Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Arınçın yerden yere vurduğu dizi hangisi

Yurttan Haberler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-16-2009, 14:41   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Arınçın yerden yere vurduğu dizi hangisi

TRT 1'in yeni yayın dönemi gecesine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'deki televizyon yayıncılığının sanatsal hassasiyetten yoksun olduğunu belirtirken reyting rekortmeni biri diziyi de yerden yere vurdu.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'deki televizyon yayıncılığının, haberlerden dizilere kadar ''sanatsal hassasiyetten uzak'' bir görüntü sergilediğini ifade ederek, ''Reyting kaygısı, ne toplumsal değerler ne gençler ve çocukların kişisel ve ruhsal gelişimi ne de milli ve manevi değerleri dikkate almaktadır'' dedi ve Kanal D'nin Aşk-ı Memnu dizisine göndermede bulundu..
Arınç, TRT'nin Ulus'taki Boğaziçi Stüdyosu'nda düzenlenen TRT 1'in yeni yayın dönemi tanıtım gecesine katıldı.
Burada bir konuşma yapan Arınç, TRT 1'in yeni yayın dönemi açılışı nedeniyle düzenlenen bu toplantıya katıldığı için çok mutlu olduğunu belirterek, TRT'den sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildiği 1 Mayıs'tan bu yana TRT'nin geçmişten bu yana sürekli atılımlarına şahit olduğunu anlattı.
Arınç, TRT'nin bazı yeni kanallarını birlikte açma imkanını bulduğunu ve TRT'nin yaptığı çalışmalara da bire bir tanık olduğunu ifade ederek, bu akşamki davette Türkiye'nin yüz akı olan sanatçılarla bulunmaktan gerçekten gurur duyduğunu kaydetti.
Geçmişe dönerek, bugün ile TRT'nin ve televizyon yayıncılığının geldiği noktayı anlatmak istediğini dile getiren Arınç, ''Ankara Hukuk Fakültesi'nde okurken 1968 yılında, Türkiye'de ilk televizyon yayıncılığı başlamıştı. Hukuk fakültesinin arkasında, hukuk yurdunun kantinine gençler olarak doluşmuştuk ve siyah-beyazlı bir televizyon yayını neredeyse 41 yıl oldu Türkiye'de TRT ile başlamıştı. O günden bu yana çok değişim oldu, çok güzellikler gördük. Bunu TRT'nin büyük bir başarıyla bugün sürdürdüğünü hepimiz görüyoruz. Hepimizin, bu ülkede yaşayan herkesin hayat yolculuğunda TRT ile yaşamış olduğu kayda değer bir hikayesi mutlaka vardır. En azından hayatının bir döneminde yolu mutlaka TRT ile kesişmiştir'' diye konuştu.
''RADYO DEVRİNİN ÇOCUKLARIYIZ''
''Radyo devrinin çocukları'' olduklarını, radyoların, ''ilk göz ağrıları'' olduğunu ifade eden Arınç, şöyle devam etti:
''Radyolardan yayılan o büyülü seslerle birlikte çocukluk akşamlarımızda bilmediğimiz alemlere sürüklenirdik. Annelerimizin hazırladığı kuru yemişler, dilimlediği meyve tabaklarıyla birlikte, bütün kardeşlerimizle birlikte büyük bir ciddiyetle otururduk. Bazen transistörlü, bazen lambalı, bazen de pilli radyolardan yayılan büyülü seslerle efsunlanırdı çocukluk akşamlarımız. İlk piyesleri radyolarda dinledik. Radyolar konusunda da TRT, 80 yıllı aşkın bir zamandır Türkiye'ye hizmet veriyor. Bazen içimize bir yumruk gibi inen, bazen bizi coşku içine sürükleyen ilk türkülerimiz, şarkılarımız o büyülü seslerle kulaklarımıza, gönüllerimize doluştu. Bazen aile fertleriyle birlikte, bazen konu komşu topluca sevinmelerimizi ve sessizce göz yaşı dökmeyi de yine radyoların karşısında yaşadık. En neşeli anonsları TRT radyolarından dinledik, bazen en hüzünlü olanları da. Kıbrıs'taki zafer haberini radyolar evlerimize taşıdı, demokrasimizi sekteye uğratan darbe ve ihtilal anonslarını da.
Sonra bu ahşap kutuların yerine büyülü bir cam girdi evlerimize. Kulaklarımızın aşina olduğu sesler artık ete kemiğe büründü. Önce yadırgamıştık, ancak ekranın sağ alt köşesindeki TRT logosu, televizyon denen bu gizemli alete karşı bize itimat telkin etti. Artık çocukluğumuzun ve ilk gençlik yıllarımızın radyo akşamları siyah-beyaz hülyalar alemine dönüşmüştü. Bu kez ilk konserlerimizi, ilk yerli ve yabancı dizilerimizi yine aynı ses ve üslubun telkin ettiği güvenle izlemeye başladık. Hafta sonları bazen çocuklarımızla, bazen akrabalarımızla birlikte kimi zaman kovboylara, kimi zaman kızıl derililere alkış tuttuk. Amerikan dizileriyle batı kültürünü tanımaya yelken açarken, 'Kuruluş' ve 'Küçük Ağa' gibi baş yapıtlarla, rahmetli Yücel Çakmaklı'yı minnetle anıyorum, kendi ruh ve kültür köklerimize doğru yolculuğa çıkmayı da TRT ekranlarından öğrendik.''
''ŞARKILARIN İSTANBULLUSU, TÜRKÜLERİN ANADOLU KOKANI...''
Sonra siyah-beyaz akşamların renklendiğini, kanalların çoğalmaya başladığını anlatan Arınç, dünyayı bir süre de renkli ekranın sağ alt köşesindeki TRT logosunun varlığından aldıkları cesaretle izlemeye başladıklarını kaydetti.
Arınç, ''Kısacası, şarkıların en İstanbullusunu TRT'den, türkülerin en Anadolu kokanını TRT'den dinledik'' dedi.
Küçük bir çocuk olarak radyosuyla tanıştığı, genç delikanlı iken siyah-beyaz ekranlarının müdavimi olduğu, renkli dönemlerinde bir aile babası olarak yerli dizileri, konserleri, haberleri izlediği, dinleyicisi ve seyircisi olduğu TRT ile yollarının bu kez siyasetçi olarak kesişmeye başladığını anlatan Arınç, şunları kaydetti:
''Çiçeği burnunda genç bir siyasetçi olarak başladığımız bu yolculukta yarenimiz hep TRT oldu. En önemli mesajlarımız TRT ekranlarından vatandaşlarımızla buluştu. Bu TRT logosunun meydana getirdiği güven, bizim doğru ve dürüst siyaset mesajlarımızın da referansı oldu. Çocukluğumuzda başlayan hikayemiz bugüne kadar kesintisiz devam etti. Bugün daha farklı bir noktadayız. Dün Anadolu kasabalarının kireç badanalı odalarında büyülendiğimiz TRT'nin bugün sorumlu bir bakanıyız. Dün hayranlıkla izlediğim ailenin fertleriyle bugün bu kurumu geleceğe taşımak için kader birliği yaptık.''
TÜRKİYE'DE TELEVİZYON YAYINCILIĞI
Arınç, TRT'yle başlayan televizyon yayıncılığının tam 41 yılına girdiğini, 1989'dan itibaren de özel televizyon ve radyoların kurulmaya başlandığını belirterek, 20 yıldır özel televizyonların yayın hayatını serbestçe sürdürdüğünü anımsattı.
Türkiye'nin, başka ülkelerle kıyaslandığında özel televizyon sayısı bakımından epeyce ilerde olduğunu, yayıncılık teknolojisindeki gelişmelerin dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle paralel olarak ilerlediğini aktaran Arınç, artık hemen hemen tüm televizyonların en son teknolojiyle yayınlarını yaptıklarını anlattı.
Arınç, bunun oldukça sevindirici bir durum olduğunu, fakat yayıncılığın teknolojinin ötesinde bir disiplin, içerik ve estetiğin ön planda olduğu sanatsal bir uğraş olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

AŞKI MEMNU'YA GÖNDERMEDE BULUNDU

''Maalesef ülkemizdeki televizyon yayıncılığı, haberlerden dizilere kadar sanatsal hassasiyetten uzak bir görüntü sergilemektedir. Yayıncılık her ne kadar bir boyutuyla ticari bir uğraş bile olsa, kitleleri etkileme gücünden dolayı kamu yararını da gözetmek zorundadır. Bazı güzel işlere rağmen üzülerek belirtmek zorundayım ki televizyon ekranlarımızda zaman zaman içerik olarak zayıf, kamu yararına hizmet etmeyen, televizyonculuk diliyle 'ucuz' diye tanımlanan prodüksiyonlarla karşı karşıyayız. Televizyon haberlerinde kullanılan dil ve görüntüler, başta şiddetin yanı sıra birçok olumsuzluğu da içermektedir. Reyting kaygısı, ne toplumsal değerler ne gençler ve çocukların kişisel ve ruhsal gelişimi ne de milli ve manevi değerleri dikkate almaktadır. Haberler de dahil, hemen her prodüksiyonda şiddet, baskın bir unsur olarak göze çarpmaktadır. Son 2 yılda ekranlarda üzülerek gördüğümüz bir başka konu ise tarihi ve edebi eserlerimizin maniple edilerek dizileştirilmesidir.

Romanlarımız acımasız bir içerik saptırmasına tabi tutulmakta, Türk toplumunun aile değerleri, insanımız tarafından büyük kabul görmüş bu edebi eserlerin arkasına saklanılarak adeta bombardımana tutulmaktadır. Cumhuriyet döneminde bilinçsiz batılılaşma hayranlığının, sosyal değerleri hiçe sayarak yaşama arzusunun nelere mal olacağını eleştirel bir dille anlatan, birer ahlak dersi niteliğindeki romanlar, büyük saptırmalara tabi tutularak müstehcenlik ve aile içi sapkın ilişkileri telkin eden televizyon dizilerine dönüştürülmüştür. Ancak ve ancak dünyanın en marjinal topluluklarında görülecek davranış biçimleri, sanki bu toplumda yaşanan günlük ve sıradan hadiselermiş gibi hem de özendirici bir dille sunulmaktadır.''

-''YASAĞIN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ, ANCAK...''-
Arınç, yasağın her türlüsüne karşı olduklarını, özellikle de basına ve medyaya karşı yasak düşüncesinin kendilerini fevkalade üzeceğini dile getirerek, ancak çocukların uyanık olduğu bir saatte, insanları olumsuz bir şekilde etkileyecek türden yayınlar yapılmasını eleştirmenin topluma karşı borçları olduğunu vurguladı.
Televizyon kanalları yeni yayın dönemlerine başladıkları için buradan başta televizyon kanalı yöneticilerine ve yapımcılarına seslenmek istediğini ifade eden Arınç, şöyle dedi:
''Sizlerin de birer anne-baba olarak yaşamış olduğunuz bu topluma ve bu toplumun değerlerine karşı hassas olmanız gerekiyor. Kolay olanı değil, nitelikli olanı tercih edin. Bir hatırlatmada bulunmak istiyorum; geçtiğimiz hafta hakkın rahmetine kavuşan Halit Refiğ, yıllar önce, şu an özel bir televizyon kanalında yayınlanan iki dizisini TRT ekranlarına taşımıştı. Hepimiz büyük bir beğeniyle izlemiştik. Bugün bile birçok sanat eleştirmeni, Halit Refiğ'in bu başarılı çalışmasını, edebi eserlerimizin televizyona taşınmasında bir başlangıç noktası olarak kabul eder. Bu noktada edebi eserlerimizi televizyona aktarmak isteyen yapımcı ve yönetmek arkadaşları, bir kez daha bu büyük ustanın eserlerine yönelmeye davet ediyorum. Aynı sanatsal hassasiyet ve toplumsal sorumluluğu kendilerinden bu ülkenin bir vatandaşı olarak rica ediyorum. Yönetmeninden senaristine, kameramanından oyuncusuna hemen herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum. Ticari kaygılarınız, sanat ve estetik kaygılarınızın önüne geçmesin. Aksi takdirde toplumsal cinnete doğru dolu dizgin giden bir topluma dönüşeceğiz.''
-''KAMU YARARINA YAYIN YAPMA YALNIZCA TRT'NİN GÖREVİ OLMAMALI''-
Arınç, kamu yararına yayın yapmanın yalnızca TRT'nin görevi olmaması gerektiğini, bunun yalnız başına bir kurumun ya da bir televizyon şirketinin altından kalkabileceği bir mesele olmadığını vurgulayarak, bu toplumda yaşayan ve bu ülkede kazanan herkesin kamu yararını gözetmek zorunda olduğunu kaydetti.
''Çünkü bu bizim topluma olan büyük bir borcumuzdur'' diyen Arınç, TRT'nin bu noktada çok farklı bir yerde durduğunu, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden TRT'nin, büyük bir gayretin içinde olduğunu, her gün yeni çalışmalar yapıldığını anlattı.
Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:
''TRT, adeta bereketli bir harman yeri gibi. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Daha yapacak çok işimiz olduğuna da inanıyorum. TRT'nin kurulduğu günden beri ticari amaç gütmeden yayıncılık yaptığı aşikardır. Ticari amaç gütmediği halde büyük ticari değeri olan işlerin altına da imzasını atmıştır. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak şu da unutulmamalı; TRT, bir kamu yayıncısı değil, yalnızca kamu sorumluluğuyla yayıncılık yapan bir kurumdur. Kamu yayıncılığı yaratıcılık melekelerini yok etmemeli, izlenir ve takdir edilir yayınlar yapmak da hedeflenmelidir. izlenmeyen, kumandadan silinen, tercih edilmeyen bir kurum nasıl sorumluluklarını yerine getirebilir.
Diğer taraftan da izleneceğiz diye güvenilirliğe zeval getirmemeliyiz. Bu nüansı en iyi ayarlayacak olan sizlersiniz. Sektörde rekabet çok acımasız ve işimiz de oldukça zor. Ancak, 41 yılın birikimiyle halkımızın yüzünü ağartacak örnek işler yapacağınıza inancım tamdır. Yeni yayın döneminin, başta ülkemiz olmak üzere hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Buradan da halkımıza TRT'nin sloganıyla seslenmek istiyorum; 1'de şimdi bakın. 41. yılında 41 kere maşallah diyerek, herkesi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.''
AA
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
arınçın, dizi, hangisi, vurduğu, yerden, yere

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hangisi doğru, hangisi yanlış? ImmorTaL Sağlık - Genel 0 03-19-2009 19:42
Mehmetçiğin Dağda Vurduğu Pkk Leşleri (+18) ( Yüzlerce Resim ) уυѕυƒ Alacakaranlık Kuşağı 1 12-20-2008 19:58
Aşkın Vurduğu Yer... (by cuteach) уυѕυƒ Aşk ve Sevgi Şiirleri 0 09-11-2008 12:55
Lightbulb ata demirer dizi dönüyor peki dizi de ne gibi değişiklikler olabilir нüzüη Avrupa Yakası 0 08-21-2008 13:41
Kuraklığın vurduğu KKTC'de ekonomi çıkmazda Haberci Dünyadan Haberler 0 07-24-2008 14:40


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:05 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628