Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

TRT İran’dan “çok gerekirse” dizi alacak

Yurttan Haberler


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 10-15-2008, 21:24   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart TRT İran’dan “çok gerekirse” dizi alacak

TRT İran’dan “çok gerekirse” dizi alacak

“TRT’nin İran Devlet Televizyonu ile dizi değişimi için anlaşma yaptığı” haberine dair NTVMSNBC’ye bilgi veren TRT Basın Danışmanı Birol Uzunay, İran’dan ancak “çok gerekirse” televizyon dizisi ve film alabileceklerini söyledi.

Tahran Times’ta yer alan ve Vatan gazetesinin de manşetten verdiği habere göre, İran Devlet Televizyonu IRIB ile TRT arasında imzalanan anlaşma gereği bundan böyle İran ve Türkiye televizyonları dizi değişimi yapabilecekler. Söz konusu iddialar için; “Anlaşma yapmadık; protokol imzaladık. Dizi alıp vereceğiz diye herhangi bir madde yok” diyen Uzunay, Ermenistan ve İsrail ile de benzeri protokollerin yapıldığını, konu İran olunca dikkat çektiğini söyledi. İranlı şair Şehriyar’ın hayatını anlatan dizinin TRT’ye verilip verilmediğine ilişkin soruya da, “Şehriyar’ı aldık diye aynı şekilde yayınlamak zorunda değiliz. Onlar da aynı şekilde. Bizim ülkemiz demokratik, laik bir ülke. Biz hoşgörülü bir ülkeyiz. Hoşgörülü olmayanlar İranlılar; onlar düşünsün aldıkları görüntüleri” yanıtını verdi. Anlaşmayı ‘tuhaf’ bulduğunu söyleyen Eski TRT Genel MüdürüYücel Yener, “Oradan nasıl program almışlar, hayretler içinde kaldım” derken senarist Birol Güven, “Biraz şaşırdım. Türkiye’de yapılmakta olan dizilerin İran’da halk nezdinde demiyorum ama yönetimsel olarak itibar göreceğini zannetmiyorum. Oradaki dizilerin de Türkiye’de izleneceğine ihtimal vermiyorum” dedi. Senarist Nuran Devres de benzeri tepkileri verdi:”İran dizilerinin TRT’de yayınlanacak olmasını çok yadırgarım, çok da şaşırırım. Düşünce farklı, algı farklı. Başka dünyanın dizileri...”


TAHRAN TIMES NE YAZDI?
İran ve Türkiye, devlet televizyonu alanında ortaklıklarını geliştirme kararı aldı. Bu amaçla iki ülke arasında bir anlaşma imzalandı. İran İslam Cumhuriyeti Radyo-Televizyon Yayınları Yöneticisi İzzetullah Zergami, geçen haftaki Türkiye ziyareti sırasında, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’le anlaşmayı imzaladı. İki taraf da, film ve TV dizilerinin değişiminde, uluslararası ve eğitim işbirliğinin geliştirilmesinde ve ortak prodüksiyonlar yapımında anlaştılar. TRT Genel Müdürü Şahin’in resmi davetlisi olarak Türkiye’ye giden Zergami, TRT haber stüdyolarını ziyaret etti ve İran TV dizisi ‘Şehriyar’ı iki taraflı ortaklığın ilk adımı olarak tanıttı. Zergami özellikle Ramazan ayı için üretilen birkaç İran dizisinin Türkiye’deki TV kanallarına önerileceğini söyledi.

Zergami, ayrıca Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı da ziyaret etti ve ikili kültürel bağların güçlendirilmesi konusunda konuştular. Kültür Bakanı Günay yakınlığın güçlendirilmesi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin devam etmesini istedi. Zergami ayrıca, iki ülkenin film ve müzik üretimindeki, ayrıca da kitap yayını ve dağıtımındaki yüksek potansiyele vurgu yaptı.

TRT Basın Danışmanı Birol Uzunay, Tahran Times’in bu haberini “TRT’nin yeni dizileri İran’dan” başlığıyla manşetine taşıyan Vatan gazetesinin İran’la yaptıkları anlaşmayı abarttığını, İran’la “anlaşma değil protokol yaptıklarını” söyledi. Uzunay’ın NTVMSNBC’nin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

TRT Basın Danışmanı Birol Uzunay:
PROTOKOL ANLAŞMASININ BİR BAĞLAYICILIĞI YOK
Vatan gazetesi İran’la yaptığımız anlaşmayı abartmış. İşin aslı şu: Sadece İran’la değil bugüne kadar yaklaşık 50 ülkeyle protokol anlaşması yaptık. İran da bunların içinde. Bir ay önce de Ermenistan’la protokol yapmıştık. Buradaki amaç şu: Biz Kamu Yayıncıları Birliği olarak ülkelerle protokol anlaşmaları yapıyoruz. Protokol anlaşması ile anlaşma, farklı şeyler. Protokol anlaşmasının bir bağlayıcılığı yok. Bunun anlamı, yarın bir gün gerek olduğunuda birbirimize yayın anlamında destek vermek. Bunun içeriği çok genel hatlarla belirleniyor.

İşin içinde dizi ve film alışverişi yok mu?
“Gereken hallerde program desteği verilir, gereken hallerde teknik destek ve yayın desteği verilir” deniyor. Yani çok genel ifadeler var.

Herhangi bir şekilde dizi değişimi sözkonusu değil mi diyorsunuz?
Evet.

BİR BAKALIM DEMİŞİZDİR...
İran devlet televizyonunun Şehriyar’ın hayatının anlatıldığı ‘Şehriyar’ dizisini TRT’ye verdiği doğru mu?
O doğru. Şehriyar’ın özelliği şu: İran’da doğmuş bir Türk. Şehriyar Türk olduğu için İranlılar’a hep Türkler’i anlatırmış. İranlılar da Şehriyar’ı çok sevdiği için Şehriyar gayriresmi olarak gündeme gelmiştir; “Biz sana şunu verelim” demişlerdir; biz de “Bir bakalım” demişizdir. Aldığımız falan yok.

ERMENİLER İLE DE PROTOKOL YAPTIK
Henüz almadınız ve yayınlayacağınıza ilişkin de bir kesinlik yok, öyle mi?
Yok. Sadece iyi niyetle söylenmiştir. Şehriyar Türkler’i, Türklüğü İran’a sevdiren şairdir. Ermeniler ile de protokol yaptık.

İRAN OLUNCA DİKKAT ÇEKİYOR
İran’da rejim Türkiye’den farklı olduğu için mi dikkat çekiyor?
Tabii, İran olunca dikkat çekiyor. Ama mesela aynı protokol, tamamen aynı cümleleriyle bir buçuk ay önce Ermenistan’la yapıldı.

Biz bu protokolü görebilir miyiz?
“Gereken hallerde gereken destek verilecektir, şu olacaktır, bu olacaktır diye..” Herhangi bir anlaşma değil. Gazete haberinde anlaşma yapmışız gibi anlatılıyor.
(NOT: Uzunay, İran’la yapılan protokolü bize faksla gönderebileceğini söylemişti. Ancak daha sonra aradığımızda İran’la yapılmış resmi bir işlemi basına vermenin karşı tarafa saygısızlık olacağı düşüncesiyle protokolü gönderemeyeceğini söyledi.)

İran Devlet Televizyonu IRIB’ın eknik olanakları TRT ile karşılaştırıldığında...
Örneği tamamen atıyorum: ABD İran’a bomba attı diyelim, hemen İran televizyonunu arayacağız, İran’dan sivil görüntüsü, sosyal yaşam görüntüsü alacağız. İran’da deprem oldu, nereden alacağız?

Ajanslar yok mu?
Ajanstan alana kadar İran televizyonundan ücretsiz almak daha uygun. Onlar da bizden, İstanbul’a bir şey oldu diyelim veya Türkiye Olimpiyatlar’da birinci oldu diyelim, niye bizden almasınlar?

Teknik bakımdan bir uyum problemi var mı? İran televizyonuna gidilip herhangi bir inceleme yapıldı mı?
Yok. Ancak şöyle olur: İran’da deprem olur, maç olur, festival olur... Olağanüstü bir şey olursa yardım alınır.

ÇOK GEREKİRSE ALACAĞIZ
Onun dışında film ve televizyon dizisi alınacağına ilişkin haberleri kesinlikle ret mi ediyorsunuz?
Çok gerekirse alacağız.

Dizide nasıl bir gereklilik söz konusu olabilir?
İran, Türkiye’de çok konuşulur, merak edilir ve İran’ı anlatan da bir dizi vardır, belgesel vardır. Durup dururken değil tabii ki, bugün itibarıyla değil...
İran bizim yaptığımız anlaşmalardan sadece bir tanesi. Bizim gündemimizde 45-50 tane ülke var.

Bunların hepsinde protokol içeriği aynı mı?
Evet, aynı maddeler... Gerekirse biz Arnavutluk’tan da dizi alıp yayınlayabiliriz ama gerek yok. Yani durup dururken değil.

GEREKİRSE BU DİZİLERİ VEREBİLİRİZ DEMİŞLER
Popüler beş diziden söz edilmiş. Bu beş dizi nasıl gündeme gelmiş olabilir?
Yok... Haberi İran ajansından almışlar. Onlar iyi niyetli olarak şunu söylemişler: “Gerekirse İran dizileri olarak bunları Türkiye’ye verebiliriz” demişler.
Anlaşma yapmadık. Protokol imzaladık. Dizi alıp vereceğiz diye herhangi bir madde yok.

GÜNDEME GELİRSE İHTİYAÇ OLURSA ALIRIZ
İran ‘Şehriyar’ dizisini önermiş, TRT’den bir dizi ismi önerildi mi?
Hayır. Eğer bu konuşulsaydı iş anlaşmaya dönerdi. Bizim gündemimizde 40 küsur ülke var. Hangi birinden dizi alalım, hangi birinden film alalım. Sonra TRT yabancı kanala döner herhalde. Ama gündeme gelirse, ihtiyaç olursa alırız. Şu an için de buna ihtiyacımız yok. Vatan gazetesi biraz abartmış. Bugün Şehriyar’ı yayınlamanın anlamı yok.

BİZ HOŞGÖRÜLÜ BİR ÜLKEYİZ, İRAN DÜŞÜNSÜN....
TRT’nin yayın ilkeleri anlamında, İran’daki rejim farklılığı sorun yaratacaktır herhalde..
Şöyle... Aldığımız görüntüyü ayıklamak bize ait. Aldığımız görüntüyü aynen yayınlamak zorunda değiliz. Bu bir protokol. Şehriyar’ı aldık diye aynı şekilde yayınlamak zorunda değiliz. Onlar da aynı şekilde... Bizim ülkemiz demokratik, laik bir ülke. Biz hoşgörülü bir ülkeyiz. Hoşgörülü olmayanlar İranlılar; onlar düşünsün aldıkları görüntüleri. Bizim dizilerde bikinili kadın görüntüsü, sevişme görüntüsü, öpüşme görüntüsü var. Onlar düşünsün. Biz sadece siyasi bir şey var mı diye bakarız. İran’ı speküle etmenin anlamı yok. Israrla şunun altını çiziyorum: 50’den fazla ülkeyle protokol yaptık. Bir ay önce de Ermenistan’la yaptık.

Yücel Yener (Eski TRT Genel Müdürü):
1997-2003 yıllarında TRT Genel Müdürü olan Yücel Yener, TRT ile İran Devlet Televizyonu arasında yapılması haber konusu olan dizi ve program alışverişini şöyle değerlendirdi:

HAYRETLER İÇİNDE KALDIM
İran’a onların daveti üzerine gitmiştik. İran televizyonunu da epey gezdim. Tabii onlar şeriat ve İslam rejimiyle yönetilen bir devlet olduğu için televizyonları da o rejime yönelik propaganda aracı olarak kullanıyorlar. Ben onların programlarına baktım, bizde yayınlanabilecek gibi değil. Hem yasamıza hem yayın ilkelerimize çok aykırı. Hem kapasite hem içerik olarak, teknik olarak da TRT ve Türkiye’nin çok gerisinde bir anlayışları var. Türkiye’deki televizyon yayıncılığı Avrupa düzeyinde. Teknik olarak dahi uygun olduğunu sanmıyorum. İzledik, gördük çünkü. Prodüksüyon açısından bir kere; yönetmen, kameraman, kostüm, dekorasyon açısından olsun, bütün olarak incelendiği zaman Türkiye’deki televizyon yayıncılığının çok gerisindeler. İçerik olarak zaten yayınlamamız mümkün değil. Normal yayıncı anlayışıyla bakıldığı zaman bunu tuhaf buluyorum. Oradan nasıl program almışlar, hayretler içinde kaldım.

BU TÜR ŞEYLERİN BİZDE YAYINLANMASI MÜMKÜN DEĞİL
Bugünkü yönetim de herhalde kendini ideolojik olarak yakın hissediyor ki, o tür bağlantılara girmişler. TRT’de bütün kadameleri geçerek genel müdür oldum, anlayamıyorum. Anlayış farkımız var tabii ki. Bu tür şeylerin bizde yayınlanması mümkün değil. Onlar tamamen rejime yönelik yayın yaptıkları için rejime aykırı yayın yapmaları mümkün değil. İran’da insanlar evlerine uydu anteni kuramıyorlardı. Daha hâlâ o uygulama devam ediyor. Helikopterlerle tespit edip uyduları indiriyor, ceza veriyorlardı. Tamamen içe kapalı bir yönetim. İran radyo ve televizyonu da öyleydi.

İRAN’LA MEZHEP FARKI DA VAR
İran’da Ramazan ayında yayınlanmak üzere çekilen dizileri TRT’de nasıl yayınlayacaklar? Onlarla mezhep farkı da var. İranlı şairin diyelim belgeselini de keserek yayınlarlar. TRT’nin yayın ilkelerine uygun olduğunu zannetmiyorum.

Dizi yapımcısı ve senarist Birol Güven ve Nuran Devres’in İran dizilerinin TRT’de yayınlanma haberleri üzerine NTVMSNBC’ye şu yorumu yaptılar:

Birol Güven (Yapımcı-Senarist):
İRAN DİZİSİ SEYRETMEDİM SEYRETMEYİ DE DÜŞÜNMÜYORUM
Biraz şaşırdım. Türkiye’de yapılmakta olan dizilerin İran’da halk nezdinde demiyorum ama yönetimsel olarak itibar göreceğini zannetmiyorum. Oradaki dizilerin de Türkiye’de izleneceğine ihtimal vermiyorum. Çok iyi bir değiş-tokuş olduğunu düşünmüyorum bunun; hem ticari hem sosyal açıdan. Bizde televizyon sektörü reklamın da etkisiyle çok gelişmiş durumda artık. Reklamda çok yüksek teknoloji kullanılıyor çünkü. Buradaki diziyi verip onların dizilerini seyretmek çok iyi bir fikir gibi gelmedi bana. Ama bunu söylerken de İran dizisi seyretmedim, seyretmeyi de düşünmüyorum açıkçası. Zarar ederiz diye düşünüyorum.

Nuran Devres (Senarist):
DÜŞÜNCE FARKLI ALGI FARKLI
İran televizyon dizilerinin TRT’de yayınlanacak olmasını çok yadırgarım çok da şaşırırım. Çünkü hiç düşünemiyorum. Düşünce farklı, algı farklı. Başka bir dünyanın dizileri. Bizim diziler orada olabilir de onlarınkinin biz de yayınlanması... Mesela bu İranlılar nasıl dizi çekmiş diye merak eder bakarım ama. Çok anlamsız buldum.
İran sineması çok iyi, çok iyi bir düzeyde. Merak unusru da olabilir, acaba bu düzey dizilere de yansımış mıdır diye. Çok gereksiz bir şey. Bize katkısı olabilecek bir şey değil, ne Türk televizyonculuğuna ne Türk halkına. TRT’nin 30 yıllık çalışanıyım, böyle bir şey hatırlamıyorum.TRT İran’dan “çok gerekirse” dizi alacak
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
alacak, dizi, gerekirse”, trt, İran’dan

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İran’ın “CNN”i Press TV yayında Yaso Şifreli uydu yayınları 0 09-12-2008 14:28
And DaĞlari’ndan Anadolu’ya ‘devrİmcİ MÜzİk GeleneĞİ “siyrilip Gelen” Grup Yorum Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 15:53
ViCTOR HUGO’NUN “NOTRE-DAME’IN KAMBURU” Yaso Kitap Özetleri 0 03-11-2008 09:27
“Sevilla’dan iyi takımız” AzRaiL Fenerbahçe 0 03-05-2008 11:29
“Sevilla’dan iyi takımız” AzRaiL Fenerbahçe 0 03-05-2008 11:28


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:34 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628