdım. Türkiye’de yapılmakta olan dizilerin İran’da halk nezdinde demiyorum ama yönetimsel olarak itibar göreceğini zannetmiyorum. Oradaki dizilerin de Türkiye’de izleneceğine ihtimal vermiyorum. Çok iyi bir değiş-tokuş olduğunu düşünmüyorum bunun; hem ticari hem sosyal açıdan. Bizde televizyon sektörü reklamın da etkisiyle çok gelişmiş durumda artık. Reklamda çok yüksek teknoloji kullanılıyor çünkü. Buradaki diziyi verip onların dizilerini seyretmek çok iyi bir fikir gibi gelmedi bana. Ama bunu söylerken de İran dizisi seyretmedim, seyretmeyi de düşünmüyorum açıkçası. Zarar ederiz diye düşünüyorum.

Nuran Devres (Senarist):
DÜŞÜNCE FARKLI ALGI FARKLI
İran televizyon dizilerinin TRT’de yayınlanacak olmasını çok yadırgarım çok da şaşırırım. Çünkü hiç düşünemiyorum. Düşünce farklı, algı farklı. Başka bir dünyanın dizileri. Bizim diziler orada olabilir de onlarınkinin biz de yayınlanması... Mesela bu İranlılar nasıl dizi çekmiş diye merak eder bakarım ama. Çok anlamsız buldum.
İran sineması çok iyi, çok iyi bir düzeyde. Merak unusru da olabilir, acaba bu düzey dizilere de yansımış mıdır diye. Çok gereksiz bir şey. Bize katkısı olabilecek bir şey değil, ne Türk televizyonculuğuna ne Türk halkına. TRT’nin 30 yıllık çalışanıyım, böyle bir şey hatırlamıyorum.TRT İran’dan “çok gerekirse” dizi alacak
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İran’ın “CNN”i Press TV yayında Yaso Şifreli uydu yayınları 0 09-12-2008 14:28
And DaĞlari’ndan Anadolu’ya ‘devrİmcİ MÜzİk GeleneĞİ “siyrilip Gelen” Grup Yorum Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 15:53
ViCTOR HUGO’NUN “NOTRE-DAME’IN KAMBURU” Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 09:27
“Sevilla’dan iyi takımız” AzRaiL Fenerbahçe 0 03-05-2008 11:29
“Sevilla’dan iyi takımız” AzRaiL Fenerbahçe 0 03-05-2008 11:28


Şu Anki Saat: 10:45


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows